Kadro Sorumlusu Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir personel amirinin ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve bir personel süpervizörü olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Personel amirleri, şirketlerindeki personel alma sürecini denetlemekten sorumludur. Talebi karşılamak için ellerinde yeterli sayıda çalışana sahip olduklarından emin olmak için yöneticiler ve diğer denetçilerle birlikte çalışırlar ve aynı zamanda bu çalışanların görevlendirildikleri işler için uygun şekilde eğitildiklerinden ve hazırlandıklarından emin olurlar.

Personel denetçileri, yeni işe alma stratejileri veya girişimleri geliştirmekten de sorumlu olabilir. Bu durum yeni iş tanımları oluşturmayı, çalışan eğitim programlarını güncellemeyi ve hatta yeni işe alım stratejileri geliştirmeye yardımcı olmayı içerebilir.

Personel Sorumlusu Sorumlulukları ve Görevleri

Bir personel süpervizörü genel olarak aşağıdaki sorumluluklara sahiptir:

 • Açık pozisyonlar için iş başvurularının gözden geçirilmesi ve adaylarla görüşülmesi
 • Yeni işe alınanların ilgili tüm politika ve prosedürler konusunda eğitilmesini sağlamak
 • Yaklaşan boş pozisyonlar ve potansiyel adaylar hakkında işe alım yöneticileriyle iletişim kurmak
 • Çalışanların görevlerinde etkin bir şekilde çalışmalarını sağlamak için çalışan ilişkilerini yönetmek
 • Kurumdan ayrılma nedenlerini belirlemek için ayrılan çalışanlarla çıkış görüşmeleri yapmak
 • Vardiyaların uygun sayıda çalışan tarafından karşılandığından emin olmak için günlük çalışma programlarını gözden geçirmek
 • Çalışanların performans standartlarını karşıladığından emin olmak için sürekli olarak performans değerlendirmeleri yapmak
 • Çalışanların katılım politikalarına uyduklarından emin olmak için çalışan katılım kayıtlarını gözden geçirmek
 • Ödemeyi onaylamadan önce geçerli olduklarından emin olmak için işçi tazminat talepleri için başvuruların gözden geçirilmesi

Personel Danışmanı Maaşı Ne Kadar?

Personel amirlerinin maaşları, eğitim düzeylerine, yılların deneyimine ve şirketin büyüklüğüne ve endüstrisine bağlı olarak değişmektedir. Ayrıca ikramiye şeklinde ek tazminat da alabilirler.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 4.000 TL (21.30 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 6.000 TL (29.00 TL/saat)

Personel denetçilerinin istihdamının önümüzdeki on yılda azalması bekleniyor.

İstihdam artışı sınırlı olacak çünkü firmalar daha önce personel denetçileri tarafından gerçekleştirilen bazı görevleri otomatikleştirmeye devam edecekler. Sonuç olarak, kalan görevleri denetlemek için daha az işçiye ihtiyaç duyulacaktır. Ek olarak, işverenler maliyetleri azaltmak için otomasyona ve diğer teknoloji türlerine giderek daha fazla yöneldikçe, geçici işçilere olan talep düşebilir.

Dipnot: Kadrolama Denetçisi İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Personel Sorumlusu İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir personel amirinin genel olarak aşağıdaki niteliklere sahip olması gerekir:

Eğitim: Bir personel süpervizörü genel olarak en az bir lise diplomasına ihtiyaç duyar. Bazı işverenler, insan kaynakları, işletme veya ilgili bir alanda lisans mezuniyetine sahip adayları tercih eder. Bu dereceler, işletme yönetimi, insan kaynakları, yönetim ve muhasebe hakkında temel bilgiler sağlar.

En Popüler:  İç İletişim Yöneticisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Antrenman tecrübesi: Birçok personel denetçisi iş başında eğitim alır. Fakat bazılarının şirketin özel uygulamalarını ve prosedürlerini öğrenmek için bir eğitim programını tamamlaması gerekebilir. Bu eğitim programları birkaç haftadan birkaç aya kadar sürebilir. Mevcut personel amirlerini gölgelemeyi ve görevleri kendi başlarına tamamlayacak kadar rahat olana kadar gözetim altında görevleri yerine getirmeyi içerebilirler.

Sertifikalar ve Lisanslar: Sertifikalar bir personel süpervizörü olmak için gerekli olmasa da, kariyerlerini ilerletmek isteyenler için faydalı olabilirler. Sertifikalar, becerilerinizi ve niteliklerinizi potansiyel işverenlere gösterebilir. Ayrıca, bilginizi özel bir şekilde uygulamanıza ve daha kıdemli bir pozisyona geçmeden önce yeteneklerinizi test etmenize izin verebilirler.

Personel Süpervizörü Olmak İçin Gerekli Beceriler

Personel amirleri başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyaç duyarlar:

İletişim: İletişim, bilginin konuşma, yazma veya diğer yöntemlerle iletilmesi eylemidir. Bir personel süpervizörü olarak, çalışanlar, yöneticiler ve müşterilerle iletişim kurmaktan sorumlu olabilirsiniz. Personel ihtiyaçları hakkında bilgi aktarmak için diğer denetçiler ve yöneticilerle iletişim kurmaktan da sorumlu olabilirsiniz. Etkili iletişim, bilgileri net ve verimli bir şekilde aktarmanıza yardımcı olabilir.

Liderlik: Liderlik becerileri, personeli denetlemenize ve eğitmenize yardımcı olabilir. Liderlik becerilerinizi çalışanları motive etmek, onları öğrenmeye ve büyümeye teşvik etmek ve becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmak için kullanabilirsiniz. Görevleri devretmek ve çalışanları bu görevleri tamamlamaya motive etmek için liderlik becerilerini de kullanabilirsiniz.

Problem çözme: Problem çözme, bir problemi belirleme, olası çözümleri değerlendirme ve bir çözümü uygulama becerisidir. Bir personel süpervizörü olarak, işe alım sürecinde ortaya çıkan sorunları çözmekten siz sorumlu olabilirsiniz. Mesela bir aday bir değerlendirmeyi tamamlayamazsa, soruna bir çözüm bulmaktan siz sorumlu olabilirsiniz. Bu durum farklı bir değerlendirme bulmayı veya sorunun kaynağını belirlemek ve bir çözüm bulmak için adayla birlikte çalışmayı içerebilir.

Zaman yönetimi: Zaman yönetimi, belirli bir zaman çerçevesinde görevleri planlama ve yürütme yeteneğidir. Bir personel süpervizörü olarak, aynı anda birden fazla projeyi denetlemekten sorumlu olabilirsiniz. Bu durum görevlere öncelik vermenizi ve zamanınızı buna göre yönetmenizi gerektirebilir.

Takım çalışması: Bir personel zamanlama süpervizörü, şirketin ihtiyaçlarının karşılandığından emin olmak için genellikle diğer süpervizörlerden oluşan bir ekiple birlikte çalışır. Bu rol, zorluklara çözüm bulmak ve süreçleri iyileştirmenin yollarını bulmak için başkalarıyla birlikte çalışmayı gerektirir. Başkalarıyla olumlu bir şekilde çalışabilmek, bu rolde başarılı olmanıza yardımcı olabilir.

Personel Sorumlusu Çalışma Şartları Nasıl?

Bir personel amirinin çalışma ortamı genellikle bir ofis ortamındadır. Fakat müşterileri veya şantiyeleri ziyaret etmek için bazı seyahatler gerekebilir. Süpervizör genel olarak haftada 40 saat çalışır. Fakat yoğun dönemlerde veya son teslim tarihlerini karşılamak için fazla mesai gerekebilir. Süpervizör, tüm pozisyonların zamanında doldurulmasını ve tüm çalışanların nitelikli ve işe uygun olmasını sağlamaktan sorumlu olduğundan, iş zaman zaman stresli olabilir.

Personel Danışmanı İçin Mesleki Gelişme

İşte personel süpervizörlerinin nasıl çalıştığını etkileyen üç metod. Personel amirlerinin, becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

En Popüler:  İmalat Üretim Koordinatörü Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Sözleşmeli ve Geçici İşin Büyümesi

Sözleşmeli ve geçici işlerin büyümesi, personel endüstrisini hızla değiştiren bir trend. İşletmeler maliyetleri düşürmenin yollarını aradıkça, yalnızca kısa bir süre için ihtiyaç duyulabilecek pozisyonları doldurmak için giderek daha fazla sözleşmeli ve geçici işçilere yöneliyorlar.

Personel alımı denetçileri, geçici ajanslar ve sektördeki diğer ortaklarla güçlü ilişkiler geliştirerek bu eğilimden yararlanabilir. Bu durum her bir pozisyon için en iyi adayları bulmalarına ve müşterilerinin mümkün olan en yüksek değeri elde etmelerine olanak sağlayacaktır.

Çeşitlilik ve Kapsayıcılık Üzerine Odaklanma

İş gücünde çeşitlilik ve kapsayıcılık daha önemli hale geldikçe, personel profesyonellerinin farklı geçmişlere sahip çalışanları işe almaya ve yerleştirmeye odaklanması gerekecektir.

Bu durum personel amirlerinin çeşitlilik ve kapsayıcılık konusundaki en son trendlere ve bunların işyerini nasıl etkilediğine aşina olmaları gerektiği anlamına gelir. Ayrıca, kuruluşlarının değerlerini yansıtan potansiyel adayları tanımlayabilmeleri ve bunlarla bağlantı kurabilmeleri gerekecektir.

Çalışan Bağlılığına Vurgu

İşletmeler mutlu ve üretken bir iş gücüne sahip olmanın faydalarını fark ettiğinden, çalışan bağlılığı son yıllarda giderek daha önemli bir konu haline geldi.

Personel amirleri, olumlu bir çalışma ortamı oluşturmaya yardımcı olarak ve çalışanlara destek ve geri bildirim sağlayarak çalışan bağlılığında önemli bir rol oynayabilir. Ayrıca şirket kültürünü teşvik etmeye ve çalışanları işin başarısına yatırım yapmaya teşvik etmeye yardımcı olabilirler.

Personel Danışmanı Nasıl Olunur?

Bir Personel Danışmanı kariyeri, ayağınızı İK alanının kapısına getirmenin harika bir yolu olabilir. Bir Personel Danışmanı olarak, çeşitli insanlarla çalışma ve farklı endüstriler hakkında bilgi edinme fırsatına sahip olacaksınız. Ayrıca projeleri yönetme ve ekipleri yönetme konusunda deneyim kazanacaksınız.

Personel Danışmanı olmak için, insan kaynakları veya ilgili bir alanda en az lisans mezuniyetine sahip olmanız gerekir. Ek olarak, güçlü iletişim becerilerine ve iş hukuku anlayışına sahip olmak önemlidir.

Dipnot: Personel Danışmanı İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Personel süpervizöründen sonraki adım genellikle insan kaynakları yöneticisidir. Daha büyük organizasyonlarda, bu iki pozisyon arasında birkaç yönetim seviyesi olabilir. Bir insan kaynakları yöneticisi olarak, işe alım ve işe alımdan çalışan eğitimi ve gelişimine kadar kuruluşun insan kaynakları işlevinin tüm yönlerinden sorumlu olacaksınız. Ayrıca, çalışanlara sağlanan faydalardan ve tazminattan ve kuruluşun yürürlükteki tüm istihdam yasalarına uymasını sağlamaktan siz sorumlusunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu