Mülk Hak Talepleri Düzenleyicisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir mülk talep eksperinin ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve bir mülk talep düzenleyicisi olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Mülkiyet tazminatı eksperleri, mülk hasarı taleplerini araştırmaktan ve çözmekten sorumludur. Genellikle sigorta şirketleriyle çalışırlar. Fakat mülklerine zarar veren bireyleri veya işletmeleri de temsil edebilirler.

Mülkiyet iddiaları ayarlayıcıları, genel olarak, ne olduğunu ve söz konusu mülkü nasıl etkilediğini belirlemek için bir olay mahallini değerlendirerek başlar. Oradan, olayın tam bir resmini bir araya getirmek için kanıt toplar ve tanıklarla görüşürler. Bu bilgi, talep sahibinin poliçe koşulları kapsamında tazminat almaya uygun olup olmadığını belirlemek için kullanılır.

Mülk Alacakları Ekspertiz Sorumlulukları ve Görevleri

Mülkiyet tazminatı ayarlayıcıları, aşağıdaki sorumluluklara sahiptir:

 • Kayıp için teminat olup olmadığını belirlemek için sigorta taleplerinin araştırılması
 • Belirli risklerin kayıp potansiyelini belirlemek için şirket finansal tablolarının gözden geçirilmesi
 • Talepleri çevreleyen yasal sorunları çözmek için avukatlar ve sigorta şirketleriyle etkileşim kurmak
 • Uzlaşma anlaşmasına varma iddiasında yer alan taraflarla müzakere
 • Onarım maliyetlerini tahmin etmek için mülk hasarını inceleme
 • Hasarların ele alınmasıyla ilgili teftişleri, değerlendirmeleri ve diğer hizmetleri planlamak için sigorta şirketleri ile koordinasyon
 • Tazminatları değerlendirmek için davacılarla ve bir iddiaya dahil olan diğer taraflarla görüşme
 • Hasarlı mülkü onarmak veya değiştirmek için gereken para miktarının hesaplanması
 • Kapsam limitlerini, istisnaları ve muafiyetleri belirlemek için sigorta poliçelerini gözden geçirmek

Mülk Hak Talepleri Ekspertizi Maaşı Ne Kadar?

Mülk hasar eksperlerinin maaşları, eğitim ve deneyim düzeylerine, şirketin büyüklüğüne ve bulunduğu şehre bağlı olarak değişmektedir.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 16.000 TL (32.40 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 42.000 TL (103.30 TL/saat)

Mülkiyet tazminatı eksperlerinin istihdamının önümüzdeki on yılda azalması bekleniyor.

Son yıllarda kasırga ve sel gibi doğal afetlerden kaynaklanan maddi hasarlar arttı. Bununla birlikte, sigorta şirketlerinin artan iş yükünü mevcut çalışanlarıyla idare edebilecekleri için daha az mülk hasar eksperi tutması bekleniyor.

Dipnot: Mülk Alacakları Ekspertiz İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Mülk Hak Talepleri Düzenleyicisi İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Mülkiyet hak talebi düzenleyicilerinin genellikle aşağıdaki arka plana sahip olması gerekir:

Eğitim: Çoğu mülk iddiası düzenleyicisinin en az bir lisans mezuniyetine ihtiyacı vardır. Bu profesyoneller için en yaygın ana dallardan bazıları işletme, finans ve muhasebedir. Bazı işverenler, finans veya muhasebe alanında yoğunlaşan işletme alanında yüksek lisans mezuniyetine sahip adayları tercih edebilir.

En Popüler:  Spor Terapisti Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Antrenman tecrübesi: Çoğu mülk iddiası eksperleri, yeni işverenlerinden iş başında eğitim alacaklardır. Bu eğitim, eksperin şirketin belirli süreç ve prosedürlerini öğrenmesine yardımcı olacaktır. Eğitim, şirkete bağlı olarak birkaç hafta veya ay sürebilir.

Sertifikalar ve Lisanslar: Belirli sertifikalar, mülk hak talebi düzenleyicilerinin sorumlulukları hakkında daha pratik deneyim ve bilgi edinmelerini sağlar.

Mülk Hak Talepleri Düzeltici Olmak İçin Gerekli Beceriler

Mülkiyet tazminatı eksperleri başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyaç duyar:

Teknik beceriler: Teknik beceriler, karmaşık süreçleri ve prosedürleri anlama ve uygulama becerisidir. Talep eksperleri, bir mülk hasarı talebinin nedenini belirlemek için verileri analiz etmek ve bilgileri araştırmak için teknik beceriler kullanır. Ayrıca, bir talebin değerini ve onu çözmenin en iyi yolunu belirlemek için teknik becerileri kullanırlar.

İletişim yetenekleri: İletişim, bilginin konuşma, yazma veya diğer yöntemlerle iletilmesi eylemidir. Bir mülk talep ekspertizi olarak, müşteriler, sigorta şirketleri ve diğer eksperlerle iletişim kurmanız gerekebilir. Ayrıca, hasarın nedenini ve onarım maliyetlerini tartışmak için mühendisler ve mimarlarla iletişim kurmanız gerekebilir.

Analitik beceri: Analitik beceriler, bilgiyi parçalama ve kalıpları bulma yeteneğidir. Bir mülk talep düzenleyicisi olarak, bir sorunun kaynağını bulmak için büyük miktarda veriyi analiz etmeniz gerekebilir. Örneğin bir binada yangın çıkarsa, sigorta şirketinin ödemesi gereken para miktarını belirlemek için yangının nedenini ve hasarın boyutunu analiz etmeniz gerekebilir.

Problem çözme yetenekleri: Hasar eksperleri için problem çözme becerileri esastır, çünkü genellikle hasar süreci sırasında ortaya çıkan sorunlara çözüm bulmaları gerekir. Mesela bir hak talebi ertelenirse, bir eksperin gecikmeye bir çözüm bulması ve kaybedilen zamanı telafi etmenin bir yolunu bulması gerekebilir.

Araştırma becerileri: Bir hasar ekspertizi olarak, talep, poliçe sahibi ve söz konusu mülk hakkında bilgi araştırmanız gerekir. Şirket kayıtları, yasal belgeler ve tıbbi kayıtlar dahil olmak üzere çeşitli kaynaklardan gelen bilgileri bulup yorumlayabilmeniz gerekir. Ayrıca mülkün değerini ve hasarın boyutunu da araştırmanız gerekir.

Mülk Hak Talepleri Düzenleyicisi Çalışma Şartları Nasıl?

Mülk talep eksperleri, sigorta şirketleri için çalışır ve poliçe sahipleri tarafından evlerine veya işyerlerine verilen zararlar için yapılan taleplerle ilgilenir. Hasarın nedenini ve sigortacının sorumluluğunun kapsamını belirlemek için iddiaları araştırırlar. Düzenleyiciler evleri ve işletmeleri denetler, poliçe sahipleri ve tanıklarla görüşür ve polis ve itfaiye raporlarını inceler. Ayrıca hasarın boyutunu değerlendirmek için mühendisler ve mimarlar gibi uzmanlara danışırlar. Çoğu ayarlayıcı tam zamanlı çalışır ve çoğu haftada 40 saatten fazla çalışır. Bazı düzenleyiciler, iddiaları araştırmak için yoğun bir şekilde seyahat eder ve bazılarının akşamları veya hafta sonları çalışması gerekebilir.

Mülk Hak Talepleri Düzenleyici İçin Mesleki Gelişme

İşte mülk talep düzenleyicilerinin nasıl çalıştığını etkileyen üç metod. Mülkiyet tazminatı eksperlerinin, becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

En Popüler:  Edinme Programı Yöneticisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Siber Sigortanın Büyümesi

Siber sigortanın büyümesi, işletmeler arasında hızla popülerlik kazanan bir trend. Bu tür sigorta, veri ihlalleri ve diğer siber olaylarla ilişkili maliyetlere karşı koruma sağlar.

Gittikçe daha fazla işletme bu tür bir sigortayı benimserken, mülk hasar eksperlerinin bu poliçelerin sağladığı kapsama ve siber saldırıların neden olduğu hasarı nasıl değerlendireceklerine aşina olmaları gerekecektir. Ayrıca, siber güvenlik hizmetlerinde uzmanlaşmış üçüncü taraf satıcılarla da çalışabilmeleri gerekecektir.

Sorumluluk İddialarına Odaklanma

Mülkiyet iddiaları ayarlayıcılarından giderek daha fazla sorumluluk iddialarına odaklanmaları isteniyor. Bu durum sorumluluk talepleriyle ilgili en son yasa ve yönetmeliklerin yanı sıra müvekkillerini bu tür iddialara karşı savunmanın en iyi yollarını bilmeleri gerektiği anlamına gelir.

Yükümlülük iddialarına odaklanarak, mülk talep eksperleri, müşterilerinin büyük meblağlarda tazminat ödemekten kaçınmasına yardımcı olabilir. Ayrıca, müşterilerinin işlerine zarar verebilecek olumsuz tanıtımlardan kaçınmasına yardımcı olabilirler.

Artan Teknoloji Kullanımı

Sigorta sektöründe teknolojinin kullanımı hızla artıyor. Bu durum özellikle talep sürecini düzene sokmak ve hem talep sahipleri hem de eksperler için işleri kolaylaştırmak için teknolojinin kullanıldığı mülkiyet hak taleplerinin düzenlenmesi alanı için geçerlidir.

Sigorta endüstrisinde teknoloji daha yaygın hale geldikçe, mülk talep ayarlayıcılarının bu araçları kendi avantajlarına nasıl kullanacaklarını öğrenmeleri gerekecektir. Bu durum talep sürecinin bölümlerini otomatikleştiren yazılım programlarının nasıl kullanılacağını öğrenmenin yanı sıra müşterilerle bağlantı kurmak için sosyal medyanın nasıl kullanılacağını öğrenmeyi içerir.

Mülk Hak Talepleri Düzenleyicisi Nasıl Olunur?

Mülkiyet iddiaları düzenleyicisi olarak bir kariyer, ödüllendirici ve kazançlı olabilir. Doğru eğitimi ve sertifikayı alarak başlamak önemlidir. Birçok sigorta şirketi kurum içi eğitim programları sunar. Fakat akredite bir okul veya online program aracılığıyla kurs almayı da düşünebilirsiniz.

Gerekli beceri ve deneyime sahip olduğunuzda, sektördeki diğer profesyonellerle iletişim kurmanın zamanı geldi. En son trendler ve gelişmelerden haberdar olmak için sektör etkinliklerine katılın ve profesyonel organizasyonlara katılın.

Dipnot: Bir Mülk Hak Talepleri Düzenleyici İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Güçlü insan becerileri, sağlam karar verme becerileri ve yeni şeyler öğrenmeye isteklilik gösteren mülk talep eksperleri, kıdemli mülk talep eksperleri olmak için ilerleyebilir. Bu rolde, diğer düzenleyicilerin çalışmalarını denetleyebilir, özellikle karmaşık veya yüksek değerli iddiaları araştırabilir veya anlaşmaları müzakere edebilirler. Bazı eksperler sonunda kendi ayar firmalarını açabilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu