Islah Danışmanı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir ıslah danışmanının ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve bir ıslah danışmanı olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Cezaevlerinde, cezaevlerinde ve diğer ıslah tesislerinde mahkûmların rehabilitasyonunu denetlemekten ıslah danışmanları sorumludur. Davranışlarını ve bunun nasıl hapsedilmelerine yol açtığını anlamalarına yardımcı olmak için mahkumlarla birlikte çalışırlar ve serbest bırakıldıktan sonra onları yasalara saygılı vatandaşlar olarak rehabilite etmeyi amaçlayan danışmanlık hizmetleri sunarlar.

Düzeltme danışmanları, tesislerinde hem mahkûmların hem de personelin güvenliğini sağlamakla görevlendirilebilir. Bu durum hücre bloklarını sorun belirtileri için izlemekten, asi mahkumları nasıl düzgün bir şekilde dizginleyecekleri konusunda memurları eğitmeye kadar her şeyi içerebilir.

Ceza İnfaz Müşaviri Sorumlulukları ve Görevleri

Islah danışmanlarının aşağıdakiler gibi sorumlulukları vardır:

 • Bağımlılık, öfke yönetimi, stres yönetimi, aile sorunları ve iletişim becerileri gibi konularda mahkumlara danışmanlık yapmak
 • Kendilerine veya başkalarına zarar verme tehlikesi altında olmadıklarından emin olmak için mahkumların davranışlarını izlemek
 • Danışmanlık hizmetleri sunarak veya uyuşturucu bağımlılığını önleme konusunda eğitim vererek parmaklıklar ardındaki hayata uyum sağlamalarına yardımcı olmak gibi mahkumlara hapiste kaldıkları süre boyunca destek sağlamak
 • Mahkumlara temyiz başvurusunda bulunmak veya hakimlere mektup yazmak gibi yasal konularda yardımcı olmak
 • Duygusal durumlarını ve kendilerine veya başkalarına karşı oluşturabilecekleri riskleri belirlemek için mahkumların ruh sağlığı değerlendirmelerini yapmak
 • İhtiyaçlarını değerlendirmek ve kanıta dayalı uygulamalara dayalı tedavi planları geliştirmek için mahkumlarla görüşme
 • Mahkumların endişelerini dinlemek, bireysel ilgi sağlamak ve duygularını yönetme, çatışmalarla başa çıkma ve başkalarıyla ilişkilerini geliştirme becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmak
 • Güvenlik önlemleri ve programlama seçenekleri hakkında karar vermede denetçiler tarafından kullanılmak üzere mahkum davranışlarına ilişkin raporlar hazırlamak
 • Müdahalelerin etkinliğini değerlendirmek için zaman içinde mahkûmlardaki davranış değişikliklerini gözlemlemek ve belgelemek

Islah Danışmanı Maaşı Ne Kadar?

Islah danışmanlarının maaşları, eğitim ve deneyim düzeylerine, çalıştıkları ıslahevinin türüne ve işlerinin bulunduğu şehre bağlı olarak değişmektedir.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 16.000 TL (29.00 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 20.000 TL (46.60 TL/saat)

Düzeltme danışmanlarının istihdamının önümüzdeki on yılda ortalama bir oranda artması bekleniyor.

Hapishane nüfusunun önümüzdeki on yılda artması bekleniyor, bu da ıslah danışmanlarına olan talepte bir miktar artışa yol açacaktır. Bununla birlikte, eyaletler daha fazla ıslah memuru ve daha az danışman istihdam ederek maliyetleri düşürmeye çalışabilir.

Ceza İnfaz Danışmanı İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir ıslah danışmanının genel olarak aşağıdaki niteliklere sahip olması gerekir:

En Popüler:  İcra Tüccarı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Eğitim: Çoğu ıslah danışmanı pozisyonu, ceza adaleti, sosyal hizmet, psikoloji veya ilgili bir alanda lisans mezuniyeti gerektirir. Bazı ıslah kurumları, herhangi bir alanda lisans mezuniyetine sahip adayları işe alabilir. Fakat bu adayların bir ıslah danışmanlığı programını tamamlamaları gerekecektir.

Antrenman tecrübesi: Çoğu işveren, işe alındıktan sonraki ilk birkaç ay içinde bir eğitim programını tamamlamak için yeni işe alınan ıslah danışmanlarına ihtiyaç duyar. Bu programlar genellikle işe alım sürecinin bir parçasıdır ve birkaç hafta sürebilir. Mevcut ıslah danışmanlarını takip etmeyi, tesisin politika ve prosedürlerini öğrenmeyi ve gözetim altında görevleri yerine getirmeyi içerebilir.

Sertifikalar ve Lisanslar: Bazı eyaletler, alanda çalışmak için bir lisans almak için düzeltme danışmanlarının bir lisans sınavını geçmesini gerektirir. Gerekli lisans türü eyalete göre değişir.

Islah Danışmanı Olmak İçin Gerekli Beceriler

Düzeltme danışmanları başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyaç duyar:

Aktif dinleme: Aktif dinleme, konuşmacıya ve onların ihtiyaçlarına odaklanma yeteneğidir. Bir ıslah danışmanı olarak, mahkumların zorluklarının üstesinden gelmelerine ve davranışlarını değiştirmelerine yardım etmekle görevlendirilmiş olabilirsiniz. Aktif dinleme bu pozisyon için çok önemli bir beceridir çünkü mahkûmun ihtiyaçlarını anlamanıza ve onlara yardım etmek için bir plan geliştirmenize olanak tanır.

Empati: Empati, başkalarının duygularını anlama ve paylaşma yeteneğidir. Bir ıslah danışmanı olarak empati, mahkumlarla etkileşim kurarken sahip olunması gereken önemli bir beceridir. Mahkumların eylemlerini ve eylemlerinin sonuçlarını anlamalarına yardımcı olmak için empatiyi kullanabilirsiniz. Ayrıca mahkumların desteklendiğini ve önemsendiğini hissetmelerine yardımcı olmak için empatiyi kullanabilirsiniz.

Problem çözme: Problem çözme, bir problemi tanımlama, analiz etme ve bir çözüm bulma yeteneğidir. Bir ıslah danışmanı olarak, zihinsel sağlık sorunları, bağımlılık sorunları veya onları harekete geçirmelerine neden olabilecek diğer sorunları olan mahkumlarla çalışabilirsiniz. Problem çözme yeteneğiniz, bu sorunlara çözümler bulmanıza ve mahkumların bu sorunların üstesinden gelmelerine yardımcı olabilir.

Stres Yönetimi: Stres, birçok insanın hayatında ortak bir faktördür ve ıslah danışmanları genellikle stresle ilgili sorunlar yaşayan bireylerle çalışır. Stresi yönetme yeteneğine sahip olmak, sakin kalmalarına ve duygularını kontrol etmelerine yardımcı olabileceğinden, bir düzeltici danışman için önemli bir beceridir. Bu durum müşterileriyle daha iyi ilişki kurmalarına ve zorlukların üstesinden gelmelerine yardımcı olabilir.

Gizlilik: Gizlilik, bilgiyi gizli tutma yeteneğidir. Bir ıslah danışmanı olarak, mahkûmlar hakkında kişisel bilgileri, tıbbi bilgileri veya sabıka geçmişi gibi hassas bilgilere özel olabilirsiniz. Bu nedenle, tüm bilgilerin gizli tutulması önemlidir.

Ceza İnfaz Danışmanı Çalışma Şartları Nasıl?

Islah danışmanları, hapishaneler, hapishaneler, çocuk gözaltı merkezleri ve yarı bakım evleri dahil olmak üzere çeşitli ortamlarda çalışır. Denetimli serbestlik büroları ve uyuşturucu tedavi merkezleri gibi toplum temelli ortamlarda da çalışabilirler. Danışmanların çoğu tam zamanlı çalışır ve bazıları akşamları veya hafta sonları çalışabilir. Hapishaneler ve hapishaneler gibi 24 saat hizmet veren tesislerde çalışan danışmanlar, geceleri ve hafta sonlarını içeren dönüşümlü vardiyalarda çalışabilirler. Topluluk ortamlarında çalışan danışmanların daha düzenli çalışma saatleri olabilir. Çocuk suçlularla çalışan danışmanların okuldan sonra ve hafta sonları ailelerle görüşmek için müsait olmaları gerekebilir. Yatılı tedavi tesislerinde çalışan danışmanların günde 24 saat çağrıda bulunmaları gerekebilir.

En Popüler:  Çocuk Danışmanı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Islah Danışmanı İçin Mesleki Gelişme

İşte ıslah danışmanlarının nasıl çalıştığını etkileyen üç metod. Islah danışmanlarının becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmeler hakkında güncel kalmaları gerekecektir.

Ceza Adalet Sisteminde Teknoloji Kullanımı

Daha verimli ve doğru veri toplamaya izin verdiği için ceza adalet sisteminde teknolojinin kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır. Bu eğilim, artık mahkûmlar hakkında bilgi toplamak için teknolojiyi kullanmaktan sorumlu olan ıslah danışmanlarının rolü üzerinde önemli bir etkiye sahip.

Teknoloji ceza adaleti sisteminde daha yaygın hale geldikçe, ıslah danışmanlarının işlerini yapabilmek için onu etkin bir şekilde kullanabilmeleri gerekecektir. Bu durum elektronik vaka yönetim sistemleri ve veritabanları gibi yazılımların nasıl kullanılacağını öğrenmeyi içerir.

Düzeltmeler ve Akıl Sağlığı Uzmanları Arasında İşbirliği

Cezaevleri rehabilitasyon ve tedavi programlarına daha fazla odaklanmaya başladığından, düzeltme alanı hızla değişiyor. Bu değişim, hem zihinsel sağlık hem de düzeltmeler konusunda uzmanlığı olan ıslah danışmanlarına yönelik talebin artmasına yol açmaktadır.

Ceza infaz kurumları ruh sağlığı uzmanlarıyla işbirliği yapmaya başladıkça, ıslah danışmanlarının bu uzmanlarla etkin bir şekilde çalışabilmeleri gerekecektir. Bu durum her iki alanın da derinlemesine anlaşılmasını ve her alanda yer alan kişilerle etkin bir şekilde iletişim kurma becerisini gerektirir.

Yeniden Giriş Programlarına Odaklanma

Birleşik Devletler hapishane nüfusu artmaya devam ettikçe, eski mahkûmların hapsedildikten sonraki hayata uyum sağlamasına yardımcı olan yeniden giriş programlarına duyulan ihtiyaç da artıyor.

Ceza infaz danışmanları, eski suçluların karşılaştığı zorluklara aşina olduklarından ve onlara başarılı olmak için ihtiyaç duydukları desteği sağlayabildiklerinden, bu süreçte yardımcı olacak benzersiz bir konumdadır. Ayrıca, ceza infaz danışmanları, eski mahkumların iş ve barınma bulmalarına yardımcı olan hizmetler sunarak tekrar suç işleme oranlarını düşürmeye de yardımcı olabilir.

Nasıl Ceza İnfaz Danışmanı Olunur?

Bir ıslah danışmanı olarak bir kariyer, ödüllendirici ve tatmin edici olabilir. Hatalar yapmış ve hayatlarını tekrar rayına oturtmaya çalışan insanların hayatlarında bir fark yaratma fırsatı sunar. Ayrıca hayatın her kesiminden farklı bir grup insanla çalışma şansına sahip olacaksınız.

Bu alanda başarılı olmak için şefkatli, sabırlı ve anlayışlı olmanız gerekir. Ayrıca zor durumlarla sakin ve mantıklı bir şekilde başa çıkabilmelisiniz. Ayrıca, hem mahkumlar hem de personel ile etkili bir şekilde iletişim kurabilmeniz için güçlü iletişim becerilerine sahip olmanız önemlidir.

Kariyer ve İş İmkanları

Islah danışmanları genel olarak ıslah tesislerinde giriş seviyesi pozisyonlarda çalışmaya başlar. Deneyimle, denetleyici veya yönetici pozisyonlarına ilerleyebilirler. Bazı danışmanlar ek olarak özel muayenehaneye geçebilir veya danışman olabilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu