Android Geliştiricisi Nedir? Maaşları Ne Kadar? – 2021

Android Geliştiricisi nedir?

Android Geliştiricisi, Android pazarına yönelik uygulamalar tasarlama konusunda uzmanlaşmış bir Yazılım Geliştiricisidir. Android pazarı, Apple’ın uygulama mağazasına doğrudan rakip. Bu durum bir Android Geliştiricisinin işinin çoğunun akıllı telefonlarımızda ve tabletlerimizde kullandığımız uygulamaları oluşturmada döndüğü anlamına gelir. Android Geliştiricileri, büyük bir kuruluş için şirket içinde çalışabilir veya bir Uygulama Geliştirme ajansı tarafından istihdam edilebilir.

Android Geliştiricisinin görevi, yetenekli, giriş düzeyinde bir konumdur. İşverenler genellikle yazılım geliştirme veya ilgili bir alanda lisans derecesine ihtiyaç duyarlar. Genellikle bir Android Geliştiricisi olarak iş deneyimi gerektirmezler. Kariyer basamaklarındaki bir sonraki basamak, liderlik ve mentorluk rollerini üstlenmeyi içeren Kıdemli Android Geliştiricisi olacaktır. Meslek İstatistikleri Bürosu’na göre Android Geliştiricileri içeren Yazılım Geliştiricileri’ne olan talebin 2025 yılına kadar %17’lik bir artış göstermesi bekleniyor.

Android Geliştirici Görevleri ve Sorumlulukları

Bir Android Geliştiricisinin Android uygulamaları geliştirmek için gerçekleştirdiği çeşitli özel görevler vardır. Android Geliştirici iş tanımları analizimizde en sık karşılaştığımız görevler aşağıdadır.

Android Platformu için Gelişmiş Uygulamalar Tasarlayın ve Oluşturun

Bu durum bir Android Geliştiricisinin zamanının çoğunu ayırdığı görevdir. Bu program kodu yazmak için JavaScript ve diğer birkaç aracın kullanılmasını içeriyordu. Yanlış yazılmış bir kod satırı tüm programı kullanılamaz hale getirebileceğinden, bu görev ayrıntılara çok dikkat edilmesini gerektirir.

Yeni Özellikleri Tanımlamak, Tasarlamak ve Göndermek için Fonksiyonlar Arası Ekiplerle İşbirliği Yapın

Bir Android Geliştiricisi, kullanıcıların gerçekten istedikleri yeni özellikleri tanımlamak ve tasarlamak için Ürün Geliştirme, Kullanıcı Deneyimi ve diğer bazı departmanlarla birlikte çalışır. İşin bu yönü takım oyuncusu olma yeteneğini gerektirir.

Yeni ve Mevcut Uygulamalardaki Hataları Giderme ve Düzeltme

Bir uygulama tamamlandığında Android Geliştiricisinin işi yapılmaz. Ayrıca uygulama kullanıcılara gönderildiğinde ortaya çıkan hataların giderilmesinden de sorumludurlar. Android Geliştiricileri olası sorunları yöntemsel olarak test edebilmeli ve sorunu çözmek için hızlı bir şekilde yazılım yaması geliştirebilmelidir.

Yeni Geliştirme Araçlarını Sürekli Olarak Keşfedin, Değerlendirin ve Uygulayın

Android Geliştiricileri, mobil uygulama kullanımındaki en son trendler konusunda güncel kalmalıdır. Piyasaya çıktıklarında yeni araçları değerlendirmek ve uygulamaya değer olup olmadıklarını anlamak zorundalar. Bu durum sürekli değişen bir ortama uyum sağlama yeteneğini gerektirir.

Dış Veri Kaynakları ve API’lerle Çalışma

Bir Android geliştiricisi, dış veri kaynakları ve API’larla çalışmak için oldukça fazla zaman harcar. Bu bilgiyi kendi projelerine uygulamak için burada eleştirel düşünme önemlidir.

Android Geliştirici Olmak İçin Gereken Beceriler ve Özellikler

Android Geliştiricisinin görevi son derece tekniktir. Kullanmayı sevdiğimiz uygulamaları yazmak için dilleri kodlama ve programlama konusunda yetkin olmaları gerekir. Bu karmaşık C/C++ ve JavaScript bilgisi gerektirir. Android Geliştiricileri de teknoloji söz konusu olduğunda biraz modaya uygun olmalı. En iyi uygulamaları yapabilmek için bir Android Geliştiricisinin en son mobil trendlerden haberdar olması gerekir. Bu teknik becerilere ek olarak bir Android Geliştiricisi, mümkün olan en iyi Android uygulamasını oluşturmak için birden fazla departmanla çalışabilen bir ekip oyuncusu olmalıdır. Android Geliştiricisi olmak için ihtiyaç duyacağınız aşağıdaki temel beceriler listesini bir araya getirme arayışımızda birçok Android Geliştiricisi iş tanımını araştırdık.

Ana beceriler: Android Geliştiricisi olma yolunda ilerlemek ister misiniz? İşte üzerinde çalışmaya başlamanız gereken temel beceriler.

 • C/C++’da Yeterlik
 • JavaScript’te Yeterlik
 • MYSQL Veritabanlarında Yeterlilik
 • Detaylara yüksek dikkat
 • Analitik beceri
 • İşbirlikçi bir ortamda başarılı olma yeteneği
 • Android Studio’da Yeterlilik
 • Karmaşık problem çözme becerileri

Gelişmiş Beceriler: İş piyasasında gerçekten bir avantaj elde etmek istiyorsanız, birçok işverenin Android Geliştiricilerinde sahip olmayı tercih ettiği bu gelişmiş beceriler üzerinde çalışmaya başlayın.

 • Esnek ve uyarlanabilir çalışma tarzı
 • Kişinin işine sahip olma yeteneği
 • Hesap verebilirlik/yapıcı eleştiri alma yeteneği

Ticaret Araçları: Android Geliştiricileri görev ve sorumluluklarını tamamlamak için çeşitli araçlar kullanır. Android Geliştiricisi olarak bir iş bulmak için, aşağıdaki konularda yetkin olmanız gerekir.

 • Adobe ActionScript gibi Geliştirme Ortamı yazılımı
 • IBM Rational PurifyPlus gibi program test yazılımı
 • Apache Flume gibi veritabanı yönetim yazılımı

Android Geliştirici Maaşı

Meslek İstatistikleri Bürosu’na göre Android Geliştiricileri içeren Yazılım Geliştiricileri için yıllık ortalama maaş 98.300 TL’dır. En düşük kazanan kesim 57.300 liradan az kazanırken, ilk kazanan kesim 153.700 liradan fazla kazanıyor.

Android Geliştirici Kaynakları

Android Geliştirme dünyası hakkında daha fazla bilgi edinmeye hazır mısınız? Başlamak için derlediğimiz bu kaynak listesine göz atın.

İnternetteki Bilgi Kaynakları

Developers.Googleblog.com – Bu durum Google’ın Android Geliştirme blogudur. Android Platformunun yaratıcıları oldukları göz önüne alındığında, daha iyi bir bilgi kaynağı bulmak imkansızdır. İsteyen herhangi bir Android Geliştiricisi bu bloga abone olmalıdır.

AndroidHive.info – Android Hive, Android Geliştirme söz konusu olduğunda acemi olanlara yönelik bir blog. Düzenli olarak güncellenir ve Android Geliştiricileri için harika okumalar içeren tonlarca arşivlenmiş makaleye sahiptir.

Vogella.com – Vogella internet’teki en eski ve en geniş Android Geliştirme kaynaklarından biridir. Geliştirme sürecindeki hemen hemen her adımı kapsar ve hatta çoğu süreç için öğreticiler vardır. Bağımsız öğrenmede başarılı olanlar için mükemmel bir kaynaktır.

Endüstri Grupları

Uygulama Geliştiricileri Birliği – 75.000’den fazla üyesiyle Uygulama Geliştiricileri Birliği, Android Geliştiricileri için en büyük profesyonel kuruluşlardan biridir.

Yazılım Profesyonelleri Derneği – Yazılım Profesyonelleri Derneği, yazılım geliştiricileri için, sıraları arasında birçok Android Geliştiricisi bulunan genel bir kuruluştur.

Kitaplarda

Merhaba, Android: Google’ın Mobil Geliştirme Platformu – Ed Burnette tarafından yazılan bu kitap, yeni başlayanları uygulama geliştirme sürecinin her adımında yönlendiriyor. Okuyucular çıplak temel bilgilerle başlar ve öğreticide ilerledikçe daha karmaşık özelliklerin nasıl ekleneceğini yavaş yavaş öğrenir.

Aptallar için Android Uygulama Geliştirme All-One – Barry Burd tarafından yazılan bu, gerçekten bir Android Geliştiricisi olarak başlamak için bilmeniz gereken her şeyin tek bir büyüklüğünde derlenmiş 8 kitap.

Android Geliştirici ile Benzer Meslekler

Yüz binlerce uzman onaylı meslek veritabanımızdan benzer meslekleri keşfedin:

 • Android Uygulama Geliştiricisi
 • Mobil Geliştirici

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu