Sağlık Eğitimcisi Nedir? Nasıl Olunur?

Bir sağlık eğitmeni, halkı sağlıklı davranışların önemi ve gelişimi hakkında eğitir. Ayrıca bir toplulukta veya bir bireyde genel sağlığı iyileştirmek için programların veya stratejilerin uygulanmasına yardımcı olurlar. Mevcut sağlık hizmetleri hakkında sağlık ve eğitim programları geliştirmek için bireylerin, toplulukların veya belirli bir nüfusun sağlık sorunlarını hedeflemek için bilgi toplarlar.

Nasıl Sağlık Eğitmeni Olunur?

Bir sağlık eğitimcisi olmak için, normalde sağlık bakımı veya sağlık hizmetlerinin geliştirilmesi alanında lisans derecesine sahip olmanız gerekir. Birçok iş sertifikalı sağlık eğitimi uzmanı kimlik belgesi ister. Bir sağlık eğitmeni, sağlık programlarını ailelere, topluluklara veya bireylere yönettiği ve teşvik ettiği için, topluluk önünde konuşma konusunda da rahat olmalısınız.

Bir sağlık eğitimcisi, grup davranışı ve dinamiklerini içerecek şekilde sosyoloji ve antropoloji konusunda bilgili olacaktır. Açıkça konuşma ve başkalarını dikkatle dinleme becerisine sahip olacaklardı.

Sağlık Eğitimcisinin İş Tanımı

Bir sağlık eğitimcisi, sağlık eğitiminde eğitim atölyeleri, topluluk veya okul sunumları veya konferanslar tasarlar ve sunar. Bir devlet, topluluk veya kurumlar genelinde sağlıklı yaşam girişimleri için eğitim bilgileri veya geliştirilmiş materyalleri düzenler ve dağıtırlar. Aşılar veya sigara içme gibi çeşitli sağlık sorunlarını eğitim materyalleri ile ele alırlar.

Bir sağlık eğitimcisi, bir toplumun sağlık ihtiyaçlarını hedeflemek için diğer sağlık uzmanları ve sivil gruplarla etkileşime girer ve sağlık hizmeti hedeflerini oluşturmak ve bunlara ulaşmak için hizmetler sunar. Sağlık eğitimi programlarının kalitesini ve performansını belirlemek için teşhis çalışmaları ve değerlendirmeleri geliştirir ve yürütürler.

Kaynakça

  • İŞBUL, Türk Meslekler Sözlüğü, Sağlık Eğitimcileri.
  • Kariyer Geliştirme Merkezi. 21-1091.00.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu