Polonya Eğitim Sistemi

Köklü eğitim sistemi, rekabetçi eğitim ve yaşam maliyetleri ile bu hoş Orta Avrupa ülkesi, uluslararası öğrenciler için iyi bir seçimdir

2017 yılında Polonya’da 65.793 uluslararası öğrenci vardı ve toplam öğrenci nüfusunun yaklaşık %5’ini oluşturdu. Sayı, önümüzdeki yıllarda, sürpriz olmamalı – doğu ve batı Avrupa arasındaki kavşakta yer alan artmaya hazırlanıyor, Polonya, keşfedilecek çok şey içeren kalabalık, kültürel bir ülke.

Çalışmalarınızın yanı sıra, popüler turistik şehirleri Kraków, Gdansk ve ülkenin başkenti Varşova’yı ziyaret edebilecek ve kendinizi Polonya’nın ulusal parklarına, göllerine ve dağlarına kaptırmak için daha uzaklara seyahat edebileceksiniz.

Düşük yaşam maliyetleri, yüksek kaliteli bir eğitim ve ikinci bir dil öğrenme fırsatı, Polonya’da eğitim almayı düşünmenin nedenlerinden sadece birkaçıdır. Ayrıca her ikisi de Polonya üniversitelerinde okuyan Marie Curie ve Nicolaus Copernicus gibi önemli mezunların izinden gideceksiniz.

Polonya üniversiteleri

Polonya’da hem kamu hem de özel sektörde yaklaşık 500 yüksek öğrenim kurumu (HEI) vardır. Bu da nerede eğitim alacağınıza karar verme konusunda seçim yapmaktan mahrum kalacağınız anlamına gelir.

Uzman kurumlar tarım üniversitelerini, deniz üniversitelerini ve devlet hizmet HEI’lerini içerir.

Beş Polonya üniversitesi, Times Yüksek Öğretim Dünya Üniversite Sıralaması 2019’un ilk 1000’inde yer alıyor.

Bu iki kurum, QS Gelişen Avrupa ve Orta Asya Üniversite Sıralaması 2019’da sırasıyla 6. ve 7. sırada yer almaktadır.

Varşova QS Best Student Cities 2018’de iki yıl önce 63. sırada 53. sırada yer aldı. Varşova Üniversitesi’nin yanı sıra şehir, saygın Varşova Teknoloji Üniversitesi’ne ev sahipliği yapıyor.

Polonya akademik yılı, her dönem sınavlarla biten Ekim’den Şubat ortasına (güz dönemi) ve Şubat ortasından Haziran’a (bahar dönemi) kadar devam eder.

Öğretim kursunuza bağlı olarak dersler, seminerler, tartışma grupları, konferanslar ve laboratuvar oturumları şeklinde verilir.

Polonya’da en iyi bölümler ve dereceler

Polonya’daki lisans dereceleri veya birinci dönem çalışmaları genellikle üç ile dört yıl uzunluğundadır ve ya bir Lisans ya da Bilim veya Mühendislik Lisansı olarak sunulmaktadır. Kurslar öncelikle öğrencileri işe ya da daha fazla çalışmaya hazırlamaya odaklanır.

180-240 Avrupa Kredi Transfer Sistemi (AKTS) kredisi olan bu tam zamanlı programlar İngilizce olarak birçok Lisans derecesi sunmaktadır. Adayların lise (altıncı form veya yüksekokul) başarıyla tamamlamış olmaları gerekmektedir.

En Popüler:  İngiltere Eğitim Sistemi

Yüksek lisans derecesi

Polonya’da, Magister unvanına giden Master kursları iki yapıdan birini takip eder:

  • İkinci dönem dersleri 18 aydan iki yıla kadar sürer ve 90-120 AKTS kredisidir.
  • Uzun dönemli, entegre dersler üniversitenin ilk yılında başlar, tamamlanması altı yıla kadar sürer ve 270-360 ECTS krediye değer. Bunlar diş hekimliği, eczane ve hukuk da dahil olmak üzere sınırlı sayıda alanda sunulmaktadır ve derinlemesine uzmanlık içermektedir.

Ders içeriği teorik bilginin derinleştirilmesine ve daha yaratıcı derslerin yaratıcı becerilerin geliştirilmesi ve uygulanmasına odaklanmıştır. Sözlü sınavda savunmadan önce bir tez sunmanız gerekebilir.

PhDs (Doktora)

Üçüncü aşama, Doktora çalışmaları genellikle dört yıl sürer ve doktora yapar. Araştırma kurumları ve üniversiteler tarafından sunuluyorlar ve başvurmak için zaten bir Master derecesi kazanmış olmanız gerekiyor.

Mentorunuzdan ağır denetim ve katılım alacaksınız ve tezinizi tamamlamak ve kamuoyunu savunmanın yanı sıra öğretim görevlerini ve eğitimini de gerçekleştirmeniz beklenecektir.

Öğrenci değişimleri ve değişim programları

Eğer bir İngiliz üniversitesinde eğitim alıyorsanız, Avrupa Birliği’nin (AB) eğitim, öğretim ve gençlik destek programı Erasmus+’a katılabilirsiniz. Program, ortak ülkelerdeki öğrencilere çalışma, eğitim, iş deneyimi ve gönüllü yerleşimler sunmaktadır. Fırsatlar üç aydan bir akademik yıla kadar sürer.

Mali destek, Erasmus+ girişimi aracılığıyla, eğitim veya öğretimde aktif olarak yer alan herhangi bir İngiliz kamu, özel veya kar amacı gütmeyen kuruluş için mevcuttur.

Üniversitenizin başka bir AB ülkesindeki ortak bir üniversite ile resmi bir anlaşması olmalıdır. Bu yüzden üniversitenizin programa dahil olup olmadığını ve konunuzdaki programı sunduğundan emin olun. Polonya’daki mevcut fırsatlar hakkında üniversitenizdeki Erasmus+ koordinatörü ile konuşun.

Kurs ücretleri

Tam zamanlı eğitim, Polonya vatandaşları için hiçbir ücrete tabi değildir. Ayrıca Avrupa Birliği, Avrupa Ekonomik Alanı ve diğer bazı durumlarda uluslararası öğrenciler için ücretsizdir.

Bu kamu kurumlarında kurs ücretlerini ödemesi beklenenler için mevcut ortalamalar:

  • Lisans ve Yüksek Lisans kursları için yıllık 2.000 €
  • Doktora ve uzmanlık kursları için yılda 3.000 €.

Özel kurumlar kendi ücretlerini belirleme özgürlüğüne sahiptir. Bunlar kursa ve kuruma bağlı olarak yılda 2.000 € ile 6.000 € arasında değişebilir.

Ücret ödeme durumunuz ne olursa olsun, kaydolduğunuzda üniversitenize bir yönetim ücreti ödemeniz gerekir. Bazıları yılda bir yönetim ücreti alabilir. Ne kadar borcunuz olacağını öğrenmek için üniversitenize başvurun.

En Popüler:  Brezilya Eğitim Sistemi

Polonya’da eğitim için burs imkanları

Polonya hükümeti, uluslararası öğrenciler için, özellikle diğer ülkelerle yapılan anlaşmaların bir parçası olarak belirli konularda mevcut olan mevcut bursların bir listesine sahiptir.

Bazı Polonya üniversitelerinin kendi burs programları vardır, genellikle liyakat esasına göre sunulur. Uluslararası bir öğrenci olarak neler alabileceğinizi görmek için kurumunuza başvurun.

Öğrenci vizeleri (Oturma ve Çalışma İzni)

Bir AB vatandaşı olarak aşağıdaki sürece okurken herhangi bir AB ülkesinde yaşamanıza izin verilir:

  • Onaylanmış bir üniversiteye/diğer eğitim kurumlarına kayıtlı olanlar
  • Üç aydan fazla çalışıyorlar
  • Kapsamlı sağlık sigortası kapsamı var
  • Gelir desteğine ihtiyaç duymadan yaşamak için yeterli gelire sahip olmak (herhangi bir kaynaktan).

Bir Polonya üniversitesinde en az üç ay okumak isteyen öğrencilerin yine de yerel Voivodeship Ofisinden oturma izni almaları gerekecektir. Daha fazla bilgi için üniversitenizin uluslararası ofisi ile konuşun veya Polonya Dışişleri Bakanlığı’nı ziyaret edin.

AB dışındaki bir ülkedenseniz ve en az üç ay Polonya’da eğitim almayı planlıyorsanız, vize başvurunuzu işleme koymak için yerel Polonya büyükelçiliğinizle iletişime geçmeniz gerekir. Bu süre 15 güne kadar sürebilir. Gerekli tüm belgelere ihtiyacınız olacak ve vize ücretini ödeyeceksiniz.

Bu vize bilgileri, İngiltere’nin AB’den ayrılma kararının ardından hala geçerlidir ve değişiklik olması durumunda güncellenecektir.

Nasıl başvurulur?

Polonya’da yüksek öğrenim için merkezi başvuru sistemi yoktur yani; başvurularınızı doğrudan seçtiğiniz kurumlara gönderirsiniz. Bu yüzden kaç üniversiteye başvurabileceğiniz konusunda bir sınır yoktur. Fakat en iyi ilk izlenimi vermek için kaliteye nicelikten öncelik vermeyi unutmayın.

Herhangi bir lisansüstü programa kayıt olmak için, Polonya’da yasal olarak tanınan bir lisans derecesine ihtiyacınız olacak ve ilk dönem sonunda Polonya üniversitesine tanıdığınızı kanıtlamanız gerekir. Muhtemelen kişisel bir ifade, akademik referanslar ve kimlik kopyaları ve diğer belgeleri sağlamanız gerekecektir.

Mümkün olduğunca erken başvuruda bulunun – üniversite başvurularının işleme koyulması aylar alabilir ve eğer başvuruyorsanız vize veya burs başvuruları için ekstra zaman ayırmanız gerekir. Genellikle üniversite web sitelerinde lisansüstü ders detaylarının listelendiği Mayıs ayının sonundan itibaren başvuru yapabilirsiniz.

Dil şartları

Lisans ve Yüksek Lisans programlarının geniş bir seçeneği İngilizce olarak öğretilirken, her durumda Lehçe öğrenmeye değer; sadece sınıf dışında dengeli bir hayatın tadını çıkarsa bile. Gitmeden önce yoğun dil kursları düzenleyebilirsiniz. Seçenekleriniz hakkında üniversitenizdeki Erasmus+ koordinatörü ile konuşun.

NAWA Polonya yaz kursları sunmaktadır. Alternatif olarak gelmeden önce dili öğrenmek isterseniz, Duolingo gibi siteler çeşitli yeterlilik seviyelerinde online dil kursları sunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu