Öğrenme Koçu Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir öğrenme koçunun ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve bir öğrenme koç olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Öğrenme koçları, bireylerin veya grupların bilgi, beceri ve yeteneklerini geliştirmelerine yardımcı olmaktan sorumludur. Genellikle organizasyonlarında ilerlemek için ek eğitime ihtiyaç duyan çalışanlarla çalışırlar.

Öğrenme koçları, hayatlarının belirli yönlerini geliştirmek isteyen dış müşterilerle de çalışabilir. Bu durum kişisel sağlığı ve zindeliği geliştirmekten yeni profesyonel beceriler geliştirmeye kadar her şeyi içerebilir.

Öğrenme Koçu Sorumlulukları ve Görevleri

Bir öğrenme koçunun genel olarak aşağıdakiler gibi sorumlulukları vardır:

 • Öğrencilere iletişim becerileri konusunda rehberlik sağlayarak grup tartışmaları veya münazaralar gibi sınıf etkinliklerini kolaylaştırmak
 • Öğretmenleri sınıfta gözlemleyerek öğretme teknikleri hakkında geri bildirim sağlamak
 • Ebeveynlere çocuklarının okuldaki gelişimi hakkında bilgi sağlamak, ebeveynlerin çocuklarının öğrenme stilini anlamalarına yardımcı olmak ve çocuklarına evde yardım etmelerine yardımcı olmak
 • Öğrenci gelişimi, davranış sorunları ve diğer endişeler hakkında öğretmenler ve veliler ile iletişimi sürdürmek
 • Öğretmenlerin öğrencilerin ihtiyaç ve ilgilerini karşılayan ders planları ve etkinlikler geliştirmelerine yardımcı olmak
 • Belirli kavramlar veya becerilerle mücadele eden öğrencilere bire bir ders verme
 • İyileştirme alanlarını belirlemek için öğrencilerin tanısal değerlendirmelerini yapmak
 • Değerlendirme sonuçlarına göre her öğrenci için bireyselleştirilmiş öğrenme planları oluşturma
 • Öğrenci ilerlemesini tartışmak ve ebeveynlerin çocuklarının eğitimiyle ilgili endişelerini gidermek için veli konferansları düzenlemek

Öğrenme Koçu Maaşı Ne Kadar?

Bir koçluğun maaşı, eğitim düzeylerine, yılların deneyimine ve yaptıkları koçluk türüne göre değişir. Yüksek öğrenimde çalışan koçlar genellikle üniversite düzeyinde koçluk yapanlardan daha fazla kazanır.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 15.000 TL (27.10 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 24.000 TL (60.10 TL/saat)

Öğrenme koçlarının istihdamının önümüzdeki on yılda ortalamadan daha hızlı büyümesi bekleniyor.

Daha fazla işveren koçluk ve mentorluk programlarının değerini anladıkça, öğrenme koçlarına olan talebin artması bekleniyor. Kuruluşlar, çalışanların becerilerini ve üretkenliklerini geliştirmelerine yardımcı olmak için öğrenme koçları tutmaya devam edecek.

Öğrenme Koçu İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir öğrenme koçunun genel olarak aşağıdaki niteliklere sahip olması gerekir:

Eğitim: Bir öğrenme koçu, eğitim, psikoloji, insan kaynakları veya işletme gibi ilgili bir alanda lisans mezuniyetine sahip olmalıdır. Bazı işverenler, eğitim veya insan kaynakları alanında yüksek lisans mezuniyetini tercih eder. Eğitimde yüksek lisans mezuniyeti, kolej düzeyinde öğretmenlik yapmak isteyenler için asgari bir gerekliliktir.

Antrenman tecrübesi: Pek çok öğrenme koçuna iş başında eğitim verilir. Fakat bazılarının rollerine başlamadan önce bir eğitim programını tamamlamaları gerekebilir. Bu eğitim programları birkaç haftadan birkaç aya kadar sürebilir ve şirketin politikaları ve prosedürleri, kullandıkları yazılım ve teknoloji ve izledikleri müfredat hakkında talimatları içerebilir.

En Popüler:  İş Analisti Danışmanı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Sertifikalar ve Lisanslar: Sertifikalar her zaman gerekli olmasa da, becerilerinizi ve niteliklerinizi potansiyel işverenlere göstermenin değerli bir yolu olabilir.

Koçluk Olmak İçin Gerekli Becerilerni Öğrenmek

Başarılı olmak için öğrenme koçlarının aşağıdaki becerilere ihtiyacı vardır:

İletişim: İletişim, öğrenme koçlarının ekip üyelerine bilgi iletmek için kullandıkları başka bir beceridir. Bu beceriyi, ekipleri için oluşturdukları öğrenme planını açıklamak veya bir performans incelemesinin sonuçlarını açıklamak için kullanabilirler. İletişim, çalışanlara sağlanan faydaları veya diğer işyeri konularını tartışmak için insan kaynakları gibi kuruluşun diğer üyeleriyle çalışırken de önemlidir.

Aktif dinleme: Aktif dinleme, birinin ne dediğini duyma ve mesajını anlama yeteneğidir. Bir öğrenme koçu olarak, ekip üyelerinizin endişelerini veya fikirlerini dinlemeniz gereken bir konumda olabilirsiniz. Bu durum onların ihtiyaçlarını ve onları en iyi nasıl destekleyebileceğinizi anlamanıza yardımcı olabilir. Bir egzersiz seansını gözlemlerken aktif dinlemeyi de kullanabilirsiniz. Bu durum eğitmenin ne dediğini ve onları en iyi nasıl destekleyebileceğinizi anlamanıza yardımcı olabilir.

Geri bildirim: Geri bildirim, yapıcı eleştiri sağlama sürecidir. Bir öğrenme koçu olarak, ekip üyelerinize geri bildirim sağlamaktan sorumlu olabilirsiniz. Bu durum performanslarını değerlendirmeyi, iyileştirme için önerilerde bulunmayı ve güçlü yönlerini kabul etmeyi içerebilir. Geri bildirim sağlamak, ekip üyelerinizin becerilerini geliştirmelerine ve geliştirmelerine yardımcı olabilir.

sorgulama: Bir öğrenme koçu olarak, ekip üyelerinizin öğrenmesine yardımcı olacak sorular sormanız gerekebilir. Mesela onlardan bir kavramı açıklamalarını veya öğrenme süreçlerini açıklamalarını isteyebilirsiniz. Bu durum onların öğrenme ihtiyaçlarını ve onları nasıl destekleyebileceğinizi anlamanıza yardımcı olabilir. Ekip üyelerinizin eleştirel düşünmesine ve sorunları çözmesine yardımcı olmak için sorgulamayı da kullanabilirsiniz.

İşbirliği: İşbirliği, ortak bir hedefe ulaşmak için başkalarıyla birlikte çalışma yeteneğidir. Bir öğrenme koçu olarak, ekibiniz için öğrenme planları geliştirmek için kuruluşunuzdaki diğer profesyonellerle birlikte çalışabilirsiniz. Ayrıca öğrenme amaç ve hedeflerini geliştirmek için ekibinizle birlikte çalışabilirsiniz.

Öğrenme Koçu Çalışma Şartları Nasıl?

Bazıları özel şirketlerde veya eğitim hizmetleri sağlayan kuruluşlarda çalışabilse de, öğrenme koçları genellikle okullarda veya eğitim kurumlarında çalışır. Bazıları yarı zamanlı veya esnek programlara sahip olsa da, genellikle tam zamanlı çalışırlar. Bireysel öğrencilerle veya küçük öğrenci gruplarıyla çalışabilirler ve öğrencileriyle buluşmak için farklı yerlere seyahat etmeleri gerekebilir. Öğrenme koçları genellikle bir okul yöneticisinin veya eğitim uzmanının gözetimi altında çalışır. Ayrıca eğitim programları geliştirmek ve uygulamak için öğretmenler, danışmanlar ve psikologlar gibi diğer eğitimcilerle birlikte çalışabilirler.

En Popüler:  Evde Eğitim Öğretmeni Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Öğrenme Koçu İçin Mesleki Gelişme

İşte öğrenme koçlarının nasıl çalıştığını etkileyen üç metod. Öğrenim koçlarının, becerilerini alakalı tutmak ve işyerinde rekabet avantajını sürdürmek için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

Dijital Öğrenmenin Büyümesi

Dijital öğrenmenin büyümesi, eğitim ortamını hızla değiştiren bir trend. Online kursların artan popülaritesi ile öğrenciler artık dünyanın her yerinden öğrenebilirler.

Öğrenme koçları, dijital öğrenmede uzmanlaşarak bu trendden yararlanabilir. Daha sonra bilgilerini, okulların öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılayan etkili online programlar geliştirmelerine yardımcı olmak için kullanabilirler.

Kişisel Gelişime Odaklanma

İşletmeler kişisel gelişime daha fazla odaklandıkça, öğrenme koçlarına yüksek talep olacaktır.

Öğrenme koçları, liderlik veya iletişim gibi belirli alanlarda uzmanlık geliştirerek bu trendden yararlanabilir. Ayrıca, çalışanların rollerinde daha başarılı olmalarını sağlayacak beceriler geliştirmelerine yardımcı olmaya da odaklanabilirler.

İşbirliği ve Takım Çalışmasına Vurgu

Günümüz ekonomisinde ekip çalışması ve işbirliği başarı için çok önemlidir. Bu durum özellikle öğretmenler ve yöneticilerin öğrenciler için olumlu bir öğrenme ortamı yaratmak için birlikte çalışması gereken eğitim alanında olanlar için geçerlidir.

Öğrenme koçları, ekip oluşturma ve çatışma çözme becerilerini geliştirerek bu eğilimden yararlanabilir. Ayrıca okullarında veya bölgelerinde bir işbirliği kültürü oluşturmak için çalışabilirler.

Öğrenme Koçu Nasıl Olunur?

Bir öğrenme koçu olarak bir kariyer inanılmaz derecede ödüllendirici olabilir. Başkalarının yaşamları üzerinde olumlu bir etki yaratmanın harika bir yolu ve kişisel gelişim için birçok fırsat sunuyor. Fakat bu yola başlamadan önce bazı önemli faktörleri göz önünde bulundurmak önemlidir.

İlk önce, ne tür bir öğrenci olduğunuzu düşünün. Daha çok görsel mi yoksa işitsel mi? En iyi yaparak mı yoksa okuyarak mı öğrenirsiniz? En çok ne tür aktivitelerden hoşlanırsınız? Koçluk programınızı tasarlarken bunların hepsi önemli hususlardır.

Ardından, kendi öğrenme stilinizi düşünün. İçe dönük mü yoksa dışa dönük müsün? Yalnız mı yoksa grup halinde çalışmayı mı tercih edersiniz? En etkili bulduğunuz öğrenme yöntemleri nelerdir? Bu durum her bireyin ihtiyaçlarına göre uyarlanmış bir koçluk programı oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Son olarak, koçluk felsefenizi düşünün. Öğrencilerinize hangi değerleri aşılamak istiyorsunuz? Onlarla ne tür bir ilişkiniz olsun istersiniz? Ne tür bir ortam yaratmak istiyorsunuz? Bunların hepsi, bir öğrenme koçu olarak yolculuğunuza başlarken kendinize sormanız gereken önemli sorulardır.

Kariyer ve İş İmkanları

İnsanların Öğrenme Koçundan en çok yükseldikleri iş unvanı Eğitim ve Gelişim Uzmanıdır. Bu rolde, eğitim programlarını tasarlamak, geliştirmek ve sunmaktan sorumlu olacaksınız. Ayrıca eğitim programlarının etkinliğini değerlendirmekten ve iyileştirmeler için önerilerde bulunmaktan da sorumlusunuz. Bu role geçmek için, eğitim, öğretim veya insan kaynakları ile ilgili bir alanda lisans mezuniyetine ve öğrenme koçu olarak veya ilgili bir alanda birkaç yıllık deneyime sahip olmanız gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu