İnternet Satış Müdürü Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir internet satış müdürünün ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve internet satış müdürü olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Satış yöneticileri, şirketlerinin satış çabalarını denetlemekten sorumludur. Herkesin aynı amaç ve hedefler doğrultusunda çalışmasını sağlamak için genellikle bir satış ekibiyle birlikte çalışırlar.

Satış yöneticileri, departmanlarının günlük operasyonlarını yönetmenin yanı sıra yeni satış stratejileri veya planları geliştirmekle de görevlendirilebilir. Bu durum toplantıları planlamak, etkinlikleri planlamak ve hatta bireysel çalışanlara performanslarını nasıl iyileştirebilecekleri konusunda geri bildirim sağlamak gibi şeyleri içerebilir.

İnternet Satış Müdürü Sorumlulukları ve Görevleri

Bir internet satış müdürü genel olarak aşağıdaki sorumluluklara sahiptir:

 • İhtiyaçları ve tercihleri ​​hakkında bilgi toplamak için müşterilerle iletişim kurmak
 • Şirket tarafından sunulan ürün veya hizmetler için tüketici talebindeki eğilimlerin belirlenmesi
 • Sosyal medya kanalları, arama motoru optimizasyonu (SEO), tıklama başına ödeme reklamcılığı (PPC), e-posta pazarlaması ve web tasarımı ve geliştirme aracılığıyla online bir varlığın geliştirilmesi ve yönetilmesi dahil olmak üzere satışları artırmak için pazarlama stratejileri geliştirmek ve uygulamak
 • Müşteri hizmetleri departmanı tarafından gerçekleştirilen araştırmaya dayalı olarak müşterilere teklifler sunmak
 • Mevcut müşterilerle ilişkiler geliştirmek ve sürdürmek ve potansiyel müşterilerden yeni iş fırsatları yaratmak
 • Marka kampanyaları ve ürün lansmanları ile ilgili projelerde pazarlama ekipleriyle koordinasyon sağlamak
 • Yeni ürünler veya hizmetler için ürün özellikleri, fiyatlandırma planları ve dağıtım kanalları hakkında girdi sağlamak
 • Yeni teknolojileri veya yeni pazarlara açılmak için potansiyel fırsatları araştırarak büyümek için yeni pazarlar belirlemek
 • Kişiselleştirilmiş hizmet ve yüksek kaliteli ürünlerle müşteri sadakatini artırmak ve işi tekrarlamak için bir strateji geliştirmek

İnternet Satış Müdürü Maaşı Ne Kadar?

İnternet satış yöneticilerinin maaşları, eğitim düzeylerine, yılların deneyimine ve şirketin büyüklüğüne ve sektörüne bağlı olarak değişmektedir. Ayrıca komisyon ve ikramiye şeklinde ek tazminat da alabilirler.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 17.000 TL (34.80 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 24.000 TL (58.60 TL/saat)

İnternet satış yöneticilerinin istihdamının önümüzdeki on yılda ortalama bir oranda artması bekleniyor.

Online perakendecilerin ve e-ticaret şirketlerinin işlerini büyütmeye devam etmelerine yardımcı olmak için İnternet satış yöneticilerine ihtiyaç duyulacak. Ayrıca, perakendecilikte e-ticaretin devam eden büyümesi, bu yöneticiler için daha fazla işe yol açacaktır.

Dipnot: İnternet Satış Müdürü İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

İnternet Satış Müdürü İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

İnternet satış müdürü olmak için aşağıdakilere sahip olmanız gerekebilir:

Eğitim: Bir lisans mezuniyeti genellikle bir internet satış müdürü olmak için minimum bir gerekliliktir. Bu rol için en yaygın ana dallardan bazıları işletme, pazarlama ve bilgisayar bilimidir. Bu dallardaki kurslar, pazarlama, reklamcılık, e-ticaret ve web tasarımı dahil olmak üzere bu rolde başarılı olmak için ihtiyaç duyduğunuz bilgi ve becerileri size sağlayacaktır.

En Popüler:  Ürün Test Mühendisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Antrenman tecrübesi: Online satış yöneticileri genellikle iş başında eğitim alırlar. Bu eğitim, şirketin ürün ve hizmetleri, şirketin web sitesi ve şirketin kullandığı herhangi bir yazılım veya uygulama hakkında bilgi edinmeyi içerebilir. Eğitim ek olarak şirketin müşteri tabanı ve online satışlar için özel gereksinimler hakkında bilgi edinmeyi de içerebilir.

Online satış yöneticileri ek olarak satış ve pazarlama konusunda eğitim alabilir. Bu eğitim, şirketin satış süreci, şirketin web sitesinin nasıl kullanılacağı ve şirketin kullandığı pazarlama stratejileri hakkında bilgi edinmeyi içerebilir.

Sertifikalar ve Lisanslar: Sertifikalar, profesyonellerin becerilerini geliştirmelerini ve potansiyel işverenlere niteliklerini göstermelerini sağlar. İnternet satış yöneticileri, sorumlulukları hakkında daha fazla teknik bilgi edinmek, becerilerini test etmek ve kariyerlerini ilerletmek için sertifikalar kazanabilir.

İnternet Satış Yöneticisi Olmak İçin Gerekli Beceriler

İnternet satış yöneticilerinin başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyacı vardır:

İletişim yetenekleri: Online satış yöneticisi olarak, müşterilerle telefon, e-posta ve anlık mesajlaşma yoluyla iletişim kurmanız gerekebilir. Etkili iletişim, mesajınızı net ve özlü bir şekilde iletmenize izin verdiği için satış yöneticileri için önemli bir beceridir. Ayrıca ekip üyelerinizden ve müşterilerinizden gelen soruları yanıtlamanıza olanak tanır.

Teknik bilgi: Teknik bilgi, belirli bir konunun ilkelerini anlama ve uygulama yeteneğidir. Online satış yöneticisi olarak, web sitesi, sosyal medya hesapları ve online reklamları dahil olmak üzere şirketin online varlığını yönetmekten sorumlu olabilirsiniz. Güçlü bir teknik bilgiye sahip olmak, şirketinizin online varlığını optimize etmenize ve satışları artırmanıza yardımcı olabilir.

Liderlik özellikleri: Liderlik becerileri, ekibinizi motive etmenize ve onları şirket hedeflerine ulaşmak için birlikte çalışmaya teşvik etmenize yardımcı olabilir. Liderlik becerilerinizi, ekibinizin ürün satmak, satış rakamlarını iyileştirmek ve müşteri memnuniyetini artırmak için stratejiler geliştirmesine yardımcı olmak için kullanabilirsiniz.

Problem çözme yetenekleri: Online satış müdürü olarak, müşteri hizmetleri sorunlarını çözmekten, ürün şikayetlerini ele almaktan ve satış sürecinde ortaya çıkabilecek diğer sorunları çözmekten sorumlu olabilirsiniz. Sorunları hızlı ve verimli bir şekilde çözme yeteneğiniz, şirketiniz için zamandan ve paradan tasarruf etmenize yardımcı olabilir.

Satış yetenekleri: Satış becerileri, bir satış yöneticisinin bir ürün veya hizmeti satma süreciyle ilgili sahip olduğu yetenek ve bilgilerdir. Bu durum bir müşterinin ihtiyaçlarını belirleme, müşterinin ne istediğini anlama ve ardından bu ihtiyaçları karşılamanın bir yolunu bulma yeteneğini içerir. Satış becerileri, bir online satış yöneticisi için önemlidir çünkü şirketleri için gelir elde etmekten sorumludurlar.

İnternet Satış Müdürü Çalışma Şartları Nasıl?

Müşteriler veya potansiyel müşterilerle toplantılar için bazı seyahatler gerekli olsa da, İnternet satış yöneticisi çalışma ortamı genel olarak bir ofis ortamındadır. İş genellikle tam zamanlı bir pozisyondur. Fakat son teslim tarihlerini veya hedefleri karşılamak için biraz fazla mesai gerekebilir. Satış hedeflerine ulaşmaktan ve satış ekibinin iyi performans göstermesini sağlamaktan yönetici sorumlu olduğundan, iş zaman zaman stresli olabilir. Bununla birlikte, yönetici çalışmalarının sonuçlarını artan satışlar ve komisyonlar şeklinde gördüğünden, iş aynı zamanda çok ödüllendiricidir.

En Popüler:  Hayat Sigortası Sigortacısı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

İnternet Satış Müdürü İçin Mesleki Gelişme

İşte internet satış yöneticilerinin çalışma şeklini etkileyen üç metod. İnternet satış yöneticilerinin becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

Dijital Ticaretin Büyümesi

Dijital ticaretin büyümesi, işletmelerin çalışma şeklini hızla değiştiren bir trend. Giderek daha fazla insan online alışveriş yaptıkça, işletmeler etkili bir online satış ekibine sahip olmanın önemini anlamaya başlıyor.

İşte bu noktada internet satış müdürü devreye girer. İnternet satış müdürü, başarılı bir online satış stratejisinin nasıl oluşturulacağını anlayarak, şirketinin yeni müşterilere ulaşmasına ve işlerini büyütmesine yardımcı olabilir.

Müşteri Deneyimine Odaklanma

Müşteriler teknoloji konusunda daha bilinçli hale geldikçe, daha iyi bir müşteri deneyimi sağlayan işletmeler arıyorlar. Bu durum internet satış yöneticilerinin satıştan önce ve sonra müşteriler için harika bir deneyim sağlamaya odaklanması gerektiği anlamına gelir.

Bunu yapmak için internet satış yöneticilerinin, pazarlamadan müşteri hizmetlerine kadar müşteri deneyiminin tüm yönlerine aşina olmaları gerekir. Ayrıca müşterilerinin mutlu olduğundan emin olmak için müşteri memnuniyetini takip edebilmeleri ve ölçebilmeleri gerekir.

Veri Analitiğinin Daha İyi Kullanımı

Şirketler kârlılıklarını iyileştirmenin yollarını aradıkça, veri analitiği iş dünyasında giderek daha önemli hale geliyor. İnternet satış yöneticileri, online ürün satışı söz konusu olduğunda neyin işe yarayıp neyin yaramadığını anlamak için veri analitiğini kullanabilir.

İnternet satış yöneticileri, veri analitiğini kullanarak hangi ürünlerin en popüler olduğunu ve hangi kanalların en etkili olduğunu belirleyebilir. Bu bilgiler daha sonra gelecekteki satış çabalarını optimize etmek ve şirketin kaynaklarından en iyi şekilde yararlanmasını sağlamak için kullanılabilir.

İnternet Satış Müdürü Nasıl Olunur?

İnternet satış yönetiminde başarılı bir kariyer, sert ve yumuşak becerilerin bir kombinasyonunu gerektirir. Zor beceriler arasında pazarlama, reklamcılık ve e-ticaret bilgisi; Yumuşak beceriler, etkili iletişim kurma, ilişkiler kurma ve ekipleri yönetme becerisini içerir.

Zorlu becerilerinizi geliştirmek için pazarlama, reklamcılık ve e-ticaret kurslarına katılın. En son trendlerden haberdar olmak için endüstri konferanslarına katılın ve ticaret dergilerini okuyun. Alandaki diğer profesyonellerle bağlantı kurarak ağınızı oluşturun.

Dipnot: İnternet Satış Müdürü İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

İnternet Satış Müdürü, ürün veya hizmetlerin internet üzerinden satış ve pazarlamasından sorumludur. Online satışları artırmak için stratejiler geliştirmek ve uygulamak için satış ve pazarlama profesyonellerinden oluşan bir ekiple birlikte çalışırlar. Bir İnternet Satış Müdürü olarak, bir ekibe liderlik etme ve motive etme yeteneğinin yanı sıra online pazarlama ve satış konusunda derin bir anlayışa sahip olmanız beklenecektir.

Tecrübe ile, bir İnternet Satış Müdürü, şirketleri içinde Kıdemli Müdür veya Direktör pozisyonuna geçebilir. Ayrıca e-ticaret veya dijital pazarlama gibi farklı bir satış ve pazarlama alanına geçme fırsatına da sahip olabilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu