Java Web Developer İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Java Web Developer İş Tanımı

Java web geliştiricileri, web sitelerini ve web uygulamalarını destekleyen arka uç kodu yazar, test eder ve hata ayıklar. Bu rol, üst düzey bir teknik uzmanlık ve Java programlama dili ile ilişkisel veritabanları ve sunucular gibi ilgili teknolojilere aşina olmayı gerektirir. Java geliştiricileri, bir projenin teknik özelliklerini ve kapsamını belirlemek ve bu bilgileri işlevsel, güvenilir ve ölçeklenebilir koda dönüştürmek için ön uç geliştiricilerle yakın çalışır.

Java web geliştiricileri ayrıca sunucu tarafı kod ve teknolojiyi test etme, hata ayıklama ve dağıtma konularında da büyük rol oynamaktadır. Çoğu çalışanı ölçek arttıkça kodlarının sabit ve kullanılabilir kalmasını sağlamak için sürekli entegrasyon prensibi üzerinde çalışır.

Java Web Developer’ın Görevleri ve Sorumlulukları

Java web geliştiricilerinin görevleri çalışma ortamlarına bağlıdır. Fakat çoğu temel sorumlulukları paylaşır:

Sunucu Tarafı Mantık ve Mimari Oluşturun

Genel olarak Java web geliştiricileri, bir web sitesinin veya uygulamanın sunucu tarafı öğelerini tasarlar ve kodlar. Bunlar, kullanıcılara yönelik etkinlikleri destekleyen mantık ve mimari dahil. Java geliştiricileri, işlevsel ihtiyaçları ve son kullanıcıya nasıl yüksek düzeyde güvenilirlik ve hız sağlanacağını belirlemek için diğer web programcılarıyla birlikte çalışır.

Ön Uç ve Arka Uç Elemanları Arasında Uyumun Sağlanması

Web geliştirme yaşam döngüsü boyunca, Java web geliştiricileri, kullanıcı veya sunucu tarafı öğelerinin site veya uygulamayı son kullanıcılara sunmak için sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlamak için ön uç geliştiricilerle de yakın çalışır. Bu durum Java web geliştiricilerinin de bu öğelere destek sağlamak için CSS, HTML ve JavaScript gibi kullanıcı yüzlü web öğelerine aşina olmalarını gerektirir.

Sunucu Tarafı Kod Hızını Optimize Edin

Java web geliştiricileri ayrıca arka uç kodlarını geliştirerek teslimat hızını ve veri işlemeyi sürekli olarak geliştirmeye çalışırlar. İşin bu kısmı, geliştiricinin kodlama dilindeki gelişmeleri ve yaygın istekleri ve sık tekrarlanan kod bloklarını hızlandırmak için daha fazla yanıt ve esneklik sağlayan uzantılar ve geliştirmelere ayak uydurmasını gerektirir.

En Popüler:  Android Geliştiricisi Nedir? Maaşları Ne Kadar? - 2023

Veri ve Bilgi Güvenliğini Uygulama

Java web geliştiricileri, en son veri ve bilgi güvenliği protokollerini kodlarına entegre ederek verilerinin ve kullanıcılarının verilerinin her zaman güvenli olmasını sağlar. Çoğu durumda, izinsiz girişi veya veri kaybını önlemek ve kullanıcılar tarafından gönderilen bilgilerin site veya uygulamayı kullanırken doğru bir şekilde ele alınmasını ve şifrelenmesini sağlamak için düzenli aralıklarla denetimler ve güvenlik protokollerinin güncellenmesini içerir.

Arka Uç Veri Depolama ve İşlemeyi Yönetme

Java web geliştiricisinin bir diğer önemli görevi, web sitesinin arka ucunda veri işleme, depolama ve işleme mantığı tasarlamaktır. Bu durum SQL gibi ilişkisel veritabanı sistemleriyle ilgili bazı deneyimlerin yanı sıra veri yapısına kapsamlı bir aşinalık gerektirir. Java web geliştiricisinin ayrıca sunucunun veri isteklerini nasıl ele aldığını ve sorguların uygun sırada gerçekleşmesini sağlamak için genellikle kod yazması gerektiğini mükemmel bir şekilde kavraması gerekir.

Kod Kitaplıklarını ve Belgelerini Koruma

Son olarak Java web geliştiricileri, kod kitaplıklarını ve ayrıntılı belgeleri koruyarak gelecekteki geliştirme çabalarını ve çapraz işlevselliği destekler. Bu kod kitaplıkları, projedeki başka bir geliştirici için bir çözüm veya başlangıç ​​noktası sağlayabileceğinden, gelecekteki sürümleri veya benzer web sitelerini veya uygulamaları programlarken zamandan ve emekten tasarruf etmenize yardımcı olabilir. Dokümantasyon da bu konuda yardımcı olur, özellikle Java açık kaynaklı bir dildir.

Java Web Geliştirici Nasıl Olunur?

Java web geliştiricileri, web siteleri ve uygulamalar için sunucu tarafı ortamları ve öğeleri programlar. Bu roldeki çoğu çalışanın en az lisans derecesi ve aşağıdaki yetenekleri vardır:

 • Programlama – Mükemmel programlama yetenekleri bu rol için bir gerekliliktir; Java geliştiricileri, web sitelerinin ve uygulamaların çalışmasını sağlamak için temiz, duyarlı ve ölçeklenebilir kod yazabilmelidir
 • Veri tabanı – Java web geliştiricileri ilişkisel veritabanlarına aşina olduklarına güvenir, bu nedenle veri yönetimi ve organizasyonu ile ilgili deneyim yardımcı olur
 • Sorun giderme – Web sitelerinde hata ayıklama da bu rolde önemlidir, bu nedenle Java web geliştiricileri etkili sorun giderme becerilerine sahip olmalı ve yakın inceleme ve test yoluyla hataları izleyebilmelidir
 • Takım koordinasyonu – Java web geliştiricilerinin programcı ekipleriyle çalışması gerekir, bu nedenle özellikle arka uç ve ön uç öğelerin birlikte sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlamak için etkili işbirliği ve koordinasyon hayati önem taşır.
 • Problem çözme – Java geliştiricileri genellikle kodlama sorunlarına ve yazılım sorunlarına cevaplar ve çözümler bulmalıdır
 • İletişim – Hem ekip üyeleriyle etkileşim kurmak hem de geliştirme döngüsü boyunca kullanılabilir belgeler hazırlamak için etkili yazılı ve sözlü iletişim gereklidir.
En Popüler:  Donanım Mühendisi İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Kullandığı Araç Gereçler veya Programlar

Java web geliştiricileri ofis ortamlarında çalışma eğilimindedir ve aşağıdakilere ek olarak standart ofis ekipmanlarına ve programlarına aşina olmalıdırlar:

 • Entegre geliştirme ortamları (JDeveloper)
 • Test yazılımı (FindBugs)

Java Web Developer Eğitim ve Öğretim Süreci

Java web geliştiricileri genellikle bilgisayar bilimleri, mühendislik veya benzeri alanlarda en az lisans derecesine sahiptir. Daha da önemlisi, Java web geliştiricilerinin programlama ilkeleri ve çözümlerinde güçlü bir temele sahip olmaları gerekir. Özellikle Java web geliştiricilerinin yazılım ve kodlama sorunlarına sık sık cevap aramaları ve kod sorunlarını çözmek için belgeleri ve topluluk kaynaklarını incelemeleri gerektiğinden, bu görevde iş başında eğitim için birçok fırsat vardır.

Java Web Developer Maaşları

Java web geliştirici maaşları bölgeye ve kuruluşa bağlı olarak değişebilir. Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB), Java web geliştiricileri de dahil olmak üzere uygulamalar için yazılım geliştiricilerinin 2017’de ortalama 107.790 TL maaş kazandığını tahmin ediyor. Bu roldeki işçilerin kazananı 160.100 liradan fazla kazanmıştır.

Bu alanda istihdamın 2019-2029 yılları arasında ortalamadan çok daha hızlı büyümesi beklenirken, MİB %24 istihdam artışı öngörüyor.

Kariyer, İş ve İstihdam Kaynakları

Java web geliştirici kariyerleri hakkında bilgi edinmek ve bu dili kullanarak programlama için aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok kaynak vardır:

Codecademy: Java’yı Öğrenin – Java’yı Codecademy’nin dil ve temel odaklı programlamanın temellerini uygulamalı alıştırmalarla tanıtan ücretsiz dersleriyle kullanmaya başlayın.

Java ile Web Geliştirme Kılavuzu: Web Sitesi Oluşturmayı Anlama – Kod yazma ve Java’yı kullanarak sağlam ve duyarlı web siteleri oluşturma hakkında bilgi edinmek için Tim Downey’nin bu kitabını okuyun.

“Java Programlama Dilini Öğrenmeniz İçin 10 Neden” – Bu blog yazısı, Java’nın neden kariyer oluşturmak ve güçlü geliştirme araçlarından yararlanmak isteyen programcılar için en iyi seçim olduğunu açıklıyor.

Web Uygulamaları için Profesyonel Java – Nicholas S. Williams’ın bu rehber kitabı, Java kullanarak sunucu tarafı ortamları oluşturmaya odaklanarak web uygulamalarına odaklanıyor.

Java Web Developer ile Benzer Meslekler

Yüz binlerce uzman onaylı meslek veritabanımızdan benzer meslekleri keşfedin:

 • Java Web Geliştirici
 • Kıdemli Web Geliştiricisi
 • Web Developer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu