Kreş Asistanı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir kreş yardımcısı öğretmeninin ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve bir kreş öğretmeni yardımcısı olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Kreş yardımcı öğretmenleri, tam zamanlı gündüz bakım öğretmenlerine destek sağlamaktan sorumludur. Çocukları beslemekten ve banyo yapmaktan, onlarla oynamaya, onlara kitap okumaya veya ebeveynleri işteyken onlara göz kulak olmaya kadar her konuda yardımcı olabilirler.

Asistan kreş öğretmenleri, genellikle tam zamanlı gündüz bakım öğretmenlerinin yaptığı kadar fazla sorumluluğa sahip değildir. Bununla birlikte, bakımları altındaki tüm çocukların gün boyunca güvende, mutlu ve iyi bakılmalarını sağlamada hala hayati bir rol oynamaktadırlar.

Kreş Asistanı Öğretmeni Sorumlulukları ve Görevleri

Yardımcı kreş öğretmenlerinin aşağıdakiler gibi sorumlulukları vardır:

 • Yaşıtları ve yetişkinlerle olumlu etkileşimleri teşvik ederek çocukların sosyal becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmak
 • Ailede boşanma veya ölüm gibi zorlu durumlarda çocuklara duygusal destek sağlamak
 • Güvenli olduklarından emin olmak ve ebeveynler veya okul tarafından belirlenen kurallara uymak için çocukların faaliyetlerini denetlemek
 • Çocuklarının gelişimi ve davranışları hakkında onları bilgilendirmek için ebeveynlerle düzenli olarak iletişim kurmak
 • Okul öncesi çocuklara, kitaplar ve oyunlar gibi çeşitli öğretim araçlarını kullanarak, renkler ve sayılar gibi temel kavramları öğretmek
 • Çocuklara ev ödevlerinde veya gerektiğinde diğer akademik görevlerde yardımcı olmak
 • Hasta veya yaralı çocuklara bandaj uygulamak veya ilaç vermek gibi temel tıbbi bakım sağlamak
 • Çocuklar için beslenme ihtiyaçlarına göre atıştırmalık ve yemek hazırlamak
 • Yetenekleri veya engelleri ne olursa olsun tüm çocukları kucaklayan bir ortam yaratmak

Kreş Asistanı Öğretmeni Maaşı Ne Kadar?

Günlük bakım öğretmenlerinin maaşları, eğitim düzeylerine, yıllara dayanan deneyimlerine ve çalıştıkları çocuk bakım tesisinin türüne göre değişir. Bazı gündüz bakım öğretmenleri ek olarak sağlık sigortası, ücretli tatil günleri ve 401 bin katkı payı gibi avantajlar da alabilir.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 12.000 TL (13.20 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 14.000 TL (23.50 TL/saat)

Yardımcı kreş öğretmenlerinin istihdamının önümüzdeki on yılda ortalama bir oranda artması bekleniyor.

Daha fazla ebeveyn işgücüne girdikçe ve daha fazla aile çocuk bakımına ihtiyaç duydukça çocuk bakımı hizmetlerine duyulan ihtiyaç artmaya devam edecektir. Ek olarak, daha fazla ebeveyn çocukları için yüksek kaliteli bakım aradığı için çocuk bakım hizmetlerine olan talep muhtemelen artacaktır.

Dipnot: Yardımcı Kreş Öğretmeni İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

En Popüler:  Veri Araştırma Analisti Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Kreş Asistanı Öğretmeni İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Asistan kreş öğretmeni olmak için aşağıdaki gereksinimleri karşılamanız gerekebilir:

Eğitim: Yardımcı gündüz bakım öğretmenleri genellikle en az bir lise diplomasına ihtiyaç duyar. Bazı kreş yardımcı öğretmenleri, erken çocukluk eğitiminde iki yıllık bir önlisans mezuniyeti almayı tercih eder. Bu derece, çocuk gelişimi, çocuk bakımı ve öğretim yöntemleri hakkında temel bilgiler sağlar.

Antrenman tecrübesi: Yardımcı gündüz bakım öğretmenleri genellikle amirlerinden iş başında eğitim alırlar. Bu eğitim, çocuklarla nasıl etkileşim kurulacağını, acil durumlarla nasıl başa çıkılacağını ve kreşin nasıl temizlenip bakımının yapılacağını içerebilir.

Sertifikalar ve Lisanslar: Yardımcı kreş öğretmenlerinin pozisyonlarını kazanmak için herhangi bir sertifikaya ihtiyaçları yoktur. Bununla birlikte, günlük bakım merkezlerinin bir kişinin sertifikasyonu veya lisansı ile ilgili özel gereksinimleri olabilir.

Yardımcı Kreş Öğretmeni Olmak İçin Gerekli Beceriler

Yardımcı kreş öğretmenleri başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyaç duyar:

İletişim yetenekleri: Bir kreş öğretmeni yardımcısı olarak, ebeveynler, diğer personel ve kreş müdürü ile iletişim kurmaktan sorumlu olabilirsiniz. İyi iletişim becerileri, mesajları etkili bir şekilde iletmenize ve ebeveynlerden ve personelden gelen soruları yanıtlamanıza yardımcı olabilir. İletişim becerilerinizi, personel ve ebeveynler arasındaki çatışmaları çözmeye yardımcı olması için de kullanabilirsiniz.

Sabır ve nezaket: Bir kreş asistanının birlikte çalıştığı çocuklara karşı sabırlı ve nazik olması gerekir. Çocuklar tahmin edilemez olabilir ve çabuk sinirlenebilir. Fakat bir asistanın onlarla çalışırken sakin ve anlayışlı olması gerekir. Ayrıca çocuklara karşı nazik olmalıdırlar, çünkü bu onların kreşte kendilerini güvende ve rahat hissetmelerine yardımcı olabilir.

Organizasyon: Bir kreş yardımcısı öğretmeni olarak, gün boyunca çeşitli görevlerden sorumlu olabilirsiniz. Görevlerinizi zamanında tamamlayabilmeniz için organize olmanız önemlidir. Bu durum amirinizle olumlu bir ilişki kurmanıza ve bakımınızdaki çocukların güvende ve emniyette olmasını sağlamanıza yardımcı olabilir.

Yaratıcılık: Asistan kreş öğretmeni olarak müfredat üzerinde tam kontrole sahip olmayabilirsiniz. Fakat yine de çocukların öğrenmesine yardımcı olmak için yaratıcılığınızı kullanabilirsiniz. Çocuklara belirli bir konuyu öğreten bir oyun veya aktivite oluşturmak gibi eğlenceli öğrenme etkinlikleri bulmak için yaratıcılığınızı kullanabilirsiniz.

Erken çocukluk gelişimi bilgisi: Yardımcı kreş öğretmenleri, doğumdan beş yaşına kadar olan çocukların gelişim aşamaları hakkında temel bir anlayışa sahip olmalıdır. Bu durum çalıştıkları yaş grubuna uygun etkinlikler ve dersler planlamalarına yardımcı olabilir. Yardımcı kreş öğretmenleri, öğrencilerindeki gelişimsel gecikmeleri belirleyebilmeleri için her yaş grubunun gelişimsel kilometre taşlarına da aşina olmalıdır.

Yardımcı Kreş Öğretmeni Çalışma Şartları Nasıl?

Yardımcı gündüz bakım öğretmenleri genellikle çocuk bakım merkezlerinde, anaokullarında veya Head Start programlarında çalışır. Bir lider öğretmenin gözetimi altında çalışırlar ve bir grup küçük çocuğun bakımına, eğitilmesine ve denetlenmesine yardımcı olmaktan sorumludurlar. Yardımcı gündüz bakım öğretmenleri genellikle tam zamanlı çalışır. Fakat bazıları yarı zamanlı çalışabilir veya esnek bir programa sahip olabilir. Akşamları, hafta sonları veya tatillerde çalışabilirler ve bazılarının gece vardiyasında çalışması gerekebilir. Birçok gündüz bakım öğretmeni, yıl boyunca açık olan çocuk bakım merkezlerinde çalışır. Bu yüzden okul tatillerinde ve yaz aylarında çalışmak zorunda kalabilirler.

Kreş Asistanı Öğretmen İçin Mesleki Gelişme

İşte yardımcı kreş öğretmenlerinin nasıl çalıştığını etkileyen üç metod. Yardımcı kreş öğretmenlerinin becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmeler hakkında güncel kalmaları gerekecektir.

En Popüler:  Uygunluk Uzmanı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Çocukların Sosyal ve Duygusal Gelişimine Dikkat

Toplum, sosyal ve duygusal gelişimin öneminin daha fazla farkına vardıkça, gündüz bakım merkezleri bu alana daha fazla ilgi göstermeye başlıyor.

Yardımcı kreş öğretmenleri, davranış yönetimi ve çatışma çözümü gibi alanlarda beceriler geliştirerek bu eğilimi kendi avantajlarına kullanabilirler. Ayrıca çocukların kendilerini güvende ve rahat ifade edebilecekleri olumlu bir ortam yaratmak için de çalışabilirler.

Öğretmenler ve Ebeveynler Arasında İşbirliği

Öğretmenler ve ebeveynler arasındaki artan işbirliği eğilimi, günümüzün eğitim ortamında giderek daha yaygın hale geliyor. Bunun nedeni, her iki tarafın da çocuğun başarısında kazanılmış bir çıkara sahip olmasıdır; öğretmenler, öğrencilerin başarılı olmak için neye ihtiyaçları olduğunu öğrenmelerini sağlamak ister ve ebeveynler, çocuklarının güvenli ve besleyici bir ortamda bakıldığından emin olmak ister.

Yardımcı kreş öğretmenleri, bakımları altındaki çocukların hayatlarına daha fazla dahil olurken, ilgili herkes için olumlu bir öğrenme ortamı yaratmak için ebeveynlerle nasıl işbirliği yapacaklarını öğrenmeleri gerekecektir.

Erken Çocukluk Eğitimine Odaklanma

İlk yıllar bir çocuğun gelişimi için kritik öneme sahiptir. Bu yüzden artık erken çocukluk eğitimine daha fazla odaklanılmaktadır.

Yardımcı kreş öğretmenleri, erken çocukluk eğitiminde uzmanlaşarak bu eğilimden yararlanabilir. Bu durum alandaki en son araştırmalara ve en iyi uygulamalara aşina olmaları gerektiği anlamına gelir. Ayrıca, ebeveynler ve çocuğun eğitimine dahil olan diğer profesyonellerle etkili bir şekilde iletişim kurabilmeleri gerekir.

Nasıl Yardımcı Gündüz Bakım Öğretmeni Olunur?

Yardımcı kreş öğretmenlerinin kariyerlerinde büyümek için birçok fırsatı vardır. Lider öğretmenler, denetçiler veya gündüz bakım merkezlerinin yöneticileri olmak için rütbeleri yükseltebilirler. Ayrıca bebekler, küçük çocuklar veya okul öncesi çocuklarla çalışmak gibi belirli alanlarda uzmanlaşabilirler.

Yardımcı kreş öğretmenleri her zaman becerilerini ve bilgilerini geliştirmenin yollarını aramalıdır. Bunu atölyelere ve eğitimlere katılarak, çocuk gelişimi ile ilgili kitap ve makaleler okuyarak ve öğretim yöntemleri ile ilgili videolar izleyerek yapabilirler. Ayrıca haber hikayelerini takip ederek ve sektör bloglarını okuyarak erken çocukluk eğitimindeki en son trendlerden haberdar olmalıdırlar.

Dipnot: Bir Günlük Bakım Öğretmeni İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Yardımcı kreş öğretmenleri, lider öğretmen pozisyonlarına ilerleyebilir. Bu pozisyonlarda, çocuklardan oluşan bir sınıftan, ders planları geliştirmekten ve diğer öğretmenleri ve asistanları denetlemekten sorumlu olabilirler. Ayrıca kendi kreşlerini açma fırsatına da sahip olabilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu