Quickbooks Muhasebecisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Quickbooks muhasebecisinin ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve Quickbooks muhasebecisi olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Muhasebeciler, bir kuruluşun mali kayıtlarını tutmaktan sorumludur. Tüm işlemlerin şirketin defterlerine düzgün bir şekilde kaydedilmesini sağlarlar ve ek olarak genellikle vergi hazırlama veya denetim gibi muhasebeyle ilgili diğer hizmetleri de sağlarlar.

Muhasebeciler, şirketlerinin maliyesini yönetme konusunda en iyi uygulamaları takip etmesini sağlamak için genellikle muhasebeciler, denetçiler ve diğer finans uzmanlarından oluşan bir ekiple birlikte çalışır.

Quickbooks Muhasebeci Sorumlulukları ve Görevleri

Quickbooks muhasebecilerinin aşağıdakiler gibi sorumlulukları vardır:

 • Tüm işlemlerin doğru bir şekilde kaydedildiğinden emin olmak için borç hesapları ve alacak hesapları bakiyelerini banka hesap özetleri veya diğer kayıtlarla uzlaştırmak
 • Quickbooks veya Peachtree Yıl Sonu (EoY) gibi muhasebe yazılımlarını kullanarak mali tabloları, vergi formlarını ve diğer raporları hazırlamak
 • Endüstri standartları ve düzenleyici gerekliliklerle tutarlı olduklarından emin olmak için şirketin muhasebe politikalarını gözden geçirmek
 • Başvuru sahiplerinin yeni krediler veya kredi limitleri için uygun olup olmadığını belirlemek için kredi başvurularının gözden geçirilmesi
 • Vergi stopajlarını hesaplayarak, bordro kesintilerini işleyerek ve maaş çeklerini çalışan zaman çizelgelerine kaydederek bordro işleme
 • Tedarikçilerden veya satıcılardan alınan faturaların bir muhasebe sistemi veri tabanına kaydedilmesi ve ödeme için muhasebe personeline sunulması yoluyla faturaların işlenmesi
 • Alınan nakit ile harcanan nakit arasındaki büyük tutarsızlıklar gibi potansiyel sorunları belirlemek için mali tabloları ve diğer kayıtları gözden geçirmek
 • Kar ve zarar tabloları ve bütçeler gibi zaman içindeki iş performansını izlemek için finansal raporlar hazırlamak
 • Yeni işlemlerin sisteme girilerek muhasebe kayıtlarının güncel tutulmasını sağlamak ve gerektiğinde eski kayıtlara ulaşmak

Quickbooks Muhasebeci Maaşı Ne Kadar?

Bir muhasebecinin maaşı, eğitim düzeylerine, yılların deneyimine ve şirketin büyüklüğüne ve endüstrisine bağlı olarak değişebilir. Ayrıca ikramiye şeklinde ek tazminat da alabilirler.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 14.000 TL (19.90 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 16.000 TL (29.00 TL/saat)

Muhasebecilerin istihdamının önümüzdeki on yılda azalması bekleniyor.

Daha fazla şirket, muhasebe işlerini ücretlerin daha düşük olduğu diğer ülkelere yaptırdığı için muhasebecilere daha az ihtiyaç duyulacaktır. Ek olarak, bazı muhasebe yazılımları, bazı şirketlerde muhasebeci ihtiyacını azaltarak, temel muhasebe görevlerini yerine getirebilir.

En Popüler:  Çalışan İlişkileri Danışmanı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Dipnot: Quickbooks Muhasebeci İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Quickbooks Muhasebeci İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Quickbooks muhasebecilerinin genellikle aşağıdaki arka plana sahip olması gerekir:

Eğitim: Giriş seviyesi muhasebecilerin lise diplomasına veya eşdeğerine sahip olmaları beklenir. Bazı şirketler, muhasebe veya ilgili bir alanda lisans mezuniyetine sahip adayları tercih eder. İlgili kurs, muhasebe, işletme, finans ve ekonomiyi içerir.

Antrenman tecrübesi: Quickbooks muhasebecileri genellikle iş başında eğitim alırlar. Bu eğitim, şirketin belirli süreç ve prosedürlerinin yanı sıra kullandıkları yazılımların öğrenilmesini içerebilir. Eğitim ayrıca, bordroları nasıl ele aldıkları ve vergileri nasıl ele aldıkları gibi şirketin finansal süreçleri hakkında bilgi edinmeyi de içerebilir.

Sertifikalar ve Lisanslar: Sertifikalar genellikle muhasebeci olmak için şart değildir. Fakat iş başvurularında sizi daha rekabetçi bir aday haline getirebilirler.

Quickbooks Muhasebeci Olmak İçin Gerekli Beceriler

Quickbooks muhasebecilerinin başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyacı vardır:

Muhasebe: Muhasebe, finansal işlemleri kaydetme ve finansal raporları hazırlama sürecidir. Muhasebeciler, işlemleri kaydetmek, hesapları uzlaştırmak ve mali tabloları hazırlamak için muhasebe becerilerini kullanır. Muhasebe becerileri, işlerinde her gün kullandıkları için muhasebeciler için çok önemlidir.

Veri girişi: Veri girişi, bir bilgisayar sistemine bilgi girme işlemidir. Muhasebeciler genellikle finansal işlemleri kaydetmek ve finansal kayıtları tutmak için veri girişini kullanır. Veri girişi doğruluk ve hız gerektirir ve muhasebeciler verileri hızlı ve doğru bir şekilde girebilmelidir.

Organizasyon: Kayıtları ve dosyaları düzenli tutmak, muhasebecinin işinin önemli bir parçasıdır. Büyük miktarda bilgiyi sıralayabilmeleri ve ihtiyaç duydukları bilgileri hızla bulabilmeleri gerekir. Organizasyon becerileri, ihtiyaç duydukları bilgileri hızla bularak zaman kazanmalarına da yardımcı olabilir.

İletişim: İletişim, genellikle finans endüstrisindeki diğer profesyonellerle çalıştıkları için muhasebeciler için bir başka önemli beceridir. Etkili iletişim, muhasebecilerin bilgileri meslektaşlarına ve müşterilerine açık ve özlü bir şekilde iletmesine yardımcı olabilir. Ayrıca müşterilerinin ihtiyaçlarını anlamalarına ve bilinçli iş kararları vermeleri için ihtiyaç duydukları bilgileri sağlamalarına yardımcı olabilir.

Problem çözme: Muhasebeciler, işyerinde ortaya çıkan sorunlara çözüm bulmak için problem çözme becerilerini kullanır. Mesela bir müşterinin mali kayıtlarında bir tutarsızlık varsa, muhasebeci sorunun kaynağını belirlemek ve bir çözüm bulmak için problem çözme becerilerini kullanabilir. Bu durum doğru kayıtlar tutmalarına ve müşterinin finansal bilgilerinin güvende olmasını sağlamalarına yardımcı olabilir.

Quickbooks Muhasebeci Çalışma Şartları Nasıl?

QuickBooks muhasebeci çalışma ortamı genellikle bir ofis ortamıdır. Fakat bazı muhasebeciler evden çalışabilir. Mali yılın sonu gibi yoğun dönemlerde fazla mesai yapmaları gerekmesine rağmen, genellikle normal mesai saatlerinde çalışırlar. QuickBooks muhasebecilerinin ayrıntılara çok dikkat edebilmesi ve mükemmel organizasyon becerilerine sahip olması gerekir. Ayrıca, işlerinin çoğu gözetim olmadan yapıldığından bağımsız olarak çalışabilmeleri ve kendi kendilerini motive edebilmeleri gerekir.

Quickbooks Muhasebeci İçin Mesleki Gelişme

QuickBooks muhasebecilerinin nasıl çalıştığını etkileyen üç metod. QuickBooks muhasebecilerinin, becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

En Popüler:  Danışmanlık Ortağı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Online Muhasebenin Büyümesi

Online muhasebenin büyümesi, defter tutma endüstrisini hızla değiştiren bir eğilimdir. Giderek daha fazla işletme online muhasebeye geçtikçe, muhasebecilerin yeni yazılımlar öğrenerek ve online bankacılıkta beceriler geliştirerek uyum sağlaması gerekecektir.

Bu eğilim aynı zamanda, birçok işletme artık online muhasebe hizmetlerini kullandığından, muhasebecilerin uzaktan çalışabilmesi gerekeceği anlamına geliyor. Bu durum müşterilerine daha düşük ücretler şeklinde yansıtılabilecek ofis alanı ve diğer masraflardan tasarruf etmelerini sağlar.

Finansal Raporlamaya Odaklanma

İşletmeler daha karmaşık hale geldikçe, finansal raporlamaya daha fazla önem veriyorlar. Bu durum muhasebecilerin yönetime doğru ve zamanında bilgi sağlamak için güçlü bir finansal tablo anlayışına sahip olmaları gerektiği anlamına gelir.

Önde kalabilmek için muhasebeciler analitik becerilerini geliştirmeye ve en son muhasebe yazılımlarına aşina olmaya odaklanmalıdır. Ayrıca, şirketlerin finansal raporlama ihtiyaçları açısından nereye yöneldiğini gösterebileceğinden, iş dünyasında ortaya çıkan trendlere de göz kulak olmalıdırlar.

Teknolojinin Kullanımı

Giderek daha fazla işletme muhasebe ihtiyaçları için Quickbook’lara güvendiğinden, muhasebe mesleğinde teknolojinin kullanımı hızla artıyor.

Teknolojiyi etkin bir şekilde kullanabilen muhasebeciler, süreçleri düzene sokabilecekleri ve verimliliği artırabilecekleri için yüksek talep göreceklerdir. Ayrıca geleneksel çalışma saatleri dışında da ulaşılabilir olarak daha iyi müşteri hizmeti sunabilecekler.

Quickbooks Muhasebecisi Nasıl Olunur?

Bir Quickbooks muhasebeci kariyeri, muhasebe alanına başlamak için harika bir yol olabilir. İki tür Quickbooks kullanıcısı olduğunu unutmamak önemlidir: onu kendi işleri için kullananlar ve diğer işler için kullananlar.

Quickbooks muhasebecisi olmak istiyorsanız, önce iki tür kullanıcı arasındaki farkı anlamak önemlidir. Quickbook’larda kolayca gezinebilmeniz için muhasebe yazılımı konusunda da biraz deneyime sahip olmalısınız.

Bu niteliklere sahip olduğunuzda, Quickbooks muhasebecisi olarak iş aramaya başlayabilirsiniz. Indeed ve LinkedIn gibi bu işleri bulabileceğiniz birçok online platform var.

Dipnot: Quickbooks Muhasebeci İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

QuickBooks muhasebecileri, sertifikalı QuickBooks ProAdvisors olarak kariyerlerini ilerletebilirler. QuickBooks ProAdvisor olmak için, muhasebecilerin QuickBooks yapan şirket olan Intuit tarafından yönetilen bir sınavı geçmeleri gerekir. Sertifika sahibi olduktan sonra, muhasebeciler QuickBooks ProAdvisor logosunu web sitelerinde ve pazarlama materyallerinde kullanabilirler. Ayrıca, yeni müşteriler çekmelerine yardımcı olabilecek QuickBooks ProAdvisor web sitesinde listelenecektir. Ayrıca, sertifikalı QuickBooks ProAdvisor’lar, Intuit’ten özel eğitim ve desteğe erişebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu