Kamera Operatörü Nedir? Nasıl Olunur?

Kamera operatörleri, televizyon şovları, reklamlar, belgeseller, etkinlikler ve filmler için çekim yapmak için film veya video kamera kullanan perde arkasındaki kişilerdir. Çoğu kamera operatörü, film endüstrisinde çalışanlar veya reklam çeken bir reklam firmasında çalışanlar gibi belirli bir sektör için çekim yapma konusunda uzmanlaşmıştır.

Nasıl Kamera Operatörü Olunur?

Bir giriş seviyesi pozisyonu elde etmek için bir lisans derecesi gerekli olsa da kamera operatörü olmak için minimum bir gereklilik yoktur. Tecrübeniz yoksa, işverenler yayıncılık veya film gibi alakalı bir alanda resmi eğitim almış adaylar arayacaktır. Bir kamera operatörü zaten sahadaysa ve deneyime sahipse, itibar kazanmış olabilecekleri için resmi bir eğitim göstermeleri gerekmeyebilir. E-Kurs’a göre ankete katılan kamera operatörlerinin %60’ından fazlası en az bir önlisans veya lisans derecesine sahip olduklarını bildirdi.

Kamera Operatörünün İş Tanımı

Kamera operatörleri, bir yönetmenin sahnelerini yakalamak için televizyon veya sinema kameralarıyla çekim yapar. Sahnenin açısının, ışığının ve hikayesinin amaçlandığı gibi aktarılmasını sağlamak için kompozisyon ve ışıklandırma tekniklerinde bilgili olmaları gerekir. Ayrıca anı doğru bir şekilde yakalamak için gerektiğinde çeşitli lensler ve filtreler kullanırlardı.

Kamera operatörleri, projede yönetmenler, ses teknisyenleri ve aydınlatma personeli gibi diğer kişilerle yakın bir şekilde çalışır. Çünkü tüm bunlar çekim zamanı geldiğinde bir araya gelmelidir. Çekimde hareket varsa, yüksek kaliteli bir çekim yapmak için kameralarının konu ile nasıl hareket edeceğini de planlamaları gerekebilir. Bazı kamera operatörleri, kamera çekiminden sonra proje için görüntüleri de düzenler.

Kamera Operatörleri Kimdir?

İster 1950’lerin Hollywood’unun gümüş ekranı ister günümüzün bilgisayar ekranı ve YouTube’u olsun, Amerikalılar uzun süredir hareketli resimler için bir meşale taşıdı. Yönetmen “Aksiyon” diye bağırdığında, kamera operatörünün gözleri kameranın lensine yapıştırılır ve her şeyi yakaladığından emin olur. Üç ana kamera operatörü türü vardır.

En Popüler:  Rehberlik Danışmanı Nedir? Nasıl Olunur?

Stüdyo kamera operatörleri, bir topluluk prodüksiyonunun parçası olarak yayıncılıkta çalışır ve talimatları takip eder. Konularını sabit bir pozisyondan filme alıyorlar. Görüntü yönetmenleri sinema filmleri. Bir çekimi en iyi şekilde yakalayacak açıları, ışığı ve ekipman türlerini belirlerler.

Kameramanlar düğün gibi özel etkinlikler çekebilir veya kurumsal belgeseller yapmak için şirketlerle birlikte çalışabilir. Görüntülerini genellikle müşteriler için düzenlerler. Birçok kameraman kendi işini yönetiyor veya serbest çalışıyor. Çoğu kamera operatörü tam zamanlı programlarla çalışır. Fakat film çekerken uzun, düzensiz saatler olabilir. Film endüstrisindeki herkes gibi, bir çekim tamamlandıktan sonra bir sonraki fırsatın ne zaman ortaya çıkacağının garantisi yoktur.

Kamera operatörleri uzun süre ayakta durmak zorunda kalabilir ve bir ofis veya uzak bir ortam gibi üretimin gerçekleştiği her yerde ağır ekipman taşıyabilirler. Kamera operatörleri yaratıcı, ayrıntı odaklı ve etkili iletişimciler olmalıdır. Kamera operatörleri genellikle iletişim gibi film veya yayınla alakalı bir alanda lisans derecesine ihtiyaç duyar.

Kaynakça

  • İŞBUL, Türk Meslekler Sözlüğü, Film ve Video Editörleri ve Kamera Operatörleri.
  • Kariyer Geliştirme Merkezi. 27-4031.00.
  • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın Raporlarından Faydalanılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu