Kinesiyolog Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir kinesiologun ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve bir kinesiolog olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Kinesiyologlar, optimal fiziksel, zihinsel ve duygusal sağlığa ulaşmalarına yardımcı olmak için her yaştan insanla çalışan sağlık uzmanlarıdır. Egzersiz fizyolojisi, biyomekanik, beslenme veya spor performansı gibi çeşitli alanlara odaklanabilirler.

Kinesiyologlar genellikle tedavi planlarının bir parçası olarak egzersizi kullanırlar. Fakat aynı zamanda diyet, stres yönetimi, duruş, denge vb.

Kinesiyolog Sorumlulukları ve Görevleri

Kinesiyologların aşağıdakiler gibi sorumlulukları vardır:

 • Duruş, yürüyüş, kas tonusu, hareket açıklığı ve eklem esnekliğini gözlemleyerek hastaların fiziksel durumunu değerlendirmek
 • X-ray makineleri veya MRI tarayıcıları gibi tıbbi teşhis ekipmanlarını kullanarak sırt ağrısı veya baş ağrısı gibi kas-iskelet sistemi rahatsızlıklarını teşhis etmek
 • Yaralanmalarını veya hastalıklarını tedavi etmek için hastalara fizik tedavi, mesleki terapi, konuşma terapisi ve kayropraktik bakım gibi hizmetler sunmak
 • Tedavilerin etkili olduğundan emin olmak için hastanın zaman içindeki ilerlemesini izlemek
 • Hastaların sağlık hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmak için uygun diyet ve egzersiz hakkında beslenme danışmanlığı ve eğitimi sağlamak
 • Diğer profesyoneller tarafından yapılan değerlendirme ve testlerin bulgularına dayalı tedavi planları geliştirmek
 • Hastalara özel ihtiyaçlarına göre bireyselleştirilmiş tedavi sağlamak
 • Zaman içinde durumlarındaki değişiklikleri izleyerek hastaların ilerlemesini değerlendirmek
 • Engelli veya özel ihtiyaçları olan bireylere özel tedavi sağlanması

Kinesiyolog Maaşı Ne Kadar?

Kinesiyolog maaşları, eğitim düzeylerine, yılların deneyimine ve işveren türüne göre değişir. Ayrıca komisyonlar veya ikramiyeler yoluyla ek gelir elde edebilirler.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 14.000 TL (22.60 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 17.000 TL (33.80 TL/saat)

Kinesiyologların istihdamının önümüzdeki on yılda ortalamadan daha hızlı artması bekleniyor.

Sağlık hizmeti sağlayıcıları fizik tedavinin faydalarını görmeye devam ettikçe ve bazı tıbbi durumların tedavisinde egzersizin önemini kabul ettikçe, kinesiyologlara olan talebin artması bekleniyor. Ek olarak, yaşlanan popülasyonun düzenli fizik tedavi gerektiren kronik durumlarla karşılaşma olasılığı daha yüksektir.

Dipnot: Kinesiyolog İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Kinesiyolog İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir kinesiyolog genel olarak aşağıdaki niteliklere sahip olmalıdır:

Eğitim: Kinesiyologlar genel olarak kinesiyoloji, egzersiz bilimi veya ilgili bir alanda lisans mezuniyetine ihtiyaç duyarlar. Bu programlar genel olarak anatomi, fizyoloji, biyoloji, kinesiyoloji, biyomekanik ve beslenme derslerini içerir.

En Popüler:  Pazarlama Sorumlusu Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir lisans mezuniyeti kazandıktan sonra, kinesiyologların genellikle bir yüksek lisans programını tamamlamaları gerekir. Bu programların tamamlanması ve kurs ve denetimli klinik deneyimi içermesi genellikle iki yıl sürer.

Antrenman tecrübesi: Bir kinesiyologun eğitiminin çoğu eğitimlerinde gerçekleşecektir. Derecelerini tamamlarken işlerini yapmak için ihtiyaç duydukları beceri ve teknikleri öğreneceklerdir. Ayrıca yeni bir pozisyona başladıklarında işverenlerinden işbaşı eğitimi alacaklardır. Bu eğitim, onları şirketin politika ve prosedürleriyle tanıştıracak ve herhangi bir özel ekipmanın nasıl kullanılacağını öğretecektir.

Sertifikalar ve Lisanslar: ABD de dahil olmak üzere birçok ülkede kinesiyologların mesleklerini uygulamak için lisans almaları gerekir. Lisans gereksinimleri eyaletten eyalete değişir. Fakat hepsi kinesiyologların kinesiyoloji alanında yüksek lisans mezuniyetine sahip olmasını gerektirir ve adaylara bir sertifika veya lisans tamamlama seçeneği sunar.

Kinesiyolog Olmak İçin Gerekli Beceriler

Kinesiyologlar başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyaç duyarlar:

İletişim: İletişim, kinesiyologların müşterileriyle ilişkiler kurmasına yardımcı olabilecek başka bir beceridir. Sağlık hedeflerini anlamak ve bir tedavi planı geliştirmek için genellikle müşterilerle iletişim kurarlar. Ayrıca, müşterilerinin en iyi tedaviyi almalarını sağlamak için diğer sağlık profesyonelleriyle iletişim kurarlar.

Fiziksel uygunluk: Fiziksel uygunluk, sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürme yeteneğidir. Kinesiyologlar, fiziksel uygunluk bilgilerini başkalarının sağlıklarını iyileştirmelerine yardımcı olmak için kullanır. Müşterileri için egzersiz programları geliştirebilir ve onlara beslenme önerileri sağlayabilirler.

Bilimsel bilgi: Kinesiyologlar, insan vücudunu ve çeşitli uyaranlara nasıl tepki verdiğini anlamak için bilimsel bilgiyi kullanırlar. Hastaları için tedavi planları geliştirmek ve çeşitli tedavilerin etkilerini anlamak için bilimsel bilgiyi kullanırlar. Ayrıca çeşitli egzersiz ve aktivitelerin vücut üzerindeki etkilerini anlamak için bilimsel bilgiyi kullanırlar.

öğretim: Kinesiyologlar, egzersizleri doğru ve güvenli bir şekilde nasıl yapacaklarını öğretmek için genellikle müşterilerle bire bir veya küçük gruplar halinde çalışır. Ayrıca müşterilere direnç bantları veya egzersiz makineleri gibi ekipmanların nasıl kullanılacağını öğretebilirler.

Teknolojik beceriler: Teknoloji becerileri, kinesiyolojide bir kariyerin gerekli bir parçasıdır. Bunun nedeni, kinesiyologlar tarafından kullanılan araç ve kaynakların birçoğunun dijital olmasıdır. Mesela birçok kinesiyolog, hastaları için tedavi planları oluşturmak için bilgisayar yazılımı kullanır. Ayrıca hastalarının ilerlemesini izlemek için dijital cihazlar kullanırlar.

Kinesiyolog Çalışma Şartları Nasıl?

Kinesiyologlar genel olarak araştırma laboratuvarlarında veya hastanelerde çalışırlar. Fakat özel sektörde, spor hekimliği kliniklerinde veya fitness merkezlerinde de çalışabilirler. Genellikle normal saatlerde çalışırlar. Fakat toplantılara veya etkinliklere katılmak veya son teslim tarihlerini karşılamak için akşamları veya hafta sonları çalışmaları gerekebilir. Kinesiyologlar ek olarak konferanslara katılmak veya araştırma yapmak için seyahat edebilirler. Kinesiyologların aynı anda birden fazla görevi yerine getirebilmesi ve ayrıntılara çok dikkat etmesi gerektiğinden, iş zaman zaman stresli olabilir.

En Popüler:  Halkla İlişkiler Müdürü Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Kinesiyolog İçin Mesleki Gelişme

İşte kinesiyologların nasıl çalıştığını etkileyen üç metod. Kinesiyologların becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmeler hakkında güncel kalmaları gerekecektir.

Dijital Sağlık Endüstrisinin Yükselişi

Giderek daha fazla insan sağlık ve zindelik ihtiyaçları konusunda yardım için teknolojiye yöneldikçe dijital sağlık endüstrisi hızla büyüyor. Bu eğilim, müşterilere hizmet sağlamak için teknolojiyi kullanabilen kinesiyologlar için fırsatlar yaratıyor.

Kinesiyologlar, dijital sağlık ürünlerine aşina olarak ve veri analizi ve hasta bakımı gibi alanlarda beceriler geliştirerek bu trendden yararlanabilirler. Ayrıca, potansiyel müşteriler tarafından bulunabilmeleri için güçlü bir online varlık oluşturmak için çalışabilirler.

Önleyici Bakıma Odaklanma

Sağlık hizmetleri maliyetleri artmaya devam ettikçe, önleyici bakıma giderek daha fazla önem verilmektedir. Bu durum kinesiyologların hastaların sağlıklı kalmasına yardımcı olmaya ve yaralanmaları meydana gelmeden önce önlemeye odaklanmaları gerektiği anlamına gelir.

Kinesiyologlar, önlemeye odaklanarak hem hastalar hem de sigorta şirketleri için sağlık hizmetlerinin maliyetini düşürmeye yardımcı olabilir. Ayrıca hastaların daha mutlu ve sağlıklı yaşamalarına yardımcı olabilirler.

Hasta Eğitimine Vurgu

Hasta eğitimi, bir kinesiyolog rolünün giderek daha önemli bir parçası haline geldi. Hastalar seçenekleri hakkında daha fazla bilgi sahibi oldukça, pazarlama iddialarından ziyade gerçeklere dayalı kararlar vermelerine yardımcı olabilecek profesyoneller arıyorlar.

Kinesiyologlar, hasta eğitiminde uzmanlaşarak bu eğilimden yararlanabilirler. Bu durum yalnızca tedaviler ve prosedürler hakkında bilgi sağlamayı değil, aynı zamanda hastaların farklı seçeneklerin risklerini ve faydalarını anlamalarına yardımcı olmayı da içerir.

Kinesiyolog Nasıl Olunur?

Kinesiyolog olarak bir kariyer inanılmaz derecede ödüllendirici olabilir. Her kesimden insanla çalışma fırsatı sunarak, fiziksel potansiyellerine ulaşmalarına ve hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olur. Kinesiyologlar ek olarak spor tıbbı, egzersiz bilimi veya biyomekanik gibi farklı alanlarda uzmanlaşma şansına sahiptir.

Kinesiyolog olmak için kinesiyoloji veya ilgili alanda bir dereceye ihtiyacınız olacak. Ayrıca belirli uzmanlık alanlarında ek sertifikalar almayı da düşünebilirsiniz.

Dipnot: Kinesiyolog İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Kinesiyologlar, kolej düzeyinde araştırma veya öğretime katılarak kariyerlerini ilerletebilirler. Bazı kinesiyologlar, fitness veya sağlık organizasyonlarında yönetim pozisyonlarına da ilerleyebilir. İşle ilgilenen kinesiologlar kendi özel danışmanlık uygulamalarını açabilirler.

İnsanlara yardım etmeye büyük ilgi duyan kinesiologlar, hastaneler, rehabilitasyon merkezleri veya fizik tedavi klinikleri gibi klinik ortamlarda çalışmayı seçebilirler. Spora ilgi duyanlar, profesyonel sporcularla çalışabilir veya spor hekimliği uzmanı olabilirler. Kinesiyologlar ek olarak endüstriyel ortamlarda çalışmayı, çalışanlar için fitness programları geliştirmeyi veya ergonomik çalışmalar yürütmeyi seçebilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu