Mimarlık Profesörü Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir mimarlık profesörünün ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve bir mimarlık profesörü olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Mimarlık, hem sanatsal hem de teknik beceriler gerektiren yaratıcı bir alandır. Mimarlar, binaların, peyzajların ve diğer yapıların tasarımından sorumludur. Ayrıntı odaklı ve organize olmanın yanı sıra yaratıcı düşünebilmelidirler.

Mimarlar, ihtiyaçlarının karşılandığından emin olmak için tasarım süreci boyunca müşterilerle yakın çalışır. Ayrıca daha büyük projelerde mühendisler ve diğer profesyonellerle birlikte çalışabilirler.

Mimarlık Profesörü Sorumlulukları ve Görevleri

Mimarlık profesörleri genel olarak aşağıdaki sorumluluklara sahiptir:

 • Tasarım ilkeleri, tasarım süreçleri, bilgisayar uygulamaları, malzeme bilimi, sürdürülebilirlik vb. gibi mimarlıkla ilgili öğretim dersleri.
 • Kodlara, yönetmeliklere ve endüstri standartlarına uyumu sağlamak için öğrencilerin derslerinde sunduğu mimari planları gözden geçirmek
 • Mimarlık veya çevre tasarımı, inşaat yöntemleri, malzeme bilimi, tasarım teorisi vb. gibi ilgili konularda müfredat ve öğretim dersleri geliştirmek.
 • Öğrencilere, diğer okullarda kendileri için uygun olabilecek kurs gereksinimleri ve ana dallar hakkında tavsiyelerde bulunmak
 • Mimari uygulamada nasıl uygulanabileceklerini belirlemek için bilgisayar destekli çizim araçları ve 3D baskı gibi alandaki yeni teknolojiler hakkında araştırma yapmak
 • Yeni inşaat projelerinin bir parçası olan veya mevcut yapılardaki yenilemelerin bir parçası olan kampüsteki binaların tasarımını ve inşasını denetlemek
 • Yasal gerekliliklere uygunluğu sağlamak için bina kodları, imar yasaları ve belediye yönetmelikleri bilgilerini uygulamak
 • Kod gereksinimlerini ve endüstri standartlarını karşılayıp karşılamadıklarını belirlemek için mimarlar ve mühendisler tarafından oluşturulan teklifleri ve tasarımları gözden geçirmek
 • Çalışmalarının kalitesini değerlendirmek ve iyileştirilmesi gereken alanlarda geri bildirim sağlamak için çizimler ve modeller gibi öğrenci çalışmalarından örneklerin gözden geçirilmesi

Mimarlık Profesörü Maaşı Ne Kadar?

Mimarların maaşları, eğitim düzeylerine, yılların deneyimine ve çalıştıkları şirketin büyüklüğüne ve türüne göre değişir.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 18.000 TL (42.00 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 36.000 TL (87.50 TL/saat)

Mimarlık profesörlerinin istihdamının önümüzdeki on yılda ortalama bir oranda artması bekleniyor.

İstihdam artışı, mimarlık ve mühendislik hizmetlerine yönelik öğrenci talebi tarafından yönlendirilecektir. Daha fazla öğrenci mimarlık okudukça, onlara öğretecek daha fazla fakülteye ihtiyaç duyulacaktır.

Mimarlık Profesörü İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Mimarlık profesörü olarak bir pozisyon genel olarak mimarlıkta yüksek lisans mezuniyeti gerektirir, ayrıca:

Eğitim: Mimarlar, mimarlık veya inşaat yönetimi veya bina bilimi gibi ilgili bir alanda lisans mezuniyetine ihtiyaç duyarlar. Öğrenciler ilk iki yıllarını sınıfta, son iki yıllarını ise staj yaparak geçirirler. Öğrenciler, çalışmaları sırasında mimari tasarım, yapı sistemleri, yapı malzemeleri ve yapım yöntemleri dahil olmak üzere tasarım, yapım ve yapı ilkeleri hakkında bilgi edinirler.

Lisanslı bir mimar olmak için öğrencilerin bir Yüksek Lisans derecesi almaları gerekir. Bu programın tamamlanması genellikle beş yıl sürer ve kurs çalışmaları ile pratik deneyimin bir kombinasyonunu içerir.

En Popüler:  Laboratuvar Asistanı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Antrenman tecrübesi: Mimarlık profesörleri genellikle eğitimleri ve bu alandaki deneyimleriyle eğitim alırlar. Çoğu mimarlık profesörü bu alanda en az 10 yıllık deneyime sahiptir. Profesör olmadan önce mimar veya mimari tasarımcı olarak çalışmış olabilirler.

Sertifikalar ve Lisanslar: Mimarlık profesörleri için gereken lisanslar, çalıştıkları eyalete göre değişecektir. Çoğu eyalet, bir kamu kurumunda öğretmenlik yapmak için lisans gerektirir ve birçoğu da kar amacı gütmeyen bir kurum için lisans gerektirir. Bazı eyaletler, kamu veya kar amacı gütmeyen tüm kurumlar için lisans gerektirir.

Mimarlık Profesörü Olmak İçin Gerekli Beceriler

Mimarlık profesörlerinin başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyacı vardır:

İletişim: Mimarlık profesörleri genellikle öğrenciler, meslektaşlar ve yönetim ile iletişim kurar. Mimari geçmişi olmayan öğrencilere karmaşık fikirleri ve bilgileri iletmeleri gerekebilir. Ayrıca müfredat ve ders materyalleri hakkında diğer öğretim üyeleriyle iletişim kurmaları gerekebilir.

Organizasyon: Mimarlık profesörleri genellikle öğrenci notları, proje dosyaları ve araştırma materyalleri dahil olmak üzere büyük miktarda bilgiyi yönetmek zorundadır. Güçlü organizasyon becerileri, tüm sorumluluklarınızı takip etmenize ve tüm son teslim tarihlerinize uymanıza yardımcı olabilir.

Kritik düşünce: Eleştirel düşünme, bir durumu analiz etme ve sahip olduğunuz bilgilere dayanarak karar verme yeteneğidir. Bir mimarlık profesörü olarak, müfredatınıza hangi konuları dahil edeceğinize, derslerinizi nasıl yapılandıracağınıza ve öğrenci ilerlemesini nasıl değerlendireceğinize karar vermeniz gerekebilir. Güçlü eleştirel düşünme becerilerine sahip olmak, öğrencileriniz ve kurslarınız için en iyi kararları vermenize yardımcı olabilir.

Problem çözme: Problem çözme, sorunları tanımlama ve çözme yeteneğidir. Bir mimarlık profesörü olarak, ödevleri notlandırmaktan, ders materyallerini tasarlamaktan ve ders planları geliştirmekten sorumlu olabilirsiniz. Sorunları tanımlayıp çözebilmek, görevlerinizi verimli bir şekilde tamamlamanıza yardımcı olabilir.

İşbirliği: İşbirliği, ortak bir hedefe ulaşmak için başkalarıyla birlikte çalışma yeteneğidir. Bir mimarlık profesörü olarak, yeni dersler geliştirmek için diğer öğretim üyeleriyle birlikte çalışabilir, yeni bir müfredat oluşturmak için diğer profesörlerle işbirliği yapabilir veya akademik hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmak için öğrencilerle birlikte çalışabilirsiniz.

Mimarlık Profesörü Çalışma Şartları Nasıl?

Mimarlık profesörleri genellikle üniversite ortamlarında çalışır, öğrencilere ders verir ve araştırma yürütür. Genellikle akademik binalarda, öğrenciler ve meslektaşlarıyla buluştukları ofisleri ve araştırma projeleri üzerinde çalışabilecekleri stüdyolara ve diğer tesislere erişimleri vardır. Bazı mimarlık profesörleri de ya kendi başlarına ya da bir firmanın parçası olarak özel muayenehanede çalışırlar. Özel muayenehanede daha uzun saatler çalışabilir ve araştırma ve öğretim için daha az zamanları olabilir. Ancak işi daha yaratıcı ve teşvik edici bulabilirler ve çeşitli projeler üzerinde çalışma fırsatı bulabilirler.

Mimarlık Profesörü Eğilimler

İşte mimarlık profesörlerinin çalışma şeklini etkileyen üç metod. Mimarlık profesörlerinin, becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

En Popüler:  Tedarik Teknisyeni Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Mimarlık Mesleğinde Çeşitlilik İhtiyacı

Mimarlık mesleği hala erkek egemendir ve kayıtlı mimarların sadece %13’ü kadındır. Bu bir sorun çünkü bu alanda yeterli kadın sesi yok, bu da tasarımda çeşitlilik eksikliğine ve kadınların nasıl yaşamak ve çalışmak istediklerine dair bir anlayış eksikliğine yol açabiliyor.

Gittikçe daha fazla öğrenci mimarlıkla ilgilendikçe, üniversitelerin programa daha fazla kadını dahil etmeye odaklanması gerekecek. Bu durum mimarlık eğitiminin yararlarını teşvik ederek ve kız öğrencilere kariyerleri boyunca destek sağlayarak yapılabilir.

Geleneksel Mimarlık Eğitiminden Bir Geçiş

Öğrenciler mimarlık hakkında bilgi edinmenin yeni yollarını aradıkça geleneksel mimarlık eğitimi daha az popüler hale geliyor. Bu durum daha fazla esneklik sunan ve öğrencilerin istedikleri yerde eğitim görmelerine olanak tanıyan online öğrenme platformlarına geçişe yol açıyor.

Bu yeni öğrenme platformlarını kullanabilen mimarlar, öğrencileri cezbetmek ve rekabette öne geçmek için daha iyi konumlanmış olacaklar. Ayrıca sektördeki gelecekteki değişikliklere uyum sağlamak için daha hazırlıklı olacaklar.

Mimarlar ve Mühendisler Arasında İşbirliği

Son zamanlarda mimarlar ve mühendisler arasında işbirliğine yönelik bir eğilim var. Bunun nedeni, her iki mesleğin de uzmanlık ve deneyim açısından birbirlerine sunacakları çok şey olmasıdır.

Mimarlar ve mühendisler birlikte çalışarak hem işlevsel hem de güzel binalar yaratabilirler. Ayrıca, kaynakları ve fikirleri paylaşarak zamandan ve paradan da tasarruf edebilirler.

Nasıl Mimarlık Profesörü Olunur?

Bir mimarlık profesörü kariyeri hem ödüllendirici hem de zorlayıcı olabilir. Çalışmak istediğiniz okul türünü ve öğretmek istediğiniz konu alanını düşünmek önemlidir. Bazı okullar, kentsel planlama veya peyzaj mimarlığı gibi belirli mimarlık alanlarında uzmanlaşmıştır. Diğer okullar, mimarlığın tüm yönlerine daha genel bir odaklanmaya sahip olabilir.

Ayrıca ne tür bir ders vermek istediğinizi de düşünmelisiniz. Birçok okul, mimarlığın temellerini kapsayan giriş sınıflarının yanı sıra, alanın belirli alanlarını inceleyen daha ileri düzey kurslar sunar. Ayrıca öğrenciler arasında giderek daha popüler hale gelen online kurslar vermeyi de düşünebilirsiniz.

Kariyer ve İş İmkanları

Mimarlık profesörleri için ilerleme genellikle görev süresi ve terfi şeklinde gelir. Görev süresi, bir üniversite tarafından deneme süresi hizmetinden sonra verilen bir iş güvencesidir. Genellikle araştırma ve yayın yoluyla alanlarında mükemmellik sergileyen profesörlere terfi verilir. Bir profesöre görev süresi verildikten ve daha yüksek bir rütbeye terfi edildikten sonra, genellikle daha yüksek maaş ve daha fazla iş güvencesi olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu