Ortodontist Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir ortodontistin ne yaptığını, bu işi nasıl edineceğinizi ve bir ortodontist olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Ortodontistler, dört yıllık bir lisans mezuniyetini ve ardından ortodonti alanında iki ila üç yıllık bir yüksek lisans programını tamamlayan diş uzmanlarıdır. Daha sonra, uygulama lisansı almadan önce ek bir yıllık klinik eğitimi tamamlarlar.

Ortodontistler, dişleri ve çeneleri etkileyen çene ve yüzdeki düzensizliklerin teşhis ve tedavisinde uzmanlaşmıştır. Bu durum hafif yanlış hizalanmış diş vakalarından ciddi gelişmemiş çene veya fazla büyümüş diş vakalarına kadar her şeyi içerir.

Ortodontist Sorumlulukları ve Görevleri

Ortodontistlerin aşağıdakiler gibi sorumlulukları vardır:

 • Yanlış hizalanmış dişleri veya ısırma problemlerini düzeltmek için hastalara diş telleri, tutucular ve diğer diş aletleri sağlamak
 • Hastalar için yaşlarını, durumlarını ve iyileştirme isteklerini dikkate alan ortodontik tedavi planları oluşturmak
 • Isırık, dudak veya çene hizası ile ilgili sorunları olan hastaların teşhis ve tedavisi
 • Hastalara ortodontik tedavi planları hakkında haftalık veya aylık ilerleme raporları sunmak
 • Tedavi seçeneklerini tartışmak ve her vaka için en iyi eylem planını belirlemek için hastalarla ofis içi konsültasyonlar yapmak
 • Tedavi ihtiyaçlarını belirlemek için hastaların dişlerini, çenelerini, dudaklarını ve yüz yapılarını incelemek
 • Çekim veya diş teli uygulaması gibi diş prosedürleri uygulanan hastalara lokal anestezik verilmesi
 • Düzenli ortodontik kontroller sırasında plak ve tartar oluşumunu gidermek için diş temizliği yapmak
 • Diş telleri veya diğer ortodontik cihazlar oluşturmak için röntgen çekmek ve hastaların dişlerinin ve çenelerinin kalıplarını yapmak için özel ekipman kullanmak

Ortodontist Maaşı Ne Kadar?

Bir ortodontistin maaşı, eğitim düzeyleri, yılların deneyimi ve sahip oldukları uygulama türü gibi bir dizi faktöre bağlı olarak değişebilir.

 • 2024 Yılı Ortalama Maaş: 27.000 TL (132.20 TL/saat)
 • 2024 Yılı Üst Düzey Maaşları: 43.000 TL (209.10 TL/saat)

Ortodontistlerin istihdamının önümüzdeki on yılda ortalama bir oranda artması bekleniyor.

Ortodontik tedavide devam eden araştırma ve geliştirme, muhtemelen ortodontistlere olan talebin devam etmesine neden olacaktır. Ortodontik tedaviler daha etkili hale geldikçe, hastaların ortodontik tedavi alma olasılığı daha yüksektir. Buna ek olarak, nüfus yaşlandıkça, daha fazla insan yaşamın ilerleyen dönemlerinde ortodontik tedaviye başvuracak ve bu da ortodontistlere olan talebin artmasına neden olacaktır.

Dipnot: Ortodontist İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Ortodontist İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Ortodontistlerin genel olarak aşağıdakilere sahip olması gerekir:

Eğitim: Ortodontistler dört yıllık bir lisans programını ve dört yıllık bir dişhekimliği programını tamamlamalıdır. Lisans programı boyunca öğrenciler biyoloji, kimya, İngilizce, matematik ve sosyal bilgiler dersleri alırlar. Ayrıca sanat, müzik ve tiyatro gibi beşeri bilimlerde dersler alırlar.

Dişhekimliği programı süresince öğrenciler anatomi, biyokimya, mikrobiyoloji, patoloji, farmakoloji ve radyoloji dersleri alırlar. Ayrıca hastaları nasıl tedavi edeceklerini öğrenebilecekleri ve bilgilerini uygulayabilecekleri bir diş kliniğinde zaman geçirirler.

Antrenman tecrübesi: Ortodontistler eğitimlerinin çoğunu eğitim ve staj programları aracılığıyla alırlar. Ortodontist ihtisası sırasında deneyimli ortodontistlerle çalışarak alanı öğrenirler. Ayrıca deneyimli bir işletme müdürü ile çalışarak ortodontinin ticari tarafını da öğrenirler.

Ortodontistler ek olarak sürekli eğitim kursları yoluyla ek eğitim alabilirler. Bu kurslar, ortodontistlerin alandaki yeni teknikler ve teknolojiler hakkında bilgi edinmelerine yardımcı olabilir. Ayrıca ortodontistlerin diş hekimliği alanındaki yeni gelişmeler hakkında bilgi edinmelerine yardımcı olabilirler.

Sertifikalar ve Lisanslar: Tüm ortodontistlerin kendi eyaletlerinde çalışmak için bir lisansa ihtiyaçları vardır. Gereklilikler eyaletten eyalete değişebilse de, genellikle Amerikan Dişhekimleri Birliği tarafından yürütülen yazılı ve klinik sınavları geçmeyi içerir.

Temel lisansa ek olarak, çoğu eyalet, ortodontistlerin lisans başvurusunda bulunmadan önce minimum miktarda deneyime sahip olmalarını şart koşar.

Ortodontist Olmak İçin Gerekli Beceriler

Ortodontistler başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyaç duyarlar:

İletişim: İletişim, bilgiyi başkalarına açık ve anlaşılır bir şekilde iletme yeteneğidir. Ortodontistler iletişim becerilerini hastalara tedavi planlarını açıklamak ve olabilecek tüm soruları yanıtlamak için kullanırlar. Ayrıca iletişim becerilerini personeline tedavi prosedürlerini açıklamak için kullanırlar ve tedavinin başarılı olmasını sağlamak için onlarla işbirliği yaparlar.

Organizasyon: Ortodontistlerin hastalarının tedavi planlarını ve ilerlemelerini takip etmeleri için organize olmaları gerekir. Ayrıca ofislerini ve tedavi odalarını düzenli tutmak için organize olmaları gerekir. Bu durum hastalarına en iyi bakımı sağlamalarına ve hastalarını rahat ettirmelerine yardımcı olabilir.

Detaylara dikkat: Ortodontistlerin, hastalarına mümkün olan en iyi tedaviyi sunmalarını sağlamak için ayrıntılara büyük özen göstermeleri gerekir. Hastalarının dişlerindeki küçük değişiklikleri fark edebilmeleri ve tedavi planlarını buna göre ayarlayabilmeleri gerekir. Bu aynı zamanda hastalarının mümkün olan en etkili tedaviyi almalarını sağlamalarına yardımcı olur.

Problem çözme: Ortodontistler, tedavi sırasında ortaya çıkan sorunlara çözüm bulmak için problem çözme becerilerini kullanır. Mesela alerjisi olan veya belirli malzemeleri kullanmalarını engelleyen diğer rahatsızlıkları olan hastaları tedavi etmek için alternatif yollar bulmaları gerekebilir. Ayrıca karmaşık diş sorunları olan hastaları tedavi etmenin yollarını bulmak için problem çözme becerilerini kullanabilirler.

İşbirliği: Ortodontistler, hastalara en iyi tedaviyi sağlamak için genellikle diş hekimleri gibi diğer diş hekimleriyle birlikte çalışırlar. Ayrıca her birey için en iyi tedavi planını belirlemek için hastalarla birlikte çalışırlar. Bu işbirliği, hastaların ihtiyaç duydukları tedaviyi almalarına ve tedavi planını anlamalarına yardımcı olabilir.

Ortodontist Çalışma Şartları Nasıl?

Ortodontistler iyi aydınlatılmış, temiz ofislerde çalışırlar. Hasta bakımı ve idari görevlerde yardımcı olacak bir veya daha fazla yardımcıya sahip olmalarına rağmen, genellikle yalnız çalışırlar. Ortodontistler genel olarak haftada 40 saat çalışırlar ve hastaları gün içinde görürler. Fakat bazıları hastalarının programlarına uymak için akşamları veya hafta sonları çalışabilir. Ayrıca kırık bir tel teli gibi acil durumlara yanıt vermek için çağrıda bulunabilirler. Ortodontistlerin uzun süre konsantre olabilmeleri ve detaylara çok dikkat edebilmeleri gerektiğinden, işleri stresli olabilir. Ayrıca ağrıları olan veya dış görünüşünden memnun olmayan hastalarla çalışmanın stresiyle de baş edebilmeleri gerekir.

Ortodontist İçin Mesleki Gelişme

İşte ortodontistlerin nasıl çalıştığını etkileyen üç metod. Ortodontistlerin becerilerini güncel tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

Ortodontide Teknolojinin Kullanımı

Teknoloji ilerledikçe, ortodontistlerin uygulamalarında elektronik cihazları kullanmaları giderek yaygınlaşmaktadır. Buna dijital kayıtların ve tarayıcıların yanı sıra hastanın ilerlemesini izlemeye yardımcı olan yazılımlar da dahildir.

Ortodontistler bu araçları kullanarak verimliliklerini artırabilir ve hastalarına daha iyi bakım sağlayabilir. Ayrıca hastalarının tüm verilerinin güvenli ve güvenli bir yerde güvenli bir şekilde saklanmasını sağlayabilirler.

Önleyici Bakıma Odaklanma

Ortodontistler önleyici bakıma daha fazla odaklanmaya başlıyorlar, bu da daha erken yaşta daha fazla hasta görmeye başladıkları anlamına geliyor. Bunun nedeni, erken tedavinin, yaşamın ilerleyen dönemlerinde sorunların gelişmesini önlemeye yardımcı olabilmesidir.

Sonuç olarak, ortodontistlerin Invisalign® ve diğer şeffaf plaklar gibi daha geniş bir tedavi yelpazesine aşina olmaları gerekecektir. Ayrıca, erken tedavinin faydaları hakkında ebeveynlerle etkili bir şekilde iletişim kurabilmeleri gerekecektir.

Hasta Eğitimine Vurgu

Diş hekimleri hasta eğitimine daha fazla odaklandıkça, ortodontistlerin bu alanda becerilerini geliştirerek uyum sağlamaları gerekecektir.

Hasta eğitimi, hastaların tedavileri sırasında neler olduğunu ve bunun neden gerekli olduğunu anlamalarını sağladığı için herhangi bir diş hekimi ziyaretinin önemli bir parçasıdır. Ortodontistler bu becerileri geliştirerek hastalarının tedavileri boyunca rahat ve bilgili olmalarını sağlayabilirler.

Ortodontist Nasıl Olunur?

Ortodontistlerin önünde ödüllendirici bir kariyer var. Pediatrik ortodonti veya ağız cerrahisi gibi farklı alanlarda uzmanlaşabilirler. Ayrıca özel muayenehanede, halk sağlığında veya eğitimde çalışmayı da seçebilirler.

Hangi yolu seçerlerse seçsinler, ortodontistlerin en son teknikler ve teknolojiler konusunda güncel kalması önemlidir. Ayrıca, alandaki diğer profesyonellerle iletişim kurmalı ve sürekli eğitim kurslarına katılmalıdırlar.

Dipnot: Ortodontist İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Ortodontistler, araştırma veya öğretime daha fazla dahil olarak kariyerlerini ilerletebilirler. Ayrıca bir muayenehaneye başkanlık etmek veya bir hastanede bölüm başkanı olmak gibi yönetim pozisyonlarına geçebilirler. Bazı ortodontistler kendi muayenehanelerini açarlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu