Kasiyer İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Kasiyer İş Tanımı

Kasiyerler en çok müşteri işlemlerini gerçekleştirmek için kullanılan satış noktası (POS) yazılımını çalıştırmakla bilinir. Sorumlulukları arasında satış noktasında ek ürünler satılması ve birinci sınıf hizmet ile müşteri beklentilerinin aşılması yer alıyor. Kasiyerler herhangi bir perakende ortamında önemli bir ekip üyesidir. Bir tuğla ve harç mağazası olduğu sürece hemen hemen her nişte iş bulabilirler. İşin bir özelliği, kişisel ilgi alanlarınıza uygun bir hobi dükkanında iş bulmaktır.

Bir kasiyer gününün çoğu bir sicilin arkasında geçirilir. Bu yüzden masa başında oturmak istemeyenler için iyi bir seçenektir. Birçok kasiyer yarı zamanlı çalışırken, tam zamanlı pozisyonlar mevcuttur. Kasiyerler akşamları, hafta sonları ve tatillerde çalışmaya hazır olmalıdır. Bazı şirketlerin liderlik pozisyonu olan baş ya da lider kasiyerleri olmasına rağmen kasiyerin görevi giriş seviyesi bir pozisyondur. Sektöre bağlı olarak bir ön uç yöneticiye veya yer amirine cevap verirler.

Kasiyerlerin Görevleri ve Sorumlulukları

Kasiyerler müşteri işlemlerini yapmaktan çok daha fazlasını yapar. Aşağıdaki temel sorumluluklar listesini sağlamak için çeşitli kasiyer iş tanımlarını araştırdık:

Müşterileri karşılamak

Birçok çalışma ortamında kasiyerler kapıya en yakın konumdadır. Genellikle müşterinin gördüğü ilk ve son çalışanlardır, bu nedenle müşterinin hoş karşılanmasını sağlamak onların sorumluluğundadır.

İşlemleri Kolaylaştırın

Kasiyerler olmadan müşteriler satın alımları için ödeme yapamazlar. Kasiyerler, işlemleri mümkün olduğunca hızlı ve verimli bir şekilde işlemek için satış noktası yazılımında dolaşırlar.

Satış Verilerini Takip Edin

Satış verilerini izlemek, komisyon bazlı bir satış ortamında önemlidir. Kasiyerler, hangi müşterinin müşteriye yardımcı olduğunu öğrenir ve daha sonra bu bilgiyi satış noktası yazılımı içinde veritabanına girer.

En Popüler:  Bilim İnsanı İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Müşteri Sorularını Yanıtlayın

Kasiyerlerin satış ortakları gibi ürünler hakkında bilgi sahibi olmaları gerekmese de, temel müşteri sorularını cevaplayacak ve mevcut promosyonlardan haberdar olacak kadar bilgi sahibi olmaları gerekir.

Değişim ve Nakit Seviyelerini İzleme

Kasiyerler, her bir mezhep için sahip oldukları fatura ve madeni para sayısına dikkat eder ve bir değişiklik emri gerektiğinde amirlerini bilgilendirir.

Satış Noktasında Eklenti Öğeleri

Yine, kasiyerler satış ortakları kadar satış zekasına ihtiyaç duymazlar. Fakat satış noktasında küçük eşyalar ekleyecek kadar bilmesi gerekir. Bu ürünler genellikle ucuzdur ve şirketin işlem başına birimlerini artırmaya yarar.

Kasiyer Nasıl Olunur?

Kasiyerler işlerini yapmak için çoğunlukla yumuşak yeteneklere güvenir. Fakat bazı teknik bilgilere ihtiyaç duyarlar. İşte kasiyer olarak iş bulmak için gereken sert ve yumuşak becerilerin bir listesi:

  • Temel Matematik – Kasiyerler promosyondan sonra fiyatları hesaplamak ve değişim yaparken doğruluk sağlamak için temel matematik becerilerine güvenir
  • İletişim yetenekleri – Kasiyerler, bir müşteri için son irtibat noktasıdır. Her müşteri için mükemmel bir deneyim sağlamak için sabırlarına ve kişiliklerine güveniyorlar
  • Organizasyon yetenekleri – Kasiyerler, yazarkasalarını temiz ve düzenli tutmak için organizasyon becerilerini kullanırlar. Yazar kasa alanı ne kadar temiz olursa, müşteri bir kuruluş hakkında ne kadar yüksek düşünürse
  • Temel Satış Tekniği – Kasiyerler, müşterileri kayıt tarafından görüntülenen ek satış kalemlerine eklemeye ikna etmek için temel ikna becerilerine ihtiyaç duyarlar
  • Teknik beceriler – Kasiyerlerin masaüstü yazılımı kullanmaları gerekmez. Fakat bir POS sisteminde ve avuç içi tarayıcılarda gezinmede usta olmaları gerekir

Ticaretin Kasiyer Araçları

Kasiyerler aşağıdakilere aşinadır:

  • Fiyat Tarayıcıları (ürün fiyatını onaylamak için el tipi barkod tarayıcılar)
  • Satış Noktası (POS) Yazılımı (işlemleri girmek ve tamamlamak için kullanılır)
En Popüler:  Mekanik Teknisyeni Nedir? Maaşları Ne Kadar? - 2023

Kasiyer Eğitimi ve Öğretimi

Lise diplomasının ötesinde kasiyerler için resmi eğitim zorunluluğu yoktur. Kasiyerler, yazarkasa nasıl çalıştırılır ve şirketin ürünleri hakkında nasıl konuşulur gibi işteki her şeyi öğrenir.

Kasiyer Maaşı ve 2023 Yıllık Kazancı

Meslek İstatistikleri Bürosu’na göre kasiyere olan talebin 2029’a kadar %1 azalması bekleniyor. Kasiyerler için ortalama saatlik ücret 9.70 TL. En yüksek kazanan kesim 13.83 liranın üzerinde, en düşük kazanan kesim ise 8.24 liranın altında.

Kasiyer İş Kaynakları

Birçoğu, kariyerine belirli bir perakende alt endüstrisinde başlamak için kasiyer rolünü kullanır. Bu durum takip etmek istediğiniz bir yol gibi görünüyorsa aşağıdaki kaynaklardan bazılarına göz atın:

Müşteri Hizmetleri için Mükemmel İfadeler: İkinci Baskı – Robert Bacal’ın bu kitabı tüm müşteri hizmetleri çalışanları için bir referans kaynağıdır. Tehlikeli durumların yayılmasına yardımcı olan ve mükemmel müşteri hizmeti sağlayan ifadeler içerir.

Perakende Fikirli Magazin – Perakende Fikir Dergisi bağımsız perakende mağaza sahiplerini hedefleyen bir yayındır. Özellikle kasiyerler için olmasa da bazı ilgili müşteri hizmetleri makaleleri içerir.

Perakende Dalışı – Perakende Dalışı, perakende sektöründeki en son trendleri kapsayan bir online yayındır. Makaleler genellikle perakende yöneticilerine yönelik olmakla birlikte, kasiyer düzeyindeki kişiler için iyi bir arzu okumasıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu