İnşaat Yöneticisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Güçlü bir lider, iletişimci ve problem çözücüyseniz, inşaat yönetiminde kariyer çeşitlilik ve üst düzey sorumluluk sunar.

Bir inşaat yöneticisi veya şantiye yöneticisi olarak bir inşaat projesinin kabul edilmiş bir zaman dilimi ve bütçe dahilinde güvenli bir şekilde tamamlanmasını sağlamaktan siz sorumlusunuz. Yapının her aşamasının pratik tarafını yöneterek, planlama ve teslimatta mimarlar, sörveyörler ve diğer bina uzmanları ile yakın çalışacaksınız.

Ayrıca bir şantiyede birçok işlemi denetleyip yönetecek ve tüm esnaf ve mühendislerin üzerinde anlaşılan bir plan üzerinde birlikte çalıştıklarından ve ilerleme kaydedildiğinden emin olacaksınız. Tüm bir siteyi veya büyük ölçekli, karmaşık bir projenin büyük bir bölümünü denetleyebilirsiniz.

İnşaat yönetimi türleri

Genellikle aşağıdaki beş proje grubundan birinde çalışırsınız:

 • Yerleşim
 • Ticari
 • Sanayi
 • Altyapı
 • Çevresel.

Sorumlulukları ve Görevleri Nelerdir?

Bir inşaat yöneticisi olarak yapmanız gerekenler:

 • İşi planlamak ve gerekli malzeme ve ekipman alımını denetlemek
 • Proje için personel alımı ve yönetimi
 • Şantiyeyi iş gücünün denetlenmesi, taşeronların izlenmesi, malzemelerin kontrol edilmesi, işlerin denetlenmesi ve kalite kontrolünün denetlenmesi dahil olmak üzere günlük olarak yönetin
 • Projelerin kriterleri belirleyerek, bütçeleri kabul ederek ve ilerlemeyi izleyerek projenin zamanında ve bütçede teslim edilmesini sağlamak
 • Tasarım belgelerini mimarlar, sörveyörler ve mühendislerle kontrol edin
 • Güvenlik kurallarına uyulmasını sağlamak için saha denetimleri dahil olmak üzere sağlık ve güvenliği teşvik etmek ve sürdürmek
 • Düzenli iletişimi sürdürmek ve müşterilerle ve temsilcileriyle, projedeki ilerlemeleri bildirmek için paydaşların yönetimi hakkında toplantılara katılmak.
 • Rapor yaz
 • Projeye dahil olan tüm danışmanlar, taşeronlar, amirler, planlayıcılar, miktar ölçütleri ve diğerleriyle iletişim kurmak
 • Proje sırasında ortaya çıkabilecek beklenmedik problemlerle uğraşmak.

Maaşları Ne Kadar? (2023 Güncel Zamlı Maaş)

 • İnşaat yöneticileri için başlangıç ​​maaşları genellikle 56.000 TL ile 63.000 TL arasında değişmektedir.
 • Deneyimli inşaat yöneticileri 63.000 TL ile 95.000 TL arasında alabilir.
 • Üst düzey ve kiralık inşaat yöneticileri, bölgede 95.000 TL ile 140.000 TL veya daha fazla bir alanda kazanabilir.

Maaşlar, bulundukları yere, sektöre, projenin ölçeğine ve çalışan kuruluşa bağlı olarak önemli ölçüde değişmektedir.

Birçok inşaat yöneticisi görevi siteler arasında sık sık seyahat gerektirdiğinden, bir şirket arabası veya seyahat parası ve bir cep telefonu sık sık sağlanmaktadır. Özel emekli aylıkları, indirimli sağlık sigortası, spor salonu ve eğlence amaçlı üyelikler gibi ek avantajlar genellikle daha büyük işverenler tarafından sunulmaktadır. İşverenlerin, meslek örgütleri ve iş bulma sözleşmelerine üyelik masraflarını karşılamaları da yaygındır.

En Popüler:  Stratejik Planlama ve İş Geliştirme Müdürü Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Gelir, kazanç ve maaş bilgisi sadece bilgilendirme amaçlıdır.

*Maaşlar Temmuz 2023’de güncellenmiştir.

Çalışma Saatleri

Çalışma haftası genellikle yaklaşık 40 saattir. Fakat proje teslim sürelerinde daha yaygındır. Bazı işverenler fazla mesai ücreti sunar. Bazı projeler, örneğin bir demiryolu hattı veya tren istasyonu çalışmadığında, sitenin kısıtlamaları nedeniyle gece veya resmi tatil günlerinde çalışmanızı gerektirebilir. Siteler arasında seyahat edeceksiniz ve bazen evden uzakta kalarak uzun mesafelere seyahat etmeniz gerekebilir.

Bazı çok deneyimli inşaat yöneticileri, serbest meslek güvencesi olmasa da daha fazla kazanç potansiyeli sunabilecek serbest meslek sahiplerindendir. Part Time çalışma nadirdir. Fakat zamanınızı aynı anda birden fazla projeye bölebilirsiniz.

Çalışma Şartları Nasıl?

 • Projeyle ilgili önemli bir temas noktası olarak müşteriden, kamuoyundan ve diğer profesyonellerden gelen rekabet taleplerini yönetmek bazen çok zor görünebilir.
 • Şantiyede çalışmak ve geçici bir tesiste olabilecek veya bir müşterinin ofisi olabilen bir ofisten çalışmak arasında zaman ayrılacaktır.
 • Sahada tüm hava koşullarında çalışırken, işvereniniz tarafından sağlanacak koruyucu ve yüksek görünürlüklü kıyafetler giyeceksiniz.

Aranan Şartlar ve Nitelikler Neler?

İnşaat yönetimine yeni girenlerin çoğu ilgili bir konuda bir derece alacaktır. İlgili konular inşaat yönetimi, mühendislik (inşaat mühendisliği dahil), bina yönetimi, proje yönetimi, ölçme ve inşaat çalışmalarını içerebilir. Bir lisansüstü veya mesleki yeterlilik genellikle giriş düzeyinde şart değildir.

Lisansüstü bir yeterlilik veya Yüksek Lisans Diploması Programı (işvereninizin sponsor olabileceği) gibi bir profesyonel diploma çalışarak ilgisiz bir derece okuduysanız, inşaat müdürü olmak hala mümkündür. Bu durumda, ilgili iş deneyimine sahip olmak, işverenlere sahaya gerçek ilginizi ve uygunluğunuzu göstermeye yardımcı olacaktır. Alternatif olarak şantiye şefi, sörveyör veya bina teknisyeni gibi sektördeki diğer rollerde deneyim kazanarak bu pozisyonda çalışmanız mümkündür.

Gerekli Beceriler Nedir?

Aşağıdaki maddeleri yapmanız gerekecek:

 • Çok çeşitli müşteriler, profesyoneller ve çalışanlarla bağlantı kurmak için güçlü iletişim becerileri
 • Liderlik yetenekleri ve yüksek standartlarda çalışma sağlamak için ekibinizi motive etme becerisi
 • Proje plan ve çizelgelerini yazmak ve izlemek ve zaman ve kaynakları etkin kullanmak için mükemmel planlama ve organizasyon becerileri
 • İnşaat sürecinde beklenmeyen zorlukların üstesinden gelmek için esneklik ve problem çözme becerileri
 • Proje ilerleyebilmesi için baskı altında karar verme becerisi
 • Saha incelemeleri yapmak ve karmaşık sözleşmeleri yönetmek için detaylara büyük özen gösterilmesi
 • Güvenli bir şantiye işletmesi için sağlık ve güvenlik prosedürleri ve mevzuat bilinci
 • Bütçenizi etkin bir şekilde tahsis etmek ve yönetmek ve müşterinin endişelerini anlamak için ticari farkındalık
 • Proje sırasında bilgi ve finans yönetimi için ilgili bina yöntemleri ve proje yönetimi yazılımı bilgisi dahil olmak üzere matematik ve BT becerileri.

İş Deneyimi ve Staj Başvurusu

Tüm inşaat yöneticileri işverenleri inşaatta iş deneyimi istememekle birlikte, pratik deneyim ve ilk elden bilgi edinmeniz şiddetle tavsiye edilir. Bu sektördeki büyük işverenlerin birçoğu, sektördeki yıllara ve tatil olanaklarına dahil olmak üzere yapılandırılmış iş yerleri sunmaktadır. Projeye ilişkin bir anlayış ve coşku gösterirseniz, iş deneyimi veya staj talep etmek için doğrudan işverenlerle iletişime geçmek kabul edilebilir.

Sektörde bir iletişim ağı kurmaya başlamak, iş deneyimi fırsatlarına erişmenize de yardımcı olabilir. Aşağıda listelenen meslek kuruluşlarından ya da kuruluşlarından birinin üyesi olmayı düşünün. Uygunluk, okuduğunuz veya okuduğunuz kursa bağlı olabilir. Öğrenci üyeliği genellikle ücretsizdir ve ağ oluşturma fırsatlarına, sektör haberlerine ve etkinliklerine erişmenizi sağlar.

En Popüler:  Şehir Planlayıcısı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Müfredat dışı etkinliklerde yer almak, kendi etkinliklerinizi ve projelerinizi planlamak ve yönetmek faydalı beceriler geliştirmenize yardımcı olabilir.

İşverenler ve İş İlanları

Özel sektörde, büyük, küresel işverenlerde ve yerel KOBİ’lerde inşaat yöneticileri için fırsatların önemli bir kısmı bulunur. İşverenler, inşaat şirketleri ve mühendisleri, uzman taşeronlar, mülk geliştirme ve ev yapımı şirketleridir. Bazı inşaat yöneticileri danışmanlık için çalışır ve uzmanlık sahibi oldukları belirli alanları denetlemek için işe alınabilir.

Kamu sektöründe, örneğin su, elektrik, gaz ve ulaşım sağlayıcıları gibi altyapı şirketlerinde daha az sayıda fırsat bulunmaktadır. Son araştırmalar, demiryolu ve enerjinin 2018’e kadar en hızlı büyüyen altyapı alanları olarak ayarlandığını ortaya koymaktadır.

Mesleki Gelişme ve Eğitimler

Rolünüzü, muhtemelen kilit personel üyeleriyle tanışmayı, şirkete özel sistemler ve süreçleri öğrenmeyi ve projenizle ilgili mevzuat, uygunluk ve raporlama gereksinimlerini öğrenmeyi içeren bir tanıtım dönemi ile başlayacaksınız. İş başında eğitim alacaksınız ve muhtemelen bazı dış kısa kurslara katılacaksınız.

İnşaat yönetiminde kalifikasyonunuz yoksa, işvereniniz size bir tane tamamlama konusunda sponsor olabilir. Sürekli mesleki gelişim bu rolde, özellikle farklı sektörlerdeki projeler veya roller arasında hareket ederken, mevzuat ve teknik bilgilerden haberdar olmak için şarttır.

Kariyer ve İş İmkanları

Çoğu lisansüstü eğitim programı yaklaşık iki yıl sürer ve tamamlandıktan sonra daha fazla sorumluluk ve yönetmeniz için daha geniş bir çalışma alanı vermeniz muhtemeldir. Bundan sonra ilerleme, işvereninizin büyüklüğüne ve doğasına bağlıdır. Genel olarak konuşursak, ev inşası gibi tek bir alandaki sorumluluk ve uzmanlık seviyenizi artırarak veya farklı nitelikte veya farklı projelerdeki deneyiminizi genişleterek ilerleyebilirsiniz. Büyük, karmaşık projelerin inşaat yöneticileri genellikle en az 10 yıllık bir deneyime sahiptir. Yardımcı inşaat yöneticileri veya benzer iş unvanına sahip çalışanlar, bir projenin belirli bir alanını veya bileşenini denetleyebilir.

Coğrafi olarak mobil olmak ve işverenleri veya projeleri değiştirmek için yer değiştirebilmek kariyerinizi ilerletmek için bir avantaj olacaktır. Büyük bir küresel firma için çalışmak, özellikle ulaşım altyapısı gibi becerilerin talep edildiği bir alanda uzmanlık geliştirirseniz, yurtdışında çalışmak için fırsatlar sunabilir.

Bir inşaat müdürü olarak önemli bir deneyime sahip bir proje yöneticisi, sözleşmeli yönetici veya kıdemli bir yönetici/bölüm başkanı olmaya devam edebilirsiniz. Ek eğitim ile bina denetimi veya sağlık ve güvenlik gibi uzmanlık alanlarına geçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu