Mağaza Asistanı İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Mağaza Asistanı İş Tanımı

Mağaza Asistanları, perakende satış ortamında her şeyden önce yapılmış bir ticaret görevi görür. İşverenleri için iş yaratma ile ilgili her türlü görevi yerine getirirler. Bu durum zemini satma, envanteri işleme ve müşterilere ürün satma gibi şeyleri içerir. Bu durum iki günün aynı olmadığı bir konumdur. Görevleri sorunsuz bir şekilde değiştirebilen birinin yanı sıra ayakları üzerinde çalışmayı seven biri gerektirir. İşletmeden müşteriye ve fiziksel bir mağazaya sahip olan herhangi bir sektörde mağaza asistanları kullanılmaktadır. Süpermarketler, elektronik mağazaları, büyük kutu perakendecileri, ev geliştirme mağazaları ve moda butikleri gibi yerlerde çalışabilirler.

Mağaza Asistanının görevi giriş seviyesi bir konumdur. Bu kariyer pistinde bir sonraki pozisyon olan bir Süpervizör veya Müdür Yardımcısı tarafından yönetilirler. Meslek İstatistikleri Bürosu’na göre Mağaza Asistanlarını içeren Perakende Satış İşçileri talebinin 2029’a kadar %2 oranında artması bekleniyor.

Mağaza Asistanının Görevleri ve Sorumlulukları

Müşterilerin ürünleri ve türleri sektöre bağlı olarak değişebilir, bununla birlikte Mağaza Asistanlarının görev ve sorumlulukları tüm sektörlerde aynıdır. Aşağıdaki Mağaza Asistanı görev ve sorumlulukları listesini bulmak için çok sayıda Mağaza Asistanı iş tanımını araştırdık.

Stok ve Mal Satış Katı

Mağaza Asistanları, düştüklerinde zemindeki eşyaları yenilemek için stok katipleriyle koordine etmek zorundadır. Bu görev, kısa mesafelerin kaldırılmasını ve taşınmasını içerebilir. Zemini doldurmanın yanı sıra Mağaza Asistanları zemini işverenlerinin görsel mağazacılık standartlarına göre düzenli tutmalıdır.

Gönderiyi İşleme ve Alma

Mağaza Asistanları aynı zamanda stok katiplerinin işlenmesine ve gönderilerin alınmasına yardımcı olur. Her kutuyu işaretlemek için stok tarama tabancaları ve envanter yazılımı kullanırlar ve daha sonra stok odasına düzgün bir şekilde koyarlar.

En Popüler:  Kapıcı İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Mağaza Açma ve Kapatma Görevlerini Gerçekleştirme

Mağaza açılış ve kapanış süreci Mağaza Asistanları tarafından tamamlanan birkaç küçük görevi içerir. Pencere ve aynaların yıkanması, satış tabanının süpürülmesi ve satış katında şirket standartlarına göre eşyaların düzenlenmesi gibi şeylerden sorumludurlar.

Müşteri hizmetleri sunmak

Mağaza Asistanları perakende satış mağazalarında satış elemanı olarak görev yapmaktadır. Müşteri ihtiyaçlarını belirlemek için iletişim becerilerini kullanırlar ve ürün bilgilerini çözüm sağlamak için kullanırlar. Bu görev, müşteri şikayetlerinin giderilmesini ve yaygınlaştırılmasını da içerebilir.

İşlemleri Kolaylaştırın

Mağaza Asistanları satış noktası yazılımını kullanarak perakende bir ortamda işlemleri kolaylaştırır. Bu durum temel matematik ve bilgisayar becerilerinin yanı sıra iyi müşteri hizmeti becerilerini de gerektirir.

Mağaza Yardımcısı Olmak İçin Gerekenler ve Şartlar

Mağaza Asistanı’nın görevi çok fazla teknik beceri gerektirmez. Fakat satış noktası yazılımını çalıştırmak için bilgisayarlara temel bir aşinalık gerektirir. Ayrıca müşterilerin bilinçli satın alma kararları vermelerine yardımcı olmak için mağazalarının sattıkları ürün bilgisine sahip olmalarını gerektirir. Bu pozisyonda başarılı olanlar hızlı tempolu bir ortamda gelişir ve çok görevli veya sık görev değiştirmeyi önemsemezler. Güçlü önceliklendirme yetenekleri alan bir konumdur. Bu niteliklerin yanı sıra mağaza asistanı olarak iş bulmak için aşağıdaki yeteneklere ihtiyaç vardır.

  • Müşterilerini ihtiyaçlarını belirlemek için aktif olarak dinlemek
  • Müşterilere çözüm sağlamak için belirli ürün bilgilerini kullanma
  • Her vardiyada verimliliği en üst düzeye çıkarmak için görevlere öncelik verme
  • Şirketin görsel standartları bilgisine dayalı olarak satış katındaki öğeleri düzenleme
  • Çatışma çözme becerilerini kullanan üzgün müşterileri etkisiz hale getirmek

Mağaza Asistanı Eğitimi ve Öğretimi

Bu durum katı bir eğitim gereksinimi olmayan, giriş seviyesi bir konumdur. Bazı işletmeler adayların lise diplomasına sahip olmasını isteyebilir. Fakat bu aynı zamanda hala okulda olan öğrenciler tarafından yarı zamanlı olarak yapılan bir iştir. Bu rol için eğitimin büyük çoğunluğu iş başındadır. Fakat önceki perakende deneyimi adayları işverenler için daha çekici hale getirebilir.

Mağaza Asistanı Maaş

İşBul’a göre tam zamanlı Mağaza Asistanları için ortalama maaş 33.459 TL. Ortalamanın altındakiler 50.000 TL, ortalamanın üstünde olanlar 46.000 TL kazanmaktadır.

En Popüler:  Ar-Ge Mühendisi İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Mağaza Yardımcısı İş Kaynakları

Birçok Mağaza Asistanı bir süpervizör ve nihayetinde bir Mağaza Müdürü olarak perakende alanında kariyer yapmaya devam etmektedir. Aşağıdaki kaynak listesi bu kişiler göz önünde bulundurularak oluşturulmuştur.

Ulusal Perakende Federasyonu – Ulusal Perakende Federasyonu, perakende sektörünün tüm şubelerini temsil eden en büyük kuruluştur. Web siteleri, önem verdikleri sorunları ve önerilen eylem planlarını özetleyen bir savunuculuk bölümü içerir. Ayrıca özel bir iş kuruluna sahip bir kariyer merkezi ve üyelerin perakende kariyerlerinde ilerlemelerine yardımcı olmak için tasarlanmış çeşitli web seminerleri içerir.

Shep Hyken’in Müşteri Hizmetleri Blogu – Shep Hyken, hem New York Times’ın hem de The Wall Street Journal’ın en çok satanlar listesine sahip olan bir müşteri hizmetleri uzmanıdır. Müşteri hizmetleri danışmanlığı işini 1983 yılında kurdu ve o zamandan beri birkaç Fortune 100 şirketine müşteri hizmetleri stratejilerini geliştirmelerinde yardımcı oldu.

Hizmet Kültürü El Kitabı: Çalışanlarınızı Müşteri Hizmetlerine Takıntılı Hale Getirmek İçin Adım Adım Kılavuz by Jeff Toister – Hizmet Kültürü El Kitabı, baştan sona müşteri hizmetleri kültürü oluşturmak için adım adım yol gösteren bir kılavuzdur. Bu kitaptaki stratejiler eğitmenlere ve yöneticilere yöneliktir. Bu yüzden Mağaza Asistanları onları nihai bir yönetim seviyesine hazırlamak için birçok şey öğrenebilir.

Mağaza Yardımcısı ile Benzer Meslekler

Yüz binlerce uzman onaylı meslek veritabanımızdan benzer meslekleri keşfedin:

  • Mağaza asistanı
  • Perakende Mağaza Sorumlusu
  • Perakende Satış Asistanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu