Yapısal Kaynakçı İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Yapısal Kaynakçı İş Tanımı

Yapısal kaynakçılar her türlü yapı ve alet üzerine metal kaynak yapar. Bu profesyoneller ayrıca yapısal yorgunluğu önlemek için metal parçalar üzerinde onarım yaparlar. Yapısal kaynakçılar genellikle hafta içi gündüz saatlerinde çalışırlar ve hem tam zamanlı çalışanlar hem de bağımsız yüklenici bazında özel ve resmi işletmeler için çalışırlar. Yapısal kaynakçılar iş veya şirket ustabaşı tarafından denetlenir ve bazen bu iş için seyahat etmek gerekir. Çünkü yapısal kaynakçılar fiziksel olarak kaynak gerektiren yapılara ve projelere gitmelidir.

Yapısal Kaynakçı Görevleri ve Sorumlulukları

Yapısal kaynakçılar metal parçalarını temel görevleri olarak bir araya getirir. Fakat işin bir parçası olarak birçok sorumluluk ve günlük görevler dahil edilir. Kaynaklamaya ek olarak yapısal kaynakçılar birçok düzenli görevi yerine getirir.

Tamamlanan Projeleri İnceleyin

Yapısal kaynakçılar planlanan ve mevcut projeleri ve araçları yapısal bütünlüğü tehlikeye atabilecek kusurlar açısından denetler.

Bakım Yapın

Yapısal kaynakçılar, güvenli ve güçlü kaldıklarından emin olmak için metal projelerinde düzenli bakım yapmalıdır.

Sorun Gider

Yapısal kaynakçılar kaynaklı projelerde ve yapılarda potansiyel problemler arar ve yapısal bütünlük sorunları yaratmadan önce zayıflıkları belirler.

Tren İşçileri

Bazı şirketlerde, yapısal kaynakçılar diğer kaynakçı ve çırakların eğitiminden sorumludur.

Güvenlik Standartlarını Koruyun

Her zaman, yapısal kaynakçılar tüm güvenlik standartlarına uymalı ve bunları korumalı ve yapıların güvenliğini tehlikeye atabilecek köşeleri kesmekten kaçınmalıdır.

Yapısal Kaynakçı Nasıl Olunur?

Yapısal kaynakçılar güvenli, destekleyici yapılar ve araçlar oluşturmak için metallerle nasıl çalışılacağını anlarlar. Kaynak yetenekleri ve eğitimi olan adaylara ek olarak işverenler aşağıdaki deneyim ve yetenekleri sergileyen adayları ararlar:

  • Planları ve şemaları okuma – Yapısal kaynakçılar her türlü plan, şema ve tasarım çizimlerinin nasıl okunacağını bilmelidir.
  • Ölçüm yetenekleri – Yapısal kaynakçılar, temel cetvellerden pergellere kadar her türlü ölçüm aletiyle nasıl çalışılacağını ve okunacağını bilmelidir.
  • El becerisi – Yapısal kaynakçıların elleri ile iyi olması gerekir. Çünkü bir hata bile ciddi yaralanmalara veya kazaya neden olabilir.
  • Matematik – Yapısal kaynakçılar, metallerin ne kadar ağırlığa dayanabileceğini hesaplamak için karmaşık matematik yaparlar ve güçlü matematik becerilerini bu iş için önemli bir gereklilik haline getiren güvenli yapısal elemanlar tasarlamak ve oluşturmak için geometriyi anlarlar.
  • Fiziksel yetenek – Yapısal kaynakçılar, döşeme, oturma ve ayakta durma gibi çeşitli pozisyonlarda tırmanmalı, taranmalı ve kaynak yapmalıdır, bu nedenle bu pozisyondaki insanlar bu görevleri başarıyla yerine getirebilmeleri için fiziksel yeteneğe sahip olmalıdır.
En Popüler:  Döşemeci İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Kullandığı Araç Gereçler veya Programlar

Yapısal kaynakçılar temel iş işlevlerini yerine getirmek için düzenli olarak birçok araçla çalışırlar.

  • Kaynak ekipmanları (tel fırçalar, talaş çekiçleri)
  • Güvenlik ekipmanları (yüz siperleri, eldivenler, kaynak önlükleri)
  • Metaller (karbon çeliği, köşebent, ana metaller)
  • El aletleri (tork anahtarları, kelepçeler, el dosyaları, mengene sapları, pense)

Yapısal Kaynakçı Eğitimi ve Öğretimi

Yapısal kaynakçılar, bir ticaret veya meslek okulu programı yoluyla elde edilen bir çeşit çıraklık kaynağı eğitimi veya eğitimi ile birlikte bir lise diplomasına veya eşdeğerine ihtiyaç duyarlar. Yapısal kaynakçılar ayrıca tam bir arka plan kontrolü ve ilaç taraması geçirmelidir.

Yapısal kaynakçılar, iş sırasında kullanılan araç ve gereçleri tanımak için iş başında eğitim alırlar. Bu eğitim süresi şirkete göre değişir. Genellikle iki veya daha fazla hafta sürer.

Yapısal Kaynakçı Maaşı ve 2023 Yıllık Kazancı

Meslek İstatistikleri Bürosu’ndan alınan veriler, demir işçilerinin 2019 yılında ortalama 50,830 TL veya saatlik 24,44 TL yıllık maaş aldığını göstermektedir. Demir işçileri, yapısal metalik elemanlar kurar ve yapıları, yolları ve köprüleri desteklemek için demir ve çeliği güçlendirir; 2019 yılında demir işçileri için 90.300 iş mevcuttu. 2029 yılına kadar mevcut demir işçisi işlerinin ortalamanın üzerinde bir oranla %13 artması bekleniyor.

Yapısal kaynakçılar genellikle işverenlerinden sağlık ve emeklilik maaşı, ücretli tatil izni ve ücretli hasta günleri almaktadır. İşçinin tazminat yardımları da bu işin standart bir parçası olarak dahil edilir.

Kariyer, İş ve İstihdam Kaynakları

Aşağıdaki faydalı kitaplar ve web siteleriyle yapısal kaynakçılar için ipuçları, püf noktaları, eğitim ve kariyer fırsatları bulun:

Kaynakçı Endüstriyel Eğitimi: Amaç Soru Cevapları – Bu kitap profesyonellerin bu kariyerin içerisine ve dışına hakim olmalarına ve yapısal kaynağın tüm temellerini öğrenmelerine yardımcı olmak için kaynak araçları ve uygulamaları hakkında bilgi sağlayan yapısal kaynakçılar için soru ve cevaplarla doludur.

Yapısal Çelik İmalat Uygulamaları – Kaynakçıların ihtiyaç duyduğu pratik bilgiler için, bu tür değişen metal türleri ile iyi çalışma gibi, bu referans kılavuzunu kullanın. Bu rehber aynı zamanda yapısal kaynakçıların düzenli olarak çalıştığı metallerin yapısal ağırlığı ile ilgili önemli hesaplamalar içermektedir.

En Popüler:  Finans Sorumlusu İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Yapısal Kaynakçı ile Benzer Meslekler

Yüz binlerce uzman onaylı meslek veritabanımızdan benzer meslekleri keşfedin:

  • Ark kaynağı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu