Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2023


Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Nedir?

Malzeme Bilimi Mühendisliği, malzemelerin mekanik, elektrik, optik ve manyetik özelliklerini anlamak ve işlemek için geniş bir çok disiplinli yaklaşım sunar.

Malzemeler her zaman toplumun temel taşı olmuştur ve ileri teknoloji çağımızda giderek daha önemli bir rol oynamaktadır. Buna göre malzeme bilimcileri ve mühendisleri paha biçilmez ve iyi ücretli profesyonellerdir.

Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümünde Eğitim Kaç Yıl?

Malzeme Bilimi ve Mühendisliği, Mühendislik Fakültesi kapsamında üniversitelerde sunulan 4 yıllık bir lisans bölümüdür. Bölüm sadece Sayısal puan türüne göre öğrenci kabul etmektedir.

Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümünün Dersleri Nelerdir?

Malzeme Bilimi ve Mühendisliği alanında eğitim almak isteyen ve bu bölümü tercih listelerine dahil edecek aday öğrenciler;

 • Malzeme ve Yaşam
 • Materyal Dünya
 • Teknik çizim
 • Malzemelerin Kristal Yapısı
 • Statik ve Mukavemet
 • Malzemelerin Fiziksel Özellikleri
 • Polimer Kimyası
 • Hammaddeler ve Temel Özellikler
 • Malzemelerin Elektriksel, Manyetik ve Optik Özellikleri
 • Malzeme Üretim Sürecinde Taşıma Mekanizmaları
 • Malzeme Seçimi ve Tasarımı

Özellikle 4 yıllık eğitim dönemlerinde birçok dersten sorumlu olacaklar. Tüm bu dersleri başarıyla tamamlayan öğrenciler “Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Lisans Diploması” almaya hak kazanır. Bu bölüm mezunları “Malzeme Mühendisi” unvanını alırlar.

Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümü Mezunu Ne Yapar?

Malzeme mühendisleri, çok çeşitli ürünler oluşturmak için kullanılan malzemeleri geliştirir, işler ve test eder.

En Popüler:  Ekonomi ve Finans Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2023

Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümü Mezunu İçin İş İmkanları Neler?

Malzeme mühendisleri, bilgisayar çiplerinden uçak kanatlarına, golf sopalarına ve biyomedikal cihazlara kadar çeşitli ürünler oluşturmak için kullanılan malzemeleri geliştirir, işler ve test eder. Belirli mekanik, elektrik ve kimyasal gereksinimleri karşılayan yeni malzemeler oluşturmak için metallerin, seramiklerin, plastiklerin, kompozitlerin, nanomalzemelerin (son derece küçük malzemeler) ve diğer malzemelerin özelliklerini ve yapılarını incelerler. Ayrıca belirli ürünler için malzeme seçimine yardımcı olurlar ve mevcut malzemeleri kullanmak için yeni yollar geliştirirler. Bu durum mühendislerin tüm bu alanlarda ve konularda iş fırsatları bulabileceği anlamına gelir.

Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümü Taban Puanları 2023

Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümü 2023 taban puanlarına buradan ulaşabilirsiniz. Bu puanlar 18.12.2022 tarihinde ve saat 00:56:38’de güncellenmiştir. Burada verilen puanlar ve sıralamalar bu sene yerleşen adaylara aittir. Bu bilgiler ÖSYM-YÖK tarafından yayınlanmış olan en güncel puanlar ve sıralamalardır.

Üniversite Adı Bölüm Puan Türü Kont. Taban Puan Sıralama
İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İzmir) (Devlet) Malzeme Bilimi ve Mühendisliği (Örgün) (İng.) SAY 52 376,61397 124.553
Gebze Teknik Üniversitesi (Kocaeli) (Devlet) Malzeme Bilimi ve Mühendisliği (Örgün) SAY 72 361,97673 142.603
Eskişehir Teknik Üniversitesi (Eskişehir) (Devlet) Malzeme Bilimi ve Mühendisliği (Örgün) (İng.) SAY 72 338,72826 176.273
Afyon Kocatepe Üniversitesi (Afyon) (Devlet) Malzeme Bilimi ve Mühendisliği (Örgün) SAY 21 Yerleşme Olmadı
İzmir Katip Çelebi Üniversitesi (İzmir) (Devlet) Malzeme Bilimi ve Mühendisliği (Örgün) (İng.) SAY 72 Dolmadı

Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümü Atama Durumu ve Puanları

Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümü bölümünün ataması hakkında şuan bir bilgimiz yok. Aşağıdaki yorumlar kısmında iş ilanları ve atama durumu hakkındaki bilgilerini diğer okuyucularımızla paylaşabilir ve tartışabilirsiniz.

En Popüler:  Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2023

Dipnot: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümü mezunlarının ne kadar kazandığını merak ediyorsanız güncel maaşlarını görmek için sitemizin arama kısmını kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu