Marangoz İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Marangoz İş Tanımı

Marangozlar planları canlandırıyor. Ahşap ve diğer malzemeleri kullanarak tiyatro setlerinden tüm evlere kadar her şeyi inşa ediyorlar. Pozisyonları, bitmiş yapıların dayanıklı, fonksiyonel ve göze hoş gelmesini sağlamak için ölçüm, kesme, montaj ve kontrol etmeyi içerir. Marangozlar, işin yapılması gereken her yerde içeride veya dışarıda çalışır. Havalar, daha sıcak aylarda ev yapımı ve daha soğuk havalarda mutfak tadilatı gibi iş türlerini etkileyebilir. İşleri çok fazla bükülme, ayakta durma ve kaldırma içerdiğinden, marangozlar iyi fiziksel durumda olmalı ve dayanıklılığa sahip olmalıdır. Marangozlar için yaralanma oranları diğer mesleklere göre yüksektir.

Marangozların yaklaşık üçte biri serbest meslek sahibidir ve %33’ü konut ve konut dışı bina inşaat firmaları tarafından istihdam edilmektedir. Meslek İstatistikleri Bürosu’na göre marangozların istihdamının 2019’dan 2029’a kadar %8 büyüyeceği öngörülüyor. Son zamanlardaki kasırgalar ve diğer doğal afetler nedeniyle zarar gören alanların marangozların toparlanma çabalarına yardımcı olmaları için özel bir ihtiyacı olacaktır.

Marangoz Görevleri ve Sorumlulukları

Fikirleri gerçeğe dönüştüren, marangozlar çeşitli görevleri yerine getirmek için. Marangozların ihtiyaç duyduğu temel becerilerden bazıları:

Yapı Çerçevesi
Sağlam bir çerçeve olmadan yapılar çöküyor. Marangozlar zamanlarının çoğunu, ürün bittiğinde görülmeyecek destekleri (özellikle tavanlar, duvarlar ve zeminler için) inşa etmek için harcarlar. Her şeyin birbirine tam olarak oturmasını sağlamak için kullanılan her parçayı ölçer ve projenin diğer aşamalarına geçmeden önce sağlamlığı test ederler.

Yükleme
Evler ve diğer binalar sadece bir şekilden daha fazlasına ihtiyaç duyar. Marangozlardan genellikle, pencere ve kapıların takılması, alçıpan asma ve yuvarlanma yalıtımı gibi bir tesisi işlevsel hale getiren şeyler yapmaları istenir.

Tamir ve Tadilat
Marangozlar her zaman sıfırdan inşa edilmez. Bazen şiddetli bir fırtınadan sonra ahşap bir evde tahtaları değiştirmek gibi kırık veya problemli yapıları onarırlar. Diğer zamanlarda, bir mutfak için yeni dolaplar inşa etmek veya taç kalıplamak (tavanın birleştiği bir duvarın üstüne yerleştirilen dekoratif ahşap şeritler) gibi mevcut eşyaları daha iyi veya daha modern hale getirmek için çalışabilirler.

En Popüler:  Jinekolog İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Malzemeleri Getirme
Serbest çalışan marangozlar kendi araçlarını satın alıp sürdürürler; birçok işveren marangozlarının projelere gerektiği gibi getirmek için kişisel bir takım araçlara sahip olmalarını ister. Birinin evine bir güverte inşa etmek gibi daha küçük projeler için, marangozlar yapı malzemesini satın almak ve olması gereken yere taşımaktan sorumlu olabilir.

Proje Yönetimi
Bağımsız yükleniciler olan marangozlar, bir şirkette çalıştıkları takdirde başkalarına verilecek görevleri üstlenirler. Bu tür işler arasında çalışma alanının denetlenmesi, maliyet tahmini hazırlanması, bir program oluşturulması, malzeme siparişi verilmesi, izinlerin alınması ve ödeme toplanması yer alabilir.

Güvenli Bir İş Yerinin Bakımı
Keskin aletler, malzeme yığınları ve bitmemiş yapılar potansiyel olarak tehlikeli bir ortam yaratır. Marangozlar güvenlik donanımları giymeli, aletleri doğru kullanmalı, kendileri temizlemeli ve iş arkadaşlarını potansiyel tehlike konusunda bilgilendirmelidir.

Marangoz Olmak İçin Gerekenler ve Şartlar

Marangozlar çok fazla ölçüm yaptıkları için, sayılar için bir yeteneğe sahip olmak bir artı. Becerikli eller ve yeterli güç de yardımcı olur. Çünkü marangozlar zamanlarının çoğunu malzeme taşımak ve araçları manipüle etmek için harcarlar. İşe alım yöneticilerini etkilemeye bağlı diğer bazı beceriler şunlardır:

 • Planların doğru bir şekilde takip edilmesini ve bitmiş çalışmaların hem estetik açıdan hoş hem de yapısal olarak sağlam olmasını sağlamak için ayrıntılara dikkat etmek
 • Çoğu zaman inşaat projeleri bir takım içerdiğinden beri iyi iletişim kurmak ve başkalarıyla iyi geçinmek
 • Şantiye yaralanmalarını önlemek için güvenlik önlemlerinin farkında olmak
 • Kişinin işinde gurur duyması

Marangoz Kullandığı Araç Gereçler veya Programlar

Marangoz nedir? İşte bu meslekte yaygın olarak kullanılan bazı öğelere bir göz atın:

 • Malzemeler – Ahşap, alçıpan ve diğer temel yapı bileşenleri
 • Elektrikli aletler – Matkaplar, zımparalar, çivi tabancaları ve elektrikli testereler gibi elektrikle çalışan aletler
 • El aletleri – Çekiç, basit tornavida ve seviye gibi manuel aletler
 • Bağlantı Elemanları – Tırnak, yapıştırıcı, vida ve zımba gibi bir şeyi birbirine bağlamak için kullanılan nesneler
 • Güvenlik tertibatı – Yansıtıcı yelekler, iş ayakkabıları, gözlük ve koruma için giyilen diğer şeyler
En Popüler:  Geliştirme Mühendisi İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Marangoz Eğitim ve Öğretim Süreci

Marangozların çoğu lise veya dengi okul diplomasına sahiptir. Bazıları orta öğretim sonrası dersler almış veya bir teknik veya meslek okulunda önlisans derecesi almıştır. Bununla birlikte bir marangoz eğitiminin çoğu iş başında. Yeni marangozlar genellikle yetenekli olduklarını kanıtladıkları için daha fazla sorumluluk alarak deneyimli işçilerin gözetiminde basit işler yapmaya başlarlar.

Marangoz Maaşları

MİB’ye göre marangozlar için ortalama maaş 43.000 TL’dir. En düşük kazanan marangozlar yılda yaklaşık 47.000 TL kazanıyor. En yüksek maaş ise yılda 79.400 liradan fazla.

Marangoz İş Kaynakları

Marangozların ne yaptığı ve nasıl olunacağı hakkında daha fazla bilgi edinmek için şu değerli kaynaklara göz atın:

Marangoz Olarak Kariyer – Kaba marangozluk ve finiş marangozluğu arasındaki fark nedir? Marangozlar ev inşa etmenin yanı sıra ne tür işler bulabilirler?

Marangozlar: Yapmış Kişilerden Hikâyeler – En iyi fikir genellikle bir meslekte çalışmış olanlardan gelir. Bu Kindle kitabı, çeşitli insanların marangozluk dünyasında nişlerini (oyma amaçlı), dolap yapımından tiyatro setleri tasarlamaya kadar nasıl oytuğunu araştırıyor.

Amerika Birleşik Devletleri Genel Yüklenicileri – Sektör trendlerinden inşaat verilerine kadar bu kuruluşun web sitesi marangozlar için endişe verici konuları içermektedir. Eğitim fırsatları hakkında bilgi edinin, iş kurulunu inceleyin veya sağlık ve güvenlikle ilgili en son haberleri öğrenin.

Amerika Marangozları ve Doğramacıları – Yarım milyondan fazla üyesi ve 135 yıllık bir geçmişi olan bu sendika, marangozluk mesleği ile ilgili sorular için tercih edilen bir kaynaktır.

Marangoz ile Benzer Meslekler

Yüz binlerce uzman onaylı meslek veritabanımızdan benzer meslekleri keşfedin:

 • Marangoz
 • Tesis Bakım Müdürü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu