Genel Bakım Görevlisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir genel bakım görevlisinin ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve bir genel bakım görevlisi olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Genel bakım çalışanları, çeşitli farklı mülklerin bakımından sorumludur. Genellikle endüstriyel veya ticari sitelerde çalışırlar. Fakat apartman binaları veya müstakil evler gibi konut mülklerini korumakla da görevlendirilebilirler.

Genel bakım çalışanlarının çoğu zaman omuzlarında çok fazla sorumluluk vardır – atandıkları yerde her şeyin sorunsuz çalışmasını sağlamaları beklenir. Bu durum temel onarımlar ve yenilemelerden yeni ekipman kurmak veya yazılım sistemlerini güncellemek gibi daha karmaşık projelere kadar çeşitli farklı görevleri nasıl gerçekleştireceklerini bilmeleri gerektiği anlamına gelir.

Genel Bakım İşçisi Sorumlulukları ve Görevleri

Genel bir bakım görevlisinin genel olarak aşağıdakiler gibi sorumlulukları vardır:

 • Müşteriler veya çalışanlar tarafından kullanılan tuvaletler, soyunma odaları ve diğer tesislerin temizlenmesi ve bakımı
 • Halı veya fayans döşemek, ofis mobilyalarını yerleştirmek ve duvar kaplamalarını asmak gibi hafif inşaat işlerinin yapılması
 • Düzgün çalışmayı durduran ekipman veya makinelerin onarımı
 • Bilgisayarlar, güvenlik kameraları ve telefon sistemleri gibi yeni ekipmanların kurulumu
 • Duvarlar, zeminler, tavanlar, merdivenler, çatılar ve kapılar gibi bina yapılarının bakımı
 • Bir tesiste optimum görüş sağlamak için zeminleri ve pencereleri temizleme
 • Bilgisayarlar, fotokopi makineleri, güvenlik kapıları veya alarmlar, sıhhi tesisat veya elektrik sistemleri gibi bozuk ekipman veya makinelerin onarılması veya değiştirilmesi
 • Depolar, yükleme rıhtımları ve üretim tesisleri gibi çalışma alanlarının temizlenmesi ve düzenlenmesi
 • Paspas, süpürge, elektrikli süpürge ve diğer temizlik araçlarını kullanarak zeminleri, duvarları, pencereleri ve diğer yüzeyleri temizlemek

Genel Bakım İşçisi Maaşı Ne Kadar?

Genel bakım çalışanlarının maaşları, deneyim düzeylerine, şirketin büyüklüğüne ve bulunduğu şehre göre değişir. Bazı genel bakım işçileri, kendi adlarına ücret pazarlığı yapan işçi sendikalarının üyeleridir.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 14.000 TL (21.30 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 18.000 TL (40.80 TL/saat)

Genel bakım çalışanlarının istihdamının önümüzdeki on yılda ortalama bir oranda artması bekleniyor.

İstihdam artışı, yollar, köprüler ve binalar gibi mevcut altyapının bakım ve onarım ihtiyacından kaynaklanacak. Bununla birlikte, istihdam artışı, bazı genel bakım işlerinin artan otomasyonuyla sınırlı olacaktır.

Dipnot: Genel Bakım Görevlisi İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

En Popüler:  Karar Destek Analisti Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Genel Bakım Görevlisi İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Genel bir bakım görevlisinin genel olarak aşağıdaki niteliklere sahip olması gerekir:

Eğitim: Genel bakım çalışanları genellikle bir lise diplomasına veya Genel Eğitim Diplomasına (GED) ihtiyaç duyar. Bazı işverenler bir önlisans mezuniyeti veya teknik sertifikayı tercih edebilir. Uzmanlaşmış bir alanda çalışmak isteyenlerin bir lisans mezuniyeti kazanmaları gerekebilir.

Antrenman tecrübesi: Genel bakım çalışanları genellikle iş başında eğitim alırlar. Bu eğitim, şirketin politika ve prosedürlerini, güvenlik uygulamalarını ve herhangi bir özel ekipmanın nasıl kullanılacağını öğrenmeyi içerebilir.

Sertifikalar ve Lisanslar: Bazı işverenler, genel bakım çalışanlarının, alana ilişkin genel anlayışlarını göstermek için sektöre özel bir sertifika almalarını isteyebilir.

Genel Bakım İşçisi Olmak İçin Gerekli Beceriler

Genel bakım çalışanları, başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyaç duyar:

Güvenlik becerileri: Genel bakım çalışanları, işyeri güvenliği uygulamaları hakkında temel bir anlayışa sahip olmalıdır. Bu durum güvenlik ekipmanının nasıl kullanılacağını ve okunacağını, tehlikelerin nasıl tanımlanıp önleneceğini ve uygun kaldırma tekniklerinin nasıl kullanılacağını bilmeyi içerebilir. Güvenlik becerileri, işyeri yaralanmalarını ve kazalarını önlemenize ve iş arkadaşlarınızın güvenliğini sağlamanıza yardımcı olabilir.

İletişim yetenekleri: Genel bakım çalışanları genellikle ekipler halinde çalışır. Bu yüzden iş arkadaşlarıyla etkili bir şekilde iletişim kurabilmeleri önemlidir. Ayrıca talimat almak ve projelerinin hedeflerini anlamak için amirleriyle etkili bir şekilde iletişim kurabilmeleri gerekir. Genel bakım çalışanlarının genellikle müşterilerle iletişim kurması gerekir. Bu yüzden teknik bilgileri anlaşılması kolay bir şekilde açıklayabilmeleri önemlidir.

Problem çözme yetenekleri: Genel bakım çalışanları, beklenmedik bir şekilde ortaya çıkanlar da dahil olmak üzere çeşitli sorunları çözmek için çağrılabilir. Güçlü problem çözme becerilerine sahip olmak, sorunun kaynağını belirlemenize ve bir çözüm geliştirmenize yardımcı olabilir. Mesela bir makine bozulursa, sorunu tanımlamanız ve düzeltmek için doğru parçaları bulmanız gerekebilir.

Organizasyon becerileri: Genel bakım çalışanları, bir alet kulübesinin bakımı, çalışma alanlarının temizlenmesi ve makinelerin bakımı dahil olmak üzere çeşitli görevlerden sorumlu olabilir. Güçlü organizasyon becerilerine sahip olmak, iş yükünüzü yönetmenize ve görevlerinizi önceliklendirmenize yardımcı olabilir.

Mekanik beceriler: Genel bakım çalışanları, mekanik sorunları belirleme ve onarma yeteneği de dahil olmak üzere, makine ve ekipmanın bakımından sorumlu olabilir. Genel bakım çalışanları ayrıca, çim biçme, çitleri budama ve kar küreme dahil olmak üzere bir işyerinin arazisinin bakımından sorumlu olabilir. Bu durum temel mekanik işlemler hakkında bilgi ve temel onarımları gerçekleştirme becerisi gerektirir.

Genel Bakım İşçisi Çalışma Şartları Nasıl?

Genel bakım işçileri, ofis binaları, fabrikalar, hastaneler ve diğer kurumlar dahil olmak üzere çeşitli ortamlarda istihdam edilmektedir. Genellikle tam zamanlı çalışırlar ve çalışma saatleri sabahın erken saatlerini, akşamları, hafta sonlarını ve tatilleri içerebilir. Gürültüye, toza ve dumana maruz kalabilirler ve sıkışık veya garip pozisyonlarda çalışabilirler. Bazı genel bakım çalışanları asbest, kurşun ve cıva gibi tehlikeli maddelere maruz kalmaktadır. Çoğu genel bakım işçisinin ağır nesneleri kaldırması gerekmese de, bazılarının zaman zaman kaldırması gerekebilir.

Genel Bakım İşçisi İçin Mesleki Gelişme

İşte genel bakım çalışanlarının çalışma şeklini etkileyen üç metod. Genel bakım çalışanlarının, becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

En Popüler:  Beslenme Yardımcısı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bakımda Robotik Kullanımı

Robotik daha gelişmiş hale geldikçe, insanlar için çok tehlikeli veya zor olan görevleri gerçekleştirmek için çeşitli endüstrilerde kullanılmaktadır. Bu durum robotların bir fırtınadan sonra enkazı temizlemek veya elektrik hatlarını onarmak gibi görevleri gerçekleştirmek için kullanılabileceği bakım endüstrisini içerir.

Genel bakım çalışanlarının en son trendlere ayak uydurabilmeleri için robotik kullanımına aşina olmaları gerekecektir. Ayrıca robotik asistanlarla çalışabilmeleri ve nasıl çalıştıklarını anlamaları gerekecek.

Önleyici Bakımın Önemi

Önleyici bakım, genel bakım endüstrisinde önemli bir trend çünkü işletmelerin sorunları ortaya çıkmadan önleyerek tasarruf etmelerini sağlıyor.

İşletmeler önleyici bakım prosedürlerini uygulayarak beklenmedik onarımların sayısını azaltabilir ve ekipmanlarının ömrünü uzatabilir. Bu durum fabrikalar ve hastaneler gibi pahalı makinelere güvenen işletmeler için özellikle önemlidir.

Enerji Verimliliğine Odaklanma

Enerji verimliliği, enerji tüketimini azaltmanın finansal faydalarını fark ettikleri için son yıllarda birçok işletme için önemli bir odak noktası haline geldi.

Sonuç olarak, genel bakım çalışanlarının enerji verimliliğini artırmak için en son teknolojilere ve yöntemlere aşina olması gerekecektir. Bu durum yeni ısıtma ve soğutma sistemlerinin kurulmasının yanı sıra eskilerin güçlendirilmesini de içerir. Ek olarak, genel bakım çalışanlarının işyeri genelinde enerji tüketimini azaltmanın yollarını belirleyebilmeleri gerekecektir.

Genel Bakım Görevlisi Nasıl Olunur?

Genel bakım çalışanlarının alabilecekleri çeşitli kariyer yolları vardır. Merdiveni tırmanabilir ve kendi şirketlerinin amiri, yöneticisi ve hatta sahibi olabilirler. Ayrıca sıhhi tesisat, elektrik, marangozluk veya çevre düzenlemesi gibi genel bakım işlerinin belirli bir alanında uzmanlaşabilirler.

Genel bakım çalışanları her zaman becerilerini ve bilgilerini geliştirmenin yollarını aramalıdır. Bunu, işverenleri tarafından sunulan eğitim kurslarına katılarak veya yerel bir topluluk kolejinde ders alarak yapabilirler. Ayrıca işlerini yaparken en verimli ve etkili yöntemleri kullanabilmeleri için genel bakım işlerinde kullanılan en son teknolojilerden haberdar olmalıdırlar.

Dipnot: Genel Bakım Görevlisi İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Yeteneklerini sergileyen ve ek sorumluluklar üstlenen bakım çalışanları, bakım görevlisi veya gözetmen pozisyonlarına liderlik etmek üzere terfi ettirilebilir. Bazı durumlarda, genel müteahhit olarak da iş bulabilirler. Tecrübe ile birçok bakım işçisi, ya tek başına çalışarak ya da başka işçileri işe alarak kendi işlerini kurar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu