Güvenlik Görevlisi İş Tanımı ve 2022 Maaşları

Güvenlik Görevlisi İş Tanımı

Güvenlik görevlileri, ticari ve yerleşim alanlarını güvende tutmak ve halka açık etkinliklerde kalabalığı korumak için görevlendirilir. Kişi oldukça aktif olmalı ve en azından ortalama bir fiziksel güce sahip olmalıdır. Potansiyel olayları parçalamak, şekli olmayan biri tarafından yapılamaz. Güvenlik görevlileri doğrudan bir tesis tarafından veya birden fazla müşteriye hizmet veren bir güvenlik firması tarafından istihdam edilebilir. Bir güvenlik görevlisinin çalışma ortamı, okulları, hastaneleri, apartmanları, kapılı toplulukları, perakende mağazaları, alışveriş merkezlerini, konserleri, kulüpleri ve spor etkinliklerini içeren istihdam sektörlerine göre değişir. Güvenlik görevlilerinin çalışma saatleri de sektöre göre değişir. Olaylarda uzmanlaşmış güvenlik görevlileri çoğunlukla gece ve hafta sonları çalışır, apartmanlar veya hastanelerde çalışanlar genellikle gece vardiyaları yapmak zorundadır.

Küçük güvenlik görevlileri, bağımsız çalışma yetkisi olana kadar genellikle daha üst düzey bir güvenlik görevlisinin gölgesini oluşturur. Güvenlik görevlileri güvenlik başkanına cevap verir. Meslek İstatistikleri Bürosu’na göre güvenlik görevlilerine olan talebin 2029’a kadar %6 oranında artması bekleniyor.

Güvenlik Görevlisi Görevleri ve Sorumlulukları

Bir olayın, mülkün veya perakende satış yerinin güvenliğini sağlamak güvenlik görevlilerinin birincil sorumluluğudur. Güvenlik görevlisinin iş tanımlarını, en ilgili görev ve sorumluluklarının aşağıdaki listesini derlemek için araştırdık:

Mülk veya Etkinlik Kurallarını Zorla

Güvenlik görevlisinin ana görevi, çalıştıkları etkinliğin veya mülkün kurallarını uygulamaktır. Bu görevle ilgili spesifik görevler endüstriye ve işverenden işverene göre değişir.

Kullanıcılarla Rapport Oluştur

Güvenlik görevlilerinin her zaman kullanıcılara korku unsuru aşılaması gerekmez. Okullar ve hastaneler gibi tesislerde uyum sağlamak, uyumlu bir ortamın sağlanmasında kilit bir unsurdur.

Şüpheli Davranış İçin Kullanıcıları İzleme

Kullanıcıların şüpheli davranışlar için izlenmesinin yolları yere göre değişir. Örneğin okullarda ve hastanelerde belirli aralıklarla belirli bir rota devriye gezilir; bir perakende mağazasında, bir güvenlik görevlisi sürekli olarak satış katının tüm kamera-kör alanlarını izleyebilir; bazı tesislerde güvenlik görevlileri kamera ağını izler.

En Popüler:  İnşaat Tasarımcısı İş Tanımı ve 2022 Maaşları

Kullanıcılar Arasında Gerileme Durumlarını Azaltın

Etkinlik, bar ve okul güvenlik görevlileri sık sık kavga ederler. Fiziksel bir değişimi bozabilmeli ve durumun tam bir kavgaya dönüşmesini engelleyebilmelidirler.

Acil Durumları Uygun Otoritelere Yönlendirin

Emekli birçok polis memuru güvenlik dünyasına girerken, güvenlik görevlilerinin eğitimli polis memuru olması gerekli değildir. Nefeslerini kontrol altında tutabilmeleri ve bir durumu uygun acil durum yetkililerine ne zaman yönlendireceklerini bilmeleri gerekir. Bu durum kullanıcıların güvenliğini sağlamak için olay veya tesis acil durum protokolleri hakkında bilgi gerektirir.

Güvenlik Görevlisi Olmak İçin Gerekenler ve Şartlar

Güvenlik görevlileri bir kriz sırasında kalabalık kontrolü ve temel ilk yardım ve suç faaliyetlerinin nasıl tespit edileceği konusunda eğitilmektedir. Güvenlik görevlileri, iletişim kurma ve ekip olarak çalışma yeteneklerine büyük ölçüde güvenirler. Hiçbir güvenlik görevlisi yalnız kurt olarak başarılı olamaz. İşlerinin hayati bir yönü güvenlik ekipleri için uygun iletişim protokolünü anlamak ve takip etmektir. Bu özelliklere ve bilgi alanlarına ek olarak aşağıda listelenen becerilerin güvenlik görevlisi olarak işe girmesi gerekir:

  • Güven ve güvenlik duygusu tesis etmek için patronlarla ilişki kurmak
  • Şüpheli etkinlikleri tespit etmek ve caydırmak için keskin bir farkındalık duygusu kullanmak
  • Güvenlik protokollerini verimli bir şekilde uygulamak için diğer güvenlik görevlileriyle iletişim kurma ve işbirliği yapma
  • Kullanıcılar arasındaki çatışmaları çözme
  • Acil durumlarda sakin kalmak ve bir kriz sırasında insanları sakin tutmak için kalabalık kontrol bilgilerini kullanmak

Ticaretin Güvenlik Görevlisi Araçları

  • Video izleme – Bazı güvenlik görevlileri, mülkü dijital olarak izledikleri bir odada bulunur
  • Telsizler – Ekipleriyle sürekli iletişim halinde kalmak için kullanılır
  • Ateşli silâh – Silahlı güvenlik görevlileri tabanca veya silah kullanırlar ve bu ateşli silahlarda resmen eğitilmişlerdir
En Popüler:  Siber Güvenlik Analisti İş Tanımı ve 2022 Maaşları

Güvenlik Görevlisi Eğitimi

Güvenlik görevlilerinin iş bulmak için sadece lise veya dengi okul diplomasına sahip olması gerekir. Her yıl 8 saat sınıf eğitimi, 8 ile 16 saat iş başında eğitim ve 8 saat yıllık sınıf eğitimi içeren güvenlik lisanslarını almak için özel eğitim almaları gerekir. Silahlı güvenlik görevlilerinin de tabanca ruhsatı almaları gerekmektedir.

Güvenlik Görevlisi Maaşı

Meslek İstatistikleri Bürosu’na göre güvenlik görevlileri için yıllık ortalama maaşı yıllık 45.840 TL’dir. En yüksek kazanan kesim 87.260 liranın üzerinde, en düşük kazanan kesim ise 38.860 liranın altında. Silahlı güvenlik görevlileri, silahsız güvenlik görevlilerinden çok daha fazlasını kazanırlar.

Güvenlik Görevlisi İş Kaynakları

Bir güvenlik görevlisi olarak kariyer yapmakla ilgileniyorsanız, aşağıdaki kaynak listesini inceleyin:

Ulusal Güvenlik Şirketleri Birliği – Bu organizasyon, bireysel güvenlik görevlilerinden ziyade güvenlik şirketlerine yöneliktir. Fakat sektör haberlerini takip etmek ve istihdam hakkında bilgi almak için güvenlik firmaları bulmak için hala mükemmel bir kaynaktır.

Uluslararası Koruma Görevlileri Vakfı – Uluslararası Koruma Görevlileri Vakfı, mesleki gelişimlerine adanmış güvenlik görevlileri için en iyi kuruluşlardan biridir. Sadece düzenli güvenlik görevlileri için bir sertifika programı değil, aynı zamanda denetçiler ve eğitmenler için de programları vardır.

Güvenlik Dergisi – Güvenlik Dergisi, güvenlik endüstrisinin en tanınmış ve saygın yayınlarından biridir. Hem basılı hem de dijital baskı sunar. Her sayı, çeşitli güvenlik konularında endüstri uzmanlarının makaleleriyle doludur.

Temel Güvenlik Temelleri: Güvenlik Görevlileri için Gerçekçi Bir Astar – Bu kitap bir eğitim el kitabı olarak yazılmıştır ve güvenlik görevlileri için eyleme dönüştürülebilir tonlarca tavsiye içermektedir.

Silahsız ve Silahlı Güvenlik Görevlileri için Temel Eğitim – Bu kitap yazar tarafından güvenlik görevlisi eğitim akademisi için ders kitabı olarak yazılmıştır. Gelecek vaat eden güvenlik görevlileri için harika bir okuma.

Güvenlik Görevlisi ile Benzer Meslekler

Yüz binlerce uzman onaylı meslek veritabanımızdan benzer meslekleri keşfedin:

  • Güvenlik Görevlisi
  • Güvenlik Müdürü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu