Periodontist Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Periodontist Nedir?

Periodontist, ağız iltihabı tedavisinde uzman olan ve periodontal hastalığı nasıl önleyeceğini, teşhis edeceğini ve tedavi edeceğini bilen bir diş hekimidir. Periodontistler bu alanlarda kapsamlı eğitim alırlar ve periodontal hastalığı teşhis etmek ve tedavi etmek için en son tekniklere aşinadırlar.

Periodontist Ne Yapar?

Bazı periodontal ihtiyaçlar genel bir diş hekimi tarafından yönetilebilir. Fakat giderek daha fazla hasta periodontal hastalık belirtileri göstermektedir. Araştırma ayrıca periodontal hastalık ve diğer kronik yaşlanma hastalıkları arasında bir bağlantı olduğunu ileri sürmektedir, bu nedenle eğitimli bir uzman tarafından artırılmış uzmanlık seviyesine sahip periodontal tedaviye ihtiyaç olabilir. Orta veya şiddetli seviyelerde periodontal hastalığı olan hastalar, diş hekimleri ve bir periodontist arasındaki ortaklık ile yönetilebilir.

Periodontistler, şiddetli diş eti hastalığı olanlar veya karmaşık bir tıbbi geçmişe sahip olanlar gibi daha sorunlu vakaları tedavi eder. Tedaviler arasında ölçekleme ve kök planlaması (enfekte kök yüzeyinin temizlendiği) veya kök yüzeyi debridmanı (hasarlı dokunun çıkarıldığı) bulunur. Periodontistler ayrıca ciddi diş eti problemleri olan hastaları birçok cerrahi prosedür kullanarak tedavi ederler. Ek olarak diş implantlarının yerleştirilmesi, bakımı ve onarımı konusunda özel eğitim almışlardır.

İlk ziyaret sırasında periodontist genel olarak hastanın tüm tıbbi ve diş geçmişini gözden geçirir. Periodontistin, herhangi bir ilaç alınıp alınmadığını veya hastanın, kalp hastalığı, diyabet veya hamilelik gibi periodontal bakımı etkileyebilecek herhangi bir durum için tedavi görüp görmediğini bilmesi son derece önemlidir.

Periodontist daha sonra diş etlerini inceleyecek, herhangi bir diş eti hattında çekilme olup olmadığını kontrol edecek, ısırırken dişlerin birbirine nasıl oturduğunu değerlendirecek ve herhangi bir gevşek olup olmadığını görmek için dişleri kontrol edecektir. Periodontist ayrıca küçük bir ölçüm aleti (prob adı verilir) alır ve periodontal cepler olarak bilinen bu boşlukların derinliğini belirlemek için dişler ve diş etleri arasına yerleştirir. Bu durum periodontistin diş etlerinin sağlığını değerlendirmesine yardımcı olur. Dişeti çizgisinin altındaki kemiğin sağlığını gözlemlemek için röntgen de alınabilir.

En Popüler:  Güvenlik Sistemleri Yöneticisi Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Periodontistlerin farklı kişilikleri vardır. Eşleşebileceğini düşünüyor musun? Periodontistin en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz kariyer testini yapın.

Periodontistin Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Diş hekimleri ve periodontistler tek başına muayenehaneler, grup muayenehaneleri, hastaneler, dişhekimliği okulları ve diğer sağlık klinikleri gibi benzer ortamlarda çalışır. Bazı durumlarda diş hekimleri ve periodontistler aynı klinikte çalışarak hastaları tedavi etmek için işbirliği yapmalarına izin verir. Bu klinikler, ortodontistler gibi diğer diş uzmanlarını içerebilir.

Periodontistler ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu