Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2023


Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Nedir?

Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Bölümünün amacı, matematik ve matematik bilimini en etkili şekilde kullanabilen kişiler yetiştirmek ve sektöre kazandırmaktır.

Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Bölümü’nü seçmeyi düşünen öğrenciler, disiplinli, sorumlu, sayısal düşünebilen, bilgisayar, yazılım, programlama ve matematik kavramlarına ilgi ve meraklı olmak için aranan temel özellikler arasındadır.

Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Bölümü Kaç Yıl Eğitim Gördü

Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Bölümünde 4 yıllık eğitim verilmektedir. Öğrencilerin mezun olabilmeleri için 240 AKTS’lik haklarını doldurmaları ve üniversitelerinin mezuniyet şartlarını yerine getirmeleri gerekmektedir.

Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Bölümünün Dersleri Neler?

Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Bölümü öğrencileri, 4 yıllık eğitim hayatlarında temel tıp bilimleri ve anestezi üzerine birçok dersle karşılaşacaklar.

Tercih listesinde Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Bölümü bulunan aday öğrenciler için;

  • Analitik geometri
  • Ayrık Matematik
  • Bilgisayar Biliminin Temelleri
  • Lineer Cebir
  • Bilgisayar Ağları ve İletişim
  • Nesne yönelimli programlama
  • Karmaşık Analiz
  • Veri Yapıları
  • İnternet Tabanlı Programlama
  • Veritabanı ve Yönetim Sistemleri

Özellikle 4 yıl süreyle derslerin çoğundan sorumlu olacaklar. Bu dersleri başarıyla tamamlamaları halinde “Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Lisans Diploması” alacaklardır.

Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Bölümü Mezunları Ne Yapar?

Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Bölümü mezunları, kurumlarında bilgisayar sistemleri ve ağları, veritabanları, yazılım ve programlama üzerine çalışmaktadır.

En Popüler:  Kürt Dili Ve Edabiyatı Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2023

Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Bölümü Mezunu İçin İş İmkanları Neler?

Matematik ve Bilgisayar Bilimleri mezunlarının çalışmayı tercih ettikleri başlıca yerler yazılım geliştirme şirketleri, sağlık sektörü, imalat sektörü, otomotiv sektörü, güvenlik sektörü ve eğlence sektörüdür.

Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Bölümü Taban Puanları 2023

Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Bölümü 2023 taban puanlarına buradan ulaşabilirsiniz. Bu puanlar 18.12.2022 tarihinde ve saat 01:02:38’de güncellenmiştir. Burada verilen puanlar ve sıralamalar bu sene yerleşen adaylara aittir. Bu bilgiler ÖSYM-YÖK tarafından yayınlanmış olan en güncel puanlar ve sıralamalardır.

Üniversite Adı Bölüm Puan Türü Kont. Taban Puan Sıralama Ücret
İstanbul Kültür Üniversitesi (İstanbul) (Vakıf) Matematik ve Bilgisayar Bilimleri (Burslu) SAY 9 363,65529 140.409
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (Eskişehir) (Devlet) Matematik ve Bilgisayar Bilimleri (Örgün) SAY 72 306,42347 239.025
Necmettin Erbakan Üniversitesi (Konya) (Devlet) Matematik ve Bilgisayar Bilimleri (Örgün) SAY 52 277,73622 316.854
İstanbul Kültür Üniversitesi (İstanbul) (Vakıf) Matematik ve Bilgisayar Bilimleri (%50 Burslu) SAY 46 256,14799 397.576 ₺28.375
İstanbul Kültür Üniversitesi (İstanbul) (Vakıf) Matematik ve Bilgisayar Bilimleri (Ücretli) SAY 5 251,97909 416.156 ₺56.750
Doğu Akdeniz Üniversitesi (Gazimağusa) (Kıbrıs) Matematik ve Bilgisayar Bilimleri (Burslu) (İng.) SAY 10 244,02053 455.346

Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Bölümü Atama Durumu ve Puanları

Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Bölümü bölümünün ataması hakkında şuan bir bilgimiz yok. Aşağıdaki yorumlar kısmında iş ilanları ve atama durumu hakkındaki bilgilerini diğer okuyucularımızla paylaşabilir ve tartışabilirsiniz.

Dipnot: Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Bölümü mezunlarının ne kadar kazandığını merak ediyorsanız güncel maaşlarını görmek için sitemizin arama kısmını kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu