İnşaat Yöneticisi Maaşları, Ne Yapar? İş Tanımı

İnşaat Yöneticisi İş Tanımı

İnşaat Yöneticisi, bir inşaat işi için gerekli tüm çalışanları işe alır ve organize eder. Ayrıca malzeme sağlar, gerekli izinleri alır, denetimler yapar, tüm inşaat kurallarına uyar ve projeyi tamamlar. Müteahhitler, bir projenin genel olarak inşa etmenin ne kadara mal olacağını tahmin ederek ve bu tahmini proje için ödeme yapan kişilere veya şirkete teklif şeklinde teklif ederek işe alınırlar. Yüksek binalar veya sivil projeler gibi çok büyük ölçekli projelerde çalışan müteahhitler, doğrudan işçi yerine yönetici olarak çalışmaktadır. Küçük, konut veya tadilat işlerine katılanlar ayrıca saatlerce süren emek harcığı sağlayabilirler.

Eğitim Şartları Resmi bir gereklilik yok, inşaat biliminde derece önerilir
Gerekli beceriler Planları okuyabilme, yapım temellerini ve işletme yönetimini, denetim, matematik, dürüstlüğü anlama becerisi
Ortalama Maaş (2023)* 93.370 TL (tüm inşaat yöneticileri için)
İş Büyümesi (2016-2026)* %11 (tüm inşaat yöneticileri için)

* Kaynak: Meslek İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

İnşaat Yöneticisi, inşaat bilimi alanında 2-4 yıllık bir lisansla ticaretini öğrenmiş olabilir. Fakat derece gerekli değildir ve birçok genel müteahhit marangoz veya kalifiye inşaat işçisi olarak çalışmaya başladı. Asgari ‘kullanışlı insan’ tipi işler için sözleşme yapıyorsanız, çoğu durumda lisans gerekir. Düzenlemeler değişkenlik gösterir. Fakat genellikle bir lisans almak, başvuru sahibinin 18 yaşın üzerinde olmasını, mevcut bir işletme lisansına sahip olmasını ve bir sözleşme sınavını geçmesini gerektirir.

İş Yetenekleri

Bir müteahhit, planları okuyabilir ve inşaatın temellerini anlayabilmelidir. Bir İnşaat Yöneticisi olarak çalışmak için genel bir işletme yönetimi anlayışı ve diğerlerini denetleme becerisi gerekli olacaktır. İnşaat ile ilgili matematik yetenekleri zaman ve malzemeleri tahmin etmek için gereklidir. Genel müteahhitler, çoğu zaman itibarı gereği işe alınırlar veya alınmazlar. Bu yüzden güvenilirlik ve dürüstlük çok önemlidir.

En Popüler:  Klinik Eczacı Yardımcısı Maaşları, İş Tanımı ve Nasıl Olunur?

Kariyer ve Maaş Bilgisi

Müteahhitler (genellikle inşaat yöneticileri olarak adlandırılırlar) esas olarak küçük işletme sahipleri olduğundan, ortalama bir geliri raporlamak zordur. Meslek İstatistikleri Bürosu İnşaat yöneticileri için iş fırsatlarının 2016-2026 yılları arasında ortalamasından daha hızlı olması beklenen (%11 artış) ve 2018’de inşaat yöneticilerinin ortalama gelirini 93.370 liraya çıkardığı projeleri. Lisanslı inşaat yöneticileri, daha büyük, daha prestijli işlere girme ve elverişli bir üne sahip olma yetenekleri nedeniyle daha fazla kazanma kapasitesine sahiptir.

Benzer Meslekler

İnşaat Yöneticisi olmak için gereken bazı beceriler, sizi aşağıdakiler de dahil olmak üzere diğer alanlarda kariyer için hazırlamaya yardımcı olacaktır:

Maliyet Tahmincisi

Bir maliyet tahmincisinin görevlerinden biri, bir proje için tahminler oluşturmak için planları çalışmaktır. Zamandan ve paradan tasarruf sağlayabilecek bilgileri gözden geçirmek için mimarlar ve inşaatla ilgili diğer işçilerle birlikte çalışırlar. Bu alana girmek için genellikle lisans derecesi gerekir. MİB’e göre bu alandaki iş sayısının 2016 ve 2026 arasında %11 oranında artacağı tahmin edildi. 2018’de maliyet tahmincilerinin ortalama maaşı 64.040 liraydı.

Mimar

Ruhsat ek olarak mimarlar bir mimari program, bazı profesyonel iş deneyimi ve bir sınav tamamlamak zorunda. Mimarlar, birçok görevi arasında şantiyeleri ziyaret eder, bina tasarlar ve müşterilere danışır. MİB’e göre iş artışı 2016-2026’da mimarlar için %4 olarak bildirildi. Peyzaj ve denizcilik kategorilerinde çalışanlar dışında, mimarlar 2018’de ortalama 79.390 TL yıllık maaş aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu