İletişim Danışmanı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir iletişim danışmanının ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve bir iletişim danışmanı olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

İletişim danışmanları, kuruluşların etkili iletişim stratejileri geliştirmesine ve uygulamasına yardımcı olur. Her tür şirketle çalışabilirler. Fakat marka kimliklerini geliştirmede veya birden çok platformda tutarlı bir mesaj oluşturmada rehberliğe ihtiyaç duyanlar için özellikle değerlidirler.

İletişim danışmanları genellikle iletişim danışmanlığının bir alanında (marka oluşturma, pazarlama, halkla ilişkiler, sosyal medya vb.) uzmanlaşırlar. Fakat bir kuruluşun genel iletişim stratejisi için geniş tabanlı destek sağlayan genel uzmanlar da olabilirler.

İletişim Danışmanı Sorumlulukları ve Görevleri

İletişim danışmanlarının genel olarak aşağıdakiler gibi sorumlulukları vardır:

 • Müşteriler, müşteriler veya diğer kişilerle iletişim kurmak için e-posta, metin mesajı ve telefon görüşmeleri gibi çeşitli iletişim yöntemlerini kullanma
 • Ürünler veya hizmetler hakkında geri bildirim toplamak için müşteriler veya halkla odak grupları yürütmek
 • Basın bültenleri yazmak, reklam kampanyaları geliştirmek ve broşürler veya diğer promosyon malzemeleri oluşturmak dahil olmak üzere bir şirketin iletişiminin tüm yönlerini yönetmek
 • Sektördeki eğilimleri ve bunların gelecekteki iş fırsatlarını nasıl etkileyebileceğini belirlemek için verileri ve araştırmaları analiz etmek
 • Topluluk önünde konuşma becerileri veya etkili çatışma çözme yöntemleri gibi konularda eğitim oturumları düzenlemek ve yürütmek
 • Ürün veya hizmetleri belirli kitlelere tanıtmak için pazarlama stratejileri geliştirmek
 • Ürün veya hizmetleri tanıtmak için ticari fuarlar veya konferanslar gibi etkinlikler planlamak
 • Broşürler, el ilanları, postalar veya haber bültenleri gibi pazarlama materyalleri geliştirmek, yazmak ve dağıtmak
 • Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal medya platformlarını kullanarak ürün veya hizmetleri tanıtmak

İletişim Danışmanı Maaşı Ne Kadar?

İletişim danışmanlarının maaşları, eğitim düzeylerine, yılların deneyimine ve birlikte çalıştıkları müşterilerin türüne göre değişir.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 8.000 TL (40.80 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 16.000 TL (78.30 TL/saat)

İletişim danışmanlarının istihdamının önümüzdeki on yılda ortalamadan çok daha hızlı büyümesi bekleniyor.

Şirketlerin iletişim stratejilerini ve altyapılarını iyileştirmeye çalıştıkça iletişim danışmanlarına olan talebin artması bekleniyor. Buna ek olarak, firmalar uluslararası alanda genişlemeye ve diğer ülkelerdeki müşteriler ve tedarikçilerle iletişim kurmaya çalıştıkça talep muhtemelen artacaktır.

Dipnot: İletişim Danışmanı İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

İletişim Danışmanı İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir iletişim danışmanının genel olarak aşağıdaki niteliklere sahip olması gerekir:

Eğitim: İletişim danışmanlarının iletişim, halkla ilişkiler, gazetecilik veya diğer ilgili alanlarda en az bir lisans mezuniyetine ihtiyacı vardır. Bazı işverenler, iletişim alanında yüksek lisans mezuniyetine sahip adayları tercih eder ve bazı endüstriler yüksek lisans mezuniyeti gerektirebilir.

En Popüler:  Program Mühendisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Antrenman tecrübesi: İletişim danışmanları genel olarak yeni bir şirkette oryantasyon dönemi şeklinde iş başında eğitim alırlar. Bu süre zarfında şirketin kültürü, misyonu ve hedefleri hakkında bilgi edinirler. Ayrıca şirketin mevcut pazarlama ve iletişim stratejilerini ve bunlara nasıl katkıda bulunabileceklerini öğrenirler.

Sertifikalar ve Lisanslar: Sertifikalar her zaman gerekli olmasa da, belirli bir program veya konudaki uzmanlığınızı göstermenin yararlı bir yolu olabilir.

İletişim Danışmanı Olmak İçin Gerekli Beceriler

Başarılı olmak için iletişim danışmanlarının aşağıdaki becerilere ihtiyacı vardır:

İletişim: Etkili iletişim kurma yeteneği, bir iletişim danışmanı için çok önemli bir beceridir. İletişim sektöründe çok az deneyimi olan müşterilerle çalışabilirsiniz. Bu yüzden karmaşık kavramları anlayabilecekleri bir şekilde açıklayabilmeniz gerekir. Ayrıca sektörde çok deneyime sahip müşterilerle de çalışabilirsiniz. Bu yüzden fikirlerinizi anlayabilecekleri bir şekilde açıklayabilmeniz gerekir.

Dinleme: Dinleme, bir iletişim danışmanı için önemli bir beceridir çünkü müşterilerinizin ihtiyaçlarını ve hedeflerini anlamanıza olanak tanır. Etkili mesajlaşma oluşturabilmeniz için müşterilerinizin hedef kitlelerini anlamanıza yardımcı olması için dinlemeyi de kullanabilirsiniz.

Aktif dinleme: Aktif dinleme, bir başkasının ne söylediğine odaklanma ve uygun şekilde yanıt verme yeteneğidir. Bu durum iletişim danışmanları için önemli bir beceridir çünkü genellikle iletişim stratejileri hakkında farklı deneyim ve bilgilere sahip müşterilerle etkileşime girerler. Müşterilerinin ihtiyaçlarını dinlemek ve çeşitli stratejilerin faydalarını açıklamak onlar için önemlidir.

Topluluk önünde konuşma: Topluluk önünde konuşma, büyük bir grup insanla iletişim kurma eylemidir. Bu durum konferanslarda, seminerlerde veya diğer etkinliklerde konuşmayı içerebilir. Topluluk önünde konuşma, bir iletişim danışmanı için önemli bir beceridir çünkü müşterilerle ve diğer profesyonellerle iletişim kurmalarına yardımcı olabilir.

İkna: İkna, başkalarını fikirlerinize katılmaya ikna etme yeteneğidir. Bu durum iletişim danışmanları için önemli bir beceridir çünkü çoğu zaman müşterileri harekete geçmeye ikna etmeleri gerekir. Mesela bir iletişim danışmanı, bir şirketi pazarlama stratejisini değiştirmeye veya web sitesini güncellemeye ikna edebilir.

İletişim Danışmanı Çalışma Şartları Nasıl?

İletişim danışmanları, müşterilerle buluşmak veya konferanslara katılmak için seyahat edebilmelerine rağmen, genel olarak bir ofis ortamında çalışırlar. Genellikle normal mesai saatlerinde çalışırlar. Fakat zaman zaman son teslim tarihlerini karşılamak veya sunumlara hazırlanmak için fazla mesai yapabilirler. Genellikle diğer saat dilimlerindeki müşterilerle çalıştıkları için akşam veya hafta sonu konferans görüşmeleri veya toplantıları için hazır olmaları gerekebilir. İş, özellikle son teslim tarihlerinin kısıtlı olduğu veya müşterilerin bir projenin sonuçlarından memnun olmadığı zamanlarda stresli olabilir. Bununla birlikte, çoğu iletişim danışmanı işi zorlayıcı ve teşvik edici buluyor ve sorunları çözmek için yaratıcılıklarını kullanma fırsatından yararlanıyorlar.

İletişim Danışmanı İçin Mesleki Gelişme

İşte iletişim danışmanlarının çalışma şeklini etkileyen üç metod. İletişim danışmanlarının, becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

En Popüler:  Sağlık Bilgi Teknisyeni Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Teknik Beceri Gereksinimi

Teknoloji daha karmaşık hale geldikçe, işletmeler kullandıkları teknolojiler hakkında daha derin bir anlayışa sahip iletişim danışmanları arıyorlar. Bunun nedeni, işletmelerin iletişim sistemlerinin güvenli ve verimli olduğundan emin olmaları gerektiğidir.

İletişim danışmanları, beceri setlerinde daha teknik hale gelerek bu trendden yararlanabilirler. Bu durum sosyal medya yönetim platformları ve e-posta pazarlama araçları gibi yazılım araçlarının nasıl kullanılacağını öğrenmeyi içerir. Aynı zamanda, müşterilerine en iyi çözümleri önerebilmeleri için teknolojideki en son trendleri anlayabilmek anlamına da gelir.

Dijital Dönüşümün Yükselişi

Dijital dönüşümün yükselişi, iletişim endüstrisi üzerinde büyük bir etkiye sahip. İşletmeler daha dijital tabanlı bir modele doğru ilerledikçe, dijital stratejilerinde kendilerine yardımcı olacak iletişim danışmanlarına giderek daha fazla yöneliyorlar.

Bu eğilim, başarılı dijital kampanyalar oluşturmak için işletmelerle birlikte çalışabilen iletişim danışmanları için fırsatlar yaratıyor. Bu fırsatlardan yararlanmak için danışmanların en son dijital pazarlama teknikleri ve teknolojilerine aşina olmaları gerekecektir.

Markalaşmaya Odaklanma

Marka bilinci oluşturma her zaman işin önemli bir parçası olmuştur. Fakat tüketiciler reklam iddialarına karşı daha şüpheci hale geldikçe daha da önemli hale geliyor.

Müşterileri için güçlü markalar oluşturabilen danışmanlar, müşterilerinin rekabette öne çıkmasına yardımcı olacakları için yüksek talep göreceklerdir. Ayrıca, etkili marka stratejileri geliştirebilen danışmanlar, müşterilerinin müşterileriyle uzun süreli ilişkiler kurmasına yardımcı olabilecektir.

Nasıl İletişim Danışmanı Olunur?

İletişim danışmanları, halkla ilişkiler, pazarlama iletişimi ve kurumsal iletişim dahil olmak üzere çeşitli uzmanlıklara sahip olabilir. Hangi alanda uzmanlaşmayı seçerlerse seçsinler, tüm iletişim danışmanları güçlü yazma ve iletişim becerilerine sahip olmalı ve dijital medyadaki en son trendleri anlamalıdır.

Başarılı bir iletişim danışmanı olmak için ağınızı oluşturmanız ve en son sektör haberleri ve trendlerinden haberdar olmanız önemlidir. Ayrıca ticari yayınlar için makaleler yazarak veya endüstri etkinliklerinde konuşarak seçtiğiniz alandaki uzmanlığınızı gösterebilmelisiniz.

Dipnot: İletişim Danışmanı İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

İletişim danışmanları genellikle kendi kariyerleri üzerinde büyük bir kontrole sahiptir. Birçoğu daha büyük ve daha karmaşık projeler üstlenerek ilerliyor. Belirli bir alandaki uzmanlıklarıyla tanındıkça, daha yüksek ücretler talep edebilirler.

Bazı danışmanlar ya tek başlarına ya da ortaklarla birlikte kendi firmalarını kurarlar. Bir firma sahibi olarak bir danışman, başkası için çalışan birinden çok daha yüksek gelir elde etme potansiyeline sahiptir. Elbette danışman, iş başarısızlığı riskini de taşır.

Pek çok danışman sonunda kurumsal iletişim direktörü veya pazarlama başkan yardımcısı gibi yönetici düzeyinde kurumsal pozisyonlara geçer. Bazıları kar amacı gütmeyen kuruluşlar için iletişim direktörleri olur. Birkaçı üniversite profesörü veya diğer danışmanların danışmanı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu