Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2023


Moda ve Tekstil Tasarım Nedir?

Moda ve tekstil tasarımı, elbise stilleri ve trendler üzerine yapılan çalışmalar, yeni giysiler tasarlamak ve üretmek olarak bilinir. Kıyafet olduğu sürece, giydiğimiz şey toplum ve kültür üzerinde önemli bir etkiye sahipti.

Moda ve Tekstil Tasarım Programının amacı, estetik ve fonksiyonel değerlere uygun tasarım yapabilen, moda ve marka isimleri yaratabilen, teknolojik gelişmeleri takip eden ve modanın gerektirdiği niteliklere sahip tasarımcılar yetiştirmektir. endüstri. Üniversite-sanayi işbirliği ile belirlenen projeler, öğrencilerin mezun olana kadar üretime yönelik çalışmalarını sağlamaktadır. Böylece tasarımcılara moda ve marka isimleri yaratma yeteneği kazandırılması hedeflendi.

Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümünde Eğitim Kaç Yıl?

Moda ve Tekstil Tasarımı, Güzel Sanatlar Fakültesi bünyesinde üniversitelerde sunulan 4 yıllık bir lisans bölümüdür. Bu bölüm, öğrencileri yalnızca Eşit Ağırlık puan türüne göre kabul eder.

Söz konusu bölüm bazı üniversitelerde özel yetenek sınavı ile öğrenci kabul etmektedir. Bu sınavlar üniversitelerin kendi internet sitelerinde duyurulmaktadır.

Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümünün Dersleri Neler?

Üniversite eğitimlerini moda ve tekstil tasarımı üzerine yapmak isteyen aday öğrenciler;

 • Çizim ve Anlatım Yöntemleri
 • Desen Bilgisi
 • Elyaf Bilgisi
 • Batı Sanatının Karşılaştırmalı Tarihi
 • Baskı dizaynı
 • Dokuma Tasarımı
 • Batik Teknikleri ve Uygulaması
 • Moda illüstrasyonu
 • Kalıp Teknikleri ve Uygulaması
 • Moda Teknik Çizimi
 • Serbest Tasarım Atölyesi
 • Aksesuar Tasarımı
 • Moda ve Tasarımda Girişimcilik
En Popüler:  Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2023

ve 4 yıllık eğitim öğretim süreci boyunca birçok benzer dersten sorumlu olacaklar. Tüm bu dersleri başarıyla tamamlayan öğrenciler “Moda ve Tekstil Tasarımı Lisans Diploması” almaya hak kazanır. Mezun olan öğrenciler “Moda Tasarımcısı” unvanına sahiptir.

Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü Mezunu Ne Yapar?

Moda endüstrisinde, göze hoş gelen ve olduğu kadar kullanışlı ürünler tasarlama sorumluluğunu üstlenerek, geçmiş moda kültürü ışığında modern kıyafetlerin üretilmesini sağlamaktır.

Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü Mezunu İçin İş İmkanları Neler?

Moda tasarımı yeterliliğine sahip olanlar için birçok iş seçeneği var. Moda yayınları ve bloglar için yazmaktan pazarlama ve moda satın alma rollerine kadar, tasarım ve trendleri anlamak çok çeşitli kariyer seçeneklerine katkıda bulunabilir.

Benzer şekilde, birçok mezun ek serbest çalışma yoluyla gelirlerini artırmayı seçebilir. Bu özellikle stilistler, yazarlar ve illüstratörler için geçerlidir. Birçoğu, moda bilgilerini e-ticaret, ticaret veya halkla ilişkiler temsilcisi olarak kariyer yapmak için kullanmayı da seçebilir.

Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü Taban Puanları 2023

Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü 2023 taban puanlarına buradan ulaşabilirsiniz. Bu puanlar 18.12.2022 tarihinde ve saat 00:46:08’de güncellenmiştir. Burada verilen puanlar ve sıralamalar bu sene yerleşen adaylara aittir. Bu bilgiler ÖSYM-YÖK tarafından yayınlanmış olan en güncel puanlar ve sıralamalardır.

Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü Atama Durumu ve Puanları

Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü bölümünün ataması hakkında şuan bir bilgimiz yok. Aşağıdaki yorumlar kısmında iş ilanları ve atama durumu hakkındaki bilgilerini diğer okuyucularımızla paylaşabilir ve tartışabilirsiniz.

Dipnot: Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü mezunlarının ne kadar kazandığını merak ediyorsanız güncel maaşlarını görmek için sitemizin arama kısmını kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu