Hesap Yöneticisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir hesap yöneticisinin ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve bir hesap yöneticisi olarak başarılı olmak için neler gerektiğini öğrenme zamanı.

Hesap yöneticileri, kuruluşları ve müşterileri arasındaki ilişkileri yönetmekten sorumludur. İlgili tüm tarafların ilişkiden mutlu ve memnun olmasını sağlamak için pazarlama, satış, müşteri hizmetleri vb. dahil olmak üzere çeşitli farklı ekiplerle çalışırlar.

Hesap yöneticileri ek olarak yeni hesaplar geliştirmek veya mevcut hesapları büyütmekle görevlendirilebilir. Bu durum potansiyel müşterileri belirlemeyi, onlarla ilişkiler kurmayı ve onları şirketinizle iş yapmaya ikna etmeyi içerebilir.

Hesap Yöneticisi Sorumlulukları ve Görevleri

Bir hesap yöneticisi genel olarak aşağıdaki sorumluluklara sahiptir:

 • Yeni iş fırsatları için teklifler hazırlamak ve bunları potansiyel müşterilere sunmak
 • Müşterilerin şirket tarafından sağlanan hizmetlerden memnun olduklarından emin olmak için takip etmek
 • Müşteri endişelerini çözüm için uygun departmana yönlendirmek
 • Etkili pazarlama stratejileri geliştirmek için potansiyel müşterilerin ihtiyaçlarını, ilgi alanlarını veya endişelerini belirlemek için verileri analiz etmek
 • Satışları artırma veya mevcut müşterileri elde tutma fırsatlarını belirlemek için hesap etkinliği raporlarını gözden geçirme
 • Bir şirketin amaç ve hedeflerine uygun stratejik pazarlama planları geliştirmek ve yürütmek
 • Geliri artırmak için tasarlanmış satış stratejileri geliştirmek ve yürütmek için üst düzey yönetimle birlikte çalışmak
 • Müşterileri, ilgilerini çekebilecek yeni ürünler veya hizmetler hakkında bilgilendirmek için düzenli olarak iletişim kurmak
 • Sözleşme şartlarını belirlemek için müşterilerle sözleşmeler müzakere etmek

Hesap Yöneticisi Maaşı Ne Kadar?

Hesap yöneticisi maaşları, eğitim düzeylerine, yılların deneyimine ve şirketin büyüklüğüne ve sektörüne bağlı olarak değişmektedir. Ayrıca komisyon ve ikramiye şeklinde ek tazminat da alabilirler.

 • 2024 Yılı Ortalama Maaş: 17.000 TL (36.70 TL/saat)
 • 2024 Yılı Üst Düzey Maaşları: 24.000 TL (60.10 TL/saat)

Hesap yöneticilerinin istihdamının önümüzdeki on yılda ortalama bir oranda artması bekleniyor.

Hesap yöneticilerine olan talep, büyük ölçüde ekonominin genel sağlığına bağlıdır. Ürün ve hizmetlere olan talep arttıkça, şirketlerin hesaplarını denetlemek için daha fazla hesap yöneticisi tutması gerekecek.

Dipnot: Hesap Yöneticisi İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Hesap Yöneticisi İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Hesap yöneticisi olarak pozisyon almak için gereken bir takım nitelikler vardır. Onlar içerir:

Eğitim: Bir lisans mezuniyeti genellikle bir hesap yöneticisi olmak için minimum bir gerekliliktir. Bu rol için en yaygın ana dallardan bazıları işletme yönetimi, pazarlama ve iletişimdir.

En Popüler:  Adli Sosyal Hizmet Uzmanı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Antrenman tecrübesi: Hesap yöneticileri genellikle iş başında eğitim alırlar. Bu eğitim, şirketin ürün ve hizmetlerini, şirketin iş akışını ve şirketin bilgisayar sistemlerini öğrenmeyi içerebilir. Daha önce benzer bir görevde deneyime sahip olan hesap yöneticileri daha kısa eğitim süreleri alabilir.

Sertifikalar ve Lisanslar: Sertifikalar, profesyonellerin niteliklerini mevcut ve gelecekteki işverenlere kanıtlamalarını sağlar. Hesap yöneticileri, sorumlulukları hakkında daha fazla teorik bilgi edinmek, mesleki becerilerini test etmek ve kariyerlerini daha da ilerletmek için sertifikalar alabilirler.

Hesap Yöneticisi Olmak İçin Gerekli Beceriler

Hesap yöneticilerinin başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyacı vardır:

İletişim yetenekleri: Müşteriler ve iş arkadaşlarıyla genellikle yazılı ve sözlü olarak iletişim kurduklarından, iletişim becerileri hesap yöneticileri için çok önemlidir. Müşterilerle telefon veya görüntülü sohbet yoluyla da iletişim kurabilirsiniz. Etkili iletişim, müşteriler ve meslektaşlarla ilişkiler kurmanın anahtarıdır ve karmaşık fikirleri anlaşılması kolay bir şekilde açıklayabilmek önemlidir.

Ürün bilgisi: Hesap yöneticileri, temsil ettikleri ürün ve hizmetler hakkında kapsamlı bir anlayışa sahip olmalıdır. Bu durum potansiyel müşterilere ürünlerin faydalarını açıklamanıza ve ürünleri iyileştirmenin yollarını belirlemenize yardımcı olabilir. Potansiyel müşteri ihtiyaçlarını belirlemek ve bu ihtiyaçları karşılayabilecek ürünler önermek için ürün bilgisini de kullanabilirsiniz.

Problem çözme yetenekleri: Sorun çözme becerileri, sorunlarına çözüm bulmak için genellikle müşterilerle birlikte çalıştıkları için hesap yöneticileri için çok önemlidir. Mesela bir müşteri bir ürün veya hizmetten memnun değilse, hesap yöneticisi bir çözüm bulmak için müşteriyle birlikte çalışabilir. Ayrıca, müşteri sorunlarına çözüm bulmak için diğer departmanlarla birlikte çalışabilirler.

İlişki kurma becerileri: İlişki kurma becerileri de hesap yöneticileri için önemlidir. Müşteriler, meslektaşlar ve diğer iş ortakları ile ilişkiler geliştirmek ve sürdürmekten siz sorumlu olabilirsiniz. Müşterilerle güven oluşturmak ve şirketinizde kendilerini rahat hissetmelerine yardımcı olmak için ilişki kurma becerilerini kullanabilirsiniz.

Karar verme becerileri: Hesap yöneticileri, müşteri endişelerini veya isteklerini nasıl ele alacakları konusunda genellikle hızlı kararlar vermek zorundadır. Şirketiniz ve müşterileriniz için en iyi seçimi yapmak için karar verme becerilerinizi kullanabilirsiniz. Zamanınızı ve kaynaklarınızı nasıl tahsis edeceğiniz konusunda da kararlar almanız gerekebilir.

Hesap Yöneticisi Çalışma Şartları Nasıl?

Müşterilerle buluşmak veya konferanslara katılmak için seyahat gerekebilir. Fakat bir hesap yöneticisi için çalışma ortamı genellikle bir ofis ortamındadır. Hesap yöneticileri genellikle tam zamanlı çalışır ve zaman zaman son teslim tarihlerini karşılamak veya akşam veya hafta sonu etkinliklerine katılmak için fazla mesai yapabilir. İş, özellikle zor müşterilerle uğraşırken veya aynı anda birden fazla projeyi yönetirken bazen stresli olabilir. Bununla birlikte, çoğu hesap yöneticisi işi zorlayıcı ve ödüllendirici buluyor ve çeşitli insanlarla çalışma fırsatından yararlanıyorlar.

Hesap Yöneticisi İçin Mesleki Gelişme

Hesap yöneticilerinin çalışma şeklini etkileyen üç metod. Hesap yöneticilerinin becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

En Popüler:  Proje Destek Analisti Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Daha Stratejik Bir Rol İhtiyacı

İşletmeler giderek daha stratejik düzeyde destek sağlayabilecek profesyoneller aradıkça, hesap yöneticisinin rolü gelişiyor.

Hesap yöneticileri, müşterilerinin ihtiyaçlarını anlayabilmeli ve bu ihtiyaçları karşılayan çözümler geliştirebilmelidir. Ayrıca pazarlama ve satış uzmanları gibi ekibin diğer üyeleriyle etkili bir şekilde iletişim kurabilmeleri gerekir. Bu becerileri geliştirerek, hesap yöneticileri şirketleri için daha da değerli bir varlık haline gelebilirler.

Müşteri Deneyimine Odaklanma

Müşteriler daha talepkar hale geldikçe, işletmeler daha iyi bir müşteri deneyimi sağlamaya odaklanmaya başlıyor. Bu durum hesap yöneticilerinin müşteri hizmetleri ve ilişki kurma konusunda uzman olması gerektiği anlamına gelir.

Müşterilerin ne istediğini ve ihtiyaçlarını nasıl karşılayacağını anlayan hesap yöneticileri, şirketlerinin rekabette öne geçmesine yardımcı olabilir. Ayrıca, müşteri geri bildirimlerini takip edebilmeleri ve duyduklarına göre değişiklik yapabilmeleri gerekecektir.

Ekipler Arasında İşbirliği

Son yıllarda, şirketler içindeki ekipler arasında daha fazla işbirliğine yönelik bir eğilim olmuştur. Bunun nedeni, farklı departmanların genellikle daha iyi bir ürün veya hizmet oluşturmak için birleştirilebilecek müşteri ihtiyaçlarına ilişkin benzersiz içgörülere sahip olduğunun farkına varılmasıdır.

Müşterilerle ilişkileri yönetmekten sorumlu olan hesap yöneticileri, daha iyi bir müşteri deneyimi yaratmak için diğer ekiplerle işbirliği yaparak bu trendden yararlanmak için iyi bir konumdadır.

Nasıl Hesap Yöneticisi Olunur?

Kariyerinize bir hesap yöneticisi olarak başlarken, çalışmak istediğiniz şirketi göz önünde bulundurmanız önemlidir. Değerlerinizle uyumlu bir kültürleri var mı? Müşteri hizmetleriyle tanınırlar mı? Büyüme potansiyelleri nedir?

Çalışmak istediğiniz bir şirket bulduğunuzda, ağınızı oluşturmaya başlamanın zamanı geldi. Sektör etkinliklerine katılın ve kariyerinizi ilerletmenize yardımcı olabilecek insanlarla tanışın. Ayrıca müşterilerinize değerli bilgiler sunabilmeniz için sektörünüzdeki en son trendlerden haberdar olun.

Dipnot: Hesap Yöneticisi İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Bu kariyerde ilerlemenin en iyi yolu daha fazla deneyim ve eğitim almaktır. Birçok hesap yöneticisi bir lisans mezuniyeti ile başlar. Fakat en başarılıları işletme veya ilgili bir alanda yüksek lisans mezuniyetine sahiptir. Ayrıca satış, pazarlama veya müşteri hizmetlerinde birkaç yıllık deneyime sahiptirler.

Deneyim kazandıkça, hesap yöneticileri, hesap müdürü veya satış başkan yardımcısı gibi daha üst düzey pozisyonlara geçebilirler. En başarılı hesap yöneticileri, mükemmel insan becerilerine sahiptir, problem çözmede iyidir ve şirketlerinin ürün ve hizmetleri hakkında derin bir bilgiye sahiptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu