Müzik Direktörü Nedir? Nasıl Olunur?

Bir müzik direktörü, kayıt seansları veya canlı performanslar aracılığıyla gruplar veya korolar gibi müzik gruplarına liderlik eder. Bu yönetmenler müziğin kalitesinden sorumludur, bu nedenle doğru hızda, ses seviyesinde, ritimde ve perdede çalınmasını sağlayın. Genellikle müzisyendirler ve birden fazla enstrüman çalıyorlar.

Nasıl Müzik Yönetmeni Olunur?

1. Adım: Temel Bilgileri Öğrenin

Müzik yönetmenleri, herkes olmasa da genellikle küçük yaşta bir enstrüman çalmayı ve notaları okumayı öğrenirler. Birden fazla enstrüman çalmayı ve şarkı söylemeyi öğrenmişlerdir. Senfoniler, konserler, baleler veya Broadway oyunları gibi çeşitli müzik performanslarına maruz kalmak bu aşamada son derece yararlıdır.

2. Adım: Lisans Programına Başvurun

Müzik yönetmeni olmak için lisans derecenizi almanız gerekir. Program büyük olasılıkla kayıtları, seçmeleri veya her ikisini birden göndermenizi isteyecektir. Bu yüzden seçtiğiniz müzik programına başvurabilmeniz ve kabul edilebilmeniz için becerilerinizi geliştirmek önemlidir. E-Kurs’a göre ankete katılan müzik yönetmenlerinin %30’undan fazlası lisans derecesine sahipti, %20’den fazlası yüksek lisans derecesine sahipti ve yaklaşık %40’ı eğitimine devam etti ve doktora derecesi aldı.

3. Adım: Derecenizi Kazanın

Müzik teorisi, müzik kompozisyonu veya müzik yönetmeni olmak için orkestra şefliği gibi alakalı bir alanda lisans derecesi almanız gerekecek. Bir devlet okulunda koro yöneticisi olmak istiyorsanız genellikle bir lisans derecesi yeterlidir. Fakat öğretmenlik sertifikanızı da almanız gerekebilir. Bununla birlikte diğer istihdam fırsatları için çoğu müzik direktörü pozisyonu bir yüksek lisans derecesine sahip olmanızı gerektirir.

Müzik Yönetmeninin İş Tanımı

Müzik yönetmenleri, müzisyenleri parçanın özünü yakalamak için uyumlu bir şekilde performans göstermeye yönlendiriyor. Bu durum zamanlama, ritim, melodi, ses perdesi ve ses düzeyinin doğru olmasını sağlamalı ve müzisyenleri istenen sonucu elde etmek için performanslarını iyileştirmeye yönlendirmelidir. Ayrıca beceriye dayalı olarak solistleri, konuk sanatçıları veya ek müzisyenleri seçmekten de sorumludurlar. Bunu yapmak için, genellikle bir müzisyenin yeteneklerini değerlendirmek için seçmeler düzenlerler.

En Popüler:  Yapı ve İnşaat Müfettişi Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Müzik direktörleri, potansiyel bağışçılarla bir araya gelerek ve bağış toplayıcılara katılarak yaklaşan bir performansı teşvik etmekle de görevlendirilebilir. Günleri boyunca müzisyenleri ile pratik yapsalar da canlı performanslar genellikle gece ve hafta sonları programlanır.

Müzik Direktörü Kimdir?

Konserlerde, müzikallerde, filmlerde veya kayıtlarda izleyicileri memnun eden müzik, bir besteci ve müzik yönetmeninin sıkı çalışması ve yeteneğinin ürünüdür. Müzik direktörleri (şefler de denir) performanslar ve kayıt seansları sırasında orkestralara, korolara ve diğer müzik gruplarına liderlik eder. Gerçekleştirilecek müzik düzenlemelerini ve besteleri seçerler ve provalara hazırlanmak için müzik notalarını incelerler. Melodiyi, ritmi ve sesi dengeleyerek müzisyenlerin tek bir tutarlı sesle çalmasını sağlarlar. Besteciler orkestraların, grupların ve diğer müzik gruplarının icra ettiği orijinal müzikler yazarlar. Şarkı sözü de yazabilirler.

Besteciler genellikle farklı müzik tarzlarını inceler. Fakat bazıları klasik veya hiphop gibi tek bir türe odaklanır. Ayrıca müzikal tiyatro için yazabilir, film müzikleri besteleyebilir veya yazabilirler. Çoğu müzik direktörü okullar ve dini kuruluşlar için çalışır veya serbest meslek sahibidir. Performanslar genellikle biraz seyahat ve akşam ve hafta sonu saatlerini gerektirir. Besteciler ofislerde, kayıt stüdyolarında veya evde çalışır.

Müzik yönetmenlerinin müzik teorisi, kompozisyon veya orkestra şefliği alanında yüksek lisans derecesine ihtiyaçları vardır; koro yönetmenlerinin yalnızca bir lisans derecesine ihtiyacı olabilir. Popüler müzik bestecileri müziklerinin kayıtlarını gruplara, şarkıcılara, plak şirketlerine veya film stüdyolarına gönderir. Müziklerinin kayıtlarını genellikle kendi web sitelerinde veya sosyal medyada online olarak yayınlarlar.

Kaynakça

  • İŞBUL, Türk Meslekler Sözlüğü, Müzik Yönetmenleri ve Besteciler.
  • Kariyer Geliştirme Merkezi. 27-2041.01.
  • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın Raporlarından Faydalanılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu