Hesap Hizmeti Yöneticisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir hesap hizmeti yöneticisinin ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve bir hesap hizmeti yöneticisi olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Hesap hizmeti yöneticileri, kuruluşları ve müşterileri arasındaki ilişkileri yönetmekten sorumludur. Her müşterinin deneyiminin olumlu ve üretken olmasını sağlamak için çeşitli departmanlarla birlikte çalışırlar.

Hesap hizmeti yöneticileri, mevcut müşterilere daha iyi hizmet vermek veya yenilerini bulmak için yeni stratejiler veya planlar geliştirmekle görevlendirilebilir. Şikayetleri ele almak veya ortaya çıkan sorunları çözmek de dahil olmak üzere müşteri memnuniyeti ile ilgili günlük operasyonları denetlemekten de sorumlu olabilirler.

Hesap Servis Müdürü Sorumlulukları ve Görevleri

Bir hesap hizmeti yöneticisi, genel olarak aşağıdaki sorumluluklara sahiptir:

 • Kotaları ve hedefleri karşılamak için satış stratejileri geliştirmek ve uygulamak
 • Hesap planlarını, bütçeleri ve hedefleri tartışmak için müşterilerle toplantı
 • Bütçe kısıtlamaları dahilinde reklam kampanyaları geliştirmek ve uygulamak için müşterilerle birlikte çalışmak
 • Müşterilerin pazarlama ihtiyaçları hakkında bilinçli kararlar vermelerine yardımcı olmak için satış teklifleri ve sunumlar hazırlamak
 • Müşterilerin deneyimlerinden memnun olmalarını sağlamak için şirket tarafından sağlanan hizmetlerle müşteri memnuniyetini izlemek
 • Potansiyel müşterilerle potansiyel yeni iş fırsatlarını belirlemek için araştırma yapmak
 • Müşteri ilişkilerini yönetmek ve her bir görev süresi boyunca müşteri ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlamak
 • Şirket hizmetlerini ve ürünlerini tanıtmak için potansiyel müşterilerle satış görüşmeleri yapmak ve müşteri ihtiyaç ve endişelerini dinlemek
 • Uzun vadeli iş ilişkileri kurmaya yardımcı olmak için müşterilerle ilişkiler geliştirmek ve sürdürmek

Hesap Hizmeti Yöneticisi Maaşı Ne Kadar?

Hesap yöneticisi maaşları, eğitim düzeylerine, yılların deneyimine ve şirketin büyüklüğüne ve sektörüne bağlı olarak değişmektedir. Ayrıca komisyon ve ikramiye şeklinde ek tazminat da alabilirler.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 16.000 TL (30.00 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 21.000 TL (49.00 TL/saat)

Hesap hizmeti yöneticilerinin istihdamının önümüzdeki on yılda düşmesi bekleniyor.

İstihdam artışı otomasyonla sınırlanacak ve bu da daha az hesap hizmeti yöneticisinin daha fazla hesabı yönetmesine olanak tanıyacak. Hesap hizmeti yöneticileri, daha önce hesap hizmeti yöneticileri tarafından yapılan temel görevleri yerine getiren çalışanları eğitmek ve denetlemekten sorumlu olacaktır.

Hesap Servis Yöneticisi İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir hesap hizmeti yöneticisi olarak bir pozisyon elde etmek için gereken bir takım nitelikler vardır. Onlar içerir:

En Popüler:  Terapi Yardımcısı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Eğitim: Hesap yöneticilerinin genellikle bir lisans mezuniyetine sahip olmaları gerekir. Hesap yöneticileri için en yaygın ana dallardan bazıları işletme yönetimi, pazarlama ve iletişimdir.

Antrenman tecrübesi: Hesap hizmeti yöneticileri genellikle iş başında eğitim alırlar. Bu eğitim, şirketin politika ve prosedürlerinin yanı sıra kullandıkları yazılım ve teknolojiyi öğrenmeyi içerebilir. Eğitim ek olarak sundukları ürün ve hizmetler ile bunların nasıl satılacağı hakkında bilgi edinmeyi de içerebilir.

Sertifikalar ve Lisanslar: Sertifikalar, profesyonellerin niteliklerini mevcut ve gelecekteki işverenlere kanıtlamalarını sağlar. Hesap hesap yöneticileri, sorumlulukları hakkında daha fazla teorik bilgi edinmek, mesleki becerilerini test etmek ve kariyerlerini daha da ilerletmek için sertifikalar alabilirler.

Hesap Hizmeti Yöneticisi Olmak İçin Gerekli Beceriler

Hesap hizmeti yöneticilerinin başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyacı vardır:

İletişim yetenekleri: Müşteriler ve çalışanlarla iletişim kurmaktan genellikle sorumlu olduklarından, hesap hizmeti yöneticileri için iletişim becerileri çok önemlidir. Müşterilerle telefon, yüz yüze veya e-posta yoluyla iletişim kurmanız gerekebilir. Ayrıca, çalışanlarla telefonla veya şahsen iletişim kurmanız gerekebilir. Etkili iletişim kurma beceriniz, sorunları çözmenize ve soruları yanıtlamanıza yardımcı olabilir.

Problem çözme yetenekleri: Müşteri sorunlarını çözmekten sorumlu olduklarından, hesap hizmeti yöneticileri için problem çözme becerileri çok önemlidir. Bir problemin kaynağını belirleme ve bir çözüm bulma yeteneğiniz bu pozisyon için değerli bir beceridir. Ayrıca müşteriler ve çalışanlar arasında ortaya çıkan sorunları çözmeniz gerekebilir. Bu yüzden çatışmaları tespit edip çözebilmek önemlidir.

Organizasyon becerileri: Organizasyon becerileri, zamanınızı ve görevlerinizi yönetmenize yardımcı olabilir. Bir hesap hizmeti yöneticisi olarak, müşteri hesaplarını yönetmek, çalışan performansını denetlemek ve şirket kayıtlarını tutmak gibi birçok sorumluluğunuz olabilir. Güçlü organizasyon becerilerine sahip olmak, zamanınızı ve görevlerinizi etkili bir şekilde yönetmenize yardımcı olabilir.

Liderlik özellikleri: Bir hesap hizmeti yöneticisi olarak, müşteri hizmetleri temsilcilerinden oluşan bir ekibi yönetmekten sorumlu olabilirsiniz. Liderlik becerileri, ekibinizi motive etmenize ve onları iyi performans göstermeye teşvik etmenize yardımcı olabilir. Ayrıca görevleri devretmek ve ekibinizi onları tamamlamaları için motive etmek için liderlik becerilerini kullanabilirsiniz.

Müşteri hizmetleri becerileri: Müşteri hizmetleri becerileri, hesap hizmeti yöneticileri için çok önemlidir. Müşterilerle günlük olarak etkileşime girerler ve müşteri sorunlarını ve endişelerini çözebilmelidirler. Müşteri hizmetleri becerileri aktif dinleme, empati ve sabrı içerir. Müşterileri dinleyebilmeli ve ihtiyaçlarını anlayabilmelisiniz. Ayrıca müşterilerle empati kurabilmeli ve sorunlarına önem verdiğinizi gösterebilmelisiniz.

Hesap Hizmeti Yöneticisi Çalışma Şartları Nasıl?

Müşterilerle buluşmak veya konferanslara katılmak için bazı seyahatler gerekli olsa da, bir hesap hizmeti yöneticisinin çalışma ortamı genellikle bir ofis ortamındadır. Hesap hizmeti yöneticileri genel olarak haftada 40 saatlik standart bir şekilde çalışır. Fakat son teslim tarihlerini karşılamak veya akşam veya hafta sonu etkinliklerine katılmak için fazla mesai gerekebilir. Hesap hizmeti yöneticileri, işverenlerinin beklentilerini karşılarken birden fazla müşterinin taleplerini dengelemek zorunda olduklarından, iş stresli olabilir. Zor durumlarla ve kişiliklerle baş edebilmeli, hızlı düşünebilmeli ve baskı altında kararlar verebilmelidirler.

En Popüler:  Optisyen Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Hesap Hizmeti Yöneticisi İçin Mesleki Gelişme

Hesap hizmeti yöneticilerinin nasıl çalıştığını etkileyen üç metod. Hesap hizmeti yöneticilerinin becerilerini güncel tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

Daha Kişiselleştirilmiş Bir Deneyim İhtiyacı

Tüketiciler, işleri tam olarak istedikleri gibi yapmaya gittikçe daha fazla alıştıkça, kişiselleştirilmiş deneyimler eğilimi giderek daha popüler hale geliyor. Bu durum özellikle müşterilerin şirketlerle etkileşimlerini daha kişisel hale getirmenin yollarını aradığı iş dünyası için geçerlidir.

Hesap hizmeti yöneticileri, müşterileri için daha kişiselleştirilmiş bir deneyim sunarak bu eğilimden yararlanabilir. Bu durum müşterilerin ihtiyaçlarını ve tercihlerini daha iyi anlamak veya müşteri ile şirket arasında daha fazla iletişim fırsatı yaratmak gibi şeyleri içerebilir.

Müşteri Memnuniyetine Odaklanma

Müşteri memnuniyeti, tüm sektörlerdeki işletmeler için giderek daha önemli bir odak noktası haline geliyor. Bunun nedeni, müşteri memnuniyetinin bir işletmenin ne kadar iyi durumda olduğunun iyi bir göstergesi olması ve büyümesine ve başarılı olmasına yardımcı olabilmesidir.

Müşteri memnuniyeti daha önemli hale geldikçe, hesap hizmeti yöneticilerinin müşterilerinin ihtiyaçlarını anlamalarına ve karşılamalarına olanak tanıyan beceriler geliştirmeleri gerekecektir. Bu durum müşterilerle etkili bir şekilde iletişim kurabilmeyi ve onları neyin mutlu ettiğini anlamayı içerir.

Teknolojinin Kullanımı

Teknolojinin işyerlerinde kullanımı hızla artıyor. Bu durum QuickBooks gibi yazılımların kullanımının muhasebecilerin işlerini yönetmelerini kolaylaştırdığı muhasebe endüstrisinde özellikle belirgindir.

Teknoloji işyerinde daha büyük bir rol oynamaya devam ettikçe, hesap hizmeti yöneticilerinin onu nasıl etkili bir şekilde kullanacaklarını öğrenmeleri gerekecek. Bu durum zamanlarını ve görevlerini yönetmek için yazılımın nasıl kullanılacağını öğrenmenin yanı sıra potansiyel müşterilerle bağlantı kurmak için sosyal medyayı kullanmayı içerir.

Nasıl Hesap Hizmeti Yöneticisi Olunur?

Bir hesap hizmeti yöneticisi olarak bir kariyer, iş kariyerinize başlamak için harika bir yol olabilir. Bir müşteri hizmetleri yöneticisi olarak, müşterilerle ilişkileri yönetmekten ve aldıkları hizmetlerden memnun olmalarını sağlamaktan siz sorumlusunuz. Bu rol, güçlü iletişim becerilerinin yanı sıra hayatın her kesiminden insanlarla etkili bir şekilde çalışma becerisi gerektirir.

Bir hesap hizmeti yöneticisi olmak için iş temellerinde sağlam bir temele sahip olmak önemlidir. Ayrıca müşteri hizmetleri veya satış rollerinde çalışma deneyiminiz olmalıdır. Ayrıca, çalıştığınız sektör hakkında bilgi sahibi olmanız da yararlıdır.

Kariyer ve İş İmkanları

Hesap hizmeti yöneticisi, müşterilerle günlük olarak çalışan hesap yöneticileri ve koordinatörlerden oluşan bir ekibi yönetmekten sorumludur. Hesap hizmeti yöneticisi, ekibin son teslim tarihlerini karşılamasını, bütçe dahilinde kalmasını ve kaliteli müşteri hizmeti sunmasını sağlar. Hesap hizmeti yöneticisi, yeni iş teklifleri ve sunumlar geliştirmekten de sorumlu olabilir. Hesap hizmeti yöneticisi deneyim kazandıkça, hesap hizmetleri müdürü veya hesap hizmetleri başkan yardımcısı gibi daha üst düzey bir pozisyona terfi ettirilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu