Gazeteci Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Araştırma yapmak, röportaj yapmak ve yazmak isteyen yaratıcı bir türseniz, dergi gazeteciliğinde bir kariyer sizin için olabilir.

Dergi gazetecileri, genellikle aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli yayınlar için haber makaleleri ve özellikleri araştırır ve yazar:

 • Hem genel ilgi hem de uzmanlık alanlarını kapsayan tüketici unvanları
 • Mağazalardan, süpermarketlerden vb. gelen müşteri dergileri
 • İşletmeler arası (B2B) dergiler olarak da bilinen ticari yayınlar.

Bu başlıklar genellikle basılacaktır. Fakat web için birçok dergi de hazırlanmaktadır. İnternet için gereken özlü yazma stili ve arama motoru optimizasyonu (SEO) bilgisi çok faydalıdır.

Yazmanın yanı sıra, bir dergi gazetecisi olarak alt düzenleme ve tasarım çalışmalarına katılarak, yayın yapımına dahil olabilirsiniz. Mesleğe mezuniyet düzeyinde giren gazeteciler için meslek ünvanı, personel yazar, mezun yazar ve gazetecilik stajyerini içerir.

Türkiye’de binlerce dergi başlığı bulunmaktadır ve birçok fırsat varken iş bulmaya çalışırken rekabet zor olabilir.

Sorumlulukları ve Görevleri Nelerdir?

İş yükünüz, işvereninizin büyüklüğüne bağlı olarak değişecektir. Serbest çalıştıysanız, iş yükünüz konuya ve derginin nasıl yayınlandığına bağlı olacaktır.

Sorumluluklarınız genellikle şu maddeleri içerecektir:

 • Konu ve hikaye araştırması
 • Yayın evi tarzında haber ve özelliklerin yazılması ve düzenlenmesi
 • Çalışmanın iyi yazılmış, doğru ve son teslim tarihine sunulmasını sağlamak
 • Şahsen veya uzaktan görüşme yapmak
 • Seminerlere, konferanslara ve fuarlara katılmak (bazı dergi yayıncıları, reklamverenlerin okurlarıyla buluşmalarını sağlamak için sergiler ve etkinlikler düzenler)
 • Hikayeler için fikir üretmek
 • Yazılı parçalara eşlik edecek resimler
 • Konunun içeriğini ve yayının karakterini planlamak için iş arkadaşlarıyla buluşma
 • Derginin konusu ile ilgili trend ve gelişmelere ayak uydurmak.

Serbest çalışan gazeteciler yayınlar ve çalışanları ile ağ kurmak ve ilişkiler kurmak için zaman harcarlar. Serbest çalışan serbest çalışanların aynı zamanda kendi oranlarını müzakere etmeleri, defter tutma ve kendilerini motive etmeleri gerekir. Sürekli olarak yeni çalışmaları garanti altına almak için sürekli olarak ilgili yayınlara fikir sunmanız gerekecektir.

Küçük dergilerde, bir dergi gazetecisinin görevi tüm bu faaliyetlerin yanı sıra idari işleri de içerebilir. Ayrıca bazı tasarım çalışmalarının yanı sıra, kendinizin veya başka bir yazarın kopyasını prova etmek için bir alt düzenleme unsuru içerebilir.

Birçok derginin online bir varlığı vardır ve web sitesi için aynı konuları ele alabilirsiniz. Yazma tarzınızı online gazetecilik için uyarlamanız gerekecektir.

Maaşları Ne Kadar? (2023 Güncel Zamlı Maaş)

 • Başlangıç seviyesinde başlangıç ​​maaşları 50.000 TL ile 46.000 TL arasında değişmektedir.
 • Tecrübe ile maaşınız genellikle pazarlık edilebilir. Üst düzey personel (üst düzey yazar, alt editör veya özellik editörü) genellikle 48.000 TL ile 70.000 TL arasında alır.
 • Büyük bir yayın üzerinde çalışıyorsanız veya bir derginin baş editörü olursanız maaşınız 49.000 TL ile 125.000 TL arasında olacaktır.

Birçok mezun, ücretli bir işi garanti altına almadan önce tecrübe kazanmak için ücretsiz staj ve işleri yapmaktadır.

En Popüler:  Aydınlatma Teknisyeni Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Serbest ücretler deneyiminize ve yeteneğinize göre değişebilir. Fakat 1000 kelime başına ortalama maaş büyük bir dergi için 1400 TL, daha küçük bir tüketici dergisi için 850 TL’dir.

Maaş seviyeleri genel olarak derginin yeri, büyüklüğü ve popülaritesine bağlıdır.

Gelir, kazanç ve maaş bilgisi sadece bilgilendirme amaçlıdır.

*Maaşlar Temmuz 2023’de güncellenmiştir.

Çalışma Saatleri

Bu sabah 9’dan akşam 5’e kadar bir iş değil. Son başvuru tarihleri, düzensiz saatler anlamına gelebilir ve sosyal olmayan saatler yaygındır.

Yarı zamanlı iş ve kariyer araları mümkündür.

Çalışma Şartları Nasıl?

 • Günümüzde magazin gazeteciliğinin büyük kısmı dış kaynaklardan sağlandığı için, serbest yazma daha yaygındır ve dergi kopyasının çoğunluğu serbest çalışanlar tarafından yazılmaktadır. Birçok insan serbest meslek gazetecileri olarak başarılı kariyerlerde bulunur ve çeşitli yayınlara eser ekler.
 • Kadınlar tüketici dergilerinde iyi temsil edilmektedir.
 • Çalışma, kendi meslektaş çevrenizin ötesinde birçok insanla tanışma fırsatı sağlar. Fakat uzun saatler, sıkı son tarihler ve kamuya açık alan için yazma stresli olabilir.
 • Çalışma günü içinde seyahat etmek çoğu zaman zorunludur ve bazen gece boyunca evden uzak durmanız gerekebilir.
 • Yurtdışı iş ve seyahat, özellikle bir seyahat veya uluslararası ticaret dergisi için çalışıyorsanız, nadir değildir.
 • Birçok dergi gazeteci yerel gazetelerde başlamış ve haber yazarken sağlam bir geçmişe sahip olacaktır. Öte yandan, bazı gazeteciler bölümlerine bağlı olarak doğrudan uzman yazarlığa geçiyorlar; mühendislik, bilim veya bilgi işlem.

Aranan Şartlar ve Nitelikler Neler?

Kesin olarak gerekli olmamakla birlikte, çoğu yeni dergi gazetecisinin derecesi vardır. Bununla birlikte bir derece olmadan giriş yapmak mümkündür, zira sektörde deneyim ve kararlılık önemlidir.

Çok sayıda üniversite lisans gazeteciliği veya medya bölümleri sunarken lisansüstü yeterlilikler de vardır (Yüksek lisans ve sertifikalar/diplomalar).

Bu nitelikler zorunlu olmasa da yazma, röportaj, alt düzenleme, tasarım ve düzen, steno ve medya yasası konularında size iyi bir temel verecektir.

Gazetecilikte öğrencilere üyeliği olan diğer gazetecilik organizasyonlarını arayın. Çünkü bu harika ağ fırsatları ve belki de olası iş fırsatları hakkında bir ipucu sağlayacaktır.

Gazeteciliğe giriş çok rekabetçi, birçok insan her yer için başvuruyor. Endüstri büyüyor. Fakat eğitim boşluğu sayısı orantılı olarak artmıyor. Bunun nedeni, büyümenin çoğunun eğitim programları yürütmeyen küçük yayıncılarda olmasıdır. Popüler tüketici dergilerine girme özellikle rekabetçi olmakla birlikte, uzman teknik ve bilimsel dergiler veya ticari ve işletme dergileri ile açıklıkları bulmak daha kolay olabilir.

Bu mesleğe başlamak için lisansüstü derslerini almanızı tavsiye ederiz.

Gerekli Beceriler Nedir?

Aşağıdaki maddeleri yapmanız gerekecek:

 • Mükemmel yazma becerileri
 • Araştırma ve iyi araştırma becerilerine proaktif bir yaklaşım
 • Kararlılık ve sebat
 • Güçlü kişilerarası beceriler
 • Derginin konusu ile ilgili kanıtlanabilir bir ilgi
 • HTML, Photoshop, Java ve InDesign gibi yaygın olarak kullanılan yazılımlar

Ayrıca steno öğrenmeyi de düşünebilirsiniz. Tüm dergi işlerinde ihtiyaç duymasanız da doğru ve hızlı not almak için paha biçilmez bir değerdir. Elde etmek için altın oran dakika başına 100 kelimedir.

İş Deneyimi ve Staj Başvurusu

Ödenmiş veya ödenmemiş giriş öncesi deneyim kesinlikle gereklidir. Size endüstri hakkında ilk elden bilgi verecek ve işverenlere basınçlı bir ortamda başarılı olabileceğinizi gösterecektir.

En Popüler:  CBS-Coğrafi Bilgi Sistemleri Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Çok az yapılandırılmış iş deneyimi veya eğitim programı mevcuttur. Dergilerle doğrudan iletişime geçin, konularına yönelik bir coşku gösterin ve size bir şemaları olup olmadığını veya size bir iş deneyimi sunabileceklerini sorun.

Öğrenci gazetelerinde, dergilerde, radyo istasyonlarında, dahili televizyon devrelerinde yer alın ya da yazma tarzınızı ve mülakat tekniklerinizi geliştirmenize yardımcı olabilecek kendi blogunuzu başlatın.

İşverenler ve İş İlanları

Türkiye’de kadınların ‘sözlüklerinden’ uzman dergilere ve aralarındaki her şeye kadar değişen çok çeşitli dergi başlıkları vardır.

Yeni mezunlar, bağımsız olarak sahip olunan şirketler tarafından denetlenen yerel dergi ve yaşam tarzı yayınlarına da bakmalıdır. Yerel ve ulusal gazetelerde indirim yapmayın. Çünkü çoğu en az bir dergi üretiyor.

Ayrıca trenlerde, uçaklarda, süpermarketlerde ve yapı marketlerinde okuyucuların kullanımına sunulan ücretsiz tüketici dergileri de var. Bunları kimin yayınladığını ve içerik kopyasını oluşturduğunu görmek için her periyodik olarak kontrol edin.

İşletmeler arası (B2B) dergiler ve ticaret dergileri, yazma becerilerinizi geliştirmek ve uzmanlık alanı geliştirmek için iyi bir yerdir. Hemen hemen her konuya uygun bir başlık var.

Birçok fırsat tanıtılmaz ve spekülatif başvurular bir işi garanti altına almak için yaygın bir yoldur. Merkezi bir işe alım noktası bulunmadığında, dergi veya derginin editörüne doğrudan başvurmalısınız.

Serbest çalışanlar ve spekülatif iş avcıları, editörlerin ayrıntılarını bulmak için Yazarlar ve Sanatçılar gibi dizinlere güvenirler. LinkedIn gibi siteleri kullanarak kendi kişisel rehber listenizi oluşturmaya çalışın.

Serbest çalışmayı düşünüyorsanız, makaleniz için doğru dergileri hedeflediğinizden emin olun. Yayınlarıyla alakalı bir makale için bir fikriniz olan editörleri arayın veya e-posta ile gönderin ve yerel ilgiyle ilgilenen etkinlikleri veya haberleri aramaya başlayın. Yerel gazetenizi çalışmanızı yayınlaması için ikna edebilirsiniz. Ürünleri incelemek, tiyatroyu veya filmleri bile portföyünüze ekleyebilirsiniz.

Ayrıca boş ve yerel basında da boş yer bulabilirsiniz.

İş bulma konusunda başarılı ipuçları, başarılı bir özgeçmiş ve ön yazı oluşturun ve görüşmelere hazırlanın.

Mesleki Gelişme ve Eğitimler

Büyük yayınevlerine sahip kursiyerlere şu alanlarda yapısal eğitim verilmektedir:

 • Raporlama
 • Yazı
 • Düzeltme
 • Alt düzenleme
 • Düzen ve tasarım
 • Üretim
 • Gazeteciler için kanun.

Doğrudan işe giren daha küçük organizasyonlar bu fırsatları sağlayamayabilir.

Ülke genelinde ve online olarak verilen kurslar sektörde iyi tanınmaktadır. Odak gazete gazeteciliği üzerinde kalmaya devam ediyor. Fakat son yıllarda endüstri ve toplumsal değişimleri yansıtan birçok multimedya kursu var.

Kariyer ve İş İmkanları

Dergi gazeteciliğinde sabit bir kariyer yolu yoktur. Personel yazıcısından alt editör, bölüm başkanı ve baş editöre geçebilir veya pazarlama, televizyon gazeteciliği veya halkla ilişkiler ile karşılaşabilirsiniz.

Serbest çalışma, daha esnek çalışma kalıpları ve (belki de) kendi işiniz üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmanızı sağlayan gerçekçi bir seçenektir. Sektörde bağlantı kurmanız çok önemlidir. Editörlerin güvenebileceklerini bildikleri birisine iş verme olasılığı daha yüksektir ve üstlendiğiniz iş konusunda esnek olmaya istekli olmanız gerekir.

Ticari bilinç, ilerleme için şarttır. Bir serbest çalışan olarak çalışmanızı satabilirsiniz veya bir dergi için çalışıyorsanız, okurluğunuzu nasıl artıracağınız hakkında fikir sahibi olmanız gerekir.

Gazetecilik, medya ve iletişimdeki yeni gelişmelerden haberdar olmak için ödediği hızlı hareket eden ve hızla değişen bir kariyer. Yeni trendler ve yazdığınız herhangi bir uzmanlık konusunu güncel tutmaya çalışın.

HTML, JavaScript ve web tasarım paketleri gibi teknik becerilerde eğitim almak yararlı olabilir. Bazı kolejler ve özel eğitim sağlayıcıları bu konularda kısa ve yarı zamanlı kurslar sunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu