Ortodonti Asistanı Nedir? Maaşları, Kariyerleri ve Eğitimleri

Ortodontik yardım alanındaki iş büyümesinin önümüzdeki yıllarda ulusal ortalamanın daha hızlı olması beklenir ve bu da diş hekimliği ile ilgilenen biri için potansiyel olarak iyi bir kariyer seçimidir. Ortodonti asistanları, bir asistanın dental asistanlık derecesini kazandıktan sonra sertifika alırlar. Her zaman gerekli olmasa da bazı eyaletlerde pratik yapmak için sertifika gerekli olabilir.

Genel Bilgiler

Ortodonti asistanı, takılmış veya bakımı yapılmış, diş telleri, tutucular veya ağız koruyucuları gibi bazı diş aletlerine ihtiyaç duyan hastalarla çalışan bir diş hekimi yardımcısıdır. Ortodontik asistanlar sertifikalı olmayan eşdeğerleriyle aynı görevleri yaparken, sertifikalı ortodontik yardımcılar genellikle daha yüksek ücretler alır ve daha iyi iş fırsatlarından yararlanırlar.

Eğitim Şartları Önlisansın diş yardımında derecesi
BelgelemeDiş hekimi Asistanı Ulusal Kurulu aracılığıyla sertifikasyon talep edilmektedir.
Öngörülen İş Büyümesi (2018-2028)Tüm diş hekimi asistanları için %11*
Ortalama Yıllık MaaşTüm diş hekimi asistanları için 38.660 TL (Mayıs 2018)*; Sertifikalı ortodonti asistanları için 38.820 TL (2019)**

Kaynaklar: *Çalışma İstatistikleri Bürosu ve **PayScale

Ortodonti Yardımcısı Kariyer Bilgi ve Meslek Görevleri

Bir ortodontik asistan, diş hizalama ve overbite gibi oral sorunları düzeltmek için kullanılan diş ekipmanlarının kurulumunda, bakımında ve çıkarılmasında bir ortodontiste yardımcı olur. Ortodontik asistanlar, özel diş klinikleri, uzmanlık uygulamaları, hastaneler ve silahlı kuvvetlerin sahip olduğu dişçilik tesisleri dahil olmak üzere çeşitli ortamlarda çalışırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu