Naturopatik Doktor Nedir? Maaş ve Kariyer Tanımı

Naturopatik bir doktor olarak bir kariyer yoluna devam etmek, çeşitli eğitim dereceleri ve eğitim almayı içerir. Akupunktur uzmanı ve oryantal tıp pratisyeni olarak kariyer de dahil olmak üzere, bitkisel bilim alanında alabileceğiniz farklı kariyer yolları vardır. Her iki bitki bilimi mesleği için maaş, iş büyüme beklentisi ve ayrıntılı iş tanımı ile ilgili detaylara bakın.

Genel Bilgiler

Bitkisel bilim, bitkilerin, mantarların ve diğer doğal maddelerin biyolojik ve biyokimyasal özelliklerini inceler. Bitkisel ürünlerin algılanan yararlarına dayanan – modern tıbbın yanında – veya birlikte – büyüyen bir alandır. Bitkisel bileşikler, uzun süreli ve önleyici kullanım için daha etkili olması için uzmanlar tarafından tutulur.

Kariyer
Naturopatik Doktor
Akupunkturcu ve Oryantal Tıp Uygulayıcısı
Eğitim Doktora derecesi; Doktora sonrası eğitim; Profesyonel derece Yüksek lisans; Doktora derecesi; Profesyonel derece
Öngörülen İş Büyümesi (2018-2028)* %10-14 (sağlık teşhisi ve uygulayıcıları tedavi etmek için) %9-13 (sağlık teşhisi ve uygulayıcıları tedavi etmek için)
Ortalama Maaş (2023)* 73.960 TL 73.960 TL

Kaynak: *ONet

Kariyer seçenekleri

Bitkisel bilimdeki en büyük alt alanlardan biri, bir tür tamamlayıcı ve alternatif tıp türü olan bitkisel ilaçtır. Bitkisel ilaç aynı zamanda geleneksel Çin tıbbının önemli bir parçasıdır. Bu alanların her ikisindeki öğrenciler de, çalışmalarının bir bölümünü, kariyer hedeflerinin natüropatik bir doktor veya bir akupunkturcu olup olmadığına bakılmaksızın, bitkisel bilime ayırır.

Naturopath

Naturopatik Tıp Doktoru derecesi olan bir naturopatik doktor, bütünsel odaklanmış bir birinci basamak doktorudur. Bu alanda aday olan hekimler, geleneksel ve modern tıbbı incelerken, bitkisel ve botanik tıp, homeopati ve hidroterapi gibi alanları, anatomi, biyokimya ve patoloji gibi daha standart tıbbi konularla birlikte içerir. Bir naturopath, menopoz semptomlarını hafifletmeye yardımcı olan bir bitkisel tedavi gibi hastalara takviyeler önererek bitkisel bilim ilkelerini uygulayabilir.

En Popüler:  Mekanik Teknisyeni Maaşı, Kariyer ve Görev Tanımı

ONet, 2018-2028 yılları arasında öngörülen bir iş büyüme oranının %10-14 olduğunu bildirdi. Aynı özet rapora göre 2018’deki naturopatik doktorların ortalama maaşı 73.960 TL.

Oryantal Tıp ve Akupunktur Uygulayıcısı

Oryantal veya Çin tıbbı, Uzak Doğu’da ortaya çıkan çeşitli tedavi disiplinleri için genel kategoridir. Akupunktur belki de bunlardan en bilinenleridir. Fakat nefes alma teknikleri ve özel bitkisel tedaviler de Oryantal tıp olarak sınıflandırılır. Bu alana bazen akupunktur denir.

Uygulayıcıları, hastanın vücudundaki belirli noktalara ince iğneler sokarak ağrıyı hafifletmeyi ve sağlığı geliştirmeyi amaçlar. Bitkisel tedaviler bazen akupunktur ile birlikte kullanılır. Örneğin yakma uygulaması sırasında belirli otlar yakılabilir ve onları ısıtmak için akupunktur iğnelerine uygulanabilir.

Akupunktur uzmanları için kariyer görünümünün 2018-2028’den %10-14; ONet, akupunktur uzmanları için 2018 ortalama maaşını 73.960 TL olarak gösteriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu