Mekanik Tasarımcı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir mekanik tasarımcının ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve mekanik tasarımcı olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Mekanik tasarımcılar, ürünlerin ve sistemlerin fiziksel biçimini oluşturmaktan sorumludur. Yeni ürünler yaratmak veya mevcut ürünleri geliştirmek için mühendislerle yakın bir şekilde çalışırlar. Fakat aynı zamanda mühendislik meslektaşlarından daha geniş bir sorumluluk yelpazesine sahiptirler.

Mekanik tasarımcılar, tasarımlarının pazarlama materyallerini veya diğer görsel temsillerini geliştirmekle görevlendirilebilir. Bu durum fikirlerini müşterilere ve paydaşlara açık bir şekilde iletmelerine yardımcı olurken, aynı zamanda onlara yaratıcılıklarını sergileme fırsatı verir.

Mekanik Tasarımcı Sorumlulukları ve Görevleri

Mekanik tasarımcıların genel olarak aşağıdakiler gibi sorumlulukları vardır:

 • Tasarımların güvenlik, ergonomi ve diğer faktörlerin gereksinimlerini karşılamasını sağlamak için tasarım ekibinin diğer üyeleriyle işbirliği yapmak
 • Tasarımları üç boyutlu olarak göstermek için bilgisayar destekli tasarım yazılımı (CAD) kullanarak modeller oluşturma
 • Bir sektördeki potansiyel uygulamalarını belirlemek için yeni teknolojiler üzerinde araştırma yapmak
 • Endüstri standartlarını karşılayan fonksiyonel tasarımlar oluşturmak için mühendisler ve diğer tasarım profesyonelleri ile koordinasyon
 • Tasarım kusurlarını belirlemek ve mevcut tasarımlarda iyileştirmeler önermek
 • Fikirleri müşterilere veya bir tasarım ekibinin diğer üyelerine iletmek için çizimler ve modeller geliştirmek
 • Yerleşik mühendislik ilkelerine uygun olarak tasarımların ayrıntılı planlarını ve çizimlerini hazırlamak
 • Tasarım detaylarını imalat ekiplerine ileten teknik şartnamelerin, çizimlerin ve modellerin hazırlanması
 • Tasarımları seri üretilmeden önce test etmek için prototipler oluşturmak

Mekanik Tasarımcı Maaşı Ne Kadar?

Mekanik tasarımcı maaşları, eğitim düzeylerine, yılların deneyimine ve şirketin büyüklüğüne ve endüstrisine bağlı olarak değişmektedir. Ayrıca ikramiye şeklinde ek tazminat da alabilirler.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 17.000 TL (36.70 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 21.000 TL (51.90 TL/saat)

Mekanik tasarımcıların istihdamının önümüzdeki on yılda ortalama bir oranda artması bekleniyor.

Yeni ürünler tasarlamak ve mevcut ürünleri geliştirmek için mekanik tasarımcılara ihtiyaç duyulacaktır. Otomasyon artmaya devam ettikçe, üretim süreçlerini otomatikleştirmeye veya kolaylaştırmaya yardımcı olacak mekanik tasarımcılara ihtiyaç duyulacaktır.

Dipnot: Mekanik Tasarımcı İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

En Popüler:  İmalat Montajcısı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Mekanik Tasarımcı İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir mekanik tasarımcının genel olarak aşağıdaki niteliklere sahip olması gerekir:

Eğitim: Çoğu işveren, mekanik tasarımcıların makine mühendisliği, imalat mühendisliği, endüstri mühendisliği veya ilgili bir alanda lisans mezuniyetine sahip olmasını ister. Bu programların içerdiği kurslardan bazıları mühendislik tasarımı, üretim süreçleri, malzeme bilimi, termodinamik, kinematik ve dinamiktir.

Antrenman tecrübesi: Çoğu işveren, adayların bu alanda en az beş yıllık deneyime sahip olmasını ister. Bu eğitim, stajlar veya giriş seviyesi pozisyonlar aracılığıyla alınabilir. Bazı işverenler, adayların mühendislik diplomasına sahip olmalarını da isteyebilir.

Sertifikalar ve Lisanslar: Mekanik tasarımcıların iş başvurusunda bulunmak için herhangi bir sertifikaya ihtiyacı yoktur. Ancak bazı işverenler sertifikalı adayları tercih edebilir ve hatta işe alım sürecinde bunu bir eleme faktörü olarak kullanabilir.

Mekanik Tasarımcı Olmak İçin Gerekli Beceriler

Başarılı olmak için mekanik tasarımcıların aşağıdaki becerilere ihtiyacı vardır:

CAD yazılımı: Mekanik tasarımcılar, tasarımlarını oluşturmak için bilgisayar destekli tasarım yazılımı kullanır. Bazıları 2B ve bazıları 3B olmak üzere çeşitli CAD yazılımı türleri kullanabilirler. Bu yazılım, tasarımlar oluşturup değiştirmelerine, öğeler ekleyip çıkarmalarına ve tasarımın nasıl çalışabileceğini simüle etmelerine olanak tanır.

Makine mühendisliği ilkeleri: Makine mühendisliği ilkeleri, mekanik tasarımın temelidir ve hareket ilkelerini, kuvvetleri ve kariyerinizde faydalı olabilecek diğer kavramları anlamanıza yardımcı olabilir.

Bilgisayar destekli tasarım (CAD): Mekanik tasarımcılar, tasarımlarını oluşturmak ve değiştirmek için CAD yazılımını kullanır. 3D modeller oluşturmak, hareketi simüle etmek ve tasarımlarının performansını test etmek için başka yazılımlar da kullanabilirler.

İletişim yetenekleri: Mekanik tasarımcılar iş günleri boyunca birçok farklı insanla iletişim kurar. Tasarım fikirlerini tasarım ekibinin diğer üyelerine açıklamaları, tasarımın amacını bir mühendise açıklamaları veya tasarımın sınırlarını bir mühendise açıklamaları gerekebilir. Ayrıca tasarımın ilerleyişi hakkında müşteriler ve paydaşlarla iletişim kurmaları gerekebilir.

Problem çözme: Mekanik tasarımcılar genellikle bir tasarım oluştururken zorluklarla karşılaşır ve problem çözme becerileri bu zorlukların üstesinden gelmelerine yardımcı olabilir. Mesela bir tasarım projenin gereksinimlerini karşılamayabilir ve problem çözme becerisine sahip bir mekanik tasarımcı sorunu tanımlayabilir ve bir çözüm önerebilir.

Mekanik Tasarımcı Çalışma Şartları Nasıl?

Mekanik tasarımcılar, bilgisayar destekli tasarım (CAD) yazılımına, çizim tablolarına ve ticaretin diğer araçlarına erişebildikleri mühendislik ofislerinde çalışırlar. Son teslim tarihlerini karşılamak için fazla mesai yapmaları gerekmesine rağmen, genellikle normal saatlerde çalışırlar. Bazı mekanik tasarımcılar, ölçüm yapmak veya belirli bir üretim sürecini gözlemlemek için şantiyelere gidebilir. Çoğu mekanik tasarımcı tam zamanlı çalışır.

Mekanik Tasarımcı İçin Mesleki Gelişme

İşte mekanik tasarımcıların nasıl çalıştığını etkileyen üç metod. Mekanik tasarımcıların becerilerini güncel tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

En Popüler:  Kalite Kontrol Mühendisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Daha İşbirlikçi Tasarım İhtiyacı

Tasarım endüstrisi hızla değişiyor ve en önemli değişikliklerden biri, daha fazla işbirliğine dayalı tasarım ihtiyacının artması.

İşletmeler daha rekabetçi hale geldikçe, kalabalığın arasından sıyrılan ürünler yaratmanın yollarını arıyorlar. Bu durum ürünlerini rakiplerinden ayıran benzersiz bir tasarım yaratarak yapılabilir. Ancak bunu yapabilmeleri için hem tasarım hem de iş konusunda derin bir anlayışa sahip bir tasarımcı ile çalışmaları gerekmektedir.

Mekanik tasarımcılar, ekibin diğer üyeleriyle işbirliği yapmak ve hem işletmenin hem de müşterinin ihtiyaçlarını karşılayan tasarımlar oluşturmak için gerekli becerilere sahip olduklarından, bu trendden yararlanmak için iyi bir konumdadır. Mekanik tasarımcılar ekibin diğer üyeleriyle yakın işbirliği içinde çalışarak sadece güzel değil aynı zamanda başarılı ürünler yaratmaya yardımcı olabilirler.

3D Baskının Kullanımı

3D baskı, üretim, sağlık ve mimari dahil olmak üzere çeşitli endüstrilerde kullanılan gelişmekte olan bir teknolojidir. Bu teknoloji daha popüler hale geldikçe, mekanik tasarımcıların bunu işlerinde nasıl kullanacaklarını öğrenmeleri gerekecek.

Bu durum 3B modelleme yazılımı kullanarak nesnelerin nasıl tasarlanacağını öğrenmenin yanı sıra farklı malzemeler kullanarak nesneleri yazdırma sürecini anlamayı içerir. Gelecekte, 3D baskı daha da yaygınlaşabilir ve bu teknolojiyi kullanabilen mekanik tasarımcılara daha fazla talep gelmesine neden olabilir.

Mekanik Tasarımcı Nasıl Olunur?

Bir mekanik tasarımcı kariyeri inanılmaz derecede ödüllendirici olabilir. Tüketim ürünlerinden tıbbi cihazlara ve endüstriyel ekipmanlara kadar çeşitli projelerde çalışma imkanı sunar. İnsanların hayatlarını iyileştiren yenilikçi çözümler geliştirmek için yaratıcılığınızı ve problem çözme becerilerinizi kullanma şansına sahip olacaksınız.

Başarılı bir mekanik tasarımcı olmak için, mühendislik ilkeleri hakkında güçlü bir anlayışa sahip olmanızın yanı sıra, işlerin bittiğinde nasıl görüneceğini görselleştirme yeteneğine sahip olmanız gerekir. Ayrıca tasarım ekibinin diğer üyeleri ve müşterilerle etkili bir şekilde iletişim kurabilmelisiniz.

Dipnot: Mekanik Tasarımcı İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Birkaç yıllık deneyimden sonra, mekanik tasarımcılar kıdemli mekanik tasarımcılar veya proje yöneticileri olmak için ilerleyebilirler. Bazıları ek olarak satış mühendisliği, uygulama mühendisliği veya pazarlama gibi ilgili mesleklere geçebilir. Ek eğitimle, mekanik tasarımcılar mühendislik yöneticileri olabilir veya diğer yönetim pozisyonlarına geçebilirler.

Güçlü bilgisayar becerilerine sahip olanlar, bilgisayar destekli tasarım (CAD) operatörleri veya teknik ressamlar olmak için ilerleyebilir veya bilgisayarla ilgili diğer mesleklere geçebilirler. Bazı mekanik tasarımcılar sonunda kendi şirketlerini kurar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu