Pazarlama İrtibat Kişisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir pazarlama irtibatının ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve bir pazarlama irtibatı olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Pazarlama bağlantıları, pazarlama ve satış ekiplerini bir arada tutan yapıştırıcıdır. Bu iki grup arasında bir bağlantı görevi görerek ortak hedefler doğrultusunda birlikte çalıştıklarından emin olmaya yardımcı olurlar.

Pazarlama irtibatları, yeni ürünler veya hizmetler için sunumlar oluşturma, sosyal medya için içerik geliştirme vb. gibi pazarlama veya satışla ilgili diğer görevlerde de yardımcı olabilir.

Pazarlama İrtibat Sorumlulukları ve Görevleri

Bir pazarlama irtibatının genel olarak aşağıdakiler gibi sorumlulukları vardır:

 • Müşterilere yeni ürün ve hizmetleri tanıtmak için satış ekibiyle birlikte çalışmak
 • Yeni ürünler veya hizmetler için potansiyel pazarları belirlemek için müşteri tercihleri ​​ve satın alma kalıpları hakkındaki verileri analiz etmek
 • Pazarlama kampanyaları ve materyalleri geliştirmek için reklam ajansları ve diğer satıcılarla koordinasyon
 • Belirli ürün veya hizmetler için pazarlama planları ve stratejileri hazırlamak
 • Belirli ürünler veya hizmetler için pazar koşulları, eğilimler veya tüketici tercihlerindeki olası değişiklikler hakkında raporlar yazmak
 • Potansiyel müşterileri belirlemek ve onlara en iyi nasıl ulaşılacağını belirlemek için pazar araştırması yapmak
 • Etkinlikler veya promosyonlar için broşürler, el ilanları, afişler veya diğer basılı materyallerin üretilmesi
 • Etkinlikler veya ürünler için medya kapsamını düzenlemek için halkla ilişkiler departmanı ile koordinasyon
 • Müşterilerle doğrudan etkileşimi içeren gösteriler veya diğer yöntemlerle ürün veya hizmetlerin şahsen tanıtılması

Pazarlama İrtibat Maaşı Ne Kadar?

Pazarlama irtibatlarının maaşları, eğitim seviyelerine, yılların deneyimine ve şirketin büyüklüğüne ve endüstrisine bağlı olarak değişmektedir. Ayrıca komisyon veya ikramiye şeklinde ek tazminat da alabilirler.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 16.000 TL (31.90 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 24.000 TL (58.60 TL/saat)

Pazarlama bağlantılarının istihdamının önümüzdeki on yılda ortalamadan daha hızlı büyümesi bekleniyor.

Şirketlerin pazarlama çabalarını iyileştirmeye ve müşterilerinin ihtiyaç ve isteklerini daha iyi anlamaya çalıştıkça, pazarlama bağlantılarına olan talebin artması bekleniyor. Buna ek olarak, şirketlerin sosyal medya ve mobil cihazların kullanımı gibi teknolojik değişikliklere uyum sağlamasına yardımcı olacak pazarlama uzmanlarına duyulan ihtiyaç da talebi artıracaktır.

Dipnot: Pazarlama İrtibat İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Pazarlama İrtibat İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir pazarlama irtibatının genel olarak aşağıdaki niteliklere sahip olması gerekir:

Eğitim: Pazarlama irtibatlarının genellikle pazarlama, reklamcılık, iletişim veya ilgili bir alanda lisans mezuniyetine sahip olması gerekir. Bu programlar öğrencilere pazarlama planının nasıl oluşturulacağı, reklam ve promosyonun nasıl kullanılacağı ve sosyal medyanın ve diğer dijital pazarlama araçlarının nasıl kullanılacağı dahil olmak üzere pazarlamanın temellerini öğretir.

En Popüler:  İlaç Yardımcısı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Antrenman tecrübesi: Pazarlama irtibatları genellikle pazarlama veya reklamcılıkta bir geçmişe sahiptir. Satış, halkla ilişkiler veya reklamcılık konularında deneyim sahibi olabilirler. Bir pazarlama veya reklam ajansında veya bir şirketin pazarlama temsilcisi olarak çalışmış olabilirler. Pazarlama koordinatörü veya pazarlama asistanı gibi ilgili bir rolde deneyime sahip olabilirler.

Sertifikalar ve Lisanslar: Sertifikalar genellikle bir pazarlama bağlantısı için bir gereklilik olmasa da, iş başvurusunda bulunurken diğer adaylardan öne çıkmanıza yardımcı olabilirler.

Pazarlama İrtibat Olmak İçin Gerekli Beceriler

Pazarlama irtibatlarının başarılı olması için aşağıdaki becerilere ihtiyacı vardır:

İletişim: İletişim, bilgiyi başka bir kişiye iletme eylemidir. Bir pazarlama irtibat görevlisi olarak, satış veya müşteri hizmetleri gibi diğer departmanlarla iletişim kurmaktan sorumlu olabilirsiniz. Müşteriler ve müşterilerle iletişim kurmaktan da sorumlu olabilirsiniz. Etkili iletişim, bilgileri net bir şekilde aktarmanıza ve herkesin birbirini anlamasını sağlamanıza yardımcı olabilir.

Dinleme: Bir pazarlama irtibatının meslektaşlarını ve müşterilerini dinleyebilmesi gerekir. İş arkadaşlarınızın ve müşterilerinizin ihtiyaçlarını anlamak ve onların ihtiyaçlarını karşılamak için stratejiler geliştirmek için dinleme becerilerinizi kullanabilirsiniz. Pazarlama stratejileriniz hakkındaki geri bildirimleri anlamak ve gerektiğinde değişiklik yapmak için dinleme becerilerinizi de kullanabilirsiniz.

Araştırma: Pazarlama irtibatlarının genellikle şirketlerinin ürünleri veya hizmetleriyle ilgili konuları araştırmaları gerekir. Bu durum rekabet, tüketici eğilimleri ve bir pazarlama stratejisi geliştirmenize yardımcı olabilecek diğer bilgiler hakkında bilgi edinmeyi içerebilir. Araştırma becerilerinizi, şirketinizin ürün ve hizmetleri ile hedef kitlenizin ihtiyaçları hakkında bilgi bulmak için kullanabilirsiniz.

Organizasyon: Pazarlama bağlantılarının çoğu zaman aynı anda birden fazla projeyi yönetmesi gerekir. Bu yüzden organizasyon becerileri iş yükünüzü yönetmenize yardımcı olabilir. Pazarlama kampanyalarınızı, müşteri bilgilerinizi ve işinizle ilgili diğer ayrıntıları takip etmek için organizasyon becerilerini kullanabilirsiniz. Organizasyon ek olarak tüm görevlerinizi tamamlayabilmeniz için zamanınızı etkili bir şekilde yönetmenize yardımcı olabilir.

Takım çalışması: Pazarlama irtibatları genellikle diğer pazarlama uzmanları, satış temsilcileri ve bir şirketin pazarlama ekibinin diğer üyeleri ile birlikte çalışır. Bu durum ekip çalışmasının pazarlama irtibatlarının sahip olması gereken önemli bir beceri olduğu anlamına gelir. Ortak hedeflere ulaşmak için başkalarıyla birlikte çalışabilmek, işin önemli bir parçasıdır.

Pazarlama İrtibat Çalışma Şartları Nasıl?

Pazarlama irtibatları, şirket ofisleri, reklam ajansları, halkla ilişkiler firmaları ve pazarlama araştırması firmaları dahil olmak üzere çeşitli ortamlarda çalışır. Ayrıca müşterilerle buluşmak veya konferanslara katılmak için seyahat edebilirler. Çoğu tam zamanlı çalışır ve bazıları son teslim tarihlerini karşılamak veya akşam veya hafta sonu etkinliklerine katılmak için haftada 40 saatten fazla çalışabilir. Pazarlama irtibatları genellikle sıkı teslim tarihleri ​​altında çalışır ve birden fazla projeyi koordine ederken veya aynı anda birkaç kampanya üzerinde çalışırken yüksek düzeyde stres yaşayabilir.

Pazarlama İrtibat İçin Mesleki Gelişme

İşte pazarlama bağlantılarının nasıl çalıştığını etkileyen üç metod. Pazarlama bağlantılarının, becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmeler hakkında güncel kalması gerekecektir.

En Popüler:  Küçük İşletme Uzmanı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Pazarlama Otomasyonu Daha Önemli Olacak

Pazarlama otomasyonu daha önemli hale geldikçe, başarılı olmak için pazarlama bağlantılarının yeni beceriler geliştirmesi gerekecektir.

Pazarlama otomasyonu, işletmelerin e-posta gönderme veya içerik oluşturma gibi belirli görevleri otomatikleştirmesine olanak tanıyan bir sistemdir. Bu sistemi kullanarak işletmeler aynı sonuçları elde ederken zamandan ve paradan tasarruf edebilirler.

Pazarlama otomasyonu daha popüler hale geldikçe, pazarlama bağlantılarının onu nasıl etkili bir şekilde kullanacaklarını öğrenmeleri gerekecektir. Bu durum otomatik kampanyaların nasıl oluşturulacağını, başarılarının nasıl izleneceğini ve gerektiğinde değişiklik yapılacağını anlamayı içerir.

Müşteri Deneyimine Odaklanma

Müşteri deneyimi, işletmeler için onları rakiplerinden ayıran şeyin bu olduğunu anladıkça giderek daha önemli hale geliyor.

Bir pazarlama sorumlusu olarak, müşteriyi ilk sıraya koyan stratejiler geliştirerek şirketinizin müşteri deneyimine odaklanmasına yardımcı olabilirsiniz. Bu durum şirketinizden ne istediklerini öğrenmek için anketler tasarlamak veya müşterilerle görüşmeler yapmak gibi şeyleri içerebilir.

Sosyal Medya Etkileyenler Daha Önemli Oluyor

Sosyal medya fenomenleri, çok sayıda insana hızlı ve kolay bir şekilde ulaşma yeteneğine sahip oldukları için pazarlamada daha önemli hale geliyor.

Sosyal medya daha popüler hale geldikçe, işletmeler ürünlerini ve hizmetlerini tanıtmak için etkileyicileri kullanabileceklerini fark ediyorlar. Bu durum genellikle geleneksel reklamcılıktan çok daha büyük bir etkiye sahip olan sosyal medya hesaplarında işletme hakkında paylaşımda bulunmaları için onlara ödeme yaparak yapılır.

Pazarlama İrtibatı Nasıl Olunur?

Bir pazarlama irtibat kariyeri, bir şirketin kapısına ayak basmanın harika bir yolu olabilir. Farklı departmanlar hakkında bilgi edinmek ve birlikte nasıl çalıştıklarını görmek için mükemmel bir fırsat. Ayrıca, ağınızı oluşturmanıza yardımcı olacak işin her alanından insanlarla tanışma şansınız olacak.

Bir pazarlama irtibat görevlisi olarak, hem ekiplerle hem de bireylerle etkili bir şekilde iletişim kurabilmeniz gerekir. Bu durum açık ve özlü bir şekilde yazabilmenin yanı sıra grupların önünde kendinden emin bir şekilde konuşabilmek anlamına gelir. Ayrıca sorunlara çözümler üretirken yaratıcı düşünebilmelisiniz.

Dipnot: Pazarlama İrtibat İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Pazarlama irtibatları, pazarlama müdürleri veya müdürleri olmak için ilerleyebilir. Deneyim kazandıkça, pazarlama kampanyalarını planlama ve yürütme konusunda daha fazla sorumluluk alabilirler ve stratejik kararlara daha fazla girdi sağlayabilirler. Büyük şirketler için çalışanlar, dijital pazarlama veya ürün pazarlaması gibi belirli bir pazarlama alanında uzmanlaşma fırsatına sahip olabilir. Daha küçük şirketlerde çalışanlar veya kendi hesabına çalışanlar, ek personel alarak işlerini genişletebilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu