İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2023


İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri Nedir?

İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri bölümü ile bölümde eğitim alan öğrenciler bilgisayar alanında kendilerini geliştirebilirler.

İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri Bölümünün amacı, modern teknolojilere kolaylıkla uyum sağlayabilen, çalıştıkları kuruma hem istatistik hem de bilgisayar alanında fayda sağlayan ve içinde bulundukları sektöre katkı sağlayan kişiler yetiştirmektir.

İstatistik ve bilgisayarla ilgilenmek ve merak etmek, İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri bölümünü seçmeyi düşünen öğrencilerin temel nitelikleri arasındadır.

İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıl?

İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri Bölümünde 4 yıllık lisans eğitimi verilmektedir. Öğrencilerin mezun olabilmeleri için 240 AKTS’lik haklarını doldurmaları ve üniversitelerinin mezuniyet şartlarını yerine getirmeleri gerekmektedir.

İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri Bölümünün Dersleri Neler?

İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri Bölümü öğrencileri, 4 yıllık eğitim hayatlarında istatistik ve bilgisayar ile ilgili birçok detaylı dersle karşılaşacaklar.

Tercih listesinde İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri Bölümü bulunan aday öğrenciler için;

  • Lineer Cebir
  • Algoritma Tasarımı
  • Optimizasyon
  • Diferansiyel denklemler
  • Sayısal analiz
  • Mantıksal Tasarım
  • İnternet Hukuku
  • Parametrik Olmayan İstatistiksel Yöntemler
  • İstatistiksel Hesaplama ve Veri Analizi
  • Veritabanı Yönetim Sistemleri

Özellikle 4 yıl süreyle derslerin çoğundan sorumlu olacaklar. Bu dersleri başarıyla tamamlamaları durumunda “İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri Lisans Diploması” alacaklardır. Diplomasını alanlara “İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri Uzmanı” unvanı verilir.

İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri Bölümü Mezunları Ne Yapar?

İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri Uzmanları, kurumlarında eğittikleri yazılım dillerini ve istatistiksel bilgileri şirket içindeki görevleri için kullanacaklardır. Kendilerini yazılım alanında geliştirirlerse kurumlarında daha fazla yazılım işi ile karşılaşacaklar.

En Popüler:  Gazetecilik Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2023

İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri Bölümü Mezunu İçin İş İmkanları Neler?

İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri Bölümü mezunu kişiler, kamu ve özel sektörde iş bulabilirler. Yazılım firmaları daha çok bölüm mezunları tarafından tercih edilmektedir.

Kamu Personeli Seçme Sınavından yani diğer ismiyle KPSS’den alınan puan, devlet kurumlarındaki iş olanaklarından yararlanmak için belirleyici olacaktır.

İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri Bölümü Taban Puanları 2023

İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri Bölümü 2023 taban puanlarına buradan ulaşabilirsiniz. Bu puanlar 18.12.2022 tarihinde ve saat 09:33:28’de güncellenmiştir. Burada verilen puanlar ve sıralamalar bu sene yerleşen adaylara aittir. Bu bilgiler ÖSYM-YÖK tarafından yayınlanmış olan en güncel puanlar ve sıralamalardır.

Üniversite Adı Bölüm Puan Türü Kont. Taban Puan Sıralama
Karadeniz Teknik Üniversitesi (Trabzon) (Devlet) İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri (Örgün) SAY 62 267,32666 352.637
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (Sivas) (Devlet) İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri (Örgün) SAY 21 255,50761 400.275
Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi (Bilecik) (Devlet) İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri (Örgün) SAY 52 251,50091 418.336

İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri Bölümü Atama Durumu ve Puanları

İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri Bölümü bölümünün ataması hakkında şuan bir bilgimiz yok. Aşağıdaki yorumlar kısmında iş ilanları ve atama durumu hakkındaki bilgilerini diğer okuyucularımızla paylaşabilir ve tartışabilirsiniz.

Dipnot: İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri Bölümü mezunlarının ne kadar kazandığını merak ediyorsanız güncel maaşlarını görmek için sitemizin arama kısmını kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu