Pilot Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Pilot eğitimi pahalıdır ve rekabet gücü yüksektir. Fakat arttırmak için ayarlanan pilotlara olan talep ile dünyayı dolaşırken sorumluluk dolu bir kariyerin tadını çıkarabilirsiniz.

Havayolu pilotu olarak yolcuları veya kargoları eğlence, iş veya ticari amaçlarla uzun veya kısa mesafeli uçuşlarda uçuracaksınız.

Uçak genellikle iki pilot tarafından işletilmektedir; biri komuta pilotu olan kaptan, diğeri ise destekleyici birinci subay olacak. Pilotlar, biri kontrolleri çalıştırırken, diğeri hava trafiği kontrolünü konuşurken ve evrak işlerini tamamlarken, yorgunluğu önlemek için uçağı uçurmak için genellikle sırayla hareket eder.

Uzun mesafeli uçuşlar gibi bazı durumlarda gemide üç veya dört pilot bulunabilir. Bu sayede her biri uçmaları gereken gerekli molaları alabilir.

Kaptanın, uçağın güvenli ve verimli çalışması ile mürettebatın ve yolcuların güvenliği konusunda genel sorumluluğu vardır.

Ağır sorumluluk ve kişisel sorumlulukla karşı karşıya kalacaksınız. İş için gerekli lisansı alabilmeniz için her altı ayda bir tekrarlı bir eğitimden sonra sıkı eğitim kursları geçmeniz gerekir.

Sorumlulukları ve Görevleri Nelerdir?

Şunlara ihtiyacınız olacak:

 • Rota, hava durumu, yolcu ve uçakla ilgili tüm bilgilerin alındığından emin olun.
 • Bu bilgileri, uçuş için rakım, alınacak güzergah ve gereken yakıt miktarını ayrıntılarıyla açıklayan bir uçuş planı oluşturmak için kullanın.
 • Yakıt seviyelerinin emniyetle ekonomiyi dengelemesini sağlamak ve uçağın yüklenmesini ve yakıtını denetlemesini sağlamak
 • Tüm güvenlik sistemlerinin doğru çalıştığından emin olun
 • Kabin ekibini uçuştan önce bilgilendiriniz ve uçuş boyunca düzenli olarak temas halinde olunuz.
 • Navigasyon ve işletim sistemlerinde uçuş öncesi kontrolleri yapmak
 • Kalkıştan önce ve uçuş ve iniş sırasında hava trafik kontrolü ile iletişim kurun
 • Kalkış ve iniş sırasında gürültü yönetmeliklerine uyulmasını sağlamak
 • Alet ve kontrollerden elde edilen verileri anlama ve yorumlama
 • Uçağın teknik performansı ve konumu, hava koşulları ve uçuş sırasında hava trafiği hakkında düzenli kontroller yapmak
 • Genel seslendirme sistemini kullanarak yolcularla iletişim kurun
 • Çevresel değişikliklere ve acil durumlara hızlı ve uygun şekilde tepki vermek
 • Uçak kayıt defterini güncelleyin ve uçağın sonunda meydana gelen herhangi bir olayı veya sorunu not ederek uçuşun sonunda bir rapor yazın.

Maaşları Ne Kadar? (2023 Güncel Zamlı Maaş)

Maaşlar havayoluna, uçtuğunuz uçağın türüne ve deneyiminize bağlıdır.

 • Küçük bir operasyon için maaşlar 60.000 TL ile 68.000 TL’ye ulaşabilir.
 • Daha deneyimli pilotların maaşları, ilk görevinde 76.000 TL ile 101.000 TL arasında değişebilir.
 • Orta büyüklükteki havayoluna sahip bir kaptan için ​​maaş, 117.000 TL ile 148.000 TL arasında değişebilir.

Bazı şirketler, maaşlarının düşük olabileceği ancak daha fazla eğitimin şirket tarafından ödeneceği ilk işini arayan tam eğitimli pilotlar için stajyerlik programları uygulamaktadır. Diğer şirketlerde başlangıç ​​maaşları daha yüksek olabilir. Fakat ek eğitimi kendiniz finanse etmeniz gerekecektir.

Bir pilotun maaşı, şirket ile her bir hizmet yılında yükselen, genellikle artımlıdır. Avantajlar genellikle emeklilik planı, çeşitli ödenekler ve indirimli seyahat içerir.

Gelir, kazanç ve maaş bilgisi sadece bilgilendirme amaçlıdır.

*Maaşlar Temmuz 2023’de güncellenmiştir.

Çalışma Saatleri

Pilot olarak olağandışı saatlerle çalışmayı bekleyin, sabah 9’dan akşam 5’e kadar bir iş değil. Çalışma gününün uzunluğu şirkete ve rotaya bağlı olarak değişir. Fakat üç ile on iki saat arasında değişebilir. Başlangıç ​​zamanları, rotaya bağlı olarak bazen sabahın erken saatlerinde, bazen gece geç saatlerde başlayarak, genellikle farklılık gösterir.

En Popüler:  Lojistik ve Dağıtım Müdürü Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Çalışma Şartları Nasıl?

 • Sık sık bekleme durumunda olacaksınız. Bu yüzden nispeten kısa bir sürede oraya varacağınız havaalanının yakınında oturmanız gerekecek.
 • Kısa mesafeli bir havayolu için çalışıyorsanız, vardiyalarınızı genellikle bir veya iki ay önceden alırsınız. Bu daha istikrarlı bir iş/yaşam dengesi ile sonuçlanır.
 • Uzun mesafeli bir havayolu pilotuysanız, uzun mesafelerden uçarak evden uzakta daha uzun zaman geçirirsiniz. Farklı zaman dilimlerini ayarlayabilmeniz gerekir ve varış noktalarında düzenli olarak bir gece kalabilirler.
 • Pilotlar yılda 900 uçuş saati ile sınırlıdır. Tarifeli havayollarında iş yükü yıl boyunca eşit olarak yayılırken, charter havayollarında yaz ayları kış aylarından daha yoğundur.
 • Ticari havayolu pilotlarının çoğunluğu erkektir. Fakat artık daha fazla kadın mesleğe girmektedir.
 • Zamanınızın çoğu uçağın kokpitinde oturarak geçirilir ve kokpitlerin çoğu rahat düşünülerek tasarlanmıştır. Uzun mesafeli bir pilotsanız, özellikle farklı zaman dilimlerinden doğuya veya batıya doğru uçuyorsanız, yorgunluğa maruz kalabilirsiniz. Uzun mesafeli uçuşlarda, genellikle kısa kestirebileceğiniz uçakta ranzalar vardır.
 • Rol, çok fazla çalışma ve özveri gerektirir. Altı ayda bir kesin sınavlar yapmanız gerekir. Bu yüzden gerekli çalışmaları yapmanız gerekir. Ayrıca her yıl bir sağlık görevlisine geçmek zorundasınız.

Aranan Şartlar ve Nitelikler Neler?

Eğitim, matematik ve fiziğin iyi bir şekilde anlaşılmasını gerektirir ve bu yüzden bunu gösteren tüm yeterlilikler bir avantaj olabilir.

Bir derece veya lisansüstü yeterlilik şart değildir. Fakat bazı kişiler kalabalığın arasından sıyrılmak için birini seçebilir.

İlgili bölümler mevcuttur. Fakat bunlar bir havayolu pilotu olmak için zorunlu değildir. Uçuş eğitimi için maliyetler, normal derece maliyetlerinin üzerindedir.

Pilot çalışmalarla birleştirilen havacılık yönetimi, havacılık teknolojisi ve uçak mühendisliği gibi başka bölümler de vardır.

Bu kurslar, özel bir pilot lisansı için ihtiyaç duyacağınız teorik çalışmaları kapsadığı için uçmaya başlamanıza yardımcı olabilir. Uçuş dersleri verilebilir. Fakat ek bir ücrete tabidir.

Havayolu (ticari) pilotu olarak çalışmak için bir Havayolu Taşıma Pilotu Lisansı bulundurmanız gerekir.

Mesleğe giden rotaları düşünürken, sizin için doğru olanı seçmeniz önemlidir.

 • Entegre kurs – Bu durum tamamlanması yaklaşık 18 ay süren yoğun ve tam zamanlı bir kurstur. Kurs, bir uçuş eğitimi sağlayıcısı ile gerçekleştirilir ve sınıf teorisi çalışması ile pratik uçuşun bir karışımıdır. Bu rota için maliyetler pahalıdır ve genellikle 85.000 TL ile 150.000 TL arasında değişmektedir.
 • Modüler eğitim – Bu aynı eğitim sağlayıcılar tarafından sunulur ve entegre rota ile aynı konuları ve sınavları kapsar. Fakat bunları karşılayabileceğiniz bölümleri tamamlamanıza ve gerektiğinde çalışmanıza olanak tanıyan topaklarda yapılabilir. Kursun teori tarafı, tam zamanlı bir sınıf dersi olarak veya uzaktan öğrenme kursu olarak tamamlanabilir. Bu sayede aynı anda çalışabilirsiniz. Modüler eğitim, daha pahalı olan entegre kursu karşılayamazsanız daha çekici olabilir. Özel pilot lisansına sahip olmanız gerekebileceğinden ve parkurun pratik uçuş yönüne başlamadan önce 150 saatlik uçuşu tamamlamanız gerekebileceğinden modüler rotaya giriş için gerekenleri kontrol edin. Daha ucuz bir seçenek olmasına rağmen modüler rota hala pahalıdır ve daha fazla bireysel çalışma gerektirir.

Bir havayolundan (eğitiminiz için para ödeyen) tam veya kısmen sponsorluk bazen mümkündür. Genellikle sadece havacılık endüstrisi iyi gittiğinde ve pilotlara yüksek talep olduğunda. Sponsorluk fırsatları için rekabet çok sert.

Saygın Hava Pilotları Şirketi, pilot olarak bir kariyere uygun olup olmadığınızı görmek için çok az veya hiç deneyiminiz yoksa yararlı olan yetenek testleri gerçekleştirir.

En Popüler:  Kabin Memuru Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Eğer Ordu’da bir pilot olarak eğitim görüyorsanız, ticari bir havayolu pilotu olabilirsiniz. Bunu yapmak için, sivil havacılık kursunu tamamlamanız ve dönüşüm niteliği kazanmanız gerekir.

Gerekli Beceriler Nedir?

Aşağıdaki maddeleri yapmanız gerekecek:

 • Matematik ve fizik anlayışı
 • Pilotların uçaklarının nasıl çalıştığını bilmesi gerektiğinden teknik bilgileri anlama yeteneği
 • Mükemmel mekansal farkındalık ve koordinasyon
 • İyi iletişim becerileri
 • Takım çalışması becerileri
 • Hızlı düşünebilme ve zor durumlarda karar verebilme
 • Baskı altında sakin kalma kapasitesi
 • Disiplin, özgüven ve bağlılık
 • Liderlik becerileri, kabin görevlilerine ve yolculara net komutlar verebilme becerisi.

İşverenler ve İş İlanları

Birçok havayolu şirketi var.

Genel havacılık en büyük sektördür ve uçan okulları, kendi uçaklarını işleten şirketleri ve hava taksi operatörlerini içerir.

Havayolu endüstrisi, gelecekte iş olanaklarınızı arttırması gereken küresel bir pilot sıkıntısı öngörüyor. Bununla birlikte havayolu endüstrisinde sürekli bir iş arzı olmayabilir. Havayolları uygun olmayan birini işe almaktan ziyade hiç işe alınmaz.

Endüstri rekabetçidir ve pilotlar ilk işlerini ticari bir pilot olarak garanti altına almanın zaman alabileceğini bulabilirler. Yeni nitelikli pilotların iş bulmak için ülke dışına bakması gerekebilir.

Zaten sektörde olanlarla ağ kurmak, pozisyonların korunmasında yardımcı olabilir.

Reklamlar ayrıca ticaret dergilerinde yayınlanmaktadır ve uçuş eğitim okulları çoğu zaman boş yerlerden haberdar edilir.

Mesleki Gelişme ve Eğitimler

Bir havayolu şirketine bir iş bulduktan sonra, şirket uçaklarında bir tür derecelendirme kursu tamamlayacaksınız. Bu da belirli bir uçağa uçmanıza olanak tanır.

Bazı şirketler tip derecelendirme maliyetini karşılayacaktır veya telafi etmek için daha düşük bir ücret ödeyebilir. Diğerleri, uçağa bağlı olarak yaklaşık 50.000 TL ile 65.000 TL arasında olabilen ek ücreti ödemenizi bekleyecektir. Buna yardımcı olmak için bir ödeme planı sunabilirler.

Tip reyting kursu, havayolu şirketinin uluslararası eğitim üsleri varsa, belirlediğiniz üssünde (genellikle uçacağınız yer) veya bir denizaşırı havaalanında gerçekleşebilir. Gelecekte farklı bir uçağa taşınırsanız, başka bir sınıflandırma tamamlamanız gerekir.

Yeni kalifiye bir birinci subay olarak size kalkış ve iniş deneyimi sağlamak için genellikle kısa mesafeli uçuşlarda bir kaptanla birlikte çalışacaksınız.

Tüm pilotlar lisanslarını almak için altı ayda bir belirli sınavları geçmek zorundadır. Bu yüzden çalışmalarınızı kontrol altına almanız ve gerekli bilgileri hızlandırmanız için önemli olmanız önemlidir.

Havacılık ile ilgili yeni araç ve teknolojilerdeki gelişmelere ayak uydurmak da iyi bir fikirdir.

Yaşınıza bağlı olarak her altı ile on iki ayda bir bir sağlık sigortasına ihtiyacınız olacak.

Kariyer ve İş İmkanları

İlk olarak bir havayoluyla başlarsınız, burada uçakta ikinci sırada olacaksınız. Kaptan, yolcuların ve mürettebatın uçuş ve emniyetine ilişkin genel sorumluluğa sahiptir. Fakat görevleri paylaşır.

Uçabilecek hava ve uçabileceğiniz hava alanlarıyla ilgili olarak yeni kalifiye birinci pilotlara sınırlamalar getirilir. Deneyim kazandıkça, bu sınırlamalar kaldırılır. Yeterli deneyim ve uçuş saatleri kazandıktan sonra, kıdemli bir birinci pilotrolüne geçebilirsiniz.

Daha fazla önemli tecrübe kazandıktan sonra, kıdemli kaptan olarak pozisyonlara başvurabilirler.

Kaptan olarak bir işe girebilmek için yoğun bir eğitim kursu tamamlamanız gerekir. Kaptanlığın teşviki hızlı büyüyen bir havayolunda daha büyük ve daha statik bir organizasyona göre daha hızlı gerçekleşebilir.

Bir kaptan olarak yeni pilotlar yetiştirmeye devam edebilirsiniz. Fakat bu aslında istemeyebileceğiniz uçan uçaklardan ziyade simülatörlerde daha fazla zaman geçirmeyi içerir. Alternatif olarak bir inceleme görevi üstlenebilir.

Kaptan olmak yerine daha büyük bir uçakla uçarak kariyerinizi ilerletmeyi tercih edebilirsiniz. Bu genellikle uzun mesafeli rotaların işletilmesini içerir. Bazı durumlarda bunu yapmak için havayollarını hareket ettirmeniz gerekebilir. Çünkü bazıları yalnızca kısa mesafeli uçuşları kapsar.

Pilotlar ofis tabanlı yönetim rollerine geçebilir ve bunu da bazı aktif uçuş süreleriyle birleştirebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu