Kredi Notu Neye Göre Belirlenir ?

Kredi notu neye göre belirlenir sorusuna verilecek olan cevapta belli başlı kriterler bulunmaktadır. Bunlar içinde;

KKB Skoru: Kredilerin kayıt bürolarında bankaların kredi açısından müşterilerinin var olan durumlarını birbirleri ile paylaşmış olduğu bir veri havuzudur. Kişilerin ödemelerinin performansı, diğer bankalarda var olan kredi başvuruların ret ya da onay bilgileri gibi birçok detayın yer aldığı sistemdir. Bu sistemin içinde kişilerin KKB skoru yer alır. Bu skor da kredi puanını oluştururken kullanılmaktadır.

Aylık Ele Geçen Net Gelir; Bankaların bazıları toplam var olan gelirin %35’i gibi bir rakam ile hesaplarken, bazıları da aylık kazançtan giderleri çıkararak bulmaktadır. Aile içindeki kazançta buna dâhil edilmektedir.

Yaş; Yasal anlamda 18 yaşın altında olan kişiler kredi kullanamıyor. 65 yaş üstü olan kişilere de kredi kullandırmak çok tercih edilen bir durum olmuyor. 35 ile 50 yaş aralığına ise en yüksek kredi puanı verilerek hesaplama yapılıyor.

Meslek; Kişilerin gelirleri, eğitimi, yaşam standardı tarzındaki birçok bilgiye buradan ulaşmak mümkün olduğundan dolayı önemli bir detay olarak değerlendiriliyor.

Son İşinde Çalışma Durumu ve Süresi; Kişilerin yaşamındaki kararlarının istikrarı olması veya son işinde kalıcılığı kredi notunu etkilemektedir.

Toplam İş Konusundaki Deneyimi; Tecrübe, birikim, kıdem tarzındaki konular bankalara tatmin eden konular içinde yer alır. Bu da etkili olan parametreler içindedir.

Medeni Durum; Belli bir düzen içinde yaşamı sorumlulukların artması yerleşik düzen gibi düzeni olan evli olan kişiler, bekârlara göre daha avantajlıdır.

Öğrenim Durumu; Tahmin edebileceğiniz gibi öğrenimi yüksek olan kişilerin kredi notu da oldukça yüksek olacaktır.

Sahip Olunan Taşıt ya da Taşıtlar; Bu mal varlığını ifade eder. Hatta bazı durumlarda sahip olunan aracın markası bile kredi notunu ekleyebilir.

İkamet Edilen Evin Mülkiyet Durumu; Kendi evinde oturmak ile kirada oturmak geliri etkileyecek olan bir durumdur. Bundan kaynaklı olarak da kredi notuna büyük bir etkisi bulunur.

Sahip Olunan Kredi Kartları; Diğer bankaların sizlere kredi açıp açmadığı konusunda bilgi sahibi olunabilecek olan bir sistemdir. Kredi kartların varlıkları olumlu değerlendirilir.

Evet, bu yazımızda kredi notu neye göre hesaplanır sorusuna cevap vermeye çalıştık ve madde madde olabildiğince açık şekilde sizlere anlatmaya çalıştık. Sonraki yazılarımızda görüşmek üzere. Sağlıcakla kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu