Personel Koordinatörü Nedir ve Kimdir? ve Maaşları – 2023

Personel Koordinatörü Nedir?

Bir kuruluşun çalışması için çalışanlara ihtiyacı vardır ve büyüme hedeflerinin yanı sıra günlük personel gereksinimlerini karşılamak da Personel Koordinatörünün görevidir. Bu profesyoneller, çalışan programlarını yönetir ve gerektiğinde ek personel alır. İnsan kaynakları departmanı ekibinde çalışan bu birey, acil durumlar için hazır olmakla birlikte, genellikle 40 saatlik bir haftada çalışır ve yeni çalışanlara tur sunmadığı için günün çoğunu ofiste geçirir.

Bir Personel Koordinatörü, Personel Müdürüne veya İnsan Kaynakları Direktörüne rapor verir. Bu genellikle giriş seviyesi bir konumdur. Fakat bir ile iki yıllık ilgili iş deneyimi tercih edilebilir. Güvenlik, tıp ve ulaşım gibi birçok farklı endüstride çalışıyorlar. Meslek İstatistikleri Bürosu, Personel Koordinatörleri de dahil olmak üzere İnsan Kaynakları Uzmanları için %5 büyüme bekliyor. Bu 2025 yılına kadar 13.930 yeni iş anlamına gelecek.

Personel Koordinatörünün Görevleri ve Sorumlulukları

Bir Personel Koordinatörü, her vardiya için personel gereksinimlerinin çalışanların deneyim ve niteliklerine göre doldurulmasını sağlar. Yerelve düzenleyici kurumlar tarafından belirlenenler gibi iç ve dış prosedürleri takip etmek zorundadırlar. Ana hedefleri olmasına rağmen bu profesyonellerin aşağıda açıklandığı gibi çeşitli sorumlulukları vardır.

Zamanlama

Personel Koordinatörleri, kapsam için yeterli sayıda uygun şekilde eğitilmiş ve kalifiye çalışanın bulunduğunu doğrulamak için her vardiya için gereksinimleri gözden geçirir. Günlük personel talepleri aldıklarında, zamanlamaları yaparak ve dahili personeli bilgilendirerek ve geçici işçi, serbest çalışanlar veya personel ajanslarından kişilerden oluşan bir havuz kullanarak bunları yerine getirmeleri gerekir. Personel Koordinatörleri de tatil zamanlarını onaylar. Bu sayede çalışanlar için izin aralarında çakışma olmaz.

Oryantasyon ve Eğitim

En Popüler:  İhale Sorumlusu Görev Tanımı ve Maaşları - 2023

Çoğu Personel Koordinatörü İnsan Kaynakları departmanı içinde çalıştıklarından, genellikle aday adaylarla görüşme görevi ile görevlendirilirler. Pozisyonlar dolduktan sonra, bu profesyoneller yeni çalışanlara yönlendirme sağlar. Bu durum tesisin yürüyüş turlarının yapılmasını içerebilir. Bu sayede yeni adaylar iş istasyonlarının yerlerine, öğle ve mola alanına, otoparka ve tuvaletlere aşina olurlar. Gelen personel ile çalışırken, Personel Koordinatörlerinden de onlara iş eğitimi vermeleri istenebilir. Bu durum onları şirketle ilgili prosedürlerde eğitmeyi ve faydaları açıklamayı içerebilir.

Kayıtların Tutulması

Personel Koordinatörünün sorumluluklarının önemli bir kısmı kayıt tutmayı içerir. Her çalışanın kaç saat çalıştığını içeren günlük personel raporları tutarlar. Ayrıca kayıt çalışanlarının izin taleplerini ve tatil zamanlarını da yönetirler. Çalışanların, çalıştıkları mesai süresine bağlı olarak uygun fazla mesai de dahil olmak üzere, düzgün bir şekilde ödenmesini sağlamak için bordro departmanı ile birlikte çalışırlar.

İdari Görevler

Personel Koordinatörlerinden İnsan Kaynakları departmanlarına müşteri hizmetleri ve telefon çağrılarını cevaplama, ziyaretçileri karşılama, not alma, yazışma gönderme ve dosyalama gibi büro işleri konusunda yardım etmeleri istenebilir.

Personel Koordinatörü Olmak İçin Gereken Beceriler ve Özellikler

Bir Personel Koordinatörü, örgütün istihdam ihtiyaçlarının doğru kayıtlarını tutarak ve bunları doğru sayıda çalışanla karşılayan son derece organize olmalıdır. Bu profesyoneller bir hata yaparsa, bir hastane hemşirelerde yetersiz olabilir veya bir metro sisteminin yeterli şoförü olmayabilir. Bu yüzden bu pozisyonda başarılı olmak için bir Personel Koordinatörü gerekli bazı yeteneklere sahip olmalıdır.

Ana beceriler: Personel Koordinatörleri için iş listeleri aşağıdaki temel yeteneklere sahip kişileri aramıştır:

 • Detay odaklı ve hem dijital hem de kağıt dosyalama sistemini koruyabilme
 • Çalışanlarla etkin bir şekilde konuşmak ve rapor yazmak için mükemmel iletişim ve yazılı yeteneklere sahip olmak
 • Bordro doğruluğunu doğrulamak için matematik becerileri
 • Her vardiya için uygun şekilde eğitilmiş çalışanlar sağlamak için bireysel iş tanımlarına aşina olmak
 • Geçici yerleştirme ajanslarıyla ilişkiler geliştirmek için kişilerarası beceriler
En Popüler:  Depo Görevlisi İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Gelişmiş beceriler: Kendinizi diğer adaylardan ayırmak için bu yetenekleri özgeçmişinize ekleyin:

 • İnsan Kaynakları yasaları ve uygulamaları bilgisi
 • Potansiyel adayları taramak ve görüşmek için işe alım prosedürlerine aşina olmak
 • Bilgisayar yetenekleri
 • İstihdam ettiğiniz belirli sektör hakkında bilgi, örneğin tıbbi

Kullandığı Araç Gereçler veya Programlar: Personel Koordinatörleri tarafından genel olarak kullanılan aşağıdaki araçlardan nasıl yararlanacağınızı öğrenin:

 • Microsoft Office uygulamaları
 • Outlook e-postası
 • Kişisel bilgisayarlar
 • Tedarikçi yönetim sistemi
 • Yönetilen hizmet sağlayıcı hesapları

Personel Koordinatörü Maaşı

Personel Koordinatörlerini içeren bir kategori olan İnsan Kaynakları Uzmanları ortalama 58.000 TL maaş alıyorlar. 10. aşamada olanlar 34.000 TL kazanırken, 90. aşamada olanlar 99.000 TL’den fazla kazanabilir.

Personel Koordinatörü Kaynakları

Herhangi bir kariyer seçiminin önemli araştırmalara dayandırılması gerektiğine inanıyoruz. Bu yüzden bu meslek hakkında daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olacak ek kaynaklar sağlıyoruz.

İnternetteki Bilgi Kaynakları

İnsan Kaynakları Bugün – İşgücü trendleri, iş zorluklarının yeteneklerle nasıl çözüleceği, yaratıcı bireylerin işe alınmasına yönelik stratejiler ve daha fazlası gibi konuları kapsayan yararlı bir online kaynak.

İnsan Kaynakları Yönetimi Derneği – Gerekli kaynakları sağlayan, dünyanın en büyük İK toplumu.

HR.com – Makaleler, haberler, web yayınları ve etkinlikler ile İnsan Kaynakları profesyonelleri için en büyük online topluluk.

Kitap Kaynakları

Stratejik Kadrolama – Yasal bağlam, stratejik iş analizi ve yetkinlik modelleme, tahmin ve planlama, işe alımların kaynaklanması ve tanımlanması gibi konuları kapsayan bir ders kitabı.

Linkedin üzerinde

İşe Alım Danışmanları ve Personel Profesyonelleri – Personel profesyonelleri için bir grup insan ağlarını genişletmek, fikirler, potansiyel müşterileri paylaşmak ve istihdam haberleri takip etmek.

İK, İşe Alma ve Ekip Kurma Profesyonelleri Forumu – Sektörel haberleri ve ağı tartışmak için İnsan Kaynakları profesyonellerini Personel Koordinatörlerine bağlayan açık bir forum.

Personel Koordinatörü İle Benzer Meslekler

Yüz binlerce uzman onaylı meslek veritabanımızdan benzer meslekleri keşfedin:

 • Personel Koordinatörü
 • Personel Alımı
 • Personel Uzmanı
 • Personel Danışmanı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu