Döşemeci İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Döşemeci İş Tanımı

Zemin teknisyenleri, hastaneler, işletmeler, okullar ve spor salonları gibi büyük tesis ve organizasyonlar için zeminleri ve halı kaplı alanları temizler. Bu meslek hasarın veya onarım gerektiren alanların tanımlanmasını, sarf malzemelerinin ve ekipmanın düzenlenmesini ve siparişlerden parçaların alınmasını ve müşteriler için ekipmanın birleştirilmesini içerir. Çoğu kat teknisyeni iç mekanda çalışır. Fakat çalıştıkları organizasyona bağlı olarak çeşitli farklı ortamlarda çalışabilirler. Bu meslek asgari gözetim altında yetkin bir şekilde çalışabilen, ağır ekipmanı kaldırmak ve ayakları üzerinde uzun saatler geçirmek için gücü ve dayanıklılığı olan ve talimatları net bir şekilde takip edebilen ve belirli bir programa göre çalışabilen kişiler için çok uygundur.

Döşemecinin Görevleri ve Sorumlulukları

Zemin teknisyenleri, çalıştıkları şirkete bağlı olarak birçok farklı sorumluluk ve görev üstlenirler. Analiz ettiğimiz iş listelerine dayanarak, bir zemin teknisyeninin görevleri genellikle şu maddeleri içermektedir:

Zeminlerin ve Halıların Bakımı

Temel görev kat teknisyenleri, çalıştıkları yerde zeminlerin ve halıların temizliğini korumaktır. Bu durum lekeleri çıkarmak ve hijyenik durumda tutmak için zeminlerin vakumlanması, paspaslanması ve ovulmasıdır. Herhangi bir alanın onarılması veya değiştirilmesi gerekirse, tesis sahibine veya yöneticisine bildirin.

Temizlik Görevlerine Yardımcı Olun

Zemin teknisyenleri, jimnastik, hastane veya çalıştıkları diğer iş alanlarında temizlik ve diğer işlerin manuel işçiliğine yardımcı olur.

Ekipman ve Malzemeleri Organize Edin

Zemin teknisyenleri, stokların günlüğe kaydedilmesini ve malzeme ve ekipmanların gelecekteki temizlik işleri için tamamen stoklanmış halde kalmasını sağlar. Stok azaldığında, daha fazla ürün veya ürünün sipariş edilebilmesi için sarf malzemelerini yeniden sipariş etmekten veya bir amirine bildirmekten sorumlu olabilirler.

En Popüler:  Personel Muhasebecisi İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Güvenlik Yönergeleri’ni izleyin

Temizlik görevlerini yerine getirirken, zemin teknisyenleri diğerlerinin zeminlerin ıslak veya kaygan olabileceği konusunda uyarmak için işaretler yerleştirir. Ayrıca temizleme programlarını günceller ve tüm solventlerin ve kimyasal temizleyicilerin güvenlik düzenlemeleri ve yönergelerine göre kullanılmasını sağlar.

Parçaları ve Motorları Teknik Özelliklere Göre Birleştirin

Zemin teknisyenleri, temizlik ekipmanlarına yönelik parça ve motorları monte etmek ve imal etmek için müşterilerin spesifikasyonlarını kullanarak müşterilere meydana gelen arızaları bildirir.

Zemin Teknisyeni Nasıl Olunur?

Zemin teknisyenleri bağımsız olarak çalışabilir ve ağır temizlik ekipmanlarını taşımak ve çalıştırmak için güç ve dayanıklılığa sahiptir. Genellikle işverenler lise diplomasına ve en az bir yıllık deneyime ve aşağıdaki yeteneklere ihtiyaç duyar:

  • Dinleme yetenekleri – Güçlü aktif dinleme becerileri, kat teknisyenlerinin bir göreve başlamadan önce talimatları net bir şekilde izlemelerine ve neyin gerekli olduğunu anlamalarına yardımcı olur
  • Detaylara dikkat – Kat teknisyenleri yönettikleri alanın iyice temizlenmesini sağlar. Bu yüzden detaylara dikkat etmek işin önemli bir yönüdür
  • Zaman yönetimi – Bu meslek görevleri zamanında tamamlama ve zamanlama belirleme becerisini gerektirir, bu nedenle adayların iyi zaman yönetimi becerilerine ihtiyacı vardır
  • Fiziksel dayanıklılık – Zemin teknisyenleri iş günlerinin çoğunu ayaklarına geçirir, temizlik ekipmanlarını çalıştırır ve malzemeleri listeler, bu nedenle iyi fiziksel güç ve dayanıklılık bir zorunluluktur
  • Mekanik beceriler – Bu meslek zemin temizleme ekipmanı ve araçlarının kullanılmasını içerir, bu nedenle başvuru sahipleri mekanik ekipmana meraklı olmalı ve bir arıza meydana gelirse arızaların nasıl düzeltileceğini bilmelidir

Zemin Teknisyeni Eğitimi

Kat teknisyeni olmak için asgari gereklilik bir lise diplomasıdır. Fakat birçok işveren aynı zamanda bir başvuranın özgeçmişinde en az bir yıl benzer deneyime ihtiyaç duyar. Çoğu kat teknisyeni, iş başında eğitim yoluyla bu rol için gerekli yetenekleri öğrenir.

Zemin Teknisyeni Maaşı ve 2023 Yıllık Kazancı

EnİyiMeslekler’e göre zemin teknisyenleri için ortalama maaş saatte yaklaşık 10.92 TL’dir. En yüksek ücret saatte 14.34 liraya yakın kazanıyor. İşverenlerin yaklaşık yarısı, yardım paketinin bir parçası olarak sağlık sigortası sunmaktadır. Meslek İstatistikleri Bürosu, bu sektörün 2029 yılına kadar %10 büyüyeceğini tahmin ediyor.

En Popüler:  Eğitim ve Gelişim Müdürü İş Tanımı ve Maaşları

Kariyer, İş ve İstihdam Kaynakları

Zemin teknisyeni olarak çalışma hakkında daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olacak en iyi kaynaklardan bazılarını topladık:

Basit Zemin Temizleme – Parke zeminlerin bakımından halıların temizliğine kadar bu blog, tüm farklı malzemelerin zeminlerini etkili bir şekilde temizlemek ve temizlik ürünlerini en iyi sonuçlar için uygun şekilde kullanmak için faydalı ipuçları ve püf noktaları ile doludur

Halı ve Yer Bakım Rehberiniz: Halı ve Zeminlerinizin İki Kez Uzun Süreli Güzel ve Sağlıklı Görünmesini Sağlama – Sektörde 13 yıldan fazla bir temizlik uzmanı tarafından yazılan bu kitap, doğru halı ve zemin bakımı ve lekeleri ve hasarı etkili bir şekilde ele almak için harika bir referanstır.

Halı Temizleyici: Halı, Halı Temizleme İşletmesi ve Daha Fazlası için Resmi Kılavuz – Leke çıkarma, onarım ve çok daha fazlası dahil olmak üzere halı temizliği hakkında bilinmesi gereken her şey için bu okunması kolay bu kılavuza göz atın

Döşeme Teknisyeni ile Benzer Meslekler

Yüz binlerce uzman onaylı meslek veritabanımızdan benzer meslekleri keşfedin:

  • Zemin Teknisyeni
  • Su Teknisyeni
  • Rüzgar Teknisyeni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu