İthalat İhracat Koordinatörü Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir ithalat ihracat koordinatörünün ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve bir ithalat ihracat koordinatörü olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Bir ihracat koordinatörünün rolü, ayrıntılara büyük önem verilmesini gerektiren bir görevdir. Ülkeler arasındaki mal akışını yönetmekten, herhangi bir ürün ülkeden ayrılmadan önce tüm evrak ve belgelerin düzgün bir şekilde tamamlanmasını sağlamaktan sorumludurlar.

İhracat koordinatörleri, satıcılar, tedarikçiler, üreticiler ve malların üretiminde yer alan diğer taraflarla yakın işbirliği içinde çalışır. Görevleri, bu şirketlerin ürünlerini ihraç etmeden önce tüm yasal gereklilikleri karşılamasını sağlamaktır. Bu durum uygun güvenlik standartlarının karşılandığından, vergilerin ödendiğinden vb. emin olmayı içerir.

İthalat İhracat Koordinatörü Sorumlulukları ve Görevleri

İthalat ihracat koordinatörlerinin aşağıdakiler gibi sorumlulukları vardır:

 • Gönderileri, ürünün varış noktasına bağlı olarak yük taşıyıcıları veya deniz taşımacılığı veya hava taşımacılığı yoluyla planlama
 • Tüm belgelerin sevkıyattan önce düzgün olmasını sağlamak için gümrük acenteleri ile koordinasyon sağlamak
 • Müşterilerle nakliye durumu hakkında iletişim kurmak ve nakliye sırasında ortaya çıkabilecek sorunları çözmek
 • Tüm gönderilerin taşıma sırasındaki kayıp veya hasara karşı güvence altına alınmasını sağlamak için sigorta şirketleriyle birlikte çalışmak
 • Şirket için envanter, satış ve diğer ticari operasyon faaliyetlerinin kayıtlarını tutmak
 • Uluslararası veya yurtiçi gönderiler için gönderi siparişlerinin veya belgelerinin hazırlanması
 • İş geliştirme için yeni fırsatları belirlemek için pazar eğilimlerini araştırmak
 • Tüm malzemelerin paketleme veya nakliye için kullanılabilir olmasını sağlamak için satıcılarla koordinasyon
 • Tüm gönderilerin uygun şekilde sigortalanmasını ve nakliye için belgelenmesini sağlamak

İthalat İhracat Koordinatörü Maaşı Ne Kadar?

Bir ithalat ihracat koordinatörünün maaşı, deneyim düzeyleri, çalıştıkları şirketin büyüklüğü ve sektörü ve işlerinin coğrafi konumu dahil olmak üzere bir dizi faktöre bağlı olarak değişebilir.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 7.000 TL (34.80 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 14.000 TL (69.70 TL/saat)

İthalat ve ihracat koordinatörlerinin istihdamının önümüzdeki on yılda ortalama bir oranda artması bekleniyor.

İstihdam artışı, ticaretin artan küreselleşmesi tarafından yönlendirilecektir. Şirketler uluslararası operasyonlarını genişletmeye devam ettikçe, mal ve hizmet ihracatıyla ilgili artan evrak işlerini idare etmek için daha fazla ithalat ve ihracat koordinatörüne ihtiyaç duyacaklar.

Dipnot: İthalat İhracat Koordinatörü İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

İthalat İhracat Koordinatörü İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

İthalat ihracat koordinatörü olmak için gerekli olan bazı şartlar şunlardır:

Eğitim: Giriş seviyesi ithalat ve ihracat koordinatörlerinin en az lise diplomasına veya belgesine sahip olması beklenir. Bazı işverenler, işletme, uluslararası ticaret veya ilgili bir alanda lisans mezuniyetine sahip adayları tercih eder. İlgili kurslar arasında ekonomi, muhasebe, iş hukuku, pazarlama ve finans yer alır.

En Popüler:  Makine Mühendisliği Müdürü Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Antrenman tecrübesi: İthalat ihracat koordinatörleri genellikle iş başında eğitim alırlar. Bu eğitim, şirketin özel yazılım ve prosedürlerinin öğrenilmesini içerebilir. Ayrıca, deneyimli bir ithalat ihracat koordinatörünün birkaç gün veya hafta boyunca gölgelenmesini de içerebilir.

Sertifikalar ve Lisanslar: Sertifikalar genellikle bir lojistik koordinatörü olmak için şart değildir. Fakat iş başvurularında daha rekabetçi bir aday olmanıza yardımcı olabilirler.

İthalat İhracat Koordinatörü Olmak İçin Gerekli Beceriler

İthalat/ihracat koordinatörlerinin başarılı olabilmesi için aşağıdaki becerilere ihtiyacı vardır:

İletişim: İletişim, bir kişiden diğerine bilgi aktarma eylemidir. Bir ithalat-ihracat koordinatörü olarak müşteriler, tedarikçiler ve ekibinizin diğer üyeleri ile iletişim kurmaktan sorumlu olabilirsiniz. Etkili iletişim, bilgileri net bir şekilde iletmenize ve başkalarıyla güçlü ilişkiler kurmanıza yardımcı olabilir.

Organizasyon: Organizasyon, etkili bir ithalat-ihracat koordinatörü olmanıza yardımcı olabilecek başka bir beceridir. Aynı anda çeşitli görevleri ve projeleri yönetmekten sorumlu olabilirsiniz. Bu yüzden tüm sorumluluklarınızı öncelik sırasına koyabilmek ve takip edebilmek önemlidir. Organizasyon ek olarak daha verimli olmanıza yardımcı olabilir, bu da şirketinizin zamandan ve paradan tasarruf etmesini sağlayabilir.

Detaylara dikkat: Ayrıntılara dikkat etmek, başarılı bir ithalat-ihracat koordinatörü olmanıza yardımcı olabilecek başka bir beceridir. Bunun nedeni, genellikle işlemleri tamamlamak için ihtiyacınız olan tüm bilgilere ve gönderileri göndermek için gerekli tüm bilgilere sahip olduğunuzdan emin olmanız gerekmesidir. Ayrıca, her gönderi için doğru adres ve doğru gönderi yöntemi gibi doğru bilgilere sahip olup olmadığınızı kontrol etmeniz gerekebilir.

Endüstri yönetmelikleri hakkında bilgi: Yönetmelikler, malların ithalat ve ihracatını düzenleyen yasalardır. Düzenlemeler ülkeye ve sektöre göre değişiklik gösterir. Bu yüzden ithalat ve ihracat koordinatörlerinin işlerinde geçerli olan düzenlemeleri tam olarak anlamaları önemlidir. Düzenlemeler, iş görevlerinizi tamamlama şeklinizi etkileyebilir. Bu yüzden yasaları bilmek ve bunlara uymak önemlidir.

Baskı altında çalışabilme yeteneği: Baskı altında çalışmak, görevlerinizi çok az veya hiç haber vermeden yerine getirebileceğiniz anlamına gelir. Bu durum görevlerinizi günün veya gecenin herhangi bir saatinde gerçekleştirebileceğiniz anlamına gelebilir. Ayrıca, yaklaşan bir görevle ilgili çok az veya hiç haberiniz olmadığında görevlerinizi yerine getirebileceğiniz anlamına gelir.

İthalat İhracat Koordinatörü Çalışma Şartları Nasıl?

İthalat ihracat koordinatörleri, uluslararası ticaret şirketlerinin ofisleri, ticaret odaları ve nakliye komisyoncuları dahil olmak üzere çeşitli ortamlarda çalışır. Son teslim tarihlerini karşılamak için fazla mesai yapmaları gerekebilse de, genellikle normal mesai saatlerinde çalışırlar. Bazı ithalat ihracat koordinatörleri, ticaret fuarlarına katılmak veya müşterileri ziyaret etmek için seyahat eder. İş, özellikle son teslim tarihlerinin kısıtlı olduğu veya sevkiyatlarla ilgili sorunların ortaya çıktığı zamanlarda stresli olabilir. Fakat çoğu koordinatör çalışmayı ilginç ve zorlayıcı buluyor ve farklı kültürlerden insanlarla çalışma fırsatından yararlanıyorlar.

İthalat İhracat Koordinatörü İçin Mesleki Gelişme

İşte ithalat ihracat koordinatörlerinin çalışma şeklini etkileyen üç metod. İthalat ihracat koordinatörlerinin, becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

En Popüler:  Veri Raporlama Analisti Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Küresel Tedarik Zincirlerinin Büyümesi

Küresel tedarik zincirlerinin büyümesi, ithalat ve ihracat endüstrisi üzerinde büyük etkisi olan bir eğilimdir. Şirketler faaliyetlerini yeni pazarlara genişlettikçe, tedarik zincirlerini yönetmek için ithalat/ihracat koordinatörlerine giderek daha fazla güveniyorlar.

Bu eğilim, ithalat/ihracat koordinatörlerinin her bir ürün için en iyi nakliye yollarının yanı sıra farklı ülkelerdeki gümrük düzenlemelerine aşina olması gerektiği anlamına gelir. Ayrıca ürünlerin zamanında ulaşmasını ve şirket standartlarını karşılamasını sağlamak için tedarikçiler ve satıcılarla etkin bir şekilde çalışabilmeleri gerekecektir.

Sürdürülebilirliğe Odaklanma

İşletmeler sürdürülebilirliğin öneminin daha fazla farkına vardıkça, sürdürülebilir kaynaklardan malzeme ve ürün tedarik etmeye daha fazla odaklanmaya başlıyorlar. Bu durum ithalat/ihracat koordinatörleri gibi bu ürünleri bulmalarına yardımcı olabilecek profesyonellere yönelik talebin artmasına neden oluyor.

İthalat/ihracat koordinatörleri, sürdürülebilir ürünler tedarik etme konusunda uzmanlaşarak bu eğilimden yararlanabilir. Bunu, ürünleri ve tedarikçileri araştırarak, ticari fuarlara katılarak ve diğer profesyonellerle ağ kurarak yapabilirler. Bunu yaparak, işletmelerin ihtiyaç duydukları ürünleri bulmalarına yardımcı olurken aynı zamanda çevreyi korumaya da yardımcı olabilecekler.

Müşteri Hizmetlerine Verilen Daha Büyük Önem

Müşteri hizmetleri iş dünyasında her zaman önemli olmuştur. Fakat müşterilerin kendilerine sunulan daha fazla seçeneğe sahip olması nedeniyle daha da önemli hale gelmektedir.

İthalat/ihracat koordinatörleri, mükemmel müşteri hizmeti sunmaya odaklanarak bu trendden yararlanabilir. Bu durum müşteri sorularına yanıt vermeyi, sorunları hızlı bir şekilde çözmeyi ve ürünler ve hizmetler hakkında faydalı bilgiler sağlamayı içerir.

İthalat İhracat Koordinatörü Nasıl Olunur?

İthalat ihracat koordinatörü olarak bir kariyer, ayağınızı uluslararası ticaret endüstrisinin kapısına getirmenin harika bir yolu olabilir. Bir ithalat ihracat koordinatörü olarak, malların ithalat ve ihracatının tüm yönlerini yönetmekten sorumlu olacaksınız. Buna tedarikçiler, müşteriler ve taşıyıcılarla çalışmak; evrak işlerini tamamlamak; ve gönderilerin zamanında teslim edilmesini sağlamak.

İthalat ihracat koordinatörü olmak için uluslararası ticaret düzenlemeleri ve gümrük prosedürleri hakkında güçlü bir anlayışa sahip olmanız gerekir. Ayrıca Excel ve Word gibi yazılım programlarını da kullanabilmelisiniz. Tedarikçiler, müşteriler ve taşıyıcılarla etkin bir şekilde iletişim kurabilmeniz için mükemmel iletişim becerilerine sahip olmak da önemlidir.

Dipnot: İthalat İhracat Koordinatörü İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

İthalat ihracat koordinatörleri genellikle kendi organizasyonlarında daha fazla sorumluluk alarak kariyerlerinde ilerlerler. Deneyim kazandıkça, koordine etmeleri veya bir koordinatör ekibinden sorumlu olmaları için daha büyük gönderiler verilebilir. Bazı koordinatörler sonunda kendi ithalat ihracat işlerini açabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu