Hemşire Extern Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Dış hemşirenin ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve dış hemşire olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Hemşire extern’leri, uygulamalı klinik deneyim kazanmak için bir öğretmenle (daha fazla deneyime sahip bir hemşire) çalışan kayıtlı hemşirelerdir. Hasta bakımının planlanması ve uygulanmasında da yardımcı olabilirler. Fakat tam zamanlı hemşirelerle aynı düzeyde sorumluluğa sahip değildirler.

Dış hemşireler genellikle zamanlarını hemşirelik ekibindeki diğer hemşireleri gözlemleyerek ve onlara yardım ederek geçirirler. Ayrıca evrakları dosyalamak veya telefonları cevaplamak gibi büro görevlerini tamamlamaktan da sorumlu olabilirler.

Hemşire Dış Sorumlulukları ve Görevleri

Hemşire extern’lerinin aşağıdakiler gibi sorumlulukları vardır:

 • Hastanın tıbbi geçmişi, mevcut sağlık durumu ve bakımı etkileyebilecek özel durumlar hakkında bilgi toplamak için hasta kabul görüşmeleri yapmak
 • Çarşaf değiştirme, hastalara banyo yapma veya duş alma konusunda yardım etme veya bir doktor veya hemşire yöneticisi tarafından yönlendirilen ilaçları uygulama gibi temel hemşirelik görevlerini yerine getirme
 • Hastaların davranışlarını gözlemlemek ve olağandışı veya ilgili herhangi bir davranışı uygun personele bildirmek
 • Steteskop ve termometre gibi tıbbi ekipman kullanarak kan basıncı veya sıcaklık gibi hayati belirtilerin alınması
 • Ekipmanın temizlenmesi ve sterilize edilmesi ve bir sonraki vardiya veya hasta tarafından kullanıma hazırlanması
 • Bandaj değiştirme, enjeksiyon yapma, kan alma ve ilaç verme gibi temel hemşirelik görevlerini yerine getirme
 • Hastaları antiseptik solüsyonlarla yıkayarak ve temiz çarşaf uygulayarak muayene ve ameliyata hazırlamak
 • Kan veya idrar analizi gibi laboratuvar testleri için numune toplama
 • Telefonlara cevap vermek, tıbbi kayıtları tutmak, evrakları dosyalamak ve veri tabanlarını güncellemek gibi büro görevlerini yerine getirmek

Hemşire Dış Maaşı Ne Kadar?

Hemşire extern’lerine genellikle saatlik ücret ödenir ve maaşları bir dizi faktöre bağlı olarak değişebilir.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 16.000 TL (30.50 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 20.000 TL (46.60 TL/saat)

Dış hemşirelerin istihdamının önümüzdeki on yılda ortalamadan daha hızlı artması bekleniyor.

Sağlık hizmetlerine olan talep arttıkça, hastaneler ve diğer sağlık hizmeti sağlayıcıları, hastalara bakım sağlamak için daha fazla hemşireye ihtiyaç duyacaktır. Ayrıca, yaşlanan bir nüfusun hemşirelik hizmetlerine olan talebi artırması beklenmektedir.

Dipnot: Hemşire Dış İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Hemşire Dış İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Hemşire extern’lerinin genel olarak aşağıdakilere sahip olması gerekir:

Eğitim: Çoğu işveren, hemşirelerin hemşirelik alanında lisans mezuniyetine sahip olmasını ister. Bazı işverenler, hemşirelik veya ilgili bir alanda bir önlisans mezuniyetini kabul edebilir.

Birçok işveren, klinik deneyim içeren bir hemşirelik programını tamamlamış adayları tercih eder. Bu programların tamamlanması ve sınıf ve klinik eğitimi içermesi genellikle dört yıl sürer.

Antrenman tecrübesi: Bir hemşire extern’in eğitiminin çoğu klinik saatlerinde gerçekleşecektir. Bu saatler boyunca, kayıtlı bir hemşire gözetiminde çeşitli görev ve prosedürleri nasıl gerçekleştireceklerini öğreneceklerdir. Ayrıca hastalara nasıl düzgün bir şekilde bakılacağını ve bakımlarını nasıl düzgün bir şekilde belgeleyeceklerini öğreneceklerdir.

Mezun olduktan sonra, bir hemşire extern, işverenlerinden iş başında eğitim alacaktır. Bu eğitim, iş yerindeki görev ve sorumluluklarını nasıl yerine getireceklerini öğrenmelerine yardımcı olacaktır.

Sertifikalar ve Lisanslar: Hemşire extern’lerinin, uygulama lisansı alabilmek için Pratik Hemşireler için Ulusal Konsey Lisans Sınavını (NCLEX-PN) geçmeleri gerekmektedir. Sınav, hemşirenin bilgi, beceri ve yeteneklerini değerlendiren altı bölümden oluşan bir testtir.

Birçok işveren, NCLEX-PN’yi geçen adayları tercih eder.

Hemşire Dış Olmak İçin Gerekli Beceriler

Harici olmak isteyen hemşirelerin aşağıdaki becerilere ihtiyacı vardır:

İletişim: İletişim, bilgiyi başka bir kişiye iletme eylemidir. Dış hemşire olarak hastalar, doktorlar, diğer hemşireler ve hasta aileleri ile iletişim kuruyor olabilirsiniz. Etkili iletişim, bir hemşirenin sahip olması gereken önemli bir beceridir çünkü bu, tıbbi bilgileri anlamanıza ve hastalara ve ailelerine açıklamanıza yardımcı olabilir. Ayrıca nezaret eden hemşirenizin talimatlarını anlamanıza ve izlemenize yardımcı olabilir.

Zaman yönetimi: Zaman yönetimi, görevlerinizi öncelik sırasına koymanızı ve zamanında tamamlamanızı sağlayan bir beceridir. Harici olarak, hastanın hayati bilgilerini almak, hasta bilgilerini kaydetmek ve hastaları prosedürlere hazırlamak gibi çeşitli sorumluluklarınız olabilir. Tüm görevlerinizi tamamlayabilmeniz ve hastalarınızın rahat ve güvende olduğundan emin olabilmeniz için zamanınızı iyi yönetmeniz önemlidir.

Organizasyon: Hemşirelerin genellikle kısa sürede tamamlamaları gereken birçok görevi vardır. Güçlü organizasyon becerilerine sahip olmak, zamanınızı ve sorumluluklarınızı yönetmenize yardımcı olabilir. Hastalarınızın tıbbi kayıtlarını, ilaçlarını ve tedavi planlarını takip etmek için organizasyon becerilerinizi kullanabilirsiniz. Bunları, ilerlemeniz hakkında amirinizi güncellemek gibi kendi görevlerinizi takip etmek için de kullanabilirsiniz.

Uyarlanabilirlik: Bir hemşire extern, çeşitli hastalarda ve çeşitli diğer tıp uzmanlarıyla çeşitli ortamlarda çalışabilir. Uyarlanabilir olmak, yeni durumlara ve ortamlara uyum sağlayabilmek anlamına gelir. Dış hemşireler de farklı vardiyalarda dönebilir. Bu yüzden uyarlanabilir olmak, farklı saat ve günlerde çalışabilmek anlamına gelir.

Şefkât: Hemşireler genellikle bir sağlık krizi yaşayan veya acı çeken hastalarla çalışır. Hastalarınıza şefkat göstermek, onlara ihtiyaç duydukları bakımı sağlamanıza yardımcı olabilir. Hastalarınız ve aileleriyle ilişkiler kurmanıza yardımcı olması için şefkati de kullanabilirsiniz.

Hemşire Dış Çalışma Şartları Nasıl?

Hemşire externs hastanelerde, kliniklerde ve diğer sağlık bakım ortamlarında çalışır. Genellikle yardımcı oldukları hemşirelerle aynı saatlerde çalışırlar. Bu durum akşamları, hafta sonlarını ve tatilleri içerebilir. Hastalarının taleplerini karşılamak için uzun saatler ve fazla mesai yapmaları gerekebilir. Hemşire externs, tıbbi-cerrahi birimleri, yoğun bakım birimleri, doğum ve doğum birimleri ve ayakta tedavi klinikleri gibi çeşitli ortamlarda çalışabilir. Ayrıca hastalara bakım sağlamak için farklı sağlık tesislerine seyahat etmeleri gerekebilir.

Hemşire Dış İçin Mesleki Gelişme

İşte hemşire extern’lerinin nasıl çalıştığını etkileyen üç metod. Çalışan hemşirelerin, becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajını sürdürmek için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

Daha Fazla Esneklik İhtiyacı

Hemşirelik mesleği, giderek daha fazla insan bu alana girmek istediğinden, giderek daha rekabetçi hale geliyor. Kalabalığın arasından sıyrılmak için hemşirelerin ekip ortamında iyi çalışabileceklerini ve çeşitli görevleri üstlenmeye istekli olduklarını gösterebilmeleri gerekir.

Ayrıca esneklik ve uyum gösterebilen dış hemşireler mezun olduktan sonra iş bulma konusunda daha başarılı olacaktır. İşverenler, yeni becerileri hızla öğrenebilen ve çeşitli ortamlarda çalışabilen adaylar arıyor.

Hemşireler ve Diğer Sağlık Çalışanları Arasında İşbirliği

Hastalara daha iyi bakım sağlamak için hemşirelerden giderek diğer sağlık profesyonelleriyle işbirliği yapmaları isteniyor. Hemşireler hasta bakım yönetimi ve karar verme süreçlerine daha fazla dahil oldukça bu eğilimin devam etmesi muhtemeldir.

Bir hemşire olarak, sağlık ekibinin diğer üyeleriyle güçlü ilişkiler geliştirerek bu trendden yararlanabilirsiniz. Bu durum ilgili herkesin hastalara daha iyi bakım sağlamasına yardımcı olabilecek bilgi ve fikirleri paylaşmanıza olanak tanır.

Hasta Güvenliğine Odaklanma

Hastaneler ve klinikler hasta güvenliğine odaklandıkça, dış hemşirenin rolüne daha fazla önem veriyorlar. Hastaların hastane veya kliniğin bakımındayken güvenli ve rahat olmalarını sağlamak için hemşire dış görünüşleri gereklidir.

Hemşireler ve diğer personel üyeleri ile yakın çalışarak, hastaların mümkün olan en iyi bakımı almasını sağlamaya yardımcı olabilir. Hastaları kaldıkları süre boyunca nasıl güvende kalacakları konusunda eğitmede de önemli bir rol oynayabilirler.

Hemşire Extern Nasıl Olunur?

Bir hemşire dış kariyeri, hemşireliğe başlamak için harika bir yoldur. Hemşireliğin farklı alanlarını görme ve deneyimli hemşirelerden öğrenme şansı. Bu süreyi, hemşireliğin sizin için doğru kariyer olup olmadığına karar vermek için de kullanabilirsiniz.

Bir hemşire olarak, öğrenmek ve büyümek için birçok fırsatınız olacak. Hasta bakımına yardımcı olmanız, eğitim faaliyetlerine katılmanız veya idari görevlere yardımcı olmanız istenebilir. Hatta bu faaliyetlerden bazılarına liderlik etme fırsatı bile verilebilir.

Bir externship’in sunduğu her şeyden yararlanmak önemlidir. Gaziler deneyimlerini paylaştığında soru sorduğunuzdan ve dikkatlice dinlediğinizden emin olun. Neyin işe yarayıp neyin yaramadığına dair notlar alın. Bu bilgiler, hemşirelik kariyerinizde ilerlerken size yardımcı olacaktır.

Dipnot: Hemşire Extern İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Hemşire çalışanları, kayıtlı hemşire (RN) pozisyonlarına terfi ettirilebilir. Bazı hemşire externs, hemşire pratisyenleri, sertifikalı kayıtlı hemşire anestezistleri veya sertifikalı hemşire-ebeler gibi eğitimlerine devam etmeyi ve ileri uygulama hemşireleri olmayı seçebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu