Hayvan Bakıcısı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir hayvan bakıcısının değerli kariyerine devam etmek için kararlılık, özveri ve çok çalışmak için istekli olmanız gerekir.

Bir bekçi olarak sorumluluğunuz safari parklarında, hayvanat bahçelerinde, evcil hayvan çiftliklerinde, vahşi yaşam parklarında veya halka açık diğer hayvan çekiciliklerinde tutulan hayvanların refahı olacaktır. Hayvan bakıcıları, özel koleksiyonlardaki hayvanlara da bakarlar. Fakat bu daha az yaygındır.

Hayvan koleksiyonlarını barındıran çoğu kurum, korumaya, araştırmaya ve eğitime odaklanmaktadır. Sadece bir lisansüstü mesleğe sahip olmamakla birlikte, işletmecileri derece düzeyinde ve genellikle de lisansüstü düzeyinde kalifiye hale gelmektedir.

Genellikle bir hayvan türü ile veya büyük maymunlar, penguenler, Afrika hayvanları, sürüngenler veya bir kuş kafesi gibi hayvanat bahçesinin belirli bir bölümünde çalışma konusunda uzmanlaşacaksınız. Tek bir alana odaklanarak, bakımınızdaki hayvanları iyi bir şekilde anlamak için büyüyerek, onlara esaret içinde gelişmeleri için en iyi fırsatı sağlamanıza izin verirsiniz.

Hayvan refahı işin kritik bir özelliği olsa da eşit derecede hayati halkla etkileşimde bulunma ve onları hayvanat bahçesinin sakinleri hakkında eğitme yeteneğinizdir.

Sorumlulukları ve Görevleri Nelerdir?

Bir bekçi olarak sorumluluklarınız şu maddeleri içerecektir:

 • Hayvan muhafazalarını temiz, mikropsuz ve emniyetli bir şekilde sabit tutmak
 • Topaklar, taze ürünler, et veya saman gibi yiyecekler hazırlamak ve ilaçları vermek
 • Hayvanları gözlemlemek ve herhangi bir sıkıntı veya hastalık belirtisi olup olmadığını kontrol etmek
 • Doğal ortamlara mümkün olduğunca yakın ortamlar tasarlamak, inşa etmek ve tamir etmek
 • Hayvanları aktif ve çevreleriyle ilgilenen zenginleştirmek için yaratıcı fikirler ortaya koymak
 • Veterinerler gibi diğer profesyonellerle çalışmak
 • Hayvan bilginizi canlı hayvanlar, konuşmalar, turlar ve ziyaretçi deneyimleri ile gösteriler yoluyla paylaşarak ziyaretçileri eğitmek
 • Günlük detaylı davranış kayıtlarını tutmak, yeme alışkanlıkları, doğumlar, ölümler ve diğer olaylar
 • Özellikle nesli tükenmekte olan türlerde üreme prosedürlerine yardımcı olmak ve genç hayvanları yetiştirmek
 • Hayvan davranışlarını, beslenmeyi, ilaç vermeyi ve izlemeyi kolay ve güvenli hale getirmek için eğitmek.

Maaşları Ne Kadar? (2023 Güncel Zamlı Maaş)

 • Hayvanat bahçesi sahipleri için başlangıç ​​maaşları 49.000 TL – 50.000 TL arasındadır.
 • Deneyimli hayvan bakıcıları 46.000 TL ile 50.000 TL arasında alabilir.
 • Yöneticiler, 60.000 TL veya daha fazla maaş alabilirler.

Bu kariyere ücretsiz bir stajda veya kısa süreli bir sezonluk asgari ücretle başlamak yaygındır. Esaret altındaki hayvanların bakımı inanılmaz derecede pahalıdır ve hayvanat bahçesi gelirinin büyük kısmı bakım nedeniyle yeniden yatırılmaktadır.

Maaşlar, hayvanat bahçelerinin işverenlerin işe alınmasında zorluk yaşadığını ve reklamı yapılan yayınlar için çok sayıda başvuru olduğunu yansıtıyor.

Birçok hayvanat bahçesi ve safari parkında, ücretsiz otel personeli bulunur.

Gelir, kazanç ve maaş bilgisi sadece bilgilendirme amaçlıdır.

*Maaşlar Temmuz 2023’de güncellenmiştir.

Çalışma Saatleri

Bir bekçi olarak yıl boyunca ve hafta sonları da çalışmaya hazır olmanız gerekir. Hayvanlar, Noel ve diğer tatil günleri de dahil olmak üzere her gün özen ve dikkat gerektirir. Büyük olasılıkla bir ‘çağrı’ rotasının parçası olmanız muhtemeldir. Bu durum acil durumlarda mesai saatleri dışında hazır olmanız gerektiği anlamına gelir. Bekçiler genellikle fazla mesai ücreti alınmadan çalışır ve özellikle hayvanlar iyi değilse veya doğum beklenirse izinli oldukları günlerde esnek olmaları gerekir.

Yarı zamanlı, mevsimsel ve kısa sözleşmeler yaygındır.

Çalışma Şartları Nasıl?

 • Hayvanlarla yakın ve güvene dayalı ilişkiler kurma ve onların korunmasında kritik bir rol oynama fırsatına sahip olacaksınız. Bazı koruyucular uzmanlık bilgisi için uluslararası itibar kazanırlar.
 • Uzun saatler, hafta sonları ve erken başlangıçlarla çalışmak gerekecek. Günlük işleriniz, tekrarlama ve fiziksel olarak zorlu olabilir; rolünüzün büyük bir kısmı, muhafazaların temizlenmesi, fırçalanması, süpürülmesi ve dezenfekte edilmesine adanmıştır.
 • Çoğu hayvan koleksiyonunda, bekçilerle hayvanlar arasındaki fiziksel temas en aza indirilir. Evcil hayvanlar gibi hayvanat bahçesindeki hayvanların aşırı kullanımı veya tedavi edilmesi davranışlarını değiştirebilir ve üreme başarısını etkileyebilir. Buna rağmen bakmakta olduğunuz hayvanlarla güçlü bağlar oluşturabilirsiniz. Bu durum hayvanlar diğer koleksiyonlara taşındığında veya yaşamlarının sonuna geldiğinde duygusal olarak zorlaşabilir.
 • Hayvanat bahçeleri ülkenin her tarafına yayılmıştır. Bu yüzden ilerlemek veya belirli hayvanlarla çalışarak uzmanlaşmak için yer değiştirmeniz gerekebilir.
En Popüler:  Genetik Uzmanı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Aranan Şartlar ve Nitelikler Neler?

Pratik hayvan deneyimi çok önemli olduğu için, hayvanat bahçesi olmak için bir temel dereceyeveya dereceye ihtiyacınız yoktur. Fakat hayvanat bahçesi sahiplerinin çoğu bir dereceye sahiptir ve mesleğe gittikçe daha fazla yeni giren, hayvanlarla ilgili disiplinlerde lisansüstü düzeyde eğitim görmektedir.

Stajyerlik için başvurabilir veya diğer hayvan odaklı rollerde aktarılabilir beceriler kazanarak mesleğe girebilirler. Zooloji veya biyoloji veya psikoloji gibi bir yaşam bilimi diplomasına sahip olmak avantajlı olabilir. Başka bir seçenek, hayvan bilimi veya hayvan davranışı ve refahı gibi ilgili bir konuda bir derece çalışmaktır. Bazı üniversiteler, hayvanat bahçesinin korunması ya da hayvanat bahçesi biyolojisinde belirli lisansüstü dersler sunmaktadır ve bu da başvuru sahiplerine şiddetle rekabet eden bir meslekte avantaj sağlayabilir.

Kurslara bakarken, hayvanat bahçeleri özellikle deneyime meraklı olduklarından, belki de yerleştirmeler yoluyla veya sahadaki hayvanlarla sağlanan pratik uygulamalı öğrenme miktarını göz önünde bulundurun. Birçok üniversite programı hayvan kuruluşları veya hayvanat bahçeleri ile bağlantılıdır. Kurs boyunca fırsat sunulmazsa, çalışmalarınızla veya tatil günlerinde yapabileceğiniz neleri araştırın.

Birçok hayvanat bahçesi, hayvan severlere mali ve pratik destek için korumaya tutkuyla güveniyor. Buna ücretli personelin yanı sıra hayvanlara bakım sağlayan gönüllüler de dahildir.

Her yaştan insanlar arasında hayvanlarla çalışmaya olan yoğun ilgi, bunu kırmak için rekabetçi bir alan haline getirmektedir. Dünyadaki sınırlı sayıda hayvan atraksiyonu, istekli gönüllü sayısının fazlalığı ve ücretli personelin düşük toplanmasıyla, boş pozisyonlar için rekabet çok yoğundur.

Gerekli Beceriler Nedir?

İhtiyacın olacak:

 • Her büyüklükteki hayvana yaklaşma ve bunlara bakma konusunda güven
 • Bakımınızdaki hayvanların refahını izlemek için bilimsel gözlem becerileri
 • Yüksek seviyede zindelik, iyi sağlık ve tüm hava koşullarında uzun süre fiziksel çalışmayı sürdürme yeteneği
 • Büyük iletişim yetenekleri ve her yaştan ziyaretçiyle, genellikle büyük gruplarda konuşma konusunda güven
 • Büyük bir hayvanat bahçesinde veya safari parkında çalışıyorsanız, ehliyet.

İş Deneyimi ve Staj Başvurusu

Hayvanat bahçesinde önemli bir deneyim olmadan hayvanat bahçesinde ücretli iş bulmanız son derece düşük bir ihtimal. Bununla birlikte birçok hayvanat bahçesinde, genellikle web sitelerinde ayrıntılı olarak sunulan birçok gönüllü fırsat veya staj vardır. Diğer birçok hayvan kuruluşu, gönüllülerin desteğine güvenmektedir ve bunlar, evcil hayvan uygulamalarında evcil hayvanlarla çalışma, evcil hayvan çiftlikleri, tapınaklar, ahırlar, köpek kulübeleri veya sığırlarda evcil hayvanlarla çalışma gibi, gerekli pratik yetenekleri kazanma fırsatları sunabilir.

Hayvanat bahçesi bekçisi olarak çalışmanın kritik bir yönü de ziyaretçilerin eğitimidir. Ziyaretçiler bilginize değer veriyor ve küresel çevre sorunları ve vahşi yaşamı korumanın önemini görüşmelerinizden öğreniyorlar. Diğer ortamlarda halkla etkileşime girme deneyimi kazanmak, rol için sana önemli beceriler kazandıracak. Birçok hayvansal yardım kuruluşu, hayvan refahını doğrudan kamuya ya da online olarak sosyal medya kampanyaları yoluyla tanıtmak için fırsatlar sunar.

En Popüler:  Deniz Bilimcisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

İşverenler ve İş İlanları

Türkiye’de halka açık yaklaşık 35 hayvanat bahçesi, safari parkı, kuş bahçesi ve akvaryum bulunmaktadır.

Açık alan kırsal hayvanat bahçelerinde veya safari parklarında bulunan daha büyük kapalı alanlara doğru eğilim olmasına rağmen hayvanat bahçeleri kentsel ve kırsal ortamlarda bulunur. Hayvan koleksiyonları, tema parkları gibi diğer aile mekanlarında da mevcuttur.

Hayvanat bahçeleri hayırsever veya özel kuruluşlar olabilir. Fakat hepsi katı hijyen, güvenlik ve refah standartlarına uymaları için hükümet tarafından düzenlenir ve denetlenir.

Öncelikle halkı eğlendirmek ve eğitmek için tasarlanmış olsa da mülkiyete bakmaksızın hayvanat bahçelerinin çoğu, bilimsel araştırma ve türlerin korunmasına büyük önem vermektedir. Bu odak nedeniyle, hem İstanbul’da hem de uluslararası olarak örgütler arasında bir işbirliği kültürü var; hayvan çiftleşmek ya da refahı artırmak için hayvanat bahçeleri arasında transfer ediliyor.

Amerika, Avustralya ve Afrika gibi diğer ülkelerde, tüm ekosistemler için doğal ortam olarak tutulan geniş alanlarla, bir oyun rezervi modeli tercih edilmektedir. Oyun rezervlerindeki iş rolleri kalecilik rolleriyle çok ortak bir nokta ama genellikle rezerv ziyaretçileri için bir tur rehberi görevi görüyor.

Hayvanat bahçeleri, çocuklar için keçi, eşek, koyun ve tavşan gibi yumuşak evcil hayvanları beslemek ve hayvanlarını beslemek için tasarlanmıştır. Hayvanat bahçeleri bazen şehirden şehre fuarlar veya diğer ilgi çekici yerler ile seyahat eder.

Varlıkçıları işe alan zengin bireylerin ve ünlülerin sahip olduğu özel koleksiyonlar da vardır.

Çoğu hayvanat bahçesi ve hayvanat bahçesi boşluklarını, stajlarını ve gönüllü fırsatlarını web sitelerinde ilan etmektedir. Belirli bir coğrafi bölgedeki kuruluşları veya belirli bir hayvan türüne sahip olanları hedeflemek isteyebilirsiniz. Küçük, daha az bilinen hayvanat bahçeleri veya hayvan koleksiyonları daha az rekabetçi olabilir.

Birçok hayvan bakıcısı, ziyaretçi sayısının artması ve daha fazla personele ihtiyaç duyulduğu yaz aylarında geçici mevsimsel sözleşmelerle başlar. Bu kısa sözleşmeler genellikle kalıcı görevlere genişletilir. Ayrıca eğitim rolleri gibi hayvanat bahçesindeki diğer rollerle başlayarak ya da tesis içindeki kafelerde veya dükkanlarda çalışarak da başarı elde edebilirsiniz. Bir organizasyona girdikten sonra, size başka fırsatlar sunabilecek diğer çalışanlarla birlikte coşkunuzu ve ağınızı gösterebilirsiniz.

Mesleki Gelişme ve Eğitimler

Birçok işveren, stajyer hayvanat bahçelerine BIAZA ve Sparsholt College arasında ortaklaşa yürütülen, Hayvanat Bahçesi ve Akvaryum Hayvanları Yönetimi (DMZAA) Yönetimi Diplomasını tamamlama fırsatı sunacaktır. Bu iki yıllık uzaktan eğitim programı hayvanların sınırlandırılmasını ve taşınmasını, hayvancılığın, beslenmenin, korunmanın, hayvanat bahçesinin mevzuatının ve muhafaza yönetiminin yanı sıra alanınıza göre uyarlanmış bir uzmanlık projesini ve günlük pratik tutma kanıtı portföyünü kapsar becerileri.

Bilimsel araştırmalara, ıslah programlarına ve yerinde korumaya katılmanız için fırsatlar olabilir. Bilimsel makaleler üzerinde işbirliği yapmak size BIAZA gibi organizasyonlar tarafından yürütülen etkinliklerde sunum yapma fırsatını sağlayabilir.

Kariyer ve İş İmkanları

Çoğu bekçi, daha büyük hayvan gruplarının veya tüm bölümlerin sorumluluğunu alarak zaman ve tecrübe ile daha büyük sorumluluk pozisyonlarına ilerleyecektir. İlerleme, hayvanat bahçesinin büyüklüğüne bağlı olacaktır. Fakat çoğu zaman bir işten diğerine geçmesi yıllar süren, diğer birçok meslekte olduğundan daha yavaş olma eğilimindedir. Personel devir hızı düşüktür. Bu da daha küçük boşlukların sık sık ortaya çıkması anlamına gelir.

Daha hızlı ilerleme arıyorsanız, diğer hayvanat bahçelerinde fırsatlar aramanız gerekebilir. Üst düzey kaleci, bölüm başkanı, baş kaleci veya üst düzey baş kaleci konumuna geçebilirsiniz. Ayrıca eğitim veya koruma araştırmasına geçebilir, hayvanat bahçesinde yönetsel bir rol oynayabilir veya araştırmaya geçebilirsiniz.

Hayvanların iç yaşamlarına dair anlayışımız genişledikçe ve tutsaklıklarından kaynaklanan hayvanlarda kaygı ve depresyon kanıtları arttıkça, hayvanat bahçelerinin ahlakı ile ilgili sorular da artmaktadır. Hayvanat bahçeleri için daha sempatik mahfazalar tasarlama ve hayvanların daha doğal yaşamalarına izin verme konusunda artan bir baskı var. Hayvanat bahçelerinin çalışma şeklinin gelecekte de gelişmeye devam etmesi ve bununla birlikte kalecinin görevi olması muhtemeldir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu