Öğretim Yardımcısı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir öğretim yardımcısının ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve bir öğretim yardımcısı olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Öğretim yardımcıları birçok okulun bel kemiğidir. Öğretmenlere ve diğer personele, yoklamadan malzeme veya ekipman dağıtmaya kadar çeşitli şekillerde destek sağlayarak öğrencilere talimat vermelerinde yardımcı olurlar.

Öğretim yardımcıları, ders saati boyunca öğrenci davranışlarını izlemekten de sorumlu olabilir. Bu durum çocukları öğretmeni duyabilmeleri için sessiz tutmaktan, ekstra ilgiye ihtiyaç duyabilecek öğrencilerle aktif olarak ilgilenmeye kadar her şeyi içerebilir.

Öğretim Yardımcısı Sorumlulukları ve Görevleri

Öğretim yardımcıları, aşağıdaki sorumluluklara sahiptir:

 • Öğretmen gösterileri, grup tartışmaları ve uygulamalı deneyler ve etkinliklere yardımcı olmak gibi sınıf etkinlikleri yürütmek
 • Yoklama kaydetme ve not defterlerini, ilerleme raporlarını ve diğer öğrenci kayıtlarını güncelleme
 • Engelli veya ikinci dil olarak İngilizce öğrenen öğrencilere yardım sağlamak
 • Öğrencilere okul çalışmalarında yardımcı olarak ve ellerinden gelenin en iyisini yapmaları için onları teşvik ederek sınıfta öğretmenleri desteklemek
 • Öğrenci davranışlarının izlenmesi ve kuralların uygulanması gibi sınıf yönetimi faaliyetleri ile öğretmenlere destek sağlanması
 • Sanat, müzik veya beden eğitimi gibi belirli konuları öğretmede öğretmenlere yardımcı olmak
 • Ders planları, materyalleri ve dersler için etkinlikler oluşturarak müfredat geliştirmeye yardımcı olmak
 • Henüz okula gidemeyen engelli veya özel ihtiyaçları olan çocuklara destek sağlanması
 • Yemek servisi, sınıfları temizleme ve malzeme taşıma gibi etkinliklere yardımcı olan öğrenci yardımcılarını işe alma, eğitme ve denetleme

Öğretim Yardımcısı Maaşı Ne Kadar?

Öğretim görevlisi maaşları, eğitim düzeylerine, yılların deneyimine ve çalıştıkları okul türüne göre değişir. Bazı yardımcılar ek olarak sağlık sigortası, ücretli tatil günleri ve emeklilik planları gibi avantajlar da alabilir.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 13.000 TL (15.10 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 14.000 TL (23.80 TL/saat)

Öğretim yardımcılarının istihdamının önümüzdeki on yılda ortalama bir oranda artması bekleniyor.

Okullar, özel ihtiyaçları olan öğrencilere bire bir eğitim sağlamak ve öğretmenlere sınıf yönetimi konusunda yardımcı olmak için öğretim yardımcıları kullanmaya devam edecek. Fakat bütçe kısıtlamaları, oluşturulan yeni pozisyonların sayısını sınırlayabilir.

Dipnot: Eğitim Yardımcısı İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Öğretim Yardımcısı İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Öğretim yardımcılarının genel olarak aşağıdaki niteliklere sahip olması gerekir:

Eğitim: Öğretim yardımcılarının en az bir lise diplomasına ihtiyacı vardır. Birçok işveren, eğitim veya ilgili bir alanda bir önlisans mezuniyeti veya sertifikasını tercih eder. Eğitim, çocuk gelişimi, psikoloji ve öğretim yöntemleri dersleri, öğretim yardımcılarının her yaştan ve yetenekten öğrencilerle çalışmasına yardımcı olabilir.

Antrenman tecrübesi: Öğretim yardımcıları genel olarak iş başında eğitim alırlar. Bu eğitim, deneyimli bir yardımcı veya öğretmenin gölgelenmesi, sınıf yönetimi tekniklerinin öğrenilmesi ve süpervizyon altında sınıf organizasyonu görevlerinin tamamlanmasını içerebilir.

Sertifikalar ve Lisanslar: Sertifikalar genellikle bir öğretim yardımcısı rolü için bir gereklilik olmasa da, bir iş bulmada ve kazanç potansiyelinizi artırmada faydalı olabilirler.

Öğretim Yardımcısı Olmak İçin Gerekli Beceriler

Öğretim yardımcıları başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyaç duyar:

İletişim yetenekleri: Öğretim yardımcıları, öğrenciler, öğretmenler ve diğer personel ile günlük olarak iletişim kurar. Aktif dinleme, konuşma ve yazma becerilerini içeren etkili iletişim becerileri bu iş için önemlidir. Ayrıca, öğrencinin gelişimi ve diğer önemli bilgiler hakkında velilerle ve velilerle iletişim kurmanız gerekebilir.

Detaylara dikkat: Ayrıntılara dikkat, bir kişinin davranışındaki veya ortamındaki küçük değişiklikleri fark etme yeteneğidir. Öğretim yardımcıları genellikle özel ihtiyaçları olan öğrencilerle çalışır. Bu yüzden davranışlarında veya öğrenme modellerinde herhangi bir değişikliği fark etmeleri önemlidir. Bu durum yardımcının öğrencinin neye ihtiyacı olduğunu ve öğrencinin en iyi nasıl öğrenebileceğini anlamasına yardımcı olabilir.

Sabır: Sabır, bir öğretim yardımcısı için gerekli bir beceridir. Öğrenme güçlüğü, davranış sorunları veya öğrenmelerini zorlaştıran diğer engelleri olan öğrencilerle çalışabilirsiniz. Onlara karşı sabırlı olmak ve zorlukların üstesinden gelmelerine yardımcı olmak önemlidir.

Organizasyon: Öğretim yardımcıları genellikle, çevrenin genellikle çok yoğun ve etkinlikle dolu olduğu okullarda çalışır. Bu nedenle, yardımcıların güçlü organizasyon becerilerine sahip olmaları önemlidir. Bu onların çalışmalarını ve meslektaşlarının çalışmalarını ve ek olarak öğrencilerin çalışmalarını takip etmelerini sağlar.

öğretim: Öğretim yardımcıları, öğrenciler için dersleri planlamak ve uygulamak için genellikle öğretmenlerle birlikte çalışır. Bu durum öğretim yöntem ve stratejileri hakkında bilgi gerektirir. Konuyla ilgili dersler veya atölyeler alarak veya öğretmenleri gözlemleyerek ve onlarla birlikte çalışarak öğretme hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Öğretim Yardımcısı Çalışma Şartları Nasıl?

Öğretim yardımcıları genellikle devlet okullarında çalışır, sınıfta öğretmenlere yardımcı olur ve öğrencilerle bire bir veya küçük gruplar halinde çalışır. Ayrıca özel okullarda, çocuk bakım merkezlerinde veya diğer eğitim ortamlarında çalışabilirler. Özel etkinlikler veya etkinlikler için akşamları veya hafta sonları çalışmaları gerekebilse de, öğretim yardımcıları genel olarak normal bir okul günü programında çalışırlar. Öğrencileri veya ekipmanı kaldırmak veya taşımak için yardımcılara ihtiyaç duyulabileceğinden, iş fiziksel olarak zorlu olabilir. Yardımcıların çeşitli yeteneklere, engellere ve davranış sorunlarına sahip öğrencilerle çalışmanın zorluklarıyla başa çıkabilmeleri gerektiğinden, çalışma duygusal olarak da zorlu olabilir.

Öğretim Yardımcı İçin Mesleki Gelişme

İşte öğretim yardımcılarının nasıl çalıştığını etkileyen üç metod. Öğretim yardımcılarının, becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmeler hakkında güncel kalmaları gerekecektir.

Dijital Öğrenmeye Odaklanma

Gittikçe daha fazla okul teknoloji tabanlı öğrenme platformlarını benimserken, dijital öğrenme eğilimi hızla büyüyor. Bu durum öğretim yardımcılarının bu platformlara ve bunları sınıfta etkili bir şekilde nasıl kullanacaklarına aşina olmaları gerektiği anlamına gelir.

Öğretim yardımcıları, öğretmenlere ve öğrencilere destek sağlayarak okullarında dijital öğrenmenin uygulanmasına yardımcı olmada önemli bir rol oynayabilir. Ayrıca okul topluluğu içinde bir yenilik ve deney kültürü oluşturmaya da yardımcı olabilirler.

Özel Eğitime Dikkat

Özel eğitim, eğitim sisteminin daha büyük bir parçası haline geldiğinden, engelli öğrencilere mümkün olan en iyi desteği sağlamak için öğretim yardımcılarının özel eğitim almaları gerekecektir.

Gittikçe daha fazla öğrencinin özel ihtiyaçları olduğu tespit edildiğinden, bu eğilimin devam etmesi muhtemeldir. Sonuç olarak, öğretim yardımcılarının çeşitli öğrencilerle çalışmaya ve karşılaştıkları çeşitli zorlukları anlamaya hazırlıklı olmaları gerekecektir.

İşbirliğine Vurgu

İşbirliğine daha fazla vurgu yapma eğilimi, pazarlamadan ürün geliştirmeye kadar tüm iş alanlarında görülmektedir. Eğitim alanında, bu eğilim işbirlikli öğrenme yöntemlerinin artan kullanımına yansımaktadır.

Öğretim yardımcıları, işbirlikçi öğrenme tekniklerinde uzmanlaşarak bu eğilimden yararlanabilir. Bu durum öğretmenlerin öğrenciler için ilgi çekici ve etkili öğrenme ortamları oluşturmalarına yardımcı olmalarını sağlayacaktır.

Nasıl Öğretim Yardımcısı Olunur?

Öğretim yardımcıları, kariyer yolları söz konusu olduğunda birçok seçeneğe sahiptir. Okul öncesi veya gençler gibi belirli bir yaş grubuyla çalışma konusunda uzmanlaşabilirler; matematik veya fen gibi belirli bir konu alanına odaklanabilirler; veya okul veya toplum merkezi gibi belirli bir ortamda çalışabilirler.

Hangi yönü seçerlerse seçsinler, öğretim yardımcıları en son öğretim yöntemleri ve en iyi uygulamalar konusunda güncel kalmalıdır. Ayrıca, öğretmenleri bu standartları karşılamada destekleyebilmeleri için eyaletlerinin müfredat standartlarına aşina olmalıdırlar.

Dipnot: Öğretim Yardımcısı İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Öğretim yardımcıları, lider öğretim yardımcıları, baş öğretmenler veya müdürler olmak için ilerleyebilir. Lisans derecesine sahip yardımcılar öğretmen olabilir. Yüksek lisans mezuniyetine sahip yardımcılar, okul danışmanları, müfredat uzmanları veya kütüphaneciler gibi eğitim yöneticileri olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu