İsviçre Eğitim Sistemi

Prestijli eğitim sistemi, düşük üniversite ücretleri ve yüksek yaşam standardı ile İsviçre’de eğitim akıllıca bir seçimdir.

Batı Avrupa’daki Alplerin kalbinde yer alan küçük bir ülke olan İsviçre, yurtdışında okumak isteyen öğrenciler ve mezunlar arasında popülerdir. Fransa, Almanya ve İtalya ile sınırlanmış, diğer kültürel çeşitlilikteki ülkeleri ziyaret etmek için bolca fırsat sunuyor.

Akademik mükemmellik için bilinmesine rağmen çok dilli İsviçre nüfusu sayesinde ikinci bir dil almak istiyorsanız İsviçre de çalışmak için harika bir yerdir. Nerede eğitim aldığınıza bağlı olarak Almanca, Fransızca, İtalyanca veya Romalılarla başa çıkabilirsiniz. Her dil alanının kendi kurumları, gelenekleri ve kültürleri vardır, gitmeden önce araştırmanız da öyle.

Eğitimsiz saatlerinizde, dünyanın en güzel ülkelerinden biri olarak düşünülen şeyleri keşfedebileceksiniz. Alpler ülkenin %60’ına hakim. Fakat çarpıcı manzara teklif edilen tek şey değil. İsviçre çayırlarında sanat ve müzik festivallerinin tadını çıkarabilir, büyükşehir şehirlerindeki tiyatro ve müzeleri ziyaret edebilirsiniz. Kış aylarında kayak, buz hokeyi ve paten gibi sporlara katılma olanağına sahip olacaksınız.

Kahve, çikolata ve peynir gibi ünlü İsviçre mutfağını tadabilirsiniz.

İsviçre üniversiteleri

İsviçre’nin üç tür üniversitesi vardır:

 • Yüksek bilimsel ve teori temelli derece programları sunan beşeri bilimler, bilim ve bazı mühendislik dersleri alabilirsiniz.
 • Uygulamalı Bilimler ve Sanat Üniversiteleri (UASA) – bilimsel ve mesleki eğitim sağlar. Bu sekiz kurum peyzaj mimarlığı, sağlık bilimleri, müzik, sanat, tiyatro, film ve tasarım alanlarında dersler vermektedir.
 • Öğretmen Eğitimi Üniversiteleri (UTE’ler) – okul öncesi, ilköğretim, ortaöğretim ve özel eğitim gibi uygulamaya yönelik eğitim sunar.

Bologna Süreci’nin gereklilikleri nedeniyle, İsviçre’deki yüksek öğretim kurumları şu döngüyü takip eder:

 • Lisans derecesi
 • Yüksek lisans derecesi
 • Doktora (PhD) dereceleri.

İsviçre akademik yılı sonbahar ve ilkbahar olmak üzere iki yarıyıldan oluşur. Güz dönemi genellikle Eylül-Aralık ve bahar dönemi Şubat-Mayıs aylarıdır.

QS Dünya Üniversite Sıralaması 2023’nin ilk 100’ünde üç İsviçre üniversitesi bulunmaktadır:

 • ETH Zürih – İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü (6.)
 • EPFL – École Politeknik Fédérale de Lozan (18.)
 • Zürih Üniversitesi (76.)

Popüler öğrenci şehirleri arasında Basel, Bern, Cenevre, Lozan ve Zürih bulunur.

AB İşletme Okulu

AB – üçlü akredite, çok hücreli, uluslararası bir işletme okulu, yenilikçi Lisans, İşletme ve Doktora programları sunmaktadır.

Cenevre İşletme Okulu (GBS)

En son İsviçre kalitesinde eğitim veren lider bir kurum. Programlarımız %100 İngilizce olarak verilmektedir ve kampüslerimiz Cenevre, Madrid ve Barselona gibi büyük Avrupa şehirlerinde bulunmaktadır.

En Popüler:  Kıbrıs Eğitim Sistemi

İsviçre’de en iyi bölümler ve dereceler

İsviçre’de çeşitli lisans dersleri verilmektedir ve bu programlar üniversitelerde, uygulamalı bilimler ve sanat üniversitelerinde ve öğretmen eğitimi üniversitelerinde incelenebilir.

Lisans kurslarının tam zamanlı olarak tamamlanması üç yıl sürer ve orta öğretim/lise mezuniyet sertifikası olan ve eğitim diline iyi hakim olan tüm yabancı öğrencilere açıktır (eğitim aldığınız yere bağlı olarak Fransızca, Almanca veya İtalyanca olabilir.Dersler, seminerler ve pratik çalışmaların bir kombinasyonu ile öğreneceksiniz.

Lisans programında yer almak için öğrencilerin doğrudan seçtikleri üniversiteye online başvurmaları gerekir.

Yüksek lisans derecesi

Programlar sanat, mühendislik, hukuk, tıp ve bilim gibi çeşitli alanlarda mevcuttur. Kurslar birinci derece bilgi üzerine inşa etmek ve öğrencilerin belirli bir alanda uzmanlaşmalarını sağlamak için tasarlanmıştır.

Tam zamanlı çalışıldığında, programlar genellikle üç ile dört yarıyıl sürer (bir buçuk ile iki yıl). Öğretilen çekirdek ve seçmeli modülleri inceleyecek ve bir tez ile bitireceksiniz.

Bir Yüksek Lisans programına başvururken, ilgili bir konuda Lisans derecesine ihtiyacınız olacaktır. Kursunuz Fransızca, Almanca veya İtalyanca olarak öğretiliyorsa, o dil hakkında iyi bir çalışma bilgisi gerekli olacaktır. Fakat İngilizce öğretilen artan sayıda Master dersleri vardır.

Giriş koşulları her üniversite için değişiklik gösterir. Bu yüzden başvurunuzun doğru olduğundan emin olmak için kurumlarla doğrudan iletişime geçin.

PhDs (Doktora)

Doktora, İsviçre’deki lisansüstü öğrenciler için en yüksek yeterlilik seviyesidir. Üniversiteler tarafından sunulan konular çeşitli alanları kapsamaktadır. Kursların tamamlanması yaklaşık üç ile beş yıl sürebilir ve bu süre zarfında Doktora tezi için çalışırken bağımsız araştırmalar yaparsınız.

Değerlendirme genellikle sözlü sınav biçimindedir.

İsviçre’de doktora yapmak için, akredite veya tanınmış bir üniversiteden Master derecesi almanız gerekir. Yine, giriş koşulları değişiklik gösterir. Bu yüzden müstakbel kurumunuza danışmalısınız.

Öğrenci değişimleri ve değişim programları

İngiltere öğrencileri, Avrupa Birliği’nin (AB) eğitim, öğretim ve gençlik destek programı Erasmus+ (2020/21 akademik yılı için onaylandı) programına katılarak İsviçre’de eğitim alabilirler. AB üyesi olmayan İsviçre, bir ‘ortak ülke’ yani; Erasmus+ kapsamında belirli kriterlere veya koşullara tabi olarak belirli eylemlerde yer alabileceği anlamına geliyor.

Program, kişisel ve profesyonel olarak gelişmenize yardımcı olacak çalışma, eğitim ve iş deneyimi yerleşimleri sunmaktadır.

Fırsatlar Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora seviyesindeki öğrencilere açıktır. Yerleşimler üç aydan bir akademik yıla kadar sürebilir.

Kurs ücretleri

AB ülkeleri ile karşılaştırıldığında, İsviçre eğitim ücretleri nispeten düşüktür. Fakat bazı kurumlarda uluslararası öğrenciler İsviçre vatandaşlarından daha yüksek ücret almaktadır.

Özel üniversiteler kamu kurumlarından daha yüksek ücretler alacaktır. İsviçre’de yapılan bir araştırma, Yüksek Lisans derecesinin 3.000 CHF (2.563 £) ile 13.000 CHF (11.130 £) arasında mal olacağını tahmin ediyor. En tanınmış devlet üniversiteleri kursa bağlı olarak 1.000 CHF’den daha az ücret alacaktır.

En Popüler:  Brezilya Eğitim Sistemi

Kayıt, sınav ve öğrenci ilişkilendirme ücretleri gibi diğer masraflara maruz kalabileceğinizi unutmayın

İsviçre’de eğitim için burs imkanları

İsviçre bursları, hibeler ve burslar çok az ve çok uzaktır ve mevcut fırsatların garanti altına alınması zordur.

İsviçre hükümeti İngiltere’den öğrencilere burs sunmaz. Bu yüzden kendi finansman yönteminizi bulmaya hazır olun. Yaşam maliyeti yüksek olmakla birlikte, bu durum makul öğrenim ücretleri ile dengelenmelidir.

Birleşik Krallık öğrencileri üniversite/bölüm bursları için uygun olabilirler. Bu yüzden sunduklarını görmek için kurumların web sitelerini kontrol edin.

İsviçre’deki uluslararası öğrencilerin de dönem boyunca haftada 15 saate kadar yarı zamanlı çalışmalarına izin verilmektedir. Tatil dönemlerinde yabancı öğrenciler tam zamanlı çalışabilirler. Fakat ilgili göçmenlik yetkililerini bu konuda bilgilendirmeniz gerekir.

İngiltere dışında bir ülkedeyseniz, devlet bursu alma hakkınız olabilir. Yabancı akademisyenler ve sanatçılar için İsviçre hükümet mükemmelliği burslarını ziyaret ederek menşe ülkenizin uygun olup olmadığını kontrol edin.

Öğrenci vizeleri (Oturma ve Çalışma İzni)

İsviçre’de eğitim almak için vizeye ihtiyacınız olup olmadığı nereden geldiğinize bağlıdır.

AB, Avrupa Ekonomik Alanı (AEA) ve İngiltere’den gelen öğrencilerin ülkede eğitim almak için vizeye ihtiyaçları yoktur. Fakat bu ülkelerden gelen öğrencilerin varıştan itibaren 14 gün içinde yabancı uyruklu olarak kaydolmaları gerekmektedir. Bunu yerel Sakinler Kayıt Ofisinde yapabilirsiniz ve ihtiyacınız olacak:

 • Geçerli bir pasaport
 • Üniversite kayıt belgesi
 • Fon kanıtı sağlamak için bir banka ekstresi
 • Sağlık sigortası kanıtı
 • Adres kanıtı
 • İki adet vesikalık fotoğraf.

AB üyesi olmayan, AEA veya İngiltere’deki öğrenciler İsviçre’ye gitmeden önce vize almak için başvurmalıdırlar. Bunu kendi ülkenizdeki İsviçre büyükelçiliğinden yapabilirsiniz. Vizelerin işlenmesi birkaç ay sürebilir. Bu yüzden bunu planlarınıza dahil edin ve erken başvurun.

İsviçre’de yaşayan herkes için sağlık sigortası zorunludur. Ülkede üç aydan daha uzun süre yaşamak istiyorsanız kendi sağlık sigortanızı satın almalısınız.

Nasıl başvurulur?

Ülkenin merkezi bir kabul prosedürü yok. İsviçre üniversitelerine yapılan başvuruların çoğu doğrudan kurumlara yapılır. Özel bilgi ve kabul son tarihleri ​​için, seçtiğiniz üniversitenin kabul bürosuna başvurun.

Başvuru formunuzda, ilgilendiğiniz fakülte ve lisans programını belirtmeniz gerekecektir. Ardından başvuru ücreti faturası ve gerekli destekleyici belgelerin bir listesi ile birlikte başvurunuzun yazılı onayını alacaksınız.

Talep edilen belgeleri gönderdikten sonra ve başvuru ücretini aldıktan sonra, yerinizin resmi onayını alacaksınız.

Dil şartları

İsviçre çok dilli bir ülke olduğundan, farklı üniversitelerde konuşulan diller değişecektir. Ülkenin çoğunluğu Almanca konuşuyor. Fakat Fransızca batıda, İtalyanca ise güneydeki bazı bölgelerde kullanılıyor. Romalı da küçük bir azınlık tarafından konuşulur

Yukarıdaki dillerden birinde Lisans veya Yüksek Lisans eğitimi almak istiyorsanız başvurunuzun bir parçası olarak yeterliliğinizi kanıtlamanız gerekir.

İngilizce yaygın olarak konuşulmaktadır ve dilde artan sayıda (özellikle de Yüksek Lisans) ders verilmektedir. Bununla birlikte İsviçre’de yaşarken ülkenin ana dillerinden birini öğrenmek faydalı olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu