Kamu Hizmeti Yöneticisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bu öncü rolde, bir hükümet departmanının veya ajansının önemli bir parçası olacaksınız ve kamuya hayati hizmetler sağlayabileceksiniz.

Kamu Hizmeti, hükümet politikalarını uygulayan ve kamuya hizmet sunan çok sayıda farklı departmandan oluşmaktadır.

Kamu Hizmeti yöneticileri, bireylerle doğrudan ilişki kurabilir ve insanların yaşamlarında gerçek bir fark yaratma şansına sahip olabilir veya araştırma yapabilir, rapor derleyebilir ve politika belgeleri üzerinde çalışabilir.

Yönetim rolleri aşağıdakiler dahil çeşitli sınıflarda mevcuttur:

 • İdari asistan
 • İdari görevli
 • İcra memuru
 • Yüksek icra memuru.

Sorumlulukları ve Görevleri Nelerdir?

Görevler, çalıştığınız departmana ve sahip olduğunuz sorumluluk seviyesine göre değişir. Fakat aşağıdakilerin bir kısmını veya tümünü içermesi muhtemeldir:

 • Diğer memurlar, kamu üyeleri ve diğer kuruluşlar gibi hizmet kullanıcılarıyla başa çıkmak için mükemmel müşteri hizmeti becerilerini kullanmak
 • Politika ve prosedürlerle ilgili karmaşık yazılı bilgilerin yorumlanması ve uygulanması
 • Kaynakları kısıtlı bir bütçeyle, verimli bir şekilde çalışmak ve kaynakları yönetmek
 • İş arkadaşlarına ve halkın üyelerine karmaşık bilgileri açıklamak için hem sözlü hem de yazılı iletişim becerilerini kullanmak
 • Son teslim tarihlerinde sonuç almak ve iletmek
 • Sık sık karmaşık kurallara ve prosedürlere göre baskı altında hızla çalışmak
 • Yüksek kaliteli malzeme ve rapor üretmek
 • Politikaların formüle edilmesine ve uygulanmasına yardımcı olmak
 • Belirli ekonomik veya politik ilgi alanlarına ilişkin analizlerin araştırılması ve yürütülmesi
 • Araştırmaya dayanarak kanıt sağlamak ve nihayetinde gelecekteki politika çalışmaları için beslenebilecek kıdemli personele bulguları sunmak
 • Ekonomik ve politik konulara tarafsız bir ilgi duymak.

Maaşları Ne Kadar? (2023 Güncel Zamlı Maaş)

Kamu Hizmeti departmanları ve birimlerinin her biri ücretlerini, derecelendirmelerini ve performans yönetimini üstlenir. Maaşlarını kendi personeli için müzakere ederler ve bu maaşlar Sivil Hizmet genelinde değişiklik gösterebilir.

 • Ortalama başlangıç ​​maaşları, role bağlı olarak 50.000 TL ile 60.000 TL arasında değişebilir. İcra memuru gibi daha yüksek bir düzeyde, başlangıç ​​maaşları 60.000 TL ile 70.000 TL arasında olabilir.
 • 80.000 TL’den daha yüksek maaşlara kadar çalışmanıza olanak tanıyan yapılandırılmış kariyer ilerleme yolları vardır.

Yararları arasında esnek zaman, çocuk bakımı kuponları, mesleki niteliklere yönelik destek, spor salonu üyeliği ve performansla ilgili bonus programı yer alabilir.

En Popüler:  Jeokimyacı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Gelir, kazanç ve maaş bilgisi sadece bilgilendirme amaçlıdır.

*Maaşlar Temmuz 2023’de güncellenmiştir.

Çalışma Saatleri

Düzenli ofis çalışma saatleri, genellikle ek s aatler mevcut olduğunda uygulanır. Her departman yine de farklı şekilde çalışır ve bazıları daha uzun saatler, vardiya veya hafta sonu çalışmaları gerektirebilir.

Yarı zamanlı ve iş paylaşımı seçenekleri mevcuttur.

Çalışma Şartları Nasıl?

 • İşlerin çoğu ofis tabanlıdır. Bazı gönderiler dönel anlamlıdır, farklı bölümlere geçeceksiniz. Fakat yine de benzer görevleri yerine getireceksiniz.
 • Kariyer araları bölüme bağlıdır. Arayı müzakere etmek ve ara boyunca becerilerin uygun seviyede tutulmasını sağlamak gerekli olabilir.
 • Kamu Hizmeti, işgücünde çeşitliliği artırmaya kararlıdır.
 • Kıyafet kodu departmana ve işin müşteriyle yüz yüze olup olmamasına bağlıdır. Genel olarak profesyonelce giyinmeniz gerekebilir. Fakat akıllı gündelik işler bazı işlerde kabul edilebilir.
 • Rol zaman zaman stresli olabilir. Bazı işler, son tarihlere kadar sıkı çalışmayı, şikayetler veya zorlu soruları ele almayı veya sistemlerde veya çalışma şekillerinde düzenli değişiklikler geçirmeyi gerektirir.
 • Bir iş günü içerisinde seyahat etmek, örneğin toplantılara katılmak veya saha ziyaretleri yapmak için bazı rollerde bulunur.

Aranan Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bu çalışma alanı genellikle tüm mezunlara açıktır. Özellikle, aşağıdaki bölümler bazı rollere giriş şansınızı artırabilir:

 • İş idaresi
 • İş çalışmaları
 • Ekonomisi.

Giriş hazırlık derecesi ile mümkündür ve mezun olmayanlar genellikle genç personel olarak katılırlar. Yüksek lisans derecesine ihtiyacınız olmayacak.

Gerekli Beceriler Nedir?

Aşağıdaki maddeleri yapmanız gerekecek:

 • Güçlü organizasyon becerileri
 • Sorumlu bir tutum ve kendi inisiyatifiniz üzerinde çalışabilme becerisi
 • Karmaşık bilgileri anlama yeteneği
 • Karmaşık fikirleri ve bilgileri erişilebilir bir şekilde iletmek için mükemmel sözlü ve yazılı iletişim becerileri
 • Kendini geliştirme taahhüdü
 • Kaynak yönetimi becerileri.

İşe alım sürecinde, beceri, bilgi ve davranışları kapsayan temel yeterliliklere karşı değerlendirileceksiniz. Bunlar üç alanda gruplandırılmıştır:

 • Ayar yönü
 • İlgi çekici insanlar
 • Sonuç üretmek.

İş Deneyimi ve Staj Başvurusu

İşe başlamadan öncesi için deneyim yararlıdır ve işverenler tarafından değerlidir. İlgili deneyim, ofis yönetimi, müşteri hizmetleri ve araştırma çalışmalarını içerir.

Birçok hükümet departmanı yaz yerleştirmeleri ve iş deneyimi fırsatları sunmaktadır. Bunlar ilgili yetenekleri edinmenin ve Kamu Hizmeti dahilinde çalışmayı denemeniz için yararlı bir yol olabilir.

İşverenler ve İş İlanları:

Kamu Hizmeti, bölümleri, ajansları ve bölüm dışı kamu kurumlarını içeren önemli bir işverendir. 430.000’den fazla çalışanı vardır ve bunların yarısından fazlası idari sorumluluk seviyesine sahiptir.

Eğitim, sosyal araştırma, pazarlama ve uluslararası gelişim dahil olmak üzere çeşitli mesleklerde çalışırlar.

En Popüler:  Yer Bilimleri Uzmanı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Ayrıca ulusal gazetelerde boş yer bulabilirsiniz.

İşe alım sürecinde başarılıysanız, iş öncesi kontrollerden geçmeniz ve bazı bölümlerin güvenlik izni alması gerekecektir.

Kamu Hizmeti, eşit fırsatlara sahip olma taahhüdüne sahiptir ve asgari seçim kriterlerini karşılayan engelli adaylar için garantili bir görüşme planı sunar.

Mesleki Gelişme ve Eğitimler

Çoğu departman, iş başında eğitim ve danışmanlık ve rehberlik sunmak üzere bir mentor (genellikle bölüm içindeki personelin kıdemli bir üyesi) sunacaktır.

İşbaşı eğitimi, deneyimli personelden öğrenmeyi ve kurum içi eğitim kurslarına katılmayı içerir.

Kamu Hizmeti Yeterlilik Çerçevesi, Kamu Hizmetinin insanların nasıl çalışmasını istediğini belirler ve kamu görevlilerinin başarılı bir şekilde performans göstermelerine ve ilgili yetenekleri geliştirmelerine yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

Kamu Hizmeti, tüm çalışanların, kamu hizmetlerini daha etkin bir şekilde sağlamak için gereken araçlara ve yeteneklere sahip olmasını sağlamayı amaçlamaktadır. Bunun bir parçası olarak tüm memurlar her yıl beş günlük öğrenme ve gelişme hakkına sahiptir. Bu durum staj ve resmi eğitim kursları içerebilir.

Kamu Hizmeti başvuru fırsatı elde edebilirsiniz. Bu durum kısa sürede çeşitli deneyimler kazanmanıza ve kariyerinizde ilerleme kaydetmenize olanak tanıyan hızlandırılmış bir geliştirme programıdır.

Katılabilmek için üst düzey yönetici sınıfında veya altında çalışmanız ve dış başvuru sahipleriyle aynı anda başvuruda bulunmanız gerekir. Halen hizmet veren bir çalışan olarak belirli akademik niteliklere ihtiyacınız olmayacak. Fakat bir dereceniz varsa, bu size daha fazla bölümde çalışmanıza izin verecektir.

Kariyer ve İş İmkanları

Kamu Hizmeti’nin etiği, bölümler ve kurumlar arasında fırsatlar farklı olmasına rağmen personelin olumlu katkılarını ödüllendirmek ve tanımaktır. Tanıma, performansla ilgili olabilecek promosyon veya ücret artışları yoluyla olabilir.

Memurların kariyerlerini planlamalarına yardımcı olmak için Kamu Hizmeti Yeterlilik Çerçevesi bulunmaktadır. Rolünü değiştirmek veya terfi aramak için hangi yetenekleri kazanmanız gerektiğini belirlemek için kullanılabilir.

Farklı roller arasında ilerlemek ve daha üst seviyelere ilerlemek, ortaya çıkan fırsatlara bağlıdır. Fakat devlet memurlarının bölümler içinde hareket etmeleri için genellikle çok fazla alan vardır ve yerinde ilerleme yapıları olacaktır. Kamu Hizmeti not seviyesine bağlı olarak maaşlar, ödemeli ödeme ölçekleriyle sınırlandırılabilir.

Taşınabileceğiniz çok sayıda bölüm ve kurum var ve kariyeriniz ilerledikçe uzman bir alan geliştirebilirsiniz. Bu İK, finans, araştırma veya politika geliştirme gibi bir alanda olabilir.

Geliştirdiğiniz beceriler, Kamu Hizmeti’nden özel şirketlere veya yardım kuruluşlarına geçmenizi de sağlayacaktır.

Kamu Hizmeti, halkın fikirlerini, basmakalıp geleneksel bir örgüt olarak görülmekten, hızlı hareket eden ve dinamik olan bir görüşe kaydırmaya isteklidir. Verilen mesaj, iş güvenliğinin yanı sıra, doğru adayın, heyecan verici bir ortamda geliştirme ve ilerleme için geniş bir fırsata sahip olacağı yönündedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu