Nükleer Mühendisi Nedir? Maaş ve Eğitim Bilgisi

Nükleer Mühendis tanımı

Nükleer mühendisleri Ekipmanı tasarlayın ve nükleer santrallerde kullanılan işletme prosedürlerini oluşturun. Birçoğu aynı zamanda nükleer enerjiyi izleyen ve nükleer atıkları güvenli bir şekilde ele geçirmek ve elden çıkarmak için yöntemler bulan makineleri de işletmektedir.

Nükleer Mühendis Nasıl Olunur?

Lisans düzeyi Lisans; ileri araştırma ve denetleme pozisyonları için yüksek lisans veya doktora
Derece Alan Nükleer bilim veya ilgili alan
Lisans/Belgelendirme Kamu sektörü işleri lisans gerektirir
Deneyim Ruhsat için gerekli staj deneyimi
Önemli beceriler Detay odaklı; güçlü matematik ve problem çözme becerileri; Karmaşık makineleri çalıştırabilir
İş Büyümesi (2014-2024) %4 düşüş
Ortalama Maaş (2015) TL 102.950

Kaynaklar: Meslek İstatistikleri Bürosu

Giriş seviyesindeki nükleer mühendislik pozisyonlarının çoğu lisans derecesi gerektirir. Fakat birçok gelişmiş araştırma veya denetleme işi sadece yüksek lisans veya doktora derecesine sahip kişiler tarafından kullanılabilir. Kamu sektöründe çalışan herhangi bir mühendis devlet tarafından lisanslanmalıdır. Lisans derecesi çoğu öğrencinin alması için dört ile beş yıl alır ve yüksek lisans veya doktora derecesi iki ile dört yıl arasında sürebilir. Bir lisans alma süreci devletten ülkeye değişir. Fakat mühendislerin bir testi geçmelerini ve belli bir süre stajyer olarak çalışmasını gerektirir. Öğrencilerin almaları gereken bazı dersler arasında mühendislik analizi, nükleer reaktör tasarımı, iyonlaştırıcı radyasyon ve nükleer reaktör mühendisliği yer almaktadır.

Nükleer mühendislerin detay odaklı olması ve problemleri bağımsız olarak çözebilmesi gerekiyor. Ayrıca karmaşık makineleri kullanabilmeleri ve güçlü bir matematik geçmişine sahip olmaları gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu