Müşteri Hizmetleri Temsilcisi Maaş, Eğitim ve Görev Tanımı

Lise diplomasıyla, kariyerine müşteri hizmetleri temsilcisi olarak başlamak mümkündür. Müşteri hizmetleri temsilcileri, bir şirket adına ürün veya hizmetlerle ilgili müşteri sorunlarını giderir. Bu alandaki alanlar için ileri eğitim veya öğretim gerekli olabilir.

Genel Bilgiler

Müşteri hizmetleri temsilcileri, bir şirketin ürünleri veya hizmetleriyle ilgili sorunlara ilişkin müşteri sorularına cevap verir. Telefon, e-posta, faks ve yüz yüze toplantılar yoluyla bunu yaparlar. Müşteri hizmetleri temsilcisi işleri genellikle sadece bir lise diploması gerektirir. Fakat gerekli eğitim seviyesi belirli alanlar için daha yüksek olabilir. Müşteri hizmetleri temsilcileri de iş başında eğitimden geçmelidir.

Eğitim Şartları Lise diploması veya dengi
Diğer gereklilikler İş eğitiminde
Öngörülen İş Büyümesi (2018-2028)* %2
Ortalama Maaş (2023)* TL 33.750

Kaynak: *Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB)

İşin Gereklilikleri

Müşteri hizmetleri temsilcileri, müşteri sorularını, şikayetlerini ve yorumlarını alır. Müşterilerin sorularını yanıtlamak için genellikle bilgisayar, telefon veya başka bir iletişim şekli kullanırlar. Müşterilerin satın almalarından memnun olmalarını sağlamak için şirket politikalarına uygun olarak müşterilere saygılı davranmalı ve ellerinden geleni yapmalıdırlar.

Bireysel müşteri hizmetleri temsilcisinin görevleri genellikle çalıştıkları şirketin yapısına bağlıdır. Örneğin bir telefon şirketindeki müşteri hizmetleri temsilcileri, müşterilerine fatura desteği sağlamak için günlerini harcayabilir, giyim şirketleri için çalışanlar iadeler yapabilir veya bireysel ürünlerle ilgili sorular sorabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu