Hidrolog Ne Yapar? Nasıl Olurum?

Hidrolog nedir?

Hidrolog, su ve su döngüsünü inceleyen kişidir. Su kalitesi veya kullanılabilirliği alanlarındaki sorunları çözmek için uzmanlıklarını kullanırlar.

Hidrolog ne yapar?

Bir hidrolog genel olarak şunları yapar:

  • Hacim ve akış akışı gibi su kütlelerinin özelliklerini ölçün
  • Kirlilik seviyeleri gibi belirli özellikleri test etmek için su ve toprak örnekleri toplayın
  • Kirlilik, erozyon ve diğer sorunların çevresel etkilerini en aza indirmeye yardımcı olmak için araştırma bulgularını uygulayın
  • Su tasarrufu ve korumayı iyileştirmenin araştırma yolları
  • Gelecekteki su kaynaklarını, kirliliğin yayılmasını ve diğer olayları tahmin etmek için bilgisayar modellerini kullanın
  • Hidroelektrik santraller, sulama sistemleri ve atık arıtma tesisleri gibi suyla ilgili projelerin fizibilitesini değerlendirin
  • Bulgularının yazılı raporlarını ve sunumlarını hazırlayın

Hidrologlar, verileri toplamak için uzaktan algılama ekipmanı kullanır. Onlar veya denetledikleri teknisyenler genellikle bu ekipmanı kurar ve bakımını yapar. Ayrıca, verileri analiz etmek ve modellemek için gelişmiş bilgisayar programları kullanırlar. Sahada toplanan kimyasal örnekleri analiz etmek için gelişmiş laboratuvar ekipmanı kullanırlar.

Hidrologlar, su tedarikini incelemek ve yönetmek için mühendisler, bilim adamları ve kamu görevlileri ile yakın bir şekilde çalışır. Örneğin su koruma planları geliştirmek için politika yapıcılarla ve deniz yaban hayatını izlemek için biyologlarla birlikte çalışırlar. Çoğu hidrolog, belirli bir su kaynağında veya suyun göllerden ve akarsulardan buharlaşması gibi su döngüsünün belirli bir yönünde uzmanlaşmıştır.

Hidrolog olmaya uygun musunuz?

Hidrologların farklı kişilikleri vardır. Araştırmacı bireyler olma eğilimindedirler. Bu da onların entelektüel, iç gözlemci ve meraklı oldukları anlamına gelir. Meraklı, metodik, rasyonel, analitik ve mantıklıdırlar. Bazıları da gerçekçidir, yani bağımsız, istikrarlı, ısrarcı, gerçek, pratik ve tasarrufludur.

Bu meslek sana göre mi? Hidrolojistin en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

Hidrologun çalışma yeri ve şartları nasıldır?

Hidrologlar sahada, ofis ve laboratuvarlarda çalışır. Sahada, hidrologların numune toplamak veya izleme ekipmanını incelemek için göllere ve akıntılara girmeleri gerekebilir. Ofiste hidrologlar, verileri analiz etmek ve bulgularını modellemek için zamanlarının çoğunu bilgisayar kullanarak geçirirler.

Hidrologlar ayrıca şu şekilde de bilinir. (benzer meslekler aşağıda listelenmiştir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu